Toplam 10 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Annecocuk ve Kardeslik

Bu siteye yazmaya zaman bulamasam da benim icin onemini her zaman icin korudugundan elimden geldigince takipteyim. Son olan yazismalar ve annecocugun kuruculari dostlarim Murat ve Yesim'in yasadiklari tatsizliklari gorunce yazmadan duramadim.

Aslinda yazacaklarim yeni degil; eski ama eskimeyen dusuncelerimi www.annecocuk.com/eski 'den asagidaki mesajda kopyeledim.

Bu vesileyle hepinize sevgilerimle...

SEVGILI YESIM KARDES YENI YASIN KUTLU OLSUN! Toplumumuza verdiginiz kiymetli hizmet icin sizlere cok sey borcluyuz.

Her zaman dostunuz,
    Handan Baykan

Re: Annecocuk ve Kardeslik

Gönderen: Handan Baykan ®
    Wed, Sep 04, 2002, 18:33:40

--------------------------------------------------------------------------------
    Sevgili Annecocuk kuruculari dostlarim
    Murat, Yesim ve Deniz,

Bir fare sessizligiyle geldigim guzel sitenizi izleyip cazibesine dayanamayip katildim. Bazen aslan kukremesi haline gelen sesime bile musamahayi bilmenin sevgisiyle karsilandim, kaldim ve elimden geldigince de kalacagim. Ama gorunuyor ki ESKI SIKLIGIYLA OLAMAYACAK.

KOSE konusunda adil davranabilmek benim icin cok onemli oldugundan siz ne kadar esnek davrandinizsa da, yazdigim yerler arasinda secim yapmak; "Suna devam, buna son" demek haksizlik olurdu, bana gore bir davranis olmazdi. Cunku girdigim her siteden aldigim sevgi ve anlayis buyuk oldu. Cunku her girdigim site dogmus, dogacak cocuklarina iyi bir dunya verebilmek amacinda insanlarla doluydu.

Yillar once bir koy ziyaretimizde bavulumdan cikarttigim koca bir torba sekerden onume gelen uc - bes cocuga vermistim. Duyan cocuk geldi, sekeri alan cocuk duymayanlara haber verdi... "bir yabanci teyze seker dagitiyor" diye... Yuzlerindeki gulumseme, gozlerindeki isilti dunyaya bedeldi. Ama elimdeki torbada seker kalmadi. Koyun bakkali bile yoktu. Duydugum ezikligi o gun bu gun hic unutmuyorum. Seker bitince isi oyuna cevirdik, cocuklar mutlulardi ama ben cok uzuldum. Bu da benim dogamda olan bir sey. Huylu huyundan vazgecmiyor. Tam yapamadiklarim beni yipratiyor.

Elimizdekiler her zaman herkese yetecek diye bir sey yok. Bunu bizler yetiskinler olarak biliyoruz ama o gun kendime soz verdim; "hazir degilsem torbayi acmayacagim" diye. Kose yazilari, yazilar... torbada birikmesi icin zaman lazimdi ben hazirliksiz yola cikmisim. Hos yazi yazmaya curet etmek bile hesabimda yoktu .

Cocuklar cok kucukler ve bana cok ihtiyaclari var. Simdilik yazmaktan cok yasama yetismek zamani. Ustelik cocuklarin okullarinin yonetim kurulunda da bu sene daha fazla kukremeye niyetlendim .

Her zaman dost oldunuz, her zaman dost olacaksiniz. Deniz'in delikanli olusunu birlikte izleyecegiz. Ve torunlara karistigimizda bile bir araya gelip Deniz'in adina acilan sitede birlikte yasadiklarimizi animsayacagiz...

Her zaman sevgiyle,

Handan Baykan

Gönderen: Handan Baykan ®
    Wed, Sep 04, 2002, 20:05:38

--------------------------------------------------------------------------------
    Sevgili Annecocuk dostlarim, kardeslerim

Kose yazisi olarak yazdigim son yazida son yazim oldugunu henuz o zaman dusunmeden; "Kardes"ligin verdigi dusunce ve duygulari paylasmistim. Iki gun once Annecocuk posta kutuma 17 yasinda bir genc kizdan mektup geldi. Tesadufen buldugu yazimi okumus ve cok aglamis... KESKE diyordu mektubu... Keske benim de kardesim olsaydi.
    Yasam her zaman bize KESKE dedirtebiliyor. Ama KESKE'lere de takilmamayi yine yasamdan ogreniyoruz. Secimler her zaman elimizde degil. Anali babali buyumek, kardesli olmak, cocuklu olmak gibi seylerde istegimiz ne buyuk ve derin olursa olsun olmayacagi varsa olmuyor. Ama bu genc kiza da yazdigim gibi seceneklerin bizde olanlarina bakmak bizim elimizde.

Kardesimiz yada cocugumuz olmayabilir ama kardesli yada cocuklu yasamayi becerebiliriz. Nasil mi?...

Bu sanirim yazdigim son uzun yazi olacak o yuzden sevginize siginip son olaylardan birini aktarmak istiyorum.

Kardesimi ugurlamak icin havaalanina gidemedim. Dort cocukla ayak bagi olmak ve tutamadigim duygularla perisan etmemek icin, kendim ve onlar icin en dogrusu, mantiklisini sectim. Ahmet'le birlikte ayrildilar evden... Arkalarindan kucagimda Kayra, Onun aglayan sesine saklanarak; hickirarak yolculadim. Ayriliklar ne zor!..

Iceri girdikten iki dakika sonra kapi calininca telasla actim. "Birsey mi unuttular!.." diye dusunurken sevgili karsi komsum Wilma'nin yuzunu gordum. Wilma bes yetiskin cocuk annesi cok degerli bir dostum. Elinde cocuklar icin kapip geldigi bir torba kurabiye, onunde mutfak onlugu... "Gordum, biliyorum bir omuza ihtiyacin var" demesi yetti. Omuzunda rahat rahat, cocuklar gibi agladim. Hic yargilanmadan, sorgulanmadan, kendimi tutmam gerekmeden... Handan hanimligimi unutarak Ayni bir cocugun anne eteginde rahatligiyla...

Ve bu bana cok sey dusundurdu yine. Ilk basta "ne cok zenginim!.." dedirtti. Kapida kardesimin ardindan halimi gormek bile anlatmama gerek biraktirmayacak kadar beni taniyan, bilen, seven, yasadiklarimi anlayan bir insan ablam, kardesim Wilma gibi insanlar olusu ne buyuk zenginlik. Zaten yasamin ozu de bu degil mi? Insanligimiz, kardesligimizle yasamin getirdiklerini goguslemek, yarina kuvvetle cikmak...

O yuzden seslenmek istedim yine. Buraya geldigimden beri "kardes" oldugumuz bana ne cok hatirlattiniz!.. Yazin yazmayin, surekli adinizi goreyim, nadiren ugrayin... Hepinizden cok sey ogrendim. Her satirinizda, birbirimize kosmalarimizda, cevaplarda, sorularda, tesekkurlerde, sessizliklerde... Aranizda gencecik olmasina ragmen ne yuce ruhlar oldu tanidigim, ne degisik duygulari tatmama, incelememe, dusunmeme sebep oldunuz. Ne cok sey ogrendim sizden. Hic birinizi hic bir zaman unutmak ve uzaklasmamak emelindeyim. Burada eski sIklIgiyla olmasam da artik hayatimda oldugunuzu unutmazsiniz umarim. Ve her dar aninizda yaninizda olmasam da bir sirt sivazlamasiyla yanibasinizda olabilecegimi... Bana gelince; bana verdiginiz sevgi ve dayanismanin kuvveti benimle her zaman olacak ve sirtimi her ihtiyacimda sivazlayacak.

Birbirinizden de kardesliginizi esirgemeyin. Dunyanin cok kardeslige ihtiyaci var. Cocuklarimizin kardesce ve bariscil bir dunya devralmaya haklari var. Yikmak, kirmak bir anlik ama kurmak yasatmak, saygi ve sevgiyle emekle yasatmak bir omurluk. Kolayi secmeyip omurluklere kollarimizi sivayacagimiza inaniyorum. Size, HEPINIZE inaniyorum. Sayginizin, sevginizin kendinize oldugu olcude baskalarina da olacagina...

Mutsuz insan gorup gecmeyin, mutlaka yureklenmis donsun evine, cocuklarina, yasamina... Ben her zaman buradayim, her gulen yuzle de yaninizdayim.

Her zaman sevgiyle,
    Handan Baykan

4. Re:

Sevgi, hosgoru, dostluk bizlerin parolasi olsun.Kardeslik daim, huzurumuz surekli olsun.Handan hanim saglik ve guzellik yolunuz olsun.Sevgilerimle...

KABAK ÇEKİRDEKLERİ BİTMEYEN TÜM ARKADAŞLARIMA....

Öncelikle yeniden yazdığınız ya da kopyaladığınız yazılar için teşekkürler..

Annecocuk.com un sizin kadar değilse de eski sayılabilecek bir üyesiyim... Sizi çok sevdiğimi bilirsiniz.. Bugünlerde olan mutsuzluklara çözüm ararken sizi de düşündüm.. Handan Hanım da burada olmalı dedim... Ankarada çocuklarınızla oynadığım oyunları anımsadım.. Resimlere ulaşabilir miyim dedim?

Siteler çok olmalıdır, hiç biri diğerine engel değil.. Bin tohum ekilecek, yüzlerce çiçek yetişecek.

Yeşim Hanımla arada karşılaşıyoruz WEB ortamında burada. Murat Beye akşamüstü telefon açtım. Hadi Ankara'ya gel bir günlüğüne dedim.. Şimdilik gelemeyeceklerini biliyorum, işler çok.. zaman yok...

Onlar benim kardeşlerim.. Onların neler hissettiklerini biliyorum.

Burada tanıştığım her arkadaşım benim için anlamlı. Ben hepsinden bir şey öğreniyorum. Zaman zaman farklı düşünsek te, onlar da beni sever, ben de onları.

Nükhet Hanım, Cemile Hanım, Yonca Hanım, Figen Hanım, Handan Hanım, Canan Hanım, Esra_Gülsün Hanım, Zeynep Şenses Hanım, Demet Hanım ve bir zaman buraya yolu düşmüş DİĞER SAYAMADIĞIM kişiler.. BENİM İNSANLARIM... burada kendimizi aradığımız güzel insanların tekrar birarada olabilmesini özlüyorum. Olacağını da biliyorum.

Kabak Çekirdeklerim

"İnsanın ortak kaderi doğum, ölüm ve o aradaki zaman, yaşam... Doğmak, ölmek isteğe bağlı değil...
    Ölmek, belki bazen.
    Bize düşen yaşamak.
    Koşullar ne olursa olsun yaşamak...
    Ayakta kalmak...
    Hadi sıyırttın sıyırttın, hayatta kalabildin zar zor...

Uzun yaşamak, bir ayrıcalık.
    İyi, güzel...
    Ama ayakta kalmak, kalabilmek.
    Ceza!
    Müthiş bir ceza!

İlkokuldaydım, birinci sınıfta.
    Hiç unutmadığım bir cezaya çarptırıldım.
    Karatahtann önünde, sırtım sınıfa, yüzüm karatahtaya dönük, ders bitimine kadar kıpırdamadan ayakta durmak...
    Utanıyorum, midem bulanıyor, ölmek istiyorum.
    Herkesten nefret ediyorum, herkes ölsün istiyorum.

Sonra bir ara cebimdeki kabarıklığı hissediyorum:
    Kabak çekirdeklerim!
    Bir kuruşluk kabak çekirdeği almıştım, bir tane bile yemedim. Mahmut'la (benden birbuçuk yaş büyük ağabeyim; üçüncü sınıfa gidiyor) eve giderken yiyecektik.
    Evimiz taa tepede, Abidin Paşa Konağı'nın orada.
    Baharda...
    Bademler açmış, tepeye giden toprak yol bomboş.
    Ev yok pek. Apartman hele hiç yok. Göz alabildiğine tarla.

Papatyalar, gelincikler.
    Hadi be sen de!..
    Ne diye ölecekmişim...

Mati'ciğimle güzelim dağ yolunda çekirdek yiyerek,
    konuşa gülüşe eve gitmek varken!

Şimdi dönüp geriye baktığımda,
    hep çekirdek misali umutlar peşinde
    ayakta kalabildiğimi görüyorum.

Öleceğimi bile bile bir çekirdek uğruna
    bu kadar çaba, çırpınma!
    Değer mi?..

Bir şey yap, Met'i anımsıyorum, sevgili Aziz Nesin'i...
    İçim ısınıyor yeniden.
    Kalk hadi diyorum,
    durma koş, bir şeyler yap.
    Yaşa...

Dur diyorlar bir yandan da, koşma...
    Yeter dinlen artık. Koşma...
    Öl artık!

Ama çekirdeklerim bitmedi ki daha..."

Yıldız Kenter

KABAK ÇEKİRDEKLERİ BİTMEYEN TÜM ARKADAŞLARI DAVET EDİYORUM... YENİDEN .. YİNE.. HEPİMİZ İÇİN....

Burası bir ekoldur.. burası bir okuldur.. Heyyyy arada uğrayıp sesszice gidenler.. SİZİ SEVİYORUM... SİZİ İSTİYORUM. SİZİNLE PAYLAŞACAKLARIM BİTMEDİ.. Annecocuk hepimizin... ALACAKLARINIZI ALDINIZ VE VERECEKLERİNİZİ VERDİNİZ Mİ? Kabak çekirdekleriniz bitti mi?

HAYDİ BUGÜN BAŞLAYALIM YENİDEN YAŞAMAYA COŞKUYU... Hatamı arıyorsanız bulabilirseniz binlercesini, hadi görün bir tane doğrumu...

BU ARADA HANDAN HANIM... Kitabınızı hala bekliyorum efendim!

Handan Hanım, Ali Bey;

Yazılarınızı okurken inanın öyle duygulandım ki, sizlere çok Tesekkür ederim Bugün aldığım en güzel doğumgünü hediyem Çokk Çokk tesekkür ederim

Sevgiler
    Yeşim

handan hanim duygularima ortak olmus yazdigi her kelimede ve cumlede...
    yasadinmi yogunluguna yasiyacaksin hayati demisler,bizler annecocuk uyeleri olarak hadi bugunden basliyalim yeni bir sayfa acmaya ve paylasalim tum sevgileri hayata inat olarak...
    yesim hanim dogum gununuz kutlu olsun nice yillara.....

8. Re: KABAK ÇEKİRDEKLERİ BİTMEYEN TÜM ARKADAŞLARIMA....

Sevgili Ali,

Gerçi Yeşim bana gidersen git seni tutamam dedi ama bir yere gittiğimiz yok.

Ama şu da bir gerçek ki, yapılan hiç bir iş ilk günlerdeki heyecan sevgi ve aşk ile yapılmıyor.

Belki eski anne olduğumdan belki iş yerimdeki sorumluluklarımın artmasından, belki de içimden gelmemesinden ben artık forumlara yazı yazamıyorum, yazmak istemiyorum.

Diğer yandan çocuğunun sağlık sorunlarıyla çok boğuşmuş bir anne olarak o, bu, şu hangi site, dergi, vakıf, farketmez, her yerde engelli çocuklar için mücadelem sürecek sürüyor.

Edremitte çıkarılan bir Engelli Dergisi (dergi henüz elime geçmediğinden ismini bilmiyorum) ikinci sayılarında benim yazılarımı kullanıyorlar.

İşin özü, dostlar gelin tanış olalım işi kolay kılalım demişsiniz ya, arkadaşlıklar bâki.

Dostluk kavramı ise benim için biraz daha özel. Çok testlerden geçmek lazım hemde gerçek testlerden sanallardan değil.

Sonuçta burası, bir tartışma, fikir alışverişinde bulunma, bir şeyler öğrenme ve belki öğretme ortamı. Böyle şeyler için zamanı olan, gelir paylaşımını yapar ve gider. Buradan sanallığı gerçekliğe taşımak kişilerin tasarrufunda.

Biz sizinle bu işi başardık ve çok mutluyum.

Neyse, niye bu kadar uzatıp anlaşılmaz olduysam...

9. Sizi burda tekrar görmek güzeldi..

Canocum, Nükhetcim, bu yazımı okursanız bir ses verin de güneşimiz geri gelsin....

Doğumgünü kutlamama geleneğimi bu seferlik bozayım ben de; "İyi ki doğdun Yeşim, sağlıklı, huzurlu ömürler dilerim sana..O beyaz kıyafetler çok yakışmış, hep böyle genç ve güzel kal e mi. "

Sevgilerimizin hiçbirzaman karşılıksız kalmaması dileklerimle...

Mesajlari simdi gordum. Noldu bilmiyorum sanirim gozume birsey kacti :=)

Geriye donup bakinca insanin yuregi kocaman oluyor. Sevgili Murat, Yesim ve elbette en onemlisi Denizcim hersey icin cok tesekkurler. Boylesine guzel bir yapıyı olusturdugunuz icin kendinizle gurur duymalısınız. Dunyanın dort bir yanında yuzlerce insan ailesine gitmiscesine birbirine konuk olabiliyorsa, cocuklarindan, yemek tariflerinden tutun da kayinvalide sorunlarina kadar konusup sonra birden evrim teorisine, politikaya, kadin sorunlarina atlayabiliyorsa, guzel guzel yazismanin yaninda zaman zaman atisabiliyorsa; bu yapilanmayi kendilerinin bir parcasi olarak goruyorlar demektir. Sagolun!

Yesiiiim iyi ki dogdun. Cok uzun suredir gorusemiyoruz ama fotoda cok cok iyi gorunuyorsun. Uzun ve mutlu yasayin!...

Sevgiler,

Figen