Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Rahimde Yara

Rahimde Yara

Merhabalar.
    Sizden öğrenmek istediğim konu Rahimde oluşan yaralar.
    Dün akıntı şikayetimden dolayı doktara gittim. Akıntım oluyordu. Kokulu ve Sarımtırak renkte sümüksü kıvamda. Doktor muayenesinde rahimde yara olduğunu söyledi. Akıntının nedeni buymuş. Krem antibiyotik verdi, antibiyotik bittikten sonra yaktırmam gerektiğini söyledi. Tatmin edici bir açıklamada bulunmadı. Sizden öğrenmek istediğim

Yaranın neden oluştuğu?
    Tedavisinin nasıl olacağı?
    Antibiyotik vermesinin nedeni?
    Yaktırmasam ilerde bir sorun olurmu?(Bazıları yaktırma diyor.)

Arkadaşlar bu yazıyı Sağlık formunda yazdım ama cevap alamadım. Sizlerden bilgisi olan varsa bana yardımcı olursa sevinirim.

Re: Rahimde Yara

öncelikle geçmiş olsun.

sitenin dr u işlerinden dolayı cevabı geciktirmiş olabilir ama mutlaka cevap verecektir.

beklemeni tavsiye edeceğim çünkü sorduğun soruları bence dr cevaplamalı.

Re: Rahimde Yara

Öncelikle geçmiş olsun.

Yaranın neden olduğunu bilemiyorum ama geçen sene bende benzer bir sorun yaşamıştım ve sonuç olarak benim doktorum yarayı dondurdu. Artık aykmadan çok dondurma tercih ediliyormuş. Çok şükür hiç bir sorunum kalmadı.

Bu sorunu yaşayan bir kişi olarak korkulacak birşey olmadığını söyleyebilirim.
    Ama neden ve niçinleri merak ediyorsan mutlaka bir doktordan yanıt almalısın.

Sevgiler

Yeşim Alp

4. Re: Rahimde Yara

Myom

eger yara dediklerin myom sa yukardaki linkden bilgi alabilirsin

hülya..

Myom başka bir şey diye biliyorum, yani kistik bir şey.

Yara ise normal ciltteki gibi, rahim içinde oluşan türde bir şey.

Bede 5 sene kadar önce vardı ve büyüktü. O yüzden doktorum yakma gereği duymuştu. Acısız ve kısa süren bir şey..

JINEMED.COM 'dan alıntı ;

KANAMA TEDAVİSİNDE RAHİM İÇİ PİŞİRME OPERASYONU

Kadınların en büyük problemlerinden biri olan rahim kanseri, rahim içi yaralar ve aşırı adet kanamaları günümüzde artık "pişirilerek" tedavi ediliyor. Amerika ve Avrupa'da son 4-5 yıldır kullanılan elektrikli toplarla rahim içinin pişirilmesi operasyonu ile birçok kadının korkulu rüyası olan rahim aldırma ameliyatları, bu yöntemle son buluyor.

Jinemed Kadın Sağlığı Merkezi'nden Op. Dr. Erhan Cankat, rahim kanseri, rahim içi yaralar ve aşırı adet kanamalarının tedavisinde varolan ultrasonografi ve kolonoskopi gibi yöntemlere günümüzde halk arasında "pişirme tedavisi" diye yaygınlaşan histeroskopinin eklendiğini söyledi. Tedavide en önemli özelliğin, hastalığa neden olan patolojinin direkt gözle görülmesi olduğunu belirten Op. Dr. Erhan Cankat, şunları söyledi:

"Bir optik ışık kaynağı ile 2 ile 5 mm. kalınlığında bir metal boru vasıtası ile rahim içi aydınlatılır. Bu sayede miyom, polip, kanser ve diğer rahatsızlıkların, ipi rahmin içine kaçmış spirallerin bulunması ve rahim içindeki ayrıntıların gözlenmesi mümkün hale gelir. Aynı zamanda bu borunun içinden gönderilecek olan çok ince makas, kesici alet, biyopsi pensi gibi küçük aletler sayesinde de görülen anormalliklerin tedavisi, çıkarılması veya kesilmesi, biyopsi alınması mümkün olmaktadır."

Rahmin sadece bebek yapmaya yaradığını, kadının kesinlikle cinsel fonksiyonlarına hiçbir katkısı olmadığına dikkat çeken Op. Dr. Erhan Cankat, "Aşırı ve düzensiz kanamaları, ilaç tedavisi ile ortadan kaldırılamayan ve çocuk sahibi olmak istemeyen hanımlara, kesinlikle pişirme tedavisi öneriyoruz. Rahim içi tabakasının ortadan kaldırılması çok sıcak su ile pişirilerek veya aşırı soğuk uygulamasıyla dondurularak veya mikrodalga üreten cihazlarla pişirilerek de gerçekleşebilir. Bu şekilde rahim ameliyatına gerek kalmamakta, hasta ertesi gün normal yaşantısına dönmektedir."
    Özellikle menopoz öncesi dönemde oluşan düzensiz ve aşırı kanamalarından kurtulmak isteyen hanımlara öncelikle histeroskopi tedavisi önerdiklerini de belirten Op. Dr. Cankat şunları söyledi: "Öncelikle rahim içinden biyopsi yapılarak durumun kanser olmadığını anlaşıldıktan sonra, histeroskopi ile kanayan rahmin iç tabakası elektrikli toplar vasıtasıyla pişirilerek yakılır veya bu tabaka soyulur. Bu şekilde adet kanamaları duracaktır. Rahim, yerinde kalacak, adet kanaması olmayacak, ama yumurtalıklara dokunulmadığı için menopoza da girilmeyecektir. Pişirme işlemi bütün rahim içi tabakasını kapsamazsa adet kanamaları azalacak veya normale indirilecektir."