1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Toplam 22 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

BEBEKLER NE KADAR SU İÇMELİ!!!! FİKRİ OLAN :(

ÖNCELİKLE HERKESE İYİ HAFTALAR DİLEMEK İSTİYORUM.

BİR SORUM VAR ARKADAŞLAR.

KIZIM O KADAR ÇOK SU İÇİYOR Kİ. ÖZELLİKLE GECE UYKUSUNDA, ZATEN BİLİYORSUNUZ UYKUYA HASRETİZ.

AMA 2-3 SAAT TE BİR UYANIP, SU İÇİN AĞLIYOR, HUYSUZLUĞU DA CABASI TABİİ..

ACABA KARNIMI AÇ DEYİP BİBERON MAMASI HAZIRLIYORUM. 20-30 ML EMİYOR. ONDAN SONRA PASO SU İÇİYOR. VERMEYİNCE AĞLIYOR. İÇİNCE SÜREKLİ MİDESİ BULANIYOR.

YAKALŞIK GÜNDE 250-300 ML SU İÇİYOR 9,5 AYLIK BİR BEBEK İÇİN NORMAL Mİ?

BU KADAR SU İÇİNCE TABİİ YEMEK YEMEK İÇİNDE NAZLANIYOR.

BİLEN VAR MI ARANIZDA GERÇEKTEN NORMAL Mİ BU DURUM YOKSA ANORMAL Mİ??

BU KADAR ÇOK SU İÇMESİ BENİ KORKUTUYOR...

YARDIMINIZA İHTİYACIM VAR...

Re: BEBEKLER NE KADAR SU İÇMELİ!!!! FİKRİ OLAN :(

YARDIM ELİ UZATAN YOK MU ARKADAŞLAR AŞKOLSUN...

BEBEKLERİN VE ÇOCUKLARIN SU İHTİYACI

Anne sütü bebeğin ihtiyacını karşılayacak düzeyde su içerir. Bu nedenle, anne sütüyle beslenen bebeklere, ek su vermeye gerek yoktur.Bebeklerin sağlıklı büyümeleri, huzurlu ve mutlu hissetmeleri için ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmeleri çok önemlidir.

Anne sütü alan bebeklerde sıcak havalarda, ishal oluştuğunda veya tekrarlayan kusma durumlarında ek olarak su vermek gereklidir.

Bebek mamaları kullanılıyorsa bebeğe mutlaka ek su vermek gerekir. Öte yandan annenin mama hazırlarken kullanacağı su miktarına ilişkin uzman önerilerine özen göstermesi büyük önem taşır.

Susayan bebekler tıpkı karnı acıkan bebekler gibi tepki verirler. Bu nedenle anneler bazen bebeğin suya ihtiyacı varken, süt veya mama sunarlar. Çocuk verilen besini yiyebilir, ancak susuzluğu daha da artmış olur. Anneleri, ağlama durumlarında bebeğin su ihtiyacının artmış olabileceğini dikkate almalı ve susuzluk hissi dinene kadar su vermeyi sürdürmelidir.

Bebeğin böbrekleri idrarı yeterince yoğun hale getiremediği için vücutta oluşan artık maddeleri atmak için daha çok su kullanır. Bu durum bebeğe katı besinler verilmeye başlandıktan sonra su eksikliği oluşma riskini daha da artırır. Bebeklere ek besin vermeye başlanıldığında mutlaka su da verilmelidir.

Su yetişkinlerde vücut ağırlığının yüzde 50-60’ını oluşturur. Bu oran normal zamanda doğmuş bebeklerde yüzde 70’e, erken doğmuş bebeklerde yüzde 80’e kadar ulaşır. Yetişkinlere oranla çocuğun vücudundaki fazla su, hücreler arasında ve dolaşım sisteminde bulunur. Su terleme, ishal, kusma ve idrarla çok daha kolay kaybedilir. Kaybedilen suyun yerine konulmaması çocuğun yaşamını tehdit edebilir.

Benim iki çocuğumda katı gıdalara geçtikten sonra çok su içtiler,hele yazın

Demekki ihtiyacı var vermeye devam et ama fazlası şişkinlik yapar!

Ne tür bir beslenme programı olduğunu yazmamışsın biraz açıklarmısın ?

5. Re: BEBEKLER NE KADAR SU İÇMELİ!!!! FİKRİ OLAN :(

Sana yardımcı olur belki, ailem.com'dan alıntıdır.Bebeğini çok öpüyorum.

İlk dört ay bebek, ihtiyacı olan suyu anne sütü ve hazır mamadan alır. Bu nedenle, çölde yaşayan bebeklere bile, ilk dört ay anne sütü ya da hazır mama dışında ek su verilmez. Ancak aşırı kusma, ishal, ateş gibi olağandışı durumlarda su vermek gerekir.

Katı besinlere başlandığında, ek suya da başlanır. Dört-altı aydan büyük bebeklere, aldıkları besinle birlikte günde 4-6 kez su verilmelidir. Suyu öğün içinde verilmemesi, çocuğun sıvı gereksinimini karşılamak için gereksiz yere fazla yemesine, dolayısıyla da kilo almasına yol açar.

Besinlerin heplsinde bir miktar su mevcttur. Meyve ve sebzelerin % 80-95’i sudur. Çocuğa yüksek oranda protein içeren et, yumurta sarısı verildiğinde, bunların böbreklerden atılabilmesi için bebeğin ek suya gereksinimi vardır. Meyve suları, meyveler, sebzeler, puding ve muhallebinin böbrek atılım yükü az olduğundan fazla ek su içilmesini gerektirmezler. Çoğu anne, çocuğu fazla su içiyor diye gereksiz kaygıya kapılır. Oysa çocuklar beden ağırlıklarına göre erişkinlerden daha çok sıvı almalıdırlar. Çünkü vücutları % 50-75 oranında su içerir. Öte yandan çocuk az yerse, fazla hareket ederse, ateşi, kusması, ishali varsa, hava sıcaksa, nezle, grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonu geçirirse su gereksinimi daha da artar. Çocukların su ihtiyacı temiz içme suyu, meyve sebze suyu, soda, çorba bitki çaylarıyla karşılanabilir. Besinleri hazırlarken ağzı kapalı şişelerde satılan temiz su kullanılır. İlk altı ay beş dakika kaynatılarak soğutulan içme suyu, altıncı aydan itibaren ağzı kapalı satılan içme suları verilir.

Bir yaşın üzerindeki bebeklere aşırı süt (600 ml/gün=3 su bardağını geçmemeli) ve meyve suyu (günde 2 su bardağını geçmemeli) verilmemelidir, çünkü besinsel değeri önemli olan katı gıdaların alımını azaltabilir. Bebeğin yeterli su alıp almadığı günde kaç kez bezini ıslattığına bakılarak anlaşılabilir. Günde 4-8 ıslık bez normaldir.

Çocuğun dört ana besin grubuyla dengeli bir şekilde beslenmesi gerekir. Servis miktarıyla ilgili genel kural, yaş başına birer çorba kaşığı et, meyve, sebze, tahıl almasıdır. En güzeli, yemekleri tabaklara azar azar koyarak çocuğun daha fazla istemesine fırsat tanımaktır. Tabağı tepelemesine doldurarak bitirmesini beklemek iyi bir beslenme tarzı değildir.

Dr. Şirin Göker SEÇKİN

Gül'cüğüm yanlış bilgi vermek istemem ama Efe'de çok içerdi hala da içiyor... Doktoruna sorduğumda "içsin içsin iyidir" demişti... Ben de aynı şekilde korkmuştum açıkçası niye bu kadar çok su içiyor diye, hatta hamilelikte "gizli şekerim" olduğu için acaba onda da var mıdır diye endişelenmiştim... Ama rutin kontrol ve tahlillerinde öyle birşey çıkmadı bende rahatladım... Efe hala çok su içiyor ama ben artık endişelenmiyorum... Bugüne dek danıştığım hiçbir doktor "aaaa niye acaba?" demedi... Hep "su içmesi iyi" dediler... Ama içinin rahat etmesi açısından sen de doktoruna bir sor istersen...

Sevgiler...

CANIM,

CANIMCIM ÖYKÜ LAL' E ANNE SÜTÜ 40 GÜN BOYUNCA SAĞARAK VERDİM MİNNOŞUM ARZU EDİP EMMEDİ.

ÇOK İSTMEME VE ÇOK UĞRAŞAMAM RAĞMEN HATTA DİKİŞLERİMİ BİLE ZEDELEDİM BU YÜZDEN. AMA EMMEDİ.

40 DEN SONRA MAMA İLE BÜYÜDÜ. DR MUZ SU VERME GGERK YOK DEDİ.

AMA BENİM AĞABEYİM DE YRT DIŞINDA DR. O İNATLA SU VER BEN OĞLUMA HEP VERDİM. HELE TÜRKİYE DE O SICAKLAR DA NE YAPACAK. KÖTÜ OLSA BEN VERİRMİYDİM DEDİ HEP.

AMA ÖYKÜ LAL BEZİNİ DOĞRU DÜZGÜN ISLATMIYOR YANİ GÜNDE 3-4 BEZ FALAN GERÇİ SABAHLARI ANEANNE ONU LAĞZIMLIĞINA ALIŞTIRDI BEŞ AYLIKTAN BERİ DEVAM EDİYOR. AMA ŞU AVR Kİ ÇOK HAREKETLİ VE TERLİYOR.

BİLMİYORUM AMA DEDİĞİN GİBİ. ÜZÜLÜYOR VE ENDİŞELENİYORUM.

ben dogdugu andan ıtıbaren suyu hıc eksık etmedım..........ılk zamanlar anne sutu aldıgı zamanlar 2-3 cay kasıgı verıyordum.......1 ay sonra sutum kesılınce mecburen mamaya gectık.....ve suyu bıberonla ıstedıkce ozellıkle mamadan sonra verıyordum......hıc saat koymadım......her ıstedıgınde verdım....sımdıde gece bıle 2 bardaga yakın suyu ıcer...yatmadan once aynı sekılde...(bol bol da ıser)
    yanı ben ınsan hayatı ıcın suyun onemını bılıyorum veee yası kac olursa olsun suya ıhtıyac var dıye dusunuuyorum....

belkı sakıncası vardır bebege verırken onu bılmıyorum...sımdı ozlemın bılgılerını okuyup ogrenecem.

ıstah kestıgı konusunda bırsey demıyorum cunku yasamadım.....ama ben acıktırır dıye bılıyorum...

TEŞEKKÜR EDERİM.

CANIMSAĞOL ARAŞTIRMALARIN İÇİN SAKLAYACAĞIM.

SEVGİLER.

EGEDE cok su içer bebekken gece boyunca 225 cc bitirirdi şimdi ise günde 1 sürahi su içiyor.