Toplam 8 sonuçtan 1 ile 8 arasındakiler gösteriliyor.
  1. kızımın saçlarını uzatayımmı

kızım 2.5 yaşında ve saçları çok güzel şu anda saçları omuzlarına dökülüyor. ve ben uzatmak istiyorum bir arkadaşımda bu yaşta uzatmamın gelişimine engel olacağını söyledi. bu konuda sizlerinde görüşlerini merak ediyorum uzatmamda bir sakınca varsa bunu sebebi nedir? teşekkürler
    gülten

Re: kızımın saçlarını uzatayımmı

ben bir sakinca olacagini zannetmiyorum. ama yinede bir bakiyim arkadaslar ne yazacak.

Hic böyle birsey duymadim, sac uzatmayla gelisimin bir ilgisi oldugunu sanmiyorum.

benim kanımca cocuklarda saç uzatmak sağlıkları acısından zararlı.sebep.kafaları saç uzun olunca terliyor ve her an saç kurutma ile kurutamama durumundayız, buda terin (ıslaklıgın)kendiliğinden kurumasına ve soğuk almasına sebep olur.yaz ayları için en uygunu kısa sac.ben oğlumun sacını sıfıra vurdurdum.

oğlum saçların nerede diyorum kafayı gösteriyor gok diyor

ama en azından banyodan sonra havluyla bile kuruyor,terlemiyor cocuk rahat oluyor.

ha unutmadan eskiden bir laf vardır bende duymustum " uzun saç çocuğun gücünü , vitaminini alır diye"

söz de saç kesildikçe kalitesi artarmış..bu forumda bir arkadaş bir yerden alıntı yapmıştı..ama ben kestiremedim kızımın saçlarını..bir az uçlarından aldırdım o kadar...

şimid poposuna kadar saçları neredeyse...örünce toplayınca rahat ediyoruz..kısa olsa daha çok dert..toka tak..yok önüne düşer..ter yapar vs...

Benim kızımın da saçları uzun ve daha hiç kestirmedim.Saç kestirmenin gelişmeyle ilgisi olduğunu sanmıyorum.Olsa olsa yıkanınca kurtmadan bırakılırsa sağlık açısından sorun olabilir diye düşünüyorum.Kestirmeye de kıyamıyorum zaten.Kıvır kıvır o kadar hoş duruyorki.Yazın sıcaklarda da at kuyruğu yaparak idare ediyoruz işi.Bence kızının saçlarını nasıl beğeniyorsan öyle bırak.

YAZIYI OKUMANI TAVSİYE EDERİM...

Bende kızımın saçlarını kestirip, kestirmemek konusunda kararsız kaldığım bir dönemde bir forum açmıştım, aynı zamanda da araştırıp aşağıdaki yazıyı bulmuştum. Bizden Bize forumuna da kopyalamıştım...
    O dönemde Sude'nin saçları gözüne girdiği ve toka taktırmadığı için kestirmem gerekiyordu yazıyı da okuyunca çok kısa olmamak kaydıyla kestirdim. Şimdi yeniden uzadılar, toka takıyoruz..
    Saçları kestirmek saç tellerinin kalınlaşmasını ve daha dayanıklı olmasını sağlıyor, tavsiye ederim...

Çocukların saçlarının gür olması için

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ümit Çolakoğlu, “saçın sıfır numaraya vurulması sağlık açısından uygun değil” dedi.

Özellikle çocukluk çağında saçların kısa kesilmesinin, saçların ileri yaşlarda daha gür ve kuvvetli olmasını sağladığı bildirildi.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ümit Çolakoğlu, başı sıcak ve soğuk gibi zararlı dış etkenlerden koruyan saçların, kişinin dış görünüşü açısında da büyük önem taşıdığını söyledi. Keratin içeren ölü hücrelerden oluşan saçın bir tek telinin ortalama 3-4 yıl ömrü olduğunu belirten Çolakoğlu, saçın sağlıklı bir gelişim gösterebilmesinde katılımsal faktörler kadar sağlıklı beslenmenin de önem taşıdığını vurguladı.

Çolakoğlu, travmatik (kısa sürede ve aniden) saç dökülmelerinin en büyük nedenin ise stres olduğunu kaydetti.

DOLGUN SAÇLARIN SIRRI ÇOCUKLUKTA

Çolakoğlu, özel durumlar dışında erkeklere özgü olan saç dökülmesinin temel nedeninin, erkeklerde bulunan erkek eşey hormonu olduğunu ifade eden Çolakoğlu, şunları söyledi: “Çocukluk dönemlerinde saç yapısının gelişimi, saçın gerçek karakterinin oluşmasında belirleyici rol oynamaktadır. Bu nedenle çocukluk döneminde saçın sıkça kesilmesi büyük önem taşır. Özellikle bu çağlarda saçların kısa kesilmesi, ileri yaşlarda daha gür ve kuvvetli olmasını sağlar. Çünkü, uzamış durumda olan saç canlılığını yitirip güç kaybeder. Saç kesiminde saç kökleri biraz daha güçleneceği için saç kalınlığı her kesimde biraz daha artar. Son derece hareketli olunan bu dönemde çocukların kısa kesilmiş saçları ve saç kökleri, fiziki yıpranmalardan da etkilenmez. Kalınlaşan ve güçlenen saçlar ise ilerdeki yaşlarda saçların dökülmesine yönelik karşılaşılabilecek olumsuzlukların etkisini, en aza indirmiş olur.”

Çolakoğlu, çok sayıda kişinin çocuklarının saçının gür olması için berberden sıfır numara taş yapmasını istediğini ifade ederek, “Ancak, bu durum yazın sıcak, kışın da soğuğun etkisi ile çocuklarda sinüzite neden olabilir. Bu nedenle sıfır numara tıraşı önermiyoruz” dedi.

ben ilk kez böyle birsey duyuyorum,bence bir sorun olmaz