1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 15 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Hybrid View

Annenin Yedikleri Bebeğe Gaz Yapar mı Yapmaz mı?

Ya arkadaşlar çıldıracağım artık.Arda bugün 40 günlük ve çok gazlı bir bebek.Dr um senin yediklerin yapabilir diyor.Utkunun Dr u ise asla yapmaz diyordu.Bebek emerken hava yutarsa gazı olur demişti.
    Ben artık ne yiyeceğimi şaşırmış bir haldeyim .Büyükler aman şunu yeme bunu yeme dedikçe ben yiyecek bulmakta zorlanıyorum.
    Yasaklar listesi de hergeçen gün çevremdekiler tarafından artıyor.Efendim mercimek , lahana, salatalık, yoğurt, kayısı, karpuz, kavun, soğan, kurubaklagiller, vişne.... bunlar şimdilik yasaklar listemdeymişşşş.İyide yaz geçiyor ben karpuz kavun yemeyecekmiyim yaaa

Lütfen bana bir akıl verin..Zaten uykusuzluk başıma vurdu birde yemek derdi çıktı başıma

2. Re: Annenin Yedikleri Bebeğe Gaz Yapar mı Yapmaz mı?

Gaz sancıları olmasaydı; bebekleri büyütmek, sanırım, çok daha kolay ve keyif verici olurdu. Saatlerce süren, bitip bitip tekrar başlayan, yırtınırcasına ağlayan bebeklerin bu durumuna dayanabilmek, hele hele gencecik, deneyimsiz bir anne için çok zor olsa gerektir. Ancak annelerin unutmaması gereken bir nokta da; bugüne kadar gaz sancısı nedeniyle zarar görmüş bir bebeğin görülmemiş olmasıdır. Burada hemen söylemem gerekir ki; bebeklik dönemindeki ağlamaların hepsinin nedeni de gaz sancıları değildir. Bunlar:

Açlık
    Diş çıkarma
    Kulak ağrısı
    İshal
    Başka sebeplerle oluşan barsak spazmları
    İdrar yolu enfeksiyonları
    Popo(anüs) çevresindeki yara ve çatlaklar
    Pişik
    Pamukçuk
    Gizli veya belirgin fıtıklar
    Ağız ve dişeti sorunları
    Vücudun herhangi bir yerindeki kırıklar
    Bazı sinirsel hastalıklara eşlik eden ağlama tipleri... Bunları ayırt etmek için mutlaka çocuk hekiminize danışmanız gereklidir.
    Gaz sancıları; zarar verici olmayan, belli bir süre ile sınırlı fizyolojik bir olay olduğuna göre belirgin bir tedavisinin olması da beklenemez. Bu durumda kesin tedavi etmekten çok gazı azaltıcı bir takım önlemler ve davranış biçimleri içine girmemiz gerekmektedir:

Öncelikle bebeğin gaz sancısı dışındaki herhangi bir sebepten dolayı ağlamadığını tespit etmemiz gereklidir. En çok karıştığı durum olan AÇLIKtan ağlayıp ağlamadığını saptamak kolaydır. Anne sütünü verdiğinizde susuyorsa sebep açlıktır. Yok eğer susmuyorsa her ağladığında inatla anne sütü veya mama veriliyorsa, sırf bu yüzden gaz sancısı daha da artabilir. Sık sık ve düzensiz beslenen çocukların gaz sancıları daha da artabilir. Hele hele erken dönemde başlanan ek gıdalar bu tabloyu iyice dramatikleştirir.
    Bebeklere şekerli su verilmesi, emziklerin bala veya pekmeze batırılarak verilmesi, çok erken aylarda nişastalı gıdalara başlanması, meyva ve meyva sularının gereğinden çok verilmesi veya meyvaların olgunlaşmamış olması da gazı artırır.
    Gereğinden fazla su içirilen veya tam tersi yeterince su verilmeyen bebeklerde de gaz fazla olur.
    Uzun süre açıkta kalan yiyecekler(özellikle süt ve sütlü yiyecekler), iyi temizlenmemiş şişe-kaşık ve emzikler, uzun süre kapağı kapatılmamış şuruplar(vitaminler, antibiyotikler, ateş düşürücü-ağrı kesiciler) de basit mikrobik kirlenmeler nedeniyle gaz yapabilirler.
    Altının uzun süre ıslak bırakılması, bulunduğu ortamın aşırı sıcak veya soğuk olması, uzun süre aynı konumda yatırılması da gazı artırabilir.
    Bebeğin kundaklanması, hareket kaabiliyetini sınırlayan kuşaklarla sarılması da gazı artırabilir.
    Annenin beslenmesinin gaz oluşumundaki rolü sanıldığı kadar belirgin değildir.
    Anne ve babanın sakin, hoşgörülü ve sevecen olması çok önemlidir.

GAZLI BEBEKTE NELER YAPILABİLİR?

Anne ve babanın sakin olması, bebeğe şefkatle ve güvenle yaklaşması
    Aşırı sıcak veya soğuk ortam oluşturulmamalı
    Dar ve sıkıcı veya üst üste giysiler giydirilmemeli
    Besinler hazırlanırken hijyen(temizlik) kurallarına uyulmalı
    Bebekler hep aynı pozisyonda yatırılmamalı, yan olarak veya karın üstü yatırılmalı(karın üstü yatırılırken bir kişinin bebeğin yanından ayrılmaması gerekiyor)
    Karnına ve ayaklarına ılık bezler konulmalı
    Her beslenmeden sonra en az yarım saat ve en az iki kere “Gark” edene kadar gazı çıkartılmalı
    Bebeğe okşayarak ve severek güzel sözler söylenmeli
    Sinirsiz olduğu bir zamanda bebeğe uygun masaj yapılmalı
    Gereğinden fazla emdirilmemeli, gereksiz yere ek besinler verilmemeli
    Rezene çayı ve anason verilebilir.
    Doktorunuza görünmeli ve onun önerilerine uymalısınız.

3. Re: Annenin Yedikleri Bebeğe Gaz Yapar mı Yapmaz mı?

Bu da baska bir acidan gaz sancisi

Bebeklerde gaz sancısı: (İnfantil Spazm)

Yeni doğan bebeklerde görülen ve bebek 6 aylık olana dek bebeklerde şiddetli bir huzursuzluk,karın bölgesinde gaz toplanması ve bebekte gaz sancısına bağlı bacaklarını toplama,bebekte yüz bölgesinde kızarma morarma,saatlerce süren ağlama ve şiddetli huzursuzluk vardır. Bu tablo ,bazen anne ve babayı çaresiz ve bitkin düşürecek kadar uzayabilir Uzun yıllar özveriyle çalışmış bir bebek hemşiresi olan Nurse Harvey's bebeklerdeki bu tabloya biraz da mizahi yaklaşmış ve''Hasret sancısından daha şiddetli tek sancı vardır,oda gaz sancısıdır....'' diyerek bebeğin o anki ızdırabını dile getirmeye çalışmıştır yazdığı bir kitapta. Kısaca bu tabloyu özetledikten sonra sizlere pratikte uygulayabileceğiniz birkaç öneride bulunmakistiyorum.

1.Annede gaz sancısı yapan her türlü gıda bebekte de gaz yapacaktır. (karnıbahar,nohut fasulye,tırşu,soğuk süt alımı,vb.) Anne bu dönemde beslenmesine dikkat etmelidir.

2.Bebeği beslemeden önce mutlak her iki burun deliğinin açık olup olmadığını kontrol etmeli ve tıkalıysa serum fizyolojik içeren spreylerle önce burun deliklerini açıp 10-15 dakika bekleyip, sonra beslemeliyiz bebeklerimizi. Bebekler yaklaşık 1 yaşına kadar nefes alıp verirken bizler gibi ağız yolunu kullanamazlar. Dolayısıyla burnu tıkalı olan bebek beslenirken yorulacak ve bu arada bol miktarda hava yutacaktır.

3.Bebeğinizi besledikten sonra asla sırt üstü yatırmayınız.bir yastıkla destekleyerek sağ veya sol yana yatırmak daha uygun olacaktır. bu gaz açısından önemli olduğu kadar, bebeğimizin nefes borusuna gıda kaçmaması açısından da önemlidir.

4. Anne sakin bir ortamda ve oturur pozisyonda iken bebeğini beslemelidir .Yine sıkça karşılaştığımız bir durum bebek yatar pozisyonda iken annenin bebeği emzirmesi ki buda gaz sancısını arttıracaktır.

5.Bebeğinizin her beslemeden sonra sırt bölgesini yukardan aşağıya sıvazlıyarak gazını çıkartmalıyız

Serpilcim

Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim.Burada yazılanların hemen hepsini uyguluyorum.Benim şansımdanmıdır nedir Utkuda gazlı bir bebekti ve tam 8 ay çekmiştik.Birde üstüne üstlük kolik problemi vardı.Akşam 8 den 10:30 a kadar durmadan ağlardı.

İnşallah Arda da kolik olmaz.

5. Re:

Selam Beyhan,

Evet sen ne yersen aynisi sutune geciyor gazla birlikte. Gaz yapan seyler yememeye calis. Bebisin karnina bebe yagi ile masaj yapabilirsin, ters L ve ters U seklinde. Hem hosuna gider hem de rahatlar. Gecmis olsun. Karnabahar ve brokoli eger yiyorsan cok gaz yaparmis. Aklinda olsun.

sevgiler

6. Re: Serpilcim

Benim bebeklerim de gazliydi. Sut verdigim donemlerde hep kistim yediklerimi. Faydasini da gordum.

Kolik de ayni sekilde. Ikisinde de olmustu.
    Kolay degil yeni bir dunya onlar icin. Buna alisabilmek icin bizi biraz ugrastiriyorlar.

bence yapmaz...

bence annenin yedikleri gaz yapmaz. ban amantıklı gelmiyor yani... ama sütün kalitesini annenin yedikleri bir derece etkilediği için biraz dikkat etmekte fayda var. asıl sebep bebeğin sindirim sisteminin yeni beslenme yöntemine alışmaya çalışması, o kadar. gaz yapar dedikleri şeyler de hep yararlı şeyler bence onlardan da mahrum etme kendini de bebişini de. orta yolu bulmaya çalış...
    sevgiler,

Re: Annenin Yedikleri Bebeğe Gaz Yapar mı Yapmaz mı?

arkadaşım benim oğlumdada çok uzun süre gaz sorunu yaşadık dr.un verdiği ilaç bile yetersiz kalıyordu ben çareyi papatya çayında buldum hiç olmuyo değil tabi yine oluyo ama bebeği çok rahatlatıyor daha rahat gaz çıkarmasını sağlıyordu çok zor vallahi gaz sorunu bebeği sakinleştirmek çıldırmış gibi ağlıyodu benimki allah yardımcın olsun canım sende bi dene istersen dr.unada danışarak papatya çayını belkide uykusuz her gece şarkısını söylemeyi bırakırsın bu sayede sende bebeğinde mışıl mışıl uyursunuz inşallah

zekiye

Re: Annenin Yedikleri Bebeğe Gaz Yapar mı Yapmaz mı?

Tabii ki yapar . Yazdığın listede çok doğru. Özellikle karpuz kavun! Uzak dur. Ben hiç bir meyve ve sebzeyi çiğ halde yemedim. Hep komposto ve hoşaf halinde kullandım. Salatalık ve lahana ! Uzak durucan. Vişne komposto yaptır. Çorba ve tahin helva bak bunlar iyi gelenler. Yediklerine dikkat edersen ne senin ne de oğlunun gaz problemi olmaz. Bir süre bunlara dikkat etmen gerekecek. Gelecek yaz yersin üzülme Zaten yaz da bitti!
    Kolay gelsin!

10. Re: Annenin Yedikleri Bebeğe Gaz Yapar mı Yapmaz mı?

beyhancım bir koca-karı lafı : k harfiyle başlayan gıdalar bebeğe gaz yaparmış !!ehh
    bilmiyorum artık ne kadar doğru ne kadar yalan !!