1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 14 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Hangi mevsimde hangi ülkeye gidilir ....

OCAK

Ilıman iklimin hüküm sürdüğü Hawaii, meltemlerin etkisindeki Bahamalar ve Senegal kış aylarında güneşin tadını çıkarmak isteyenler için ideal. Yağışların henüz başlamadığı Kenya ya da kısa süre sonra toz fırtınaları ve şiddetli kasırgaların baş göstereceği Pakistan gezileri için son fırsat. Endonezya, Tunus, ve İspanya’da görülen yağışlar ve rüzgar, bu bölgelere yapılacak gezileri başka tarihe ertelemedeki en büyük etken.

Senegal, Hawaii, Bahamalar, Doğu Afrika, Pakistan...

ŞUBAT

Kurak bir iklimin sürdüğü Meksika ve Senegal’de yaz tüm hızıyla sürüyor. Güneşli Batı Afrika Sahillerinde yeniden denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Orta Amerika, Batı Afrika, Doğu Afrika, Hindistan...

MART

Mart ayı, ilkbaharın habercisi. Kuzey Afrika çöllerinde gezinti için en uygun mevsim, Bahamalar ve Martinik ise şimdiden en gözde destinasyonlardan. Karayipler ve Meksika seyahatleri için ideal mevsim yavaş yavaş sona ermeye başlarken, Mauritus Adası ve Moritanya için mart ayından itibaren ölü mevsim başlıyor.

Kuzey Afrika, Bahamalar, Martinik, Peru, Karayipler, Meksika...

NİSAN

Tibet özellikle tavsiye edilebilir. Japon Adaları’nda kiraz ağaçları nisan ayından itibaren çiçek açmaya başlıyor. Akdeniz sahilleri sakin; şimdi turist akınına uğramadan denize girebilirsiniz. Karayip adaları’nda ise güzel havaların sonuna yetişebilirsiniz.

Çin, Japonya, Akdeniz, Lübnan, Ürdün, Mısır ve Türkiye gibi Akdeniz ülkeleri için de geçerli...

MAYIS

Güneşli ve ılık ilkbahar günlerinin başlaması ile birlikte Britanya adaları ya da Kuzey Avrupa, ideal tatil seçenekleri olabilir. Tam tersine , Orta Amerika ve Karayipler, sonbahara dek süren yağışların başlamasıyla birlikte gündemden düşüyor. Batı Afrika içinse mayıs ayı, yağmurlar başlamadan gitmeniz için son fırsat.

Büyük Britanya, Kuzey Avrupa, İsveç, Norveç, Finlandiya, Madagaskar...

HAZİRAN

Sonbahara kadar Hint Okyanusu’nda yer alan adalar, özellikle de Polinezya ideal destinasyonlar arasında.

Polinezya, Hint Okyanusu, İsveç...

TEMMUZ

İrlanda ve Britanya Adaları da, yılın en güzel aylarını yaşıyor; yağmur artık veda etmiş, bunaltmayan sıcaklar günlük yaşama renk katıyor. Bir süre sonra güz yağmurları başlar. Bu yüzden, fırsatı kaçırmayın! Muson yağmurları ise çoktan Güneydoğu Asya ve Orta Amerika’da etkisini göstermeye başladı. Bu bölgelere gitmek için program yaptıysanız, muson yağmurlarının tüm şiddetiyle sürdüğünü bilmeli, önleminizi alarak yola çıkmalısınız.

Finlandiya, İsveç, Bolivya, Brezilya, Amerika, İrlanda, İngiltere, İskoçya...

AĞUSTOS

Yaz aylarında “geceyarısı güneşi”nden yararlanmak için Kuzey Avrupa ülkelerine gitmelisiniz. Hep sisli puslu havasıyla bilinen Londra’yı biraz olsun farklı görebilirsiniz ağustos ayında. Eylülde yağmur mevsiminin başlayacağı Doğu Afrika’ya gitmek isteyenler için, ağustos ayı son fırsat! Orta Amerika ile Uzak ve Yakındoğu ülkelerinde ise ölü sezon başladı.

Kuzey Avrupa ülkeleri ve Britanya Adaları, Hint Okyanusu, Doğu Afrika

EYLÜL

Eylül ile birlikte yaz sıcakları son bulup havalar yumuşarken Orta Avrupa ve Kuzey Amerika tatil için en ideal bölgeleri oluşturuyor. Artık sıcaklığın düşmeye başladığı Kuzey Avrupa ve kısa süre kuru iklimin sona ereceği Endonezya için ise Eylül son şans! Yağmurlar ise Orta Amerika, Karayipler ve musonların başladığı Güneydoğu Asya’da ölü sezon yaşatıyor.

Orta Avrupa, Akdeniz Havzası, İspanya, Yunanistan, İtalya, Tunus, Fas, Mısır, İsrail, Kuzey Amerika...

EKİM

Ekim ayında ilkbahar güney yarım küreye yerleşir. Güneşle buluşmak için Güney Afrika’ya, Güney Amerika’ya ve Avustralya’ya uzanmanın tam zamanı. Güneydoğu Asya ve Karayip adaları içinse ekim, yağmurların başlangıcı demek.

Güney Afrika, Arjantin, Avustralya...

KASIM

Batı Afrika ve Hindistan’da yağış mevsimi sona eriyor. Dolayısıyla hem bu ülkeleri, hem de boğucu yaz sıcaklarının yavaş yavaş yerini ılıman bir iklime bıraktığı Mısır’ı ziyaret etmenin tam zamanı. Bir ay daha yağmurlu geçecek olan Orta Amerika ülkeleriyle ağır bir kış geçiran Uzak-Doğu’ya yapacağınız gezileri bir süre daha ertelemelisiniz.

Senegal, Hindistan, Mısır, Hint Okyanusu, Uzak-Doğu, Orta Amerika...

ARALIK

Asya ve Uzakdoğu turları için en uygun mevsim. Bali, Singapur ve Tayland muson yağmurlarına veda ettiğinden gökyüzü her zaman masmavi. Karayipler’in kuzeyi ile Küba ve Jamaika’da da rahatça denize girebilirsiniz. Mısır turlarınız için ise son günler. Çin’de kış mevsimi sert geçmeye başladığından turizm için ölü bir mevsim.

Güneydoğu Asya, Büyük Antiler....

--------------------------------------------------------------------------------
    KAYNAK: www.ailem.com

Re: Hangi mevsimde hangi ülkeye gidilir ....

İyi güzel de saydım her ay bir yere gitmek lazım ve ömrümüz yetermi bilmem

bu kadar gezmek icin coooook zaman gerekli )) Herhalde emekli oldugumuzda bu firsati bulabiliriz

Vildancım ve Özlemcim ...

Eh bir de yüklü bir bütçe gerekir, değil mi?

İyi güzelde Özlem'ciğim buralara gitmek için hem çoooooook para lazım...........
    Bunu için daha çok çalışmam lazım çoooooookkkkkkk.......

Hayırdır Ozoz hazırlamışsın valizi uzun bir tatil olacak galiba. Şaka bir yana ben Kasım ayında Arjantin, Peru, Bolivya'ya gitmiştim çok güzeldi. Yaz başı oluyor orada süperdi süperrrrr. Darısı geriye kalan diğer ülkere inşallahhhhhhh. Çok seviyorum gezmeyi Özlem oturduğum yerden kudurttun beni şimdi.

kisin buraya gelinebilir kesinlikle ozellikle kisin o kadar cok spor aktivitesi var ski,buz pateni,snowboard vs......
    eger kar seviyorsaniz oooo yasadiniz nerdeyse 8-9 ay kar var burda .bu sene nisanda kar yagiyordu burda.tabii bu arada sogugu sevmeniz lazim cunku -40 lara kadar inen soguk var insanin iliklerini dondurup hatta kulaklarini bile dusuruyor soguktan.,

Yaaaa insanın niye tatilini getiriyorsun ki!
    Yaz bitiyor, bir hafta tatil yapıp gelmişiz. Hiç bir iz kalmamış o tatilden, hiç bişey hatırlamıyorum niye açtın bu forumu?? niye haaa niye.. :-x :-x :-x :-x

Ben çok sıkıldım. Tatil istiyorum

Hem de PORTEKİZ'E GİTMEK İSTİYORUM. HANGİ AY UYGUNDUR öZLEM . Eylül mü söyle bakalım

Tanselcim ...

Canım arkadaşım,

Kusura bakma seni böyle üzeceğini bilsem vallahi açmazdım.

Ben de Allah nasip ederse, cuma akşamı çıkıyorum tatile. Belki ondandır bu tür forum açmamın sebebi (gerçi yurtdışı değil gideceğim yer).

Portekiz listede yok, eylül ayında neden olmasın, olur tabi.

Sen bir git hele, bir gör, biz listeye sonra ilave ederiz.