1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Toplam 29 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Normal mi? Sezaryen mi?

Ateşli bir sezaryen karşıtı olarak bu faydalı yazıyı bilgilerinize sunuyorum...

Hangi doğum sağlıklı?

Anne adaylarının çoğu sezaryeni seçiyor. Oysa normal doğum bebek ve anne için daha yararlı. Üstelik sanıldığı kadar zor da değil. Türkiye'de kadınların yüzde 80'i sezaryenle doğum yapıyor. ABD'de ise bu oran sadece yüzde 20. Doktorlar kadınların sezaryeni tercih etme nedeni olarak korkuyu gösteriyor. Sağlık ve maliyet açısından bakıldığında normal doğum sezaryene göre çok daha avantajlı.

Memorial Hastanesi çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Dr. Arzu Özgeneci, yurtdışında hamilelik eğitim programlarının bulunması, sezaryenin sigorta kapsamı dışında olmasının normal doğumun tercih edilmesinde etkili olduğunu söyledi.

Hamileliğin altıncı ayında başlayıp iki ay süren eğitim programlarına anne ve babanın gitmesini öneren Özgeneci, "Bu kurslarda anne ve babanın bilmesi gereken her şey öğretiliyor. İnsan neyle karşı karşıya olduğunu bilir ve bilgilenirse korkuları da azalıyor. Normal doğumda anestezi uygulamasıyla annenin ağrıları da azaltılıyor. Türkiye'de farkındalık düzeyinin artması, teknolojinin gelişmesiyle normal doğumlarda artış var, ama bu yeterli değil" diye konuştu.

Neden sezaryen?

Sezaryene büyük bir ameliyat gibi bakılması gerektiği belirtilirken anne ve bebeğin koşullarının uygun olması halinde normal doğum yapılması öneriliyor. Bazı anne ve babalar çocuğun burcunun istedikleri gibi olması için veya doğumu daha önceden belirledikleri özel bir güne denk getirmek için sezaryene başvurabiliyor.
    Bunların yanı sıra bazı fiziksel koşullar da doğumun sezaryen yöntemiyle olmasını zorunlu kılıyor. Normal doğumda başı aşağıya doğru olması gereken bebek yan veya çapraz dönmüşse ya da bebeğin ağırlığı dört kilodan fazlaysa sezaryen kaçınılmaz oluyor. Anne açısından bakıldığında da sezaryenin gerekli olduğu durumlar bulunuyor. Örneğin bel fıtığı, kalp ve beyin rahatsızlığı bulunan anne adayları da sezaryen yöntemiyle doğurtuluyor. Bu tür durumlarda normal doğumda diretmek hem annenin hem de bebeğin sağlığını, hatta hayatını bile tehlikeye atmak demek.

Normal doğumun avantajı

Sezaryenin hem annenin hem de bebeğin anestezi almak olduğunun unutulmaması gerektiğini belirten Dr. Arzu Özgeneci, normal yolla doğumun avantajlarını şöyle sıraladı:

"Bebek annenin karnındayken, su içinde yüzer pozisyondadır ve bu nedenle akciğerleri suyla dolmuştur. Normal doğumda önce bebeğin kafası, ardından basınçla göğüs kafesi çıkar. Bu sırada bebeğin ciğerlerindeki sıvı boşalır ve ağlamaya başlar. Ağlamayla birlikte akciğerlere hava gider. Oysa sezaryende basınç olmadığı için bebek ciğerlerindeki suyu atmadan doğuyor. Sezaryenle doğan bebek, normal yolla doğan bebeğe oranla üç gün boyunca daha hızlı nefes alıp veriyor ki ciğerlerindeki sıvıyı atabilsin. Ayrıca sezaryen yöntemiyle doğumda bebek anestezi aldığı için uyanmıyor, emzirmeye daha geç başlanıyor. Oysa ki ideal olan, bebeğin doğduktan sonra ilk yarım saatte emzirilmesidir."

Dr. Özgeneci, gerekmedikçe sezaryenle doğum yapmanın annenin sağlığını da olumsuz etkileyebilecek yönleri olduğunu şöyle anlattı: "Doğumdan sonra ağrı olduğu için anne hayata geç başlayabiliyor. Normal doğum yapan anne ve bebeği yaklaşık 24 saat sonra taburcu edebilirken, sezaryende bu süre 72 saattir. 'Bebeğin sarılığı var mı, solunumu iyi mi, annede bir sorun görülüyor mu?' Bütün bu risklerin düşünülmesi gerekiyor. Sezaryenle doğum yapan annelerin uzun süre ağır işlerden kaçınması gerekiyor. Çünkü dikiş yerlerinde ağrılar da oluyor. Sezaryenle doğum yapan anneler normal doğum yapanlara göre de daha geç kilo veriyor."

Ağrısız doğum

Anne olmak isteyen çoğu kadının adeta kâbusu olan normal doğum sancıları için ise artık çözüm var. 'Epidural anestezi' adı verilen ve sıklıkla normal doğumda kullanılan bu yöntemle, omurilikten çıkan sinirlerin omuriliği çevreleyen zardan çıktıktan sonra vücuda dağıldığı nokta uyuşturuluyor. Böylece bel ve belin alt kısmı uyuşturuluyor ve ağrı hissedilmiyor. Bölgesel bir anestezi olan bu yöntem sayesinde doğum yapan kadın etrafında olup bitenleri, özellikle bebeğin doğumunu görme şansına sahip oluyor. Tam ağrı kontrolü sağlanabilen 'epidural anestezi'de doğum sonrası 1-2 gün ağrı hissedilmiyor ve hareket edilebiliyor.

Metropolitan Florance Nightingale Hastanesi çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Meral Saraçel ise, doğum öncesi hangi yöntemle çocuk doğurulacağına karar verilmesi kadar, annenin doğum yapacağı yerin seçimine özen göstermesi gerektiğini hatırlatarak, annelere şu ipuçlarını verdi:

Bavulunuz hazır olsun

"Anne mutlaka doğum yapacağı yeri önceden görmeli ve bu konuda bilgilenmeli. Hangi hastanede doğum yapacağına karar vermeli anne. Bebek odasını görsün. Çünkü doğduğu an bebeğini teslim ediyor. Doğum yapacağı hastaneyi seçerken anne sütünü destekliyorlar mı, doğar doğmaz bebeği getiriyorlar mı, yoksa mama mı kullanıyorlar bunları öğrenmeli. Çoğu anne, kadın doğumcuları tanıyor ama çocuk doktorunu bilmiyor. Doğumdan önce mutlaka çocuk doktorunu görmeli, konuşmalı ve güven sağlanmalı. Emzirmeyle ilgili kendini hazırlasın. Meme ucu içeri çökükse masaj yaparak dışa doğru çekerek hazırlansın. Anne her zaman doğum yapabilirmiş gibi hazırlıklı olsun. 7'nci aydan itibaren bavulu hazır olsun

2. Re: Normal mi? Sezaryen mi?

Bence buna karar verecek olan öncelikli anne ve doktorudur. Yukarıda yazılanların doğruluğu tartışılır. Kızım doğar doğmaz ağlamaya başladı ve uyanıktı. Emme dede bi sorun yaşamadık.(Ben yara olarak yaşadım oda herhalde sezeryandan kaynaklanıyor olamaz) Anne kendini hangisine hazır hissediyorsa o şekilde yapar. Sezeryanla doğuranlar kötüde normal doğum yapanlar iyimi anlamayabilmiş değilim. Bende dünya kadar olasılık getirebilirim çocuğun vajinal doğumdan doğurulmasının sakıncaları diye. Benim hamile olduğum sene işyerinden bir arkadaş 9 aylık çocuğunu kaybetti, doktorların zorlamasıyla, sezeryana alındığında ise iş işten geçmişti. Her ikisinin de riskleri kendi içinde var. Ayrıca epidural de sadece normal doğumda kullanılmıyor. Sezeryanda da istek üzerine kullanılabiliyor. Ve tüm olay dakikalarla sınırlı kalıyor, bebek alındıktan sonra annenin dikişleri uzun sürüyor. Sezeryanı kabus gibi göstermenin gereği yok bence. Bu özgür irade ile alıcanacak ve tartışılmayacak kadar özel bir karar.

Re: Normal mi? Sezaryen mi?

Selam sezeryanla doğum yapmış biri olarak yazdıklarınızın hiçbirine katılmıyorum çünkü kesinlikle doğruluk payı yok.Sezeryan çok kolay ve 5 dk.dan az süren bir operasyon bebeğim doğar doğmaz gözlerini açıp çevreyi izlemeye başladı ve doğumdan en fazla 45 dk.sonra bebeğimi emzirmeye başladım.Şuan kızım 14 aylık ve bu ana kadar bir kez ne ağrım ne sızım oldu.Demekki doktorun doğru seçilmesi çok önemli.Maliyet açısından bakarsanızda ben özel hastanede doğumumu yaptım normal doğum 450,sezeryanda 550milyondu.Serzeryanı herkese kesinlikle tavsiye ediyorum ve beni dinleyen arkadaşlarım kesinlikle çok memnun kalıyorlar ve bana teşekkür ediyorlar,sadece tek bir arkadaşım beni dinlemedi o da özelde doğum yapmasına rağmen ağrısız normal doğum, doğumda bebeğini kaybetti ve normal doğumu seçtiği için çok pişman oldu.Normal doğumu sağlıklı diyen doktorlar haltetmişler.Benim kızım çok sağlıklı bir bebek olarak dünyaya geldi,anlattıklarınızın hiçbiri olmadı normal doğum yapanların bebeklerinide gördüm,pisliğini yutmuş olanları,vakumla çekilenleri,doğarken annesindeki hastalıkları kapmış olanları.Normal doğum kesinlikle ilkellik ve saçmalık.Normal doğum yapanlara gülüyorum ve onları çok cahil buluyorum.

Ayegen'e

Son iki cümlenizi çok gereksiz buldum. Dilerim okuma imkanınız olurda düzeltirsiniz.

Re: Ayegen'e

Figen katılıyorum sana. Kimse rencide edilmemeli.
    Sevgiler,
    Sema

yanıt

Bence gereksiz bir cümle yok sadece kendi fikrimi yazdım.Ben hamileliğim süresince birçok araştırma yaptım doğum konusunda ve düşüncelerim bu yönde oldu.Hatta çevremdeki normal doğum yapmış insanlar bile biz meğer ne zorluklarla doğum yapmışız şimdi ne kadar kolay,keşke bu zamanda doğum yapsaydıkta o eziyetleri hiç yaşamasaydık diyorlar.Benim rahmetli annemde normal doğum yapmış ama sezeryan konusunda kesinlikle benimle aynı fikirdeydi.Siz normal doğum yapmış,hatta çokta kolay doğum yapmış olabilirsiniz bu sizin çok şanslı olduğunuzu gösterir,normal doğumun ne kadar sağlıklı olduğunu değil.

eyegen'e

kesinlikle sana katılıyorum.

sevgiler,
    meral

genel

ben kimseyi rencide ettiğimi düşünmüyorum sadece normal doğumun ilkellik ve cahillik olduğunu yazdım ve sizde lütfen yanlış bilgillerinizle insanların kafasını karıştırmayın.ben hiç sezeryanda ölen,sakat kalan,pislik yuttuığu için nefes alışları bozulan vs. vs. anne ve bebek duymadım ama normal doğumda bunların hepsi yaşanıyor.bu yüazdende normal doğumu savunan insanlar son derece sinirlerimi bozuyorlar

Re: yanıt

Sevgili Elvan,
    Ben doğumumu tahmin ettiğin gibi normal değil, sezaryenle gerçekleştirdim. Ancak normal doğum yapan hiçbir insana ilkel deme ve gülme hakkına sahip olduğunu sanmıyorum. Nasıl Derya fikrini belirtmişse, sen de belirtebilirsin. Ancak yazıda alay ve aşağılama unsuru kullanmak bence hoş değil.
    Sevgiyle kal,
    Sema

EYEGEN ve Doğum hk.

Doğum olayının her türlüsünde riskler vardır, normal, sezaryen, epiduralle hiç farketmez. Hepsinin artıları eksileri vardır ki buda doğum yapacak olan insanın yapısına göre değişir.

Ben epiduralle normal doğum yaptım, çok kolay bir doğumdu, hiçbir yan etki yada terslikle karşılaşmadım, arkadaşımda benim gibi hiçbir sorunla karşılaşmadan doğum yaptı. Ama bu demek değilki herkes böyle yapsın sorunsuz geçer.

Nasıl doğum yapacağına doktor karar verir ilk önce, anne doktorun tavsiyesini değerlendirmelidir.

EYEGEN hanım yazdıklarınızı çok itici buldum, bunu daha güzel bir dille anlatabilirdiniz, bir kere doğum yapmış bir insan olarak nasıl olurda tüm doktorların yada daha fazla tecrübe sahibi olmuş insanların yaptığı şeylere saçma dersiniz. Saçma olan sadece sizin itici sözleriniz. Sizi tebrik ederim sağlıklı bir ameliyat geçirmişsiniz. Ama lütfen fikirlerinizi ikinci çocuğunuza saklayın. İlkel olmayan nice doğumlar dilerim size...

Saygılarımla...