1. Sayfa - Toplam 7 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 67 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Hybrid View

Gündem: Zina Suç Olmalı mı..? Olmamalı mı..?

[img align=left]http://www.komikaze.net/sitebocugu/karikaturler/devrimci_boynuz1.gif[/img]

AKP'li Köylü: İmam nikâhı da zina sayılır

AKP Milletvekili Köylü, "İmam nikâhının suç olmamasını isteyen resmen evlensin. Kadın ile erkek arasında ha imam nikâhlı, ha imam nikahsız olsun, fark etmez. Aynı şekilde zina suçu oluşur" dedi

Günseli Önal - Ankara

İktidarın zinanın cezalandırılması yönündeki ısrarı sürerken, AKP Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, imam nikâhının "hukuken zina" oluşturacağını belirtti. Köylü, "İmam nikâhının suç olmamasını isteyen resmen evlensin" dedi.
    Zinanın TCK tasarısına eklenmesi için AKP'nin değişiklik önergesini hazırlayacak olan ve aynı zamanda tasarıyı biçimlendiren TBMM Adalet Alt Komisyonu'nun başkanlığını üstlenen Köylü, Milliyet'in sorularını yanıtladı. Resmi nikâhlı bir kişinin başka birisiyle imam nikâhının "hukuken zina" olduğunu belirten Köylü, "İmam nikâhının suç olmamasını isteyen resmen evlensin. Kadın ile erkek arasında ha imam nikâhlı, ha imam nikâhsız olsun, fark etmez. Resmen evli olan bir kişi başkasıyla ilişki kurarsa, zina suçu oluşuyor" dedi.

2 yıla kadar hapis
    Komisyonun CHP'li üyesi Orhan Eraslan ile kısa bir çalışma yapan Köylü, zinanın tasarının "Aile Düzenine Karşı Suçlar" bölümüne, "Zina yapan kişi 6 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılır" ifadesinin ekleneceğini söyledi. Köylü, metnin, "Hafifletici nedenleri, iki cinse de eşit cezayı ve şikâyete bağlı suç sayılma" durumunu kapsayacağını söyledi.
    Cezanın, iptal edilen TCK maddesinde olduğu gibi 6 aydan 2 yıla kadar hapis olarak düşünüldüğünü belirten Köylü, düzgün bir aile yaşamı olmayan ve birbirlerinden ayrı olan çiftler için alt sınırdan, küçük çocuklu ailelerde yaşanması ve evlilik düzeninde ağır tahribat durumlarında üst sınırdan ceza verilebileceğini kaydetti.

Suç şikâyete bağlı
    Köylü, "hafifletici nedenler" konusunda, şunları söyledi: "Eski Ceza Kanunu'ndaki durumlar yine sayılabilir. Kadın ve koca arasında mahkemece ayrılık kararı verilmiş olmasına rağmen evlilik devam ediyorsa, boşanma davası sürüyorsa, bunlar belli bir indirim nedeni olabilir."
    Suçun "şikâyete bağlı" olacağını, aksi halde çok sorun çıkacağını belirten Köylü, "Şikâyete bağlamazsak kaos çıkar. Her önüne gelen, aklına esen, komşusundan gürültü gelince veya evli bir erkeğin evine bir kadın girince telefona sarılıp ihbar edebilir. Birçok insan durup dururken zina gibi bir ithamla rencide edilir" dedi.

18 milyar para cezası
    Köylü, zina için verilecek 6 aylık hapis cezasının paraya veya tedbir cezasına çevrilebileceğini söyledi. 6 ay hapis cezasının paraya çevrilmesi durumunda, bugünkü düzenlemelere göre cezanın günlüğü 20 ile 100 milyon lira arasından hesaplanacak. Ceza miktarı 20 milyon liradan olursa 3 milyar 600 milyon, 100 milyon liradan olursa 18 milyar lira tutacak.

http://www.milliyet.com.tr/2004/09/02/siyaset/asiy.html

Avrupa'da zina suç değil

Zina konusu, AB ülkelerinde genelde boşanma davalarında gündeme geliyor. Üyelerin çoğunda, zina, sadece çiftlerden biri tarafından ileri sürülebilecek bir boşanma nedeni

GÜVEN ÖZALP Brüksel

Zinanın suç olarak kabul edilmesi ve cezalandırılması yöntemine Avrupa genelinde rastlanmıyor. Avrupa Birliği'nde konu "özel hayat" kapsamında görüldüğü için herhangi bir ortak uygulama olmadığı gibi, Brüksel'in bu bağlamda Ankara'dan bir talebi de yok.
    Zina konusu, AB ülkelerinde genelde boşanma davalarında gündeme geliyor. Üye ülkelerin çoğunda, zina, çiftlerden biri tarafından ileri sürülebilecek bir boşanma nedeni olarak görülüyor.
    İngiltere'de bu uygulamaya da kısıtlama getiriliyor. Eşinin zina yaptığını bilmesine karşın birlikte yaşamaya devam eden eş, zinayı boşanma gerekçesi olarak da kullanamıyor.

Türkiye'den bir istek yok
    Zina konusunda kendi içinde ortak bir uygulaması bulunmayan AB'nin Türkiye'den bu yönde bir düzenleme yapma isteği bulunmuyor. Türkiye'nin AB karnesi olarak algılanan ilerleme raporlarında da zina konusuna sadece bir kez değinildi. Zina, 2002 Yılı İlerleme Raporu'nda, kadın-erkek eşitliği kapsamında ele alındı. Raporda, kadınlara eşinin zina yaptığını gerekçe göstererek boşanma davası açma hakkının verilmiş olmasından bir "ilerleme" olarak bahsedildi. Zinaya ilişkin yasal düzenleme konusunda AB Komisyonu da şu aşamada beklemede. Bu konunun devam eden bir süreç olduğunu hatırlatan AB Komisyonu sözcülerinden Jean Christophe Filori, "Bu konuda komisyon olarak yapacağımız bir yorum yok" demekle yetindi.

AB'den yorum yok
    Eşlerin birbirlerini aldatmalarına bir yaptırım öngörmeyen AB, üçüncü ülkelerde zina nedeniyle, özellikle kadınların cezalandırılması konusunda sert çıkışlar yapabiliyor. Bunun son örneği Amina Lawal olayında yaşandı. AB liderleri, o dönem Nijerya yetkililerinin Lawal'ı zina nedeniyle taşlayarak (recim) cezalandıracak olma olasılığını Barcelona Zirvesi sırasında sert bir dille kınadılar.

http://www.milliyet.com.tr/2004/09/0...t/axsiy01.html

Ne dersiniz..?

Re: Gündem: Zina Suç Olmalı mı..? Olmamalı mı..?

suc olmamalı...............herhangı bır yaptırımı olmamalı.......ben sıcak bakmıyorum.....cunkuuuuuu esım benı aldattıktan sonra para cezası hapıs cezası ne ıse yarar kı.......kırılan kalbımı guvenımı hıcbırı gerı getırmez........

selam;
    kadın-erkek anlaşamıyprsa;ve eğer boşanmaları güçse kişi özgür bırakılmalı ve dilediğini yapmalı..ben suç olacak hiçbir unsur göremiyorum...bence zina suç olmamalı..iki kişi arasında yaşanan bir olay buna karı-koca karar vermeli...
    eğer zina suç olursa yakında dışarda kocamızla elele gezmeye yada başka şeylerede yasak gelir suç olur..

4. Re: Gündem: Zina Suç Olmalı mı..? Olmamalı mı..?

Döndük dolaştık aynı noktaya tekrar geldik. Bundan önce suçtuda ne oldu, suç olmaktan çıktı ne oldu, tekrar suç olacak ne olacak anlamış değilim. Ülke olarak İMAM nikahlı EŞ, Eski EŞ(hala ona sorumlu gibi) kavramlarını kaldırmadan neyi uygulayacaklar. Devletin başındakilerin bile bi kısmı aynı durumda??? Yoksa sadece belli bir kesimemi uygulanacak bilmiyorum. Ayrıca bütün sorunları çözdük en önemli sorunumuz bu gibi tekrar Meclis gündemine gelmesi Düşündürücü...

AB 'denin kınamasına şaşırmadım onlar nasıl olsa birşey bulurlar bu olmasa başka birşey önemli olan Türk imzalı olması.

Bence kesinlikle cezalandırılmalı arkadaşım kimsenin başaka birinin evliliğinin üzeriner çöreklenmiye hakkı yok.Eğer bir sorun varsa evlilikte kişiler mutlu değilse boşanırlar olur biter bu daha şereflidir.
    Bence herşeyin kesin bir çizgisi olmalı ahlak bunların başında geliyor toplumumuzun son kalan değer yargısı olan evlilik ahlakını bi şekilde korumak gerekiyor bunun en etkili yoluda ceza bence.
    Arkadaşım zinada neymiş ya Allah korusun adı bile kötü tecavüz zina taciz bence asla affedilmemeli.
    Bu arada Avrupa evlenin çoğalın diye inliyor gençleri uçurumda bunun tek nedeni ahlak yapıları bence...

Meral Hanıma

Meral hanım gerçekten çok güzel bir noktaya değinmişsiniz biz avrupaya uyacağız avrupalı olacağız diye ahlak değerlerimiz yok olma yolunu tuttu ve dediginiz gibi avrupada aileler çocuk sayısına göre aile yardımı almakta ki buda aile kavramının ahlak kavramının nederece kuvvetli olduğunu gösterirki bizim ekonomimizin kötü ve gelişmişlik seviyemizin düşü olmasına rağmen bence ayakta durmamızın tek nedeni ahlak değerlerimiz olsa gerek.

Bencede kesinlikle suc olmalı.Ne demek kisi evliliginde mutlu degılse ve bosanamıyorsa zina yapabılır.Kesinlikle katılmıyorum.Kısı evlılıgınde mutlu degılse bosanır bosanamaz dıye bırsey yok.Bosandıktan sonra ıstedıgını yapar bu kımseyı ılgılendırmez.Hangınız yada hangımız esımızın bır baskasıyla bızle evlıyken bırlıkte olmasını kabul edebılırız.Bu soruya ben dıyecek bır arkadasımız oldugunu dusunmuyorum.Cunku bu cok cırkın ve tıksındırıcı bır olay.Bence kesınlıkle yasak olmalı.Bu davranısları sergıleyen erkek yada kadınlar sankı ıyı bırsey yapıyormus gıbı etrafa ornek oluyorlar.Kotu ornek.Bu davranıslara aferım demek degıl kınamalıyız ve bıreysel olarakta ustumuze dusenı yamalıyız.Cunku gunumuz Turkıyesınde malesef kımın elı kımın cebınde bellı degıl.Kusura bakmayın ama zına suc sayılmasın dıyenlerı hıc anlamıyorum anlamakta ıstemıyorum.

Benim için Engin'in yanından bir kızın geçmesi bile zina unusuru sayılır. Bence zina suçu olanları ne deniyordu ya. taşlıyorlar ya hani. Ondan yapsınlar.

Herşey iyi güzelde kardeşim. Alan razı veren razıysa sanane demezler mi?

Tecavüz etmiyorki ne adam ne de kadın. Hepsi memnun durumdan. Eğer her iki tarafın eşi de durumdan rahatsızsa çeker gider. Zina boşanma nedeni sayılabilmeli, aldatılan eşin hayatının düzeni bozulduğu için tüm mallar aldatılan eşe verilmeli, eğer arada çocuk varsa çocuğun en az seviyede etkilenmesi için aldatan eş köpek muamelesi görebilmeli fakat herhangi bir zorlama yoksa zina suç sayılamaz.

Sevgilerimle,

Burçin'e

Sevgili Burçin.Benımde demek istedıgım bu.Bosanma durumunda zina suc olmadıgı ıcın bu sebepten dava acılmıssa degısen bır sey olmuyor.Eger suc sayılırsa aldatılan es manen zaten yıpranmıs oluyor bırde madden yıpranmaması ve haklarını aldatan esten alması ıcın zinanın suc olması lazım.Senın dedıklerınınde olması ıcın zına kesinlikle suc sayılmalı.Alan razı veren razı dıyorsun oyle degıl.Sadece bırlıkte olanlar razı.Onların eslerı , cocukları, aileleri razımı sence???Bosanmıssa hıc kımse kımsenın hayatına karısamaz ama evlıyken baskasıyla beraber olan kadın olsun erkek olsun bence en asagılık ınsanlar.Bunları yazarken bıle mıdem bulanıyor .Senınde fıkırlerıne saygı duyuyorum ama bırde o duruma dusmus ınsanların yerıne kendını koyarak tekrar dusunmeni rica edıyorum.Sevgılerımle.

Güldalı'na

Merhaba arkadaşım,

Zina suç sayılmazsa aldatılan eşlerin hak iddia edemeyiciğini yazmışsın. Öyleyse suç sayılmalı. Fakat suça göre ceza verilmeli. Hapis, para cezası olmamalı.

Alan razı veren razı demiştim ya. Altında açıklamasını yapmıştım fakat tam anlatamamışım demek ki;

eşler bu durumdan rahatsızsa devlet eşlerin haklarını korumalı. "Aileler razı değil" demişsin. Eşler birbirlerinin razı olmadıkları birçok şey yapıyorlar. Bu da onlardan biri. Fakat sen bir kişi ile evlendiysen ve hayatını onunla geçerimek istediysen karşındaki kişi de tüm ömrü boyunca seninle aynı şeyleri düşünmek zorunda değil. Her insanın her konuda fikri zaman geçtikçe değişir. İnsanlar geçen yılki aklını bu yıl beğenmezler. Çünkü her yeni katılan bilgi, deneyim hayatın gidişatını değiştirir. Bu yüzden her konuda değişime evet bu konudakine hayır demen değişimi durdurmanı sağlamaz. Zaten kimse artık eşimi aldatma vaktim geldi diye yapmıyor (sapıklar hariç onlar doktor konusu) öğreniyor, deneyim ediniyor. Bu da hayatına yeni yönler katıyor. Bir süre sonra evdeki her zaman konuştuğu konu, yaptığı iş, onu rahatsız etmeye başlıyor. Farkında olmadan değişime kapılıp gidiyor. İnsanlar sadece sorumlulukları ve adetlerine göre yaşasalardı bugün hala sen de ben de çalımıyor olurduk. Evde 5 çocuk doğurmuş okuma yazma öğrenmenin ayıplanmasını doğal karşılıyor olurduk. Şimdiki eşimizi biz değil ailelerimiz seçer, yanlış yaptığımızda dayak yiyor olurduk.

Yeniliği her zaman cesaret getirmiştir.

Aldatmak hoş olmayan, yıpratıcı bir davranıştır. Aldatılan içinde aldatan içinde.

Fakat bu hırsızlık gibi, cinayet gibi bir suç değildir. Bu yüzden cezasıda adi suçlara verilen ceza türünde olmamalıdır.

Toplumda hoş karşılanabilir bir konu olmaya başladı diyorsun.

Haklısın sırf özendirmeden dolayı kafası sağlam olmayanların eşlerini aldattığı muhakkak. Fakat eğer aldatan kişi bu gruptansa bence onunla boşanmak kesinlikle daha hayırlı olur.

Bu anlattıkalrım sadece bizim seviyemizdeki, durumumuzdaki insanlar için geçerli. Zaten hala törelere göre yaşayan aldatılan eşlerin yapabileceği birşey yok. Böyle aldatılan eşler şikayet bile etmiyorlar ki aman eşim ceza evine girmesin ya da para cezası almasın çocuklarımda ben de aç kalırız diye.

Yani alatmak istediğim kanun sadece uygulanabileceği yerler için geçerli. E zaten de bu durumdakiler içinde aldatanların cezaevine girmesi değil, aldatılanların haklarının korunması hakkında sıkıntı yaşıyorlar.

Kanun-ceza intikam mantığına göre çalışmaz. Fakat devletin getirdiği bu yeni sistem tamamen intikam mantığına dayalı. Reddettiğim işte budur.

Sevgilerimle,