1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 15 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Şeftali ve taze fasulye buzlukta nasıl saklanır

Arkadaşlar sanırım dün domates saklama yöntemiyle ilgili bir forum vardı bende şeftali ve taze fasulyenin nasıl saklanacağını sormak istiyorum.
    Fasulyeyi temzileyip ayıkladıktan şeftalileri de dilimleyerek saklayabilr miyim? Bir de vakımlama cihazları var onlardan hiç kullanan oldu mu?

Re: Şeftali ve taze fasulye buzlukta nasıl saklanır

Şeftali için yorum yapamayacağım Ebru'cuğum ama ben taze faulyeyi nasıl saklıyorum anlatayım. Şeftali hiç saklamadım, sana bu konuda diğer arkadaşlar yardımcı olacaklardır eminim.

Taze fasulyeyi ayıklayıp, temizleyip, yıkıyorum önce elbette. Sonra büyücek bir tencerede su kaynatıyorum. Su kaynar haldeyken, fasulyeyi bir süzgeç gibi delikli birşeyle kaynar suya daldırıyorum. Çok değil bir-kaç dakika (hafifçe sararıyor) kaynar suda beklettikten sonra süzgeçe alıp, suyunun süzülmesini ve soğumasını bekliyorum. Buzdolabı poşetine koyuyorum ve üzerine de soyulmuş domates doğruyorum (her ikisinin ölçüsüde bir pişirmelik)... Ve derin dondurucu ya da no frostta saklanırsa aylar sonra bile rahatlıkla pişirilip yenebiliyor...

Umarım yardımcı olabilmişimdir...

Sevgiler...

DİPNOT: Limonun bol zamanlarında suyunu sıkıp bildiğin buz kalıplarına koyarsan o da uzun süre saklanabiliyor canım... Benim evim bahçeli olduğu için ve bahçede de bol sulu ve cömert bir limon ağacım olduğu için. Limonların çürümesini önlemiş ve hazır limon suyu bulundurmuş oluyorum...

Taze Fasulye

Yıkanmış ayıklanmış fasulyeleri bol domates doğrayıp şööle bir kavuruyorum, soğutup poşetlere dolduruyorum, hoop buzluk.

Şeftali de istiyorum, bir arkadaşın annesi anlattı ama yapmadığım için cesaret edip onun anlattıklarını yazamıyorum.

Kolay gelsin

Re: Taze Fasulye

figenin yaptığı gibi yapıyorum

Fasülye ile domatesi yağsız kavuruyorum, soğutup poşetlere.

Şeftali konusunda bir şey diyemeyeceğim.

Canım hiç meyve saklamadım onları konserve olarak saklasan olurmu ben biliyorsun ev ekonomisi teknisyeniyim canım köylerde yaptırıyorum ama bu yazacağım ders notlarımdan

ŞEFTALİ KONSERVESİ:
    -BOL ETLİ YARMA ŞEFTALİLERDEN SAĞLAM EZİKSİZ AYNI BOYDA OLANLAR SEÇİLİR YIKANIR.
    -KABUKLARI SOYULUR(KAYNAR SUYA BATIR ÇIKAR DAHA KOLAY SOYULUR CANIM)
    -İKİYE AYRILARAK ÇEKİRDEKLERİ ÇIKARILIR KONSERVENİN RENGİNİN BOZULMAMASI İÇİN ÇEKİRDEK EVİNİDE ÇIKAR RENKLİ KISMI.
    -SOYULAN ŞEFTALİLERİN RENGİ BOZULMAMASI İÇİN LİMONLU SU (LİTEREYE Bİ TATLI KAŞIĞI HESABIYLA) ŞEKERLİ SU VEYA LİMONTUZLU SUDA BEKLETİLMELİDİR.
    -BU ARADA ŞEKER ŞURUBUDA İSTENEN ŞEKİLDE KOYU ORTA VEYA HAFİF KIVAMLI HAZIRLANARAK OCAĞIN ALTI KISILIR KAYNAR HALDE DURMASI SAĞLANIR İSTENİRSE 1 LİTRE ŞURUBA 2 ÇAY KAŞIĞI LİMON SUYU VEYA YARIM ÇAY KAŞIĞI LİMONTUZU İLAVE EDEBİLİRSİN.
    (BURDA KIVAM ŞEKER ORANI CANIM )
    SOĞUK USULLE DOLDURULACAKSA ŞEFTALİLERİN KESİLMİŞ YÜZLERİ KAVANOZUN ALT TARAFINA GELECEK ŞEKİLDE HEMEN ÇİĞ BYERLEŞTİRİLİR.

-ŞEFTALİLERİ ÖRTECEK BİÇİMDE KAYNAR ŞEKER ŞURUBU İLAVE EDİLİR KAVONOZLARIN ÜST YÜZÜNDE KAPAKLA MEYVA ARASINDA 105-2 CM BOŞLUK BIRAKILIR
    -KAPATMA İŞLEMİNİN BAŞARILI OLMASI İÇİN TEMİZ BEZİ KAYNAR SUYA BATIRARAK KAVONOZ AĞZINDAKİ ŞERBET KALINTILARI TEMİZLENİR DERHAL SIKICA KAPATILIR
    -KAVONOZLARI KAYNATMAK İÇİN KULLANACAĞIN TENCERENİN ALTINA IZGARA KOY VE KAVONOZLAR BİRBİRİNE DEĞMESİN.
    SU KAYNAMAYA BAŞLAYINCA 1 KİLOLUK ŞİŞELER İÇİN 30 DAKİKA BİR BUÇUK KİLOLUKLAR İÇİN 35 DAKİKA SÜREYLE PASTÖRİZE EDİLİR.

(ebru söylemeden geçemiyeceğim sebze ve meyvelewr çok farklı sebzeler kazanlarda pastörize edilmez ya en yakın tarım ilçeden otoklav iste yanında bi ev ekonomisti veriyorlar yada düdüklü tencerelerde sebzeler çok farklı unutma!)
    fasulyeyi ülker yazmış yada domatesle kavurup koy hele fasıulyelerin konservesi apayrı onlar için lütfen arkadaşlar otoklav ve ekonomist isteyin fasulye konservesi alalade tencerelerde pastörize edilmez ya kapak atar ya zehirler yada vucuda bi şekilde zarar verir o familya başka bi familya!
    Sevgiler canım.

Fasulye'yi bende Ülker gibi yapıyorum Şeftaliyi hiç denemedimm.
    Ama Kayınvalidem geçen yaz vişne koymuştu bizde kışın yemiştik fena değildi tadı tavsiye ederim...

fasulyeyi kaynar sudan alınca önceden hazrladığınız çok soğuk tercihen buzlu suda şokla soğutursanız vitamin değerinin daha fazlasını korumuş olursunuz...

.

9. Re: Şeftali ve taze fasulye buzlukta nasıl saklanır

Ben fasulyeyi ayikliyorum dilimliyorum ve kurttuktan sonra baska hicbir islem yapmadan freezer a atiyorum. Pisirecegim zaman cikariyorum ve normal pisiriyorum.

Hatta ben isi abartip, brokoli, karnibahar, bezelye misir,kabak vb. seyleri de atiyorum.
    Patlicanlari karniyariklik ve imambayildilik kizartip koyuyorum.

Domatesin de konservesini yapiyorum.

Meyveleride ayni sekilde yapiyorum.

Serpil

Şeftaliyi denedin mi?