Toplam 9 sonuçtan 1 ile 9 arasındakiler gösteriliyor.

!!! FAST FOOD GERÇEKLERİ ARKADAŞLAR LÜTFEN OKUYUN !!!

Arkadaslar asagida ki yazi bir gazete de çıktı.Kitap tanitimini konu almakta. Lütfen sonuna kadar okuyunuz. Ben yorum yapmaksızın aktariyorum. Gerisi size kalmış...

TURKUAZ

07.06.2004 PAZARTESİ

Fat Food'un kanlı mutfağı size 'hoş geldiniz' diyor nazikçe, hangi menüyü istediğinizi soruyor arkasındaki duvarda, ayın en iyi elemanları tabelası var, menünüzü söylüyorsunuz, içeri sesleniyor

"Hakan bey bir big menü", "Tatlı da ister misiniz?" sorusuna "hayır" diyorsunuz, ödemenizi yapıyorsunuz, fişinizi elinize veriyor, bir dakika sonra ise susamlı hamburger ekmeğinin arasında marul ve turşunun altında kocaman köfteyle, altın renkli patateslerin yan yana durduğu tepsiyi el çabukluğuyla önünüze koyuyor. Patatesler uzun, ince ve asla evde yaptıklarınıza benzemeyen bir lezzette. Kocaman karton bardakta ise buzlu kola. Tepsiyi kaptığınız gibi ferah ve iç açıcı mekanda Nike ve Levi's tişörtleri giyen gençler ile çocuklarına oyuncaklı çocuk menüsünü yedirmeye çalışan anneler arasında bulabildiğiniz boş bir masaya oturuyorsunuz. İlk iş olarak ketçap ve alıyor ve ketçaba batırıyorsunuz. Çok iştah açıcı değil mi? Peki o altın sarısı patates kızartmalarının sırrı nedir? Ya da hamburger köftelerinin. Şimdi size patatesin sırrını ve köftenin lezzetini anlatan bir kitaptan söz edeceğiz.

Amerikalı araştırmacı-gazeteci Erik Schlosser yazdığı, "Hamburger Cumhuriyeti" kitabına "O yediklerinizin, yediğinizi sandığınız şeyler olduğunu mu sanıyorsunuz?" sorusuyla başlıyor. Bu konuda daha çok Amerikan karşıtı çevrelerin dile getirdiği birçok şehir efsanesi duymuşsunuzdur. Schlosser'in araştırmalarına dayanarak yazdıkları şehir efsanelerini sollar cinsten. Fast food restoranlarının mutfağına buyurun!..

Et aromalı patates kızartması

McDonald's patates kızartmalarının tadının eskiden herkes tarafından methedildiğini söyleyen Schlosser, sırrının kızartmanın pişirme yağında olduğunu söylüyor. 1990'lara kadar McDonald's ve fast foodlarda patatesler; yüzde 7 pamuk yağı, yüzde 93 sığır donyağından oluşan karışımda kızartılıyordu. Yapılan itirazlar üzerine 90'larda saf bitkisel yağa geçildi. Ama bu geçiş şirketi donyağı kullanmadan hafif et aromasına sahip patates kızartmaları yapmak gibi büyük bir zorlukla karşı karşıya bıraktı. Ve bu sorunu aroma endüstrisinin sayesinde çözdü.
    Yazara göre işin sırrı da burada zaten. Fast foodlarda satılan yiyecekler hep dondurulmuş ve yiyecekleri dondurma lezzetlerinin neredeyse tamamen kaybolmasına sebep oluyor. Kaybolan lezzetler ise "doğal aroma"larla sağlanıyor. Yazar; "Dondurulmuş yemeğinizin tadının belirlenmesinde kullanılan temel bilimsel yöntem, tıraş kreminizin kokusu üretilirken kullanılandan farklı değil." diyor.

Yamyam sığırlar

Dev fast food sektörünün et ihtiyacını karşılamak için de dev sığır çiftlikleri gerekiyor. Sığırların yetiştirildiği çiftlikleri, mezbahaları gezen yazara bırakıyoruz sözü: "ABD'deki sığırların yüzde 75'i düzenli olarak, koyun ve sığır ölülerinin artıklarından üretilen yemlerle besleniyordu. Tahıl fiyatlarının artması çiftçileri daha ucuz sığır yemlerine özellikle de yüksek protein içeren yemlere yönlendirdi.
    Sığırlara her yıl hayvan barınaklarından milyonlarcası satın alınan kedi ve köpek ölüleri de yediriliyordu. 1997'den sonra gıda ve ilaç dairesi (FDA) Biritanya'da deli dana hastalığının çıkmasından sonra yasaklandı.
    Ama mevcut FDA düzenlemeleri at, domuz ve kümes hayvanlarının da sığır ölüleriyle beslenmelerine izin veriyor. Sığır yemlerine sığır kanı karıştırılıyor. Tavuk çiftliklerinin atıkları, örneğin pisliği emmesi için yere yayılan talaş ve gazete kağıtları da sığırlara yediriliyor."
    Sonuçta ise bunların etini yiyen sağlıksız ve obez nesiller oluşuyor.

Yazar 2000 yılından itibaren fast food sektörünün gerilediğini, son bir yılda müşterilerinin hiç artmadığını söylüyor. Gelecek nesillerin 40 yıl içinde 400 bin yıllık yemek alışkanlıklarını altüst eden fast food kültürü üzerine araştırmalar yaptıkça dehşete kapılacaklar, diyor. Bu iş gelecek nesillere kalmayacak gibi gözüküyor. Zira Metis Yayınları'ndan çıkan kitap birçok dile çevrildi ve yayınlandığı ülkelerde geniş yankı uyandırdı.

06.06.2004

Re: !!! FAST FOOD GERÇEKLERİ ARKADAŞLAR LÜTFEN OKUYUN !!!

Sana sonuna kadar katılıyorum bir dönem eşimle birlikte çıkmıyordum Burger king lerden MC Donalts lardan ama sonradan gene bir programda izledikki o kızartmada kullandıkları yağın 3 kızartmada bir değişmesi gerektiğini içeride kullandıkları malzemelerin son kullanma tarihleri gecsede gene de kullandıklarını yerlere düşen tavuk et ve benzerilerin üflenmek suretiyle yeniden halka verildiğini ve uzaklaştık.Ama ne varki bazen öyle bir canım çekiyor ki istemesemde gidip bi burger bir patates yiyorum buda şart bana galiba..Ama sizce çocuklarımızı bu tuzaklardan nasıl uzak tutacağız..

çok iğrennnnç... ben seneler önce o donyağı denen şeyi görmüştüm mc donalds ta. katı bir yağ garip sarı bir rengi var ve o yağda kızardığını öğrenince patateslerin bir daha yiyemedim. artık nerdeyse hiç fast food yemiyorum. kızıma da katkılı onlar diye öğrettim. o da istemedi hiç. kola da öyle. hiç bulaşmamak lazım. ne iğrenç şeyler yediriyorlar bize yaaa..... :-x

Et aromali patates kizartmasini, Hintli bir musteri bilmeden yiyip, sonradan ogrenince ve dava acinca durdurdular. Ama yamyam sigirlar aynen. Deli dana hastaliginin da bu sekilde ortaligi sardigi tahmin ediliyor.

Normal kasap eti de ciftliklerde boyle birbiriyle besleniyor zaten. Hem de yasadiklari ortami gorsen... Mesela tavuklarin parmaklarini, gagalarini kesiyorlar. Cunku oyle ufak yerlerde yasiyorlar ki saldirganlasiyorlar, birbirlerini oldurmesinler diye boyle yapiliyor. Sigirlar da beton yerde yasamaktan ayaklari korkunc sekillerde yara oluyor. Zaten boyle dipdibe yasamaktan hastalikli oluyorlar, o zaman da care antibiyotik yuklemek. Turkiye'de de oyle. Butun etler antibiyotik dolu maalesef.

Icinizi kararttim, kusura bakmayin ama bu isler boyle...

Arkadaşlar okumuyorsunuz ama pişman olacaksınız. Biz sizin midenizi sağlığınızı düşünelim siz okumayın. Öyle olsun :-x

6. Re: !!! FAST FOOD GERÇEKLERİ ARKADAŞLAR LÜTFEN OKUYUN !!!

ben zaten oldum olası sevmem fast food yiyeceklerini ama patatesleri fena değil gerçi onlarıda yılda bir iki kez, kızımada daha hiç tattırmadım...
    bu arada aklıma eski bir komşum geldi hep -ben çocuklarımı mc donaldsa çok sık götürüyorum bazılarının çocuğu hamburgerin h sini bile bilmez diye böbürlenirdi..
    o ne yaptığını bilmez kara cahilin okumasını isterdim

7. Re: !!! FAST FOOD GERÇEKLERİ ARKADAŞLAR LÜTFEN OKUYUN !!!

bende forumların takip edilemyince üzülüyorum ama bu saatlerde site boşalıyor galiba

DURUM BİZLERİN BİLEBİLECEĞİNDEN ÇOK DAHA KÖTÜ!!!

Sağolasın, Zeynep! Çok önemli bir konuyu aktarmışsın. Ne yazık ki, yalnızca 'fast food' denilen ayaküstü yiyecek yerlerinde değil bu sorun, bütün gıda sektöründe, aldığınız dondurulmuş hazır yiyeceklerde, örneğin. Üzülerek söyleyeyim, Sevgili Elif'in (lifli) yazdıkları, olup bitenlerin yalnızca azıcık bir bölümü. Sizleri üzmemek için daha fazla yazmamış. Ben Hayvanları Koruma Derneği'nin üyesiyim. Burada sokak hayvanları yok. Ev hayvanlarına ve de özellikle çiftlik hayvanlarına nasıl davranıldığı denetleniyor. Yasalar çok sıkı burada, insanlar da oldukça vicdanlı, ancak piyasadaki yiyeceklerin hepsi Finlandiya'da üretilmiyor, ucuz olsun diye ithal ediliyor. Birçok Avrupa ülkesinde durum içler acısı. Yine Elif'in dediği gibi, deli dana hastalığının nedeni olarak, hayvanlara kendi türlerinden hayvanların artıklarının yedirilmesi!!! Düşünün, insanoğlu bu kadar aşağlık bir yapıda :-x :-x :-x Evet, doğada hayvanlar avlanıyor, ancak kendi türünün leşini yiyen hayvan pek yok. Biz insanlar hayvanlara bunu diretince, doğa da öcünü bizden çok güzel alıyor! Geçen yılkı tavuk gribinin ortaya çıkmasına kadar, Tayland'ın, Avrupa'nın en büyük tavuk ürünleri sağlayıcısı olduğunu bilmiyorduk. Bakın, Asya'da yine başladı tavuk gribi

Yediğiniz yumurtaların nasıl yumurtlatıldığını sanıyorsunuz!!! Tavukcukların her biri A4 boyutunda bölümlerin içinde ve kısacık ömürleri boyunca bir gün olsun yürüme şansına sahip değiller Buna hakkımız var mı biz insanların, soruyorum Yediğimiz her yumurtada onu yumurtlayan tavuğun kanı var :-x Et tavuklarının durumu daha da kötü... Sığırların da öyle. Aşırı hormondan, bacakları vücutlarını taşıyamayıp kırılıyor... Günaha giriyoruz, biliyor musunuz, resmen günaha!!!

Durum burada biraz daha iyi. Yeşiller, çevreciler ve hayvan hakları aktivistleri durmadan çalışıyorlar. Yine de... Birkaç yıl önceydi. Şehir dışından geliyordum. Önümde mezbahaya hayvan taşıyan bir araç vardı. Allahtan araçlar çok iyi, rahat. Hayvanlar eziyet çekmiyor. İçinde bulunduğum otomobilin ön koltuğunda oturuyordum. Bir ara, aracın hava alma aralığından bana bakan bir çift gözle karşılaştım. Bir domuz bana bakıyordu... Nasıl akıllı ve sorgulayan gözlerle bakıyordu, bir bilseniz... O kadar hüzünlendim ki, anlatamam. Direksiyondaki arkadaşımdan yavaşlamasını, geride kalmamızı ya da hızlanıp önümüzdeki aracı sollamamızı rica ettim. Sollayıp geçtik. Uzun süre etkisinden kurtulamadım...

Çözüm ne mi? Çözüm, ekolojik tarım ve hayvancılık. Başka bir seçimimiz yok, inanın. Şu an masraflı gelse bile, ileriye yönelik olarak karlı çıkılacaktır. Ben ekolojik olarak yetiştirilmemiş ürünler almamaya gayret ediyorum, bütçemi başka kısıntılarla dengeleyerek...

İnsanların hem diğer insanlara, hem hayvanlara merhamet göstereceği güzel günlerin gelebilmesi umuduyla...

Zeyno bilgilendirmen ve hassasiyetin için teşekkürler.

Ben fazla fastfood tüketmiyorum.Genel olarak Adana'da Burger King ve Mc Donald's tutunamadı zaten.Birer birer şubelerini kapattılar.Adana kebabının yanında tutunamadılar.Burada her köşe başı dürümcü neredeyse.Kebap da fastfood sınıfına girse de doğal olması ve bol miktarda yeşillik ve salata tüketildiğinden hamburger gibi değil.

Ben kızıma 1 kere dahi bu hamburgerlerden yedirmedim.Çitoz türü gıdaları da kesinlikle yedirmiyorum.Zinhar yasak

sevgiler