2. Sayfa - Toplam 7 Sayfa var BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu
Toplam 67 sonuçtan 11 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Re: Gündem: Zina Suç Olmalı mı..? Olmamalı mı..?

Açıkçası ben bu duruma arabadaki emniyet kemeri gibi bakıyorum.
    Nasıl mı: trafik polisi varsa kemeri takalım yoksa rahat! Bu mudur yani. Eşlerin cezalandırılması için yakalanmaması yeter koşul! Yada illa yatağa mı girilmesi gerek. Adam sizin dışınızda kimseyle birlikte olmamış ama yanınızda yatarken başka birinin adını sayıklıyor! Rüyasında ya da hayalinde yaşadığı/yaşamak istediği kişiyle n'olacak! Bunlar mübah mı?!!! Bunu kanunla düzeltebilirmiyiz. Arkadaşlar ahlak ve vicdan içimizde vardır. Bunlar bebeklerimize çocuklarımıza şimdiden vereceğimiz değerlerdir. Bunlar polisle sağlanmaz. İlişkimizi polisle mi ayakta tutacağız. Ya da şikayet eden komşularımızla mı! Bunu ben anlamıyorum.

CHPlileri de anlamıyorum. Karşı tezleri bile enteresan, bu ceza çıkarsa AKPlilerin alt tabanı toptan ceza alır, çünkü çoğu imam nikahlı diyorlar. Kendi karşı çıkışlarının sebebi bu mu? Hani özrü kabahatinden büyük derler ya o cins!

Geçenlerde Çetin ALTAN bir tv. programında bir tespit yaptı. Bana öyle doğru geldi ki. Diyor ki Türk halkı aslında özde kötü değil iyi insanlar, tek sorun ; Türk halkı somut kavramları çok iyi anlıyor, masa, kitap , sandalye ..vb. Ama soyut kavramlarda zorlanıyor. Belki Türkçemiz yetersiz(!), ama ahlak, vicdan, doğa sevgisi, dürüstlük, saygı, sevgi ...vb. kavramları ne yazıkki anlamakta zorlanıyor. Doğru bence, olayın düğümü aslında burada. Bu kavramlarda ne zorunlu derslerle (ahlak /Allah aşkına hangi ülkede böyle bir ders vardır!) ne de polisle kazandırılır!

Bişey daha, çocuklarımız her gün "Türküm, doğruyum çalışkanım" diyor. Acaba neye yeminettiklerinin farkındalar mı? Her gün tekrarladığın şeyin anlamını kavrar mısın? Ablamın kızı geçen yıl sormuştu. "anne varlığım Türk varlığına armağan olsun " ne demek diye. Buınu soran yeğenim 5 yaşındaydı/ana sınıfındaydı. Bu yıl ilkokula başlıyor. Ne cevap verirdiniz 5 yaşındaki çocuğa?!

Burçin'e

Sevgili Burçin.Benımde demek istedıgım bu.Bosanma durumunda zina suc olmadıgı ıcın bu sebepten dava acılmıssa degısen bır sey olmuyor.Eger suc sayılırsa aldatılan es manen zaten yıpranmıs oluyor bırde madden yıpranmaması ve haklarını aldatan esten alması ıcın zinanın suc olması lazım.Senın dedıklerınınde olması ıcın zına kesinlikle suc sayılmalı.Alan razı veren razı dıyorsun oyle degıl.Sadece bırlıkte olanlar razı.Onların eslerı , cocukları, aileleri razımı sence???Bosanmıssa hıc kımse kımsenın hayatına karısamaz ama evlıyken baskasıyla beraber olan kadın olsun erkek olsun bence en asagılık ınsanlar.Bunları yazarken bıle mıdem bulanıyor .Senınde fıkırlerıne saygı duyuyorum ama bırde o duruma dusmus ınsanların yerıne kendını koyarak tekrar dusunmeni rica edıyorum.Sevgılerımle.

Herkese göre değişebilecek, çok göreceli bir konu.......

Mesele bu değil arkadaşlar.Zina suç olsa,ve de eşiniz sırf hapse girmemek için sizi aldatma eylemini gerçekleştirmese;çok mu mutlu bir evliliğiniz var demektir.Yani evliliği hapis korkusu mu ayakta tutmalı.Bu evlilikten ne hayır gelir?
    İşin bir başka yönü;bu yasa neden,hangi ihtiyaca cevap vermek amacıyla çıkartılıyor?
    Gerçekten kadını,aileyi,namusu,ahlakı korumak adına mı?
    Güldürmeyin insanı.
    Bu yasayı çıkartmak isteyen insanların karanlık dünyaları içerisinde kadın zaten el kiri.
    Yıllardır dört kadınla birlikte yaşamayı kabul etmiş bir zihniyetin; kadına bakış açısında nasıl bir çağdaşlık,nasıl bir dürüstlük olabilir ki?
    Aynı şekilde bir kadın dört erkekle birlikte olabilir mi,bunu kabul ederler mi acaba?
    Bu yasa; kadını şu an ki mevcut konumundan daha da aşağılara çekilerek,erkek hegomenyasına iyice alınması işleminin bir adımıdır.Ve bu yasaya en çok karşı çıkması gereken kesim;kadınlar olmalıdır.
    Ha kocasını aldatmış bir kadına bilmem kaç yıl hapis vermişsiniz,ha taşlayarak öldürmüşsünüz.....ne farkımız kaldı ?
    Ayrıca;aşka ne oldu arkadaşlar?
    Üç yıl sonra, beş yıl sonra kimin ne olacağının garantisini kim verebilir?
    “Ben size aşık olacağım ama dur bir boşanıp ta geleyim”mi diyeceksiniz?
    Evli bir insanın bir başkasına aşık olmasını kanuni ceza ile mi engelleyeceksiniz?
    Bu mudur mutlu evlilik,mutlu yaşam?
    Neyi kurtardınız?
    Bu yasanın altındaki,üstündeki,önündeki arkasındaki zihniyeti iyi kavrayalım arkadaşlar.Mesele bu kadar basit değil.

kesinlikle ama kesinlikle suç olmalı...hemde cezası çok ağır olmalı...belki bir nevi ahlaksızlıklar son bulur düşüncesindeyim....

6. Re: Gündem: Zina Suç Olmalı mı..? Olmamalı mı..?

Kararsızım. Suç olmamalı diyorum ama ülkemizde ekonomik özgürlüğünü kazanamamış kadınların çokluğunu düşününce, aldatılmaları halinde onları koruyucu da bir şeyler olmalı diyorum.

KANUNLA SADAKAT OLMAZ!!!!

Güldalı'na

Merhaba arkadaşım,

Zina suç sayılmazsa aldatılan eşlerin hak iddia edemeyiciğini yazmışsın. Öyleyse suç sayılmalı. Fakat suça göre ceza verilmeli. Hapis, para cezası olmamalı.

Alan razı veren razı demiştim ya. Altında açıklamasını yapmıştım fakat tam anlatamamışım demek ki;

eşler bu durumdan rahatsızsa devlet eşlerin haklarını korumalı. "Aileler razı değil" demişsin. Eşler birbirlerinin razı olmadıkları birçok şey yapıyorlar. Bu da onlardan biri. Fakat sen bir kişi ile evlendiysen ve hayatını onunla geçerimek istediysen karşındaki kişi de tüm ömrü boyunca seninle aynı şeyleri düşünmek zorunda değil. Her insanın her konuda fikri zaman geçtikçe değişir. İnsanlar geçen yılki aklını bu yıl beğenmezler. Çünkü her yeni katılan bilgi, deneyim hayatın gidişatını değiştirir. Bu yüzden her konuda değişime evet bu konudakine hayır demen değişimi durdurmanı sağlamaz. Zaten kimse artık eşimi aldatma vaktim geldi diye yapmıyor (sapıklar hariç onlar doktor konusu) öğreniyor, deneyim ediniyor. Bu da hayatına yeni yönler katıyor. Bir süre sonra evdeki her zaman konuştuğu konu, yaptığı iş, onu rahatsız etmeye başlıyor. Farkında olmadan değişime kapılıp gidiyor. İnsanlar sadece sorumlulukları ve adetlerine göre yaşasalardı bugün hala sen de ben de çalımıyor olurduk. Evde 5 çocuk doğurmuş okuma yazma öğrenmenin ayıplanmasını doğal karşılıyor olurduk. Şimdiki eşimizi biz değil ailelerimiz seçer, yanlış yaptığımızda dayak yiyor olurduk.

Yeniliği her zaman cesaret getirmiştir.

Aldatmak hoş olmayan, yıpratıcı bir davranıştır. Aldatılan içinde aldatan içinde.

Fakat bu hırsızlık gibi, cinayet gibi bir suç değildir. Bu yüzden cezasıda adi suçlara verilen ceza türünde olmamalıdır.

Toplumda hoş karşılanabilir bir konu olmaya başladı diyorsun.

Haklısın sırf özendirmeden dolayı kafası sağlam olmayanların eşlerini aldattığı muhakkak. Fakat eğer aldatan kişi bu gruptansa bence onunla boşanmak kesinlikle daha hayırlı olur.

Bu anlattıkalrım sadece bizim seviyemizdeki, durumumuzdaki insanlar için geçerli. Zaten hala törelere göre yaşayan aldatılan eşlerin yapabileceği birşey yok. Böyle aldatılan eşler şikayet bile etmiyorlar ki aman eşim ceza evine girmesin ya da para cezası almasın çocuklarımda ben de aç kalırız diye.

Yani alatmak istediğim kanun sadece uygulanabileceği yerler için geçerli. E zaten de bu durumdakiler içinde aldatanların cezaevine girmesi değil, aldatılanların haklarının korunması hakkında sıkıntı yaşıyorlar.

Kanun-ceza intikam mantığına göre çalışmaz. Fakat devletin getirdiği bu yeni sistem tamamen intikam mantığına dayalı. Reddettiğim işte budur.

Sevgilerimle,

9. Re: Gündem: Zina Suç Olmalı mı..? Olmamalı mı..?

ben bu konuda tamamen hamdi bey gibi düxşünüyorum.. benim düşüncelerimi aynen yazmış resmen..üzerine ekleyecek birşey bulamıyorum.. zina suç veya değil.. onun psikolojik yönü önemli.. bunu tartışmaya bile gerek duymuyorum açıkçası.. böyle karanlık düşünceli ve ön yargılı insanların yorumlarını da benimsemiyorum..

Bence suç olması çok gereksiz.
    Suç olunca ne olacak?
    Eşinin seni aldattığını kanıtlamak için onu diğer kadınla basacaksın ve bir de üstüne polis getirip bu senin için facia olan durumu bir dolu insanın daha öğrenmesini sağlayacaksın.
    Bu noktaya kadar ebli kalabilmişsen tabi. Ben kalamazdım. Zaten anladığımda basmadan ya da bastırmadan çekip gitmiş boşanma ilamını posta kutusuna göndermiş olurdum.
    Tabi ekonomik özgürlüğüm olduğu için böyle konuşuyorum. Toplumuzda ekonomik özgürlüğü olmayan kadınlar için bu belki de bir can simidi bilemiyorum. Benim tanıdığım böyle insanlar da var.
    Amaaaa diyelim ki kanunlaştı , erkek egemen toplumumuzda herşey yine bir kılıfa uydurulmayacak mı sanıyorsunuz ? Aldatılan eş zina yapan kocasını bastırıp tescilettiğinde haklarını sonuna dek alabilecek mi sanıyorsunuz ?
    Bence yanılıyorsunuz , ne yapılıp edilip yine ezilen kadın olacaktır.
    Yani yasa çıkmış çıkmamış , zina suç olmuş olmamış hiçbirşey değişmeyecektir.

Hiçbirimizin tecrube etmemesi dileklerimle....