Toplam 9 sonuçtan 1 ile 9 arasındakiler gösteriliyor.

PSIKOMOTOR GELISIMI-EL BECERISI SORUNU

Yillarca el bebek gul bebek buyuyen yavrum okula basladiginda ayakkabisini kendisi baglayamiyor, dugme iliklemekte zorlandigindan fermuarli kiyafetler giyiyordu..Nasilsa ogrenecek rahatligi ile endise etmedik elbette..taa ki ogretmeni elbecerisi gelismedigi icin yazisi duzgun degil diyene kadar. Okula yurtdisinda basladi oglum.Ogretmeni Fransiz. Farkli bir kulturde yetismis; elbette ona sabahlari uykulu oluyor kahvaltisini ben yediriyorum, okula gec kalmasin diye giyinmesine yardim ediyorum dedigimde anlam veremedi..Fiziksel sorunu mu var diye israr etti..Yani psikomotor gelisiminde gerilik mi var...Sonucta bir danismanlik merkezine goturduk. .Aile danismani, psikolog ve psikomotrisyen (bunun tam Turkcesini bilmiyorum ama psikomotor gelisimi uzerine uzmanlasmis kisi demek)incelemeleri sonucunda cocuk normal ama annenin yanlis davranislari sonucu el becerisi yasina gore az gelismis sonucu ortaya cikti.. Okuyor, yaziyor ama cizgileri kotu...Ben yandim siz yanmayin gibi olacak ama madem burada birbirimize destek olup goruslerimizi paylasiyoruz..Ben evhamli, titiz davrandim ve bunun cezasini oglum cekiyor..Sizler tedbirli, daha bilincli olun. Artik kendime engel olmaya calisiyorum. Uykulu da olsa bir gun yemzse acliktan olmez ya ..kahvaltisini kendisi yapsin diye basinda bekliyorum.. Giyinirken destek oluyorum ama ben giydirmiyorum. Erkek cocuk ev isi yapmaz demezdim zaten ama artik ev isi de yapsin diyorum..Hatta uzmanin bize onerdigi gibi dugme dikmek, boncuk dizemek gibi komik ugraslara yoneltiyorum...

El becerisi 3 yastan itibaren ozellikle gelistirilmesi gereken bir seymis. Hamurla oynamanin da faydasi var ama yeterli degil.. Bu arada bilgisayar almak yerine biskilet alin yavrulariniza.. Spor yapmaya tesvik edin...Ben yandim siz yanmayin yani Ben 7sinden sonra oglumu yeniden egitmeye calisiyorum. Umarim 7de neyse 70de oyle olur sozu dogru degildir...

Sizlerin bu konudaki tecrubelerinizi, onerilerinizi almak istedim..Ne yazikki internette konuyla ilgili sadece okul oncesi doneme ait kaynaklar var.. Bilgi ve onerileriniz icin tesekkurler

zor bir durum ama aşılmaz değil...

7 si 70 i olayı bence huy için deniyor genelde. yani becerilerini hala geliştirebilir diye düşünüyorum. ayrıca bence zamanında müdahale edilmiş, çok da geç sayılmaz. kızım 4 yaşında ve 1 senedir yuvaya gidiyor. yuvaların çok yararını gördük diyebilirim. hamur ve elişi faaliyetleri gerçekten hem zevkli hem de geliştirici. benim kızım da fiziksel faaliyetlere pek katılmıyor. yani sandalye kapmaca, yarış gibi faaliyetlerde genelde kenarda oturmayı tercih ediyordu geçen sene. yavaş yavaş aşacağız ama zaman ve sabır gerekli. en önemlisi de teşhis. gerisi kolay...
    sevgiler,

Re: PSIKOMOTOR GELISIMI-EL BECERISI SORUNU

Merhaba Utku,

Öncelikle aramıza hoşgeldin...
    Önemli bir konuya değinmişsin ama 7sinde neyse 70inde de öyle olur diye birşey yok, çünkü bu geliştirilebilir bir olgu...

Aşağıya bu konuda bulduğum bir linki kopyalıyorum, okumanızı tavsiye ederim...

Sevgiler

Aslı

http://www.odtu.edu.tr/home/wwwyuva/...ikler_orta.htm

4. Re: PSIKOMOTOR GELISIMI-EL BECERISI SORUNU

Sevgili UtkuE,

Benim kızımı hakkında, ww.minaerensoy.com bilgi alabilirsin.

Bence endişelenme, hiç bir şey için geç kalmış değilsin. Çok çalışarak kısa sürede arkadaşlarını yakalayacaktır.

Hamur oyunu,
    çivi takma (böyle oyuncaklar var, küçk renkli plastik çivileri delikli bir tahtaya takmaya çalışmak)
    Ayakkabı bağlama oyuncağı, genelde tahtadan oluyor, her yerde bulabilirsin.
    Küçük tahta yapbozlar

Şimdilik aklıma gelenler bunlar

Kolay gelsin

Aynı şeyleri ben de yapıyorum çünkü çok tezcanlıyım bekleyeiyorum birde tabi zamansızlıktan yapıyorum bunu Oğluma kalsa yemeği önüne koyunca kendisi yemez yada 2 lokma alır bırakır ama ben yedirince yiyor. Ama ben de bir aydır yaklaşık bakıcısına da tembihledim kendi işini kendi görecek diye. Hatta bunların bazılarını yapması için ona para bile veriyorum. Mesela çişini tutuyor bende diyorum ki bak çişini kendin yapıp kağıtla silersen 100 fils vericem ve oda yapıyor para biriktiriyor.
    Yada mesela sevmediği bişeyi yedirmek istersem bak bunu yersen sana 100 fils vericem öylelikle yiyor. Yani bunlar tabi böyle sürmeyecek sadece alışana kadar.

El becerileri konusunda öğretmenine katılmıyorum bunlar bu yaşlarda gelişiyor çünkü artı düşünsene herkesin el becerisi aynı olmaz.. Kiminin yazısı düzgündür inci gibi kiminin değildir. Takma kafana bukadar..
    Sağlıklı olsun da...

Soyleyecek soz bulamiyorum

Inanirmisiniz Mina'nin sayfasinda henuz dogum hikayesine baslayabildim..ama gozyaslari icerisinde bogazimda bir dugumle yarim biraktim... Tabii bu dunyada neler neler oluyor siyeceksiniz ama o kadar guzel bir anlatiminiz var ki ben de yasadim sizinle tekrar...Her zaman tum guzellikler sizinle olsun.. Biraz dolasip kendime gelmem lazim devam edebilmek icin.. Inanilmaz insanustu ve sadece annelere yakisir bir hikaye oldugunu seziyorum su an...ama sonra biraz nefes alip oyle okumam lazim..Minanin sansi bol olsun..

Sizin gibi birini tanimak benim icin buyuk bir onur...Mutluluklar yavrunuz ve sizinle olsun..Emin olun dualarimda Mina icin hep yer olacak..

sizi en iyi anlayanlardanim cünkü ayni sorunu kismen bende yasadim özellikle avrupada cocugun yasina paralel olarak tüm gelisimlerinin ( el becerisi,hareketlerindeki pratikligi,giriskenligi.v.s)ayni seviyede olmasina dikkat edyorlar.biri biraz yavassa,biyerlerde bir eksiklik ariyorlar.size tavsiye edebilecegim basit bir oyun.uzun kibritlerden alin,kutuyu masanin üzerine dökün.sonra kibrit cöplerini tek tek digerlerine dokundurmadan almasini isteyin.sira ile bir siz bir cocugunuz.dokundurup titreten yaniliyor.kim cok cöp toplarsa oyunu kazaniyor.aslinda zevklide oluyor ben faydasini gördüm.özellikle parmak uclarini güzel kullanmasini ögreniyor.kolay asilan bir sorun kafaniza takmayin,kolay gelsin.sevgilerle....

Endiselerinin bazilarinda haklisin ama bence kendini cok suclama, Avrupaninin genelinde egitim anlayisi bu galiba. eger bir cocuk, hamurla satlerce oynarsa ya da belli bir yasta ayakkabilarini baglayabiliyorsa uyumlu, gelisim egrisi yönünde falan.. Bunlarin bazilarina katilmiyorum, her cocuk farkli bir gelisim ve ögrenme cizgisinde yol alir bence. Kliselesmis , dayatilmis zoraki testler cok canini sikmasin.
    Ayakkabilarini 10 yasina kadar hic kendi baglamamis ben zeka testleri ortalamasinin üstünede ciktim. Oglum bagciksiz ayakkabi giyiyor, istedigi zaman da ögrenecek..Ama spor ve cevreyle ilgili, arastirmaci, gözlemci olmanin, sosyal uyumun önemli oldugu gercegini bende kabul ediyorum. Sakin kendini ve oglusunu harap etme, hersey eminim cok iyi olacaktir. Sevgiler

inanın bir anne olarak en az sizin kadar üzüldüm ama lütfen karamsar olmayın kesinlikle aşamayacağınız bir sorun değil. bunları yaşamamış olmanızı dilerdim kendinizi suçlamayın sizin çocuğunuz ilgisizlikten dolayı böyle bir şey yaşamıyorki bence aşırı ilgi ve kıyamama nedeni bu.
    ve bu kadar sevgi dolu bir anne bunun üstesinden gelebilir.
    Kendinize ve çocuğunuza güvenin

sağlıklı ve mutlu günler dilerim.dualarım sizinle