1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 17 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Gebelikte sac boyamak ne kadar dogru???

Merhaba arkadaslar;sizlere sormak istedigim hamilelik boyunca sac boyamak bebege zarar verirmi??Bir kac doktor onayliyor hatta yasakliyor,bir kac tanesi ise hic zarar vermedigini,bebegin etkilenmedigini anlatiyor.Sizce ne kadar dogru??bilgilerinizi benimle paylasirmisiniz.Tesekkurler.Sevgiyle kalin

Re: Gebelikte sac boyamak ne kadar dogru???

Evet bazı doktorlar onaylıyor bazıları da şiddetle karşı çıkıyor. Ben de hamileyken internette sağlık sitelerini taramıştım. Onlarda da durum aynı. Yani onaylayanlarda onaylamayanlar da var.
    Ama ben en kötüsünü düşünerek, belki onaylamayanların düşüncesi doğrudur diye boyatmadım
    Ne de olsa bebeklerimiz riske atılacak varlıklar değiller.
    Öyle değil mi

peki bende soruya soru ekleyeyim : izninle Selda cim,

sac boyama ( sac diplerine bulasiyor, yani deriye ) yada gölge ( genelde en az 1 cm lik bosluk birakilip yapiliyor ) mi daha iyi ???

bugün oglan olacak, ölcümdü derken doktoruma bunu sormayi unutum da ??

bir bilen....

Ben de zararlı olduğunu biliyordum. Hamileyken ilk 5 ay boyasız gezdim. Fakat kendimi o kadar kötü ve bakımsız hissettim ki moralim bozuldu, dayanamadım ve boyattım. Fakat artık saç boyaları eskisi gibi değil. Hem saçı hem de saç derisini koruyucu maddeler içeriyorlar. Eskisi gibi de kokmuyorlar.

Bebeğe zararı tartışmalı ancak bir yerde sürekli saçını boyayan kadınlarda mesane kanserine yakalanma riskinin arttığını okumuştum.

Bence saç boyatmak çok riskli.hamile kaldığımda saçlarım iki renkti boya vakti çoktan gelmişti ama ben aylarca öyle dolaştım.o riski göze alamazdım.bir kere kimyasal madde ciltten emiliyor,ayrıca kokusu insanın boğazını yakıyor onu solumak bile hamile kuaförler için diyorum bence zararlı.bebeğin için en iyisini istiyorsun ve doktorların çoğu yasaklıyorsa, haklı olma ihtimallerini düşün...

Benim dr umun söyledigine göre düz boyanin 3.aydan sonra bir zarari yok.Zaten cogunluk 3 ayda bebegin organlari gelisiyor, tehlikeli dönem ozaman. Ben 3 aydan sonra doguma kadar boyattim.Hatta dogumdan 1 hafta önce bile boyattim.Ama dr um icinde cok ilac iceren seyleri, perma, röfle gibi onlari yaptirmamami tavsiye etti.

Hiç bir zararı yok ddaha doğrusu kanıtlanmış bir şey yok sadece ilk 3 ay daha dikkatli olmak gerekiyor o kadar.

Bazı arkadaşlar röfle sakıncalı demişler ama tam tersi deriye deymediği için asıl önerilen röfle

Benim doktorum da 4.aydan itibaren boyamama izin verdi ve ben de doktoruma çok güvendiğim için boyattım.Bu iş biraz karışık kimisi zararlı diyor kimisi 3.aydan sonra zararı yok diyor.Herkesin kendi bileceği iş bence ve tabiki doktora danışılarak karar vermek lazım.

10. Re: Gebelikte sac boyamak ne kadar dogru???

Perma için kullanılan solüsyonlar amonyum thioglycolote, amonyum calcium thioglycolate ve bir nötralizan solüsyon olan hidrojen peroksit içerirler. Bu maddelerle çalışma yapılmadığı için teratojenik riskleri bilinmemektedir. Anne adayları için tavsiye edilmemektedir. Kına gibi bitkisel boyalar da mevcuttur. Kına bilinen en eski saç boyasıdır. Bu boya ile de çalışma yapılmamış olmasına rağmen, teratojenik olma ihtimali yoktur. Saç beyazlatıcıları hidrojen peroksit ve amonyum persulfate içerirler. Hidrojen peroksit lokal olarak tahriş edicidir. Fakat çok çabuk ayrıştığı için sistemik etkisi ve emilimi yoktur. Buna bağlı olarak teratojenik etkisi yoktur. Şampuanlar anionik, kationik ve nonionik yüzey aktif maddelerdir. Bu maddelerin insanda teratojenik etkisini inceleyen çalışma yoktur. Fakat fetus üzerine olumsuz etkilerinin olması ihtimal dışıdır. Aerosal saç spreylerinin büyük çoğunluğu methylen chloride içerirler. Bu maddelerinde teratojenik etkileri yoktur. Özet olarak gebelik esnasında perma yaptırmak veya saç boyatmak isteyen anne adaylarına öneriler şöyle olacaktır:

Zamanlamaya dikkat

Gebeliğin ilk 3 ayında bu işlemler yaptırılmamalı, daha sonraki aylarda kurşun, nikel, bakır içeren saç boyalarından sakınılmalıdır. Mümkünse kimyasal boyalar yerine kına gibi bitkisel kökenli boyalar kullanılmalı ve
    soğuk su ile durulanmalıdır.

Diğer belirtilmeyen kozmetik ürünler için kısa bir özetleme yapmak gerekirse, Amerika Birleşik Devletleri'nde 'Food and Drug Administration' adlı komite tüm kozmetik maddeleri teratojenik, kanserojenik ve toksikolojik açıdan incelemektedir. Bu etkileri, olmayan maddeleri içeren kozmetik ürünlere pazarlanması için izin verilmektedir. Ülkemizde de izinli kozmetik ürünlerde kullanılan maddeler, ABD'deki komitenin onayladığı maddelerden yapılmaktadır. Dolayısı ile bu ürünlerin bilinen teratojenik, kanserojenik ve toksikolojik etkileri yoktur.

Anne adaylarını üzen ve oluşmaması için gayret gösterdikleri bir konuda gebelik çatlaklarıdır. Gebelik esnasında karın ve göğüsler üzerinde oluşan renk değişiklikleri ile kendini gösteren bu olay 5. gebelik ayından itibaren oluşmaya başlar. Mekanik gerilmeye ve artmış gebelik hormonlarının etkisi ile oluşur. Hızlı ve aşırı kilo alınmazsa mekanik gerilme minimuma indirilir. Ayrıca cilt memlendiricisi olarak lanolin, cocoa yağlı kremler ve masaj, cilt elastikiyetini arttırarak çatlakların oluşmasını önleyebilir. Bu maddelerin de fetusa olumsuz etkileri yoktur. Gebelik esnasında kullanılabilirler.