1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

MENENJİT AŞISI VE SÜT ATEŞ YAPARMI

arkadaşalr cumartesi akşamı kızımın 1 yaş kontrolü ve menenjit aşısı vardı sapasağlam olan kızım pazar günü ateşlendi kontrolde gayet iyiydi drumuz artık yavaş yavaş süte alıştırın dedi bizde ilk adım sütü aldık pazar günü verdim acaba o dokunmuş ve ateş yapmış olabilirim ziraa menenjit aşısı ateş yapmıyor dendi aklıma süt geldi böyle birşey mümkünmü bilgilendirirseniz sevinirim

Re: MENENJİT AŞISI VE SÜT ATEŞ YAPARMI

Canım geçmiş olsun,bildiğim kadarı ile menenjit aşısı ateş yapmaz.

Süt konusuna gelince,melis süte başladığında böyle birşey olmadı.Sütünde ateş yapacağını zannetmiyorum.

Biraz üşütmüş falan olabilirmi?devam ediyormu ateşi?istersen birde doktoruna danış.

ruhan dylan meningitis asisi olmadi henuz 1 yasindami yapilmasi gerekiyor?

o sadece MMR asisi oldu 2 hafta once. bu konuda bilgilendir beni canim lutfen.

Ruhan menejit aşısı 12 ayda yapılmıyor diye biliyorum. Siz aşıları tek tekmi yaptırdınız yoksa karma aşılardan mı yaptırdınız. biz 12 ay kontrolünde su çiçeği aşısı yaptırmıştık. Menenjitler 5 li karmaların içinde 2,4,6, ve 18 ayda yapıldı.

Ruhancım,

Biz de 1 yaşında su çiçeği aşısı olduk. Menenjit aşısı 1 yaşında yapılmıyor. Menenjit aşısı HIB 1 denilen (menenjit ve zaturreye karşı) grup içinde 2. ayda, HIB 2 denilen 4. ayda ve HIB 3 denilen 6. aylarda yapılıyor. Ateşlenmesi denk gelmiş olabilir. Süt ateş yapmaz. Çok geçmiş olsun.

Sevgilerimle,

ilk sende duyuyorum ruhan..ben seline 1 yaşından itibaren süt veririm böyle b,ir şeyle karşılaşmadım...aslında sen süt yerine milupa milumil-3 versene ..
    en azından birkaç ay daha iyi olur
    geçmiş olsun

Aslında hiçbir fikrim yok. Geçmiş olsun.
    Benim oğlumda yeni 1 yaşında . Hasta olduğu için aşıları tamamlanamamışt. Bu hafta sonu yaptırdım ama arasında menenjit yoktu. İlk oğlum menenjit aşısı olmuştu. Ateş hatırlamıyorum. Sütün böyle bir sonucu olacağını sanmam ama yine de bir doktoruna sor istersen. Bu arada biz de 1 yaşındayız ama süte geçmedik daha. Yani bu konuda doktoru bir şey söylemedi. Zaten doktorda ağlama bağırma soyun giyin aşı derken ne soracağımı hep unutuyorum. Bir tek yemeklerine artık tuz artık eklenebilir dedi.

Ruhan'cım,

Sütten sanmıyorum, aşıdan olabilir. Belkide enfeksiyon kapmış kontrolüne denk gelmiş olabilir. Bildiğim kadarıyla 2 gün süren 38,5'u aşmayan ateş normal sayılır.

Ateş Nedir?

Günümüzde ateş hekimlerin en sık karşılaştıkları sağlık sorunlarından birisidir.

İnsan vücudunun normal şartlardaki ısısı 36,5 C'dir. Bu değer bebeklerde ve küçüklerde 36,8 olabilir.Vücut tüm fonksiyonlarını bu ısı değerleri arasında yerine getirdiği için "ateş" diye adlandırılan vücut ısısının yükselmesi vücudun normal dengelerinde bir bozulma olduğunu gösterir. Ateş, kendi başına bir hastalık değil, hastalık belirtilerinden bir tanesidir. Bir enfeksiyon, ödem, doku hasarı veya aşı gibi nedenlerle vücut ısısını düzenleyen termoregülatör merkezdeki dengenin bozulması sonucu ateş oluşur. Dolayısıyla ateşin temelinde yatan etmenin ne olduğunun mutlaka bir doktor tarafından tesbit edilmesi gerekir.

Ateş, aslında doğal bir savunma mekanizması olması ve doktorlar için gerekli bir uyarı olmasına karşın aileler için önemli bir korku nedenidir. Gereksiz yaşanan korkular paniklemeye ve zamam zaman da hatalı uygulamalar yapılmasına neden olabilir. Unutulmaması gereken şey, ateşin pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabileceğidir. Buna karşın özellikle bebeklerde ateş olmaksızın da çok ciddi hastalıklar oluşabilir.

Yüksek Ateş Nedir? Ateş Neden Yükselir

Çocukların kulaktan ve ağızdan ölçülen ateşleri 36-36,8 C ise bu normal vücut ısısıdır. Koltukaltından 37 C,ağızdan 37,5 C ve makattan (rektal olarak) 38 C ve üzerinde ölçümler alınıyorsa, bu yüksek ateş olarak tanımlanabilir. Ateşi yükselen çocuklar için ateşi kontrol altına almaya yönelik müdahalelerin yapılması gerekmektedir.
    Ateşe neden olabilen bakteri,virüs, gibi mikroorganizmalar vücuda girer.
    Bu mikroorganizmalar pirojen adı verilen çeşitli maddeler salgılarlar.
    Cevap olarak vücutta endojen adı verilen maddeler salgılanır.
    Vücut ısısını dengede tutan termoregülatör bölge harekete geçer. Ve bunun sonucunda da ateş çıkar.
    Ateşin yükselmesiyle havale geçirme arasında her zaman ilinti yoktur. Ateş sadece hastalık yapıcı bir mikroorganizmanın vücuda girmesiyle yükselmez. Rutin yapılan aşılar sonucu, 5 aylık-2,5 yaş arasındaki bebeklerin diş çıkarmaları dönemlerinde, vücutta oluşan bir doku hasarı sonucunda da ateş yükselebilir.Bazen çok yüksek ateşte havale görülmezken, bazı çocuklarda düşük ateşte bile havaleye rastlanabilir. Havale nöbetleri genellikle 6 ay ile 5 yaş arasında görülür. Eskiden havale geçiren çocuklarda mutlaka bir beyin hasarı kalacağı düşünülürken, artık bunun doğru olmadığı düşünülmektedir. Önemli olan havalenin kendisinden çok havaleye neden olan hastalıktır. Tipik havale nöbetinde bebeklerde şuur kaybı, kol ve bacaklarda kasılmalar oluşur.

Kontrol altına alınamayan uzun süreli yüksek ateşlerde ve havale belirtilerinin görülmeye başlandığı anda hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurup çocukların doktor kontrolüne alınması gerekir.

evet yaparmış ama niye 12.ayda aşı oldunuz anlamadım.12.ayda su çiçeği aşısı olması lazım

MENENJİT AŞISI 2.4.6. VE 18. AYDA YAPILIYOR.
    BİR YANLIŞLIK OLMASIN ?

Hemofilus İnfluenza Tip B Aşısı (Hib)

H.influenza tip B özellikle 5 yaş altı çocuklarda menenjit (beyin zarı iltihabı), pnömoni (zatürree), septik artrit (eklem iltihabı), epiglottit (hava yolunda ani kapanmaya yol açan bir hastalık), otitis media (orta kulak iltihabı), sinüzite (sinüs iltihabı) neden olan bir etkendir. Kullanılan aşı konjuge aşıdır. DBT ve OPV veya IPV ile birlikte 2, 4, 6 ve 18. aylarda kas içine uygulanır. Aşı sonrası ilk 12-24 saatte aşı yerinde kızarıklık, ağrı olabilir.

SÜT ATEŞ YAPARMI

yenileri bilmem ama..........

eskiler der ki..süt ateş yapar...