1. Sayfa - Toplam 6 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 51 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Hiç düşündünüz mü, bir gün aniden hesapta yokken gitmek zorunda kalırsanız, kime bırakabilirim çocuğumu diye... Ve o ölüm anında içiniz rahat olabilir mi?

Ayşe ARMAN
    Kuzenim Ruth’un acıklı öyküsü

BİLMEM ki, manası var mı size Ruth’dan söz etmemin...

Yine ‘Ne alaka?’ diyenleriniz çıkabilir.

Yine annesinden, kedisinden, sevgilisinden bahsediyor diye dudak bükenleriniz olabilir.

Aman be, korkunun ecele faydası yok. İsterseniz bükün dudağınızı! Zaten içim sıkılıyor.

Bugün beynimin kıvrımlarında Ruth dolaşıyor. Size mi bakacağım...

Ben her şeyi içimden geldiği gibi anlatacağım...

*

Ruth, benim kuzenim. Teyzemin kızı. Altı Alman kuzenimden biri. Benden sadece 2 yaş büyük. Yanaklarında olağanüstü güzellikte gamzeleri olan bir kız.

Çok fazla görüştüğümüz söylenemez, öyle çok yakın omuz omuza bir hayatımız da olmadı, o Almanya’da ben Türkiye’de ama o müthiş gamzeleri yüzünden ben hep onu gülümseyen haliyle hatırlıyorum.

Şu anda ‘Hayatım röportaj!’ diyebileceği şeyler yaşıyor. Durup dururken...

Ne kadar kötü ve felaket şeyler yaşarsanız, röportajınız o kadar keskin, çarpıcı, batıcı olur!

*

Birkaç yıl önce acayip şamata yaptık Ruth’un bebeği oldu diye. Şahane bir oğlan: Adı Paul. Isır yanaklarını, o kadar tatlı. Beyaz tenli, sarı kafa, kel bir oğlan çocuğu. Yaramaz mı yaramaz.

O gözler... Fıldır fıldır. Zeka fışkırıyor. Anneye de pek düşkün. Haliyle anne de ona.

*

Ruth, Paul’u doğurduktan sonra, süt vereceği zamanlar, göğüslerinde bir anormallik hissediyor, sanki kitleler var içinde, elinin altında sert dokulara rastlıyor, hiç alışık olmadığı şeyler.

Haliyle hemen toparlanıp, vakit geçirmeden doktora gidiyorlar. Ve hatırlatırım size, olay Almanya’da geçiyor, Bangladeş’te değil.

Gittikleri doktor rahat, ‘Endişe edecek bir şey yok’ diyor. Bir de üstüne basa basa ‘Süt bezesi bunlar’ diyor.

‘Altı ay sonra bir kere daha kontrole gelirsiniz...’

Bizimkiler rahatlıyor. Aile normal hayatına dönüyor.

*

Normal hayat mı dediniz? Nasıl yani...

Öyle bir şey mi var?

Altı ay sonra ikinci gittikleri muayenede başka bir doktor Ruth’un yüzüne aynen şu lafları ediyor: ‘Bunlar süt bezesi değil kanser! Ve siz geç kaldınız!’

*

Bu ağır cümlelerden sonra, hiçbir şey eskisi gibi olmuyor. Kanser iki memeye de yayılmış.

Keşke altı ay önce müdahale edilebilseymiş...

Yine de acayip metanetliydi benim kuzenim.

Defalarca kemoterapi... O saçların hepsi gitti... Sonra yeniden uzadı... Tedavi üstüne tedavi... Bu arada Paul 2.5 yaşına geldi...

Tam dedik ki, ‘Tamam... Atlattı... Bitti...’ Geçen gün haber geldi:

Kanser, kemiklere yayılmış, artık kurtuluşu yok! 35-36 yaşlarında bir kadın ve birkaç ay ömrü kaldığını biliyor. Ölümü kucaklamaya hazırlanıyor...

*

Bu acılı olayda iki şey beni derinden sarstı.

Birincisi... Bu hikayedeki asıl mahvolan kişi... Kim sizce? Ruth’un kocası mı? Oğlu mu? Yoksa kendisi mi? Aslında hepsi. Ama en çok kim? Kim biliyor musunuz? Annesi. Yani teyzem Uli.

Allah kimseye böyle bir acı yaşatmasın.

Benim annem şu an teyzemin yanında, doğum gününü kutlayacaklar, teyzem hiç oralı değilmiş, ama Ruth tutturmuş: ‘Şunun şurasında ne kadar zamanımız kaldı? Kutlama gerektiren vesileleri bir değil, 100 kere kutlayacağız...’

İzninizle, beni ikinci mahveden şeyi söyleyeyim ve huzurlarınızdan öyle çekileyim...

Ruth, kız kardeşi Elke’ye demiş ki: ‘Benden sonra oğlum Paul, sana emanet!’

Hayatta bundan daha acılı bir cümle olabilir mi acaba? Belki vardır ama ben bilmiyorum.

Duyduğumda hüngür hüngür ağladım. Aklıma geldikçe de fena oluyorum. İki buçuk yaşında çocuğunu bırakıyorsun arkanda...

Ölüyorsun ama huzurlu bile değilsin.

Çocuğuna iyi bakabilecekler mi acaba, onu üzecekler mi, onu mutlu edebilecekler mi?

Sophie’nin seçiminden beter bir şey bu!

Tamam, kocası şu anda çok üzgün ama o da genç bir adam, çok acı çekecek ama günün birinde bir başkasıysa evlenip gidecek, peki bu çocuk kime emanet edilecek?

En yakını kardeşi yine...

Aynı kandanlar hiç değilse...

Hayatta neler geliyor insanın başına...

Hiç düşündünüz mü, bir gün aniden hesapta yokken gitmek zorunda kalırsanız, kime bırakabilirim çocuğumu diye... Ve o ölüm anında içiniz rahat olabilir mi?

Cevap "Annem"

Aklıma nedense Bette Midler'ın "Beaches" filmi geldi bizde "sahilde"adıyla gösterilmişti.Her seyredişimde hıçkırıklara boğulduğum ender filmlerden bir tanesidir.Heleki her dinlediğimde tüylerimi diken diken eden o şarkı;

Wind beneath my wings

ohhhh, oh, oh, oh, ohhh.
    it must have been cold there in my shadow,
    to never have sunlight on your face.
    you were content to let me shine, that's your way.
    you always walked a step behind.

so i was the one with all the glory,
    while you were the one with all the strain.
    a beautiful face without a name for so long.
    a beautiful smile to hide the pain.

did you ever know that you're my hero,
    and everything i would like to be?
    i can fly higher than an eagle,
    for you are the wind beneath my wings.

it might have appeared to go unnoticed,
    but i've got it all here in my heart.
    i want you to know i know the truth, of course i know it.
    i would be nothing without you.

did you ever know that you're my hero?
    you're everything i wish i could be.
    i could fly higher than an eagle,
    for you are the wind beneath my wings.

did i ever tell you you're my hero?
    you're everything, everything i wish i could be.
    oh, and i, i could fly higher than an eagle,
    for you are the wind beneath my wings,
    'cause you are the wind beneath my wings.

oh, the wind beneath my wings.
    you, you, you, you are the wind beneath my wings.
    fly, fly, fly away. you let me fly so high.
    oh, you, you, you, the wind beneath my wings.
    oh, you, you, you, the wind beneath my wings.

fly, fly, fly high against the sky,
    so high i almost touch the sky.
    thank you, thank you,
    thank god for you, the wind beneath my wings...

Ayşe Arman zor bir soru sormuş ama ben cevabı biliyorum "Annem"

Allah kimseye evlat acısı göstermesin,hiç bir evladı da anne ve babasız bırakmasın.

Re: Cevap "Annem"

Vildan, sabah sabah ağlattın beni. Aynı sözleri birkaç ay önce eşime söyledim. Bana birşey olursa oğlumu sakın annene, kardeşin ve ailesine bırakma. Ben bakacağım dahi deme, bana birşey olursa oğlumu Sibel' e (benden 27 ay büyük ablam) vereceksin demiştim gözlerim dolarak. Ve aynı şeyleri Sibel' e de söyledim. yani ben şimdiden oğlumu emanet ettim hayatım.

Ama yazı çok etkileyici, evet Ruth' u biz de tanımıyoruz ama gelişen olaylara çok üzüldüm ve ağladım.

Sevgilerimle,

Re: Hiç düşündünüz mü, bir gün aniden hesapta yokken gitmek zorunda kalırsanız, kime

vildan ben sana ne deyim sabah sabah iki gözüm iki çeşme ağlattın beni( ben her zaman Allaha dua ediyorum ne olur bebeğimle uzun yıllar geçirmem için bana sağlık ver kızımdan ayırma diye ben kim olursa olsun yavrumu bırakıp gitmek düşüncesi bile beni şuan mahvetti valla( Allahım ne olur hiç bir yavruyu annesinden anneyide yavrusundan erkenden ayırmasın

5. Re: Hiç düşündünüz mü, bir gün aniden hesapta yokken gitmek zorunda kalırsanız, kime

Yüzlerce kez belkide...
    Hergün İzmir-Manisa yolunu min. 2 kez geçiyorum. İzmir'liler bilir bu yolda çok kaza olur. eh Türkiye'de trafik kazalarının en yüksek ölüm nedeni olduğuda malum. O yüzden çok aklımdan geçti ve içim rahat. Ben den sonra oğluma en az benim kadar iyi bakabilecek sevenlerim olduğu için çok şanslıyım. 1. öncelik annem, 2. kız kardeşim.

Re: Hiç düşündünüz mü, bir gün aniden hesapta yokken gitmek zorunda kalırsanız, kime

Çok iç yakıcı bir durum, kendimi düşünemiyorum bile, ama tabiiki içim hiç rahat olmaz nasıl olabilir ki?
    Ben anneme veya kayınvalideme emanet ederdim yavrumu, ikisinide ayırmam gözleri gibi bakacaklarına adım gibi eminim, allah kimseye böyle bir durumu yaşatmasın...

Hergün kendi kendime sorduğum bir soru, öncelik ablamdan yana, onunda evlat sevgisini tatmasını isterim. Ablam benim yarı annemdir. İkinci tercihim annemden yana. Ama eşime bunları kabul ettiremem, oda oğluna çok düşkün ve gözünün önünden ayırmak istemez ve bilmem nedendir özellikle benim ailemle paylaşmak istemez. Bette Midler'in "Kumsalda" filmini bende birkaç kez seyretmiştim ve son sahnesinde her dafasında hıçkırıklara boğulmuştum. Sabah sabah önce Kübra sonra sen beni iyi ağlattınız gözümde yaş kalmadı

Canım canıma emanet

Zamanlı zamansız, hepimiz ayrılacağız buradan, belki sevdiklerimizden önce, belki sevdiklerimizden sonra. Yaşamın hızına kaptırmış yaşarken aklımıza hiç ölüm gelmiyor işte.. Böyle bir yazı , duyulan bir haber bir anda yaralıyor bizi, yaşamın gerçekleri vuruveriyor suratımıza bir tokat gibi...
    Zaman zaman ben de düşünürüm bunu. Ama sevdiklerimi kaybetmektense, ben gitmeyi tercih ederim doğrusu. Hele ki yavrum söz konusu olursa...
    Oğlum her zaman babasına emanet.
    O onu benden sonra en çok seven kişi,
    O onu benden sonra en çok düşünecek kişi.
    Canım canıma emanet.

düşünmesi bile ürpertiyor insanı ama nedense hep aklımda bu soru?
    allah öncelikle evlat acısı göstermesin.
    daha önce ölümden hiç korkmazdım,ama egeden sonra onun her saniyesini görmek için ömrüme ömür bile istedim allahtan(

ama eger bana birşey olursa sadece kendi annem ve babama emanet ederdim.çünkü egeye resmen tapıyorlar.

Maalesef cok aci bir durum, ama bende hep bunu düsünürüm.Ailem Türkiye'de, biz burada yasiyoruz.Bana birsey olsa ne ailem gelip burda kizima bakabilir, ne esim Türkiye'ye dönebilir, ne de kizimi Türkiyeye yollayabilir.Esimde bütün gün evde kizima bakamayacagi icin, bu durumda sanirim kizim bakicilarla yada .............. büyüyecek. Noktali kismi aklima bile getirmek istemiyorum.Ne olacak kizimin hali acaba Ayy aglattin beni, sanirim en vahim durum benim.