1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 13 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

TÜRKİYE İÇİN ANAHTAR GÜN- AB VE TÜRKİYE, BİR 'MEDENİYETLER ÇATIŞMASI' MI?

Bugün önemli bir gün. İç ve dış basının gündeminde AB'nin Türkiye hakkında açıklanacak İlerleme Raporu heyecanla beklenmekte. Finlandiya gazeteleri, TV ve radyo kanalları konuya geniş yer verdiler. Bunun bir nedeni de, AB'nin Genişlemeden Sorumlu komiseri Olli Rehn'in Fin olması. Bir yandan, İsveç Dışişleri Bakanının Güneydoğu gezisine katılan gazeteci topluluğundaki Fin gazeteciler, kamuoyuna Güneydoğu sorunuyla ilgili çarşaf gibi haberler ve fotoğraflar sunarlarken, siyasçiler ve siyaset bilimciler de oldukça çelişkili görüşler atıyorlar ortaya. Olli Rehn, AB'nin resmi ağızıyla konuşurken, "Verdiğimiz sözü tutmalıyız" derken, Finlandiya gazetelerine verdiği demeçlerde, Türkiye'nin üyelik için aşması gereken engellerin daha çok olduğunu, kişisel görüşünün pek de olumlu olmadığını söylüyor.http://www.ntvmsnbc.com/news/289868.asp?0m=-2EM

Göreceğiz, duyacağız bugün... Türkiye'li çocukların geleceğini yakından ilgilendiren bu rapor acaba nasıl çıkacak? ABD'li siyasetbilimci Samuel Huntington'un, ünlü 'Medeniyetler Çatışması' kuramına yerleştirdiği 'Türkiye-AB sorunsalını' siz nereye yerleştiriyorsunuz? Ben Huntington'un yanıldığı düşüncesindeyim, Türkiye ve AB'ye çok uzaklardan, ABD'den bakıyor ve sorunsal 'medeniyetler çatışmasından' kaynaklanmıyor. Sizler ne düşünüyorsunuz? Çocuklarımızın geleceğini yakından ilgilendiren bir konu bu, Türkiye'nin yeni dünya düzeninde nerede yer alacağı... 'Türkiye-AB' sorunsalı neden kaynaklanmakta acaba?

Selamlar

Re: TÜRKİYE İÇİN ANAHTAR GÜN- AB VE TÜRKİYE, BİR 'MEDENİYETLER ÇATIŞMASI' M

Türkiyenin AB ye girmesine her zaman karşı çıktım,yine karşıyım.Karşı çıkma nedenim;AB nin zaten bir süre sonra(15-20 yıl) dağılacağını düşünmemdir.Diğer nedenleri(ülkemin aşağılanması,dayatılan şartlar vs.) hiç saymıyorum bile.

HAMDİ BEY

Selamlar,

Benim merak ettiğim, karşı olup olmadığınız değil de, sorunsalın nedeni hakkında düşündükleriniz. Yazarsanız çok sevinirim.

Re:Kübra hanıma

Kübra hanım,kabul etsek te etmesek te şu bir gerçek;islam ülkelerinin hemen hepsi gerçek anlamda, demokrasi,insan haklar,çağdaşlık,ilericilik,modern toplum,teknoloji,sanat,kültür gibi önemli konularda geri kalmış ne yazık ki.Bu güzel dini, örümcek kafalı insanların tekelinden kurtarıp,yeni dünya normlarına uygun olarak yeniden yorumlamayı beceremezsek
    işimiz çok zor.Ancak herşeye rağmen Türkiyenin daha özel bir konumda olduğunu düşünüyorum.Hiç kimsenin bunu gözardı etmemesi gerekir.Medeniyetler çatışması demek çok iddialı bir görüş.Ben de katılmıyorum.Türkiye özelinde onların kafasında ki sorunun;Türkiyenin ekonomik gücünden(özellikle de yeraltı zenginliklerimizden) korkulduğundan kaynaklandığını düşünüyorum.(Aslında şu yeraltı zenginliklerimiz konusunda olup bitenler hakkında ayrı bir form açıp tartışmamızda fayda var)

Ben AB vatandaşı olmuş olsaydım,Türkiye'nin topluluğa girmesini istemezdim.Sebep ekonomik değil,toplum düzeni.Sizce bizim toplum medeni bir şekilde yaşamayı öğrendi mi?Avrupalılar tuvaletin ne olduğunu bilmezken benim Anadolumun dağlarında bile tuvalet vardı,o sırada avrupalılar tasa yapıp sokağa döküyordu,sokağa dökmeden bağırdıkları bir cümle de varmış ama bilmiyorum.Alenen tası sokağa boca ederlermiş.Gelgelelim günümüzde benim insanım hala 400-500 sene öncesi adetleriyle yaşarken artık avrupa bizi pis bir toplum olarak görüyor.Şimdi herkes diyecek ki ben avrupalılardan daha temiz yaşıyorum,bu doğrudur buna eminim,gerçekçi olalım bu toplumun başkalarına olan saygısı medeni mi ?

Topluma açık ne kadar yer varsa işgal edilmiş durumda.Kaldırımlara arabayla çıkmak,otobüs duraklarında araba bırakmak,tuvaletleri pis bırakmak,hastanelerde sigara içmek yüksek sesle konuşmak...aklıma bir anda gelen toplum davranışları,bu örnekleri hemen çoğaltabilirsiniz.Peki bu şartları bilerek siz AB vatandaşı olsanız bu insanlarla yan yana yaşamak ister miydiniz?Sanmıyorum.

Türkiye AB'ye sadece Avrupa'nın Ortadoğu ve Kafkaslar'da söz sahibi olmak istemesinden dolayı kabul edilir.ABD ortadoğuyu ele geçirdi sayılır sıra kafkasların hakimiyetinde sırada oralar var,Türkiye için şu anda yapacakları tek şey kapının önünde bekletmek,tam gidecekken bir şekilde olduğu yerde tutmak.

sevgiler
    cüneyt

Cüneyt'e katılıyorum bu konuda. Bende AB üyesi bir ülkenin vatandaşı olsam Türkiye'nin AB üyesi olmasına karşı çıkardım. Sebepler çok basit aslında; ekonomik durum, işsizlik, nüfus sayısı ve artışı, diğer AB üyelerine getireceği yük, insan hakları, demokrasi vb. (Bir zamanlar tüm dünyay insan hakları demokrasi vb. konularda ders veren milletimin haline bakın. Bu hale getirenler utansın.)

Bu konularda itirazlar olabilir, hatta son üye olan ülkeler arasında bu sorunları bazılarınında taşıdığı söylenebilir. Ama onların bazıları eski Demir Perde ülkeleri olmalarına rağmen bizden bazı konularda çok daha hızlı yol aldıkları kesin.

Son söz: Türkiye AB'ye girmelidir ama günümüz medeniyetine uygun şartları tam olarak taşıdığıda, diğer üye ülkeler karşısında ezilmeden, bükülmeden...

7. Re: Ne medeniyeti, ne çatışması?

AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi, Türkiye'nin ilerleme raporunun çok ciddi tartışmalar sonunda onaylandığını, müzakerelerin başlatılmasının tavsiye edildiğini ancak asıl kararı Avrupa Birliği Konseyi'nin vereceğini açıkladı. AB Komisyonu'nun Türkiye ile üyelik görüşmelerinin şartlı olarak başlamasını önerdiğini duyurdu.

Prodi, Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı açıklamada, ''Komisyonun Türkiye'ye yanıtı evettir, koşullu evet'' diye konuştu. Yasal reformların yürürlüğe girmesini ön koşul olarak gösteren Komisyon, insan hakları konusunda ihlal olması durumunda müzakere sürecinin askıya alınabileceğini belirtti. Komisyon, İlerleme Raporu’nda müzakere tarihi belirlemezken, bu kararı AB liderlerine bıraktı.

AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi, AB Komisyonu'nun Türkiye'ye yanıtının ''koşullu evet'' olduğunu söyledi. Kararın ardından açıklama yapan AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi, "Türkiye'nin AB'ye katılması artı değer olur" dedi.

Türkiye'nin mali açıdan 2013'e kadar kendini hazır hale getirmesi gerekiyor. Zaten bir taslak üzerinde çalışılıyor. Türkiye'nin katılımını tam olarak değerlendirebilmek için bundan sonraki mali sonuçları görmemiz gerekiyor. Müzakereler normal ama çok karmaşık olacak. Tabii bu alanlarda başarı elde edilmezse müzakerelerin garanti olduğu söylenmiyor. Türkiye'nin sağlam rol üstlenmeyeceği bir Avrupa göremiyoruz" dedi.

Prodi, sözlerinin sonunda Türk kamuoyuna seslenerek, "İnancınızı koruyun. Sizi temin ediyoruz komisyon olarak. Atatürk'ün başlattığı arzularınızı anlıyoruz. Bu Avrupa'nın kaderi ve değerleriyle yakından ilgili. Umutlarınızı yerine getirmek için yıllardır uğraştığınızı biliyoruz. Henüz uzun bir yolunuz var. Aynı kararlılıkla reformları sürdürmenizi diliyoruz. Bu şekilde de birliğe katılmanızın sağlanacağını umuyoruz. Elbette inişler çıkışlar olacak, düz bir yol olmayacak. Türkiye gerçekten müreffeh bir biçimde ekonomisinde büyüyen bir ülke olarak katılırsa, bunun katacağı değerlere bakmamız gerekiyor. Bizim yapmamız gereken bütün kıtaya barışı yaymak"

Verheugen: Tavsiyemiz müzakelerin başlamasıdır

AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen, Türkiye ile müzakerelerin başlamasını tavsiye ettiklerini söyledi. Verheugen, Türkiye konusunda çalışmaların birkaç haftalık bir iş olmadığını, çok ayrıntılı, dengeli, tarafsız ve eksiksiz bir rapor sunduklarını, tavsiye kararının AB Konseyi'ne iletildiğini, son kararın ancak AB Konseyi ve üye ülkeler tarafından verilebileceğini söyledi.

Türkiye'deki adli yapının AB kriterlerine uyumlu olduğunu söyleyen ve reformların uygulanmasına verdikleri önem üzerinde duran Verheugen, raporda endişelerin de yansıtıldığını, beklentilerin dile getirildiğini, müzakereler için katı bir çerçeve önerildiğini ve bunların askıya alınabileceği mesajının verildiğini, göç konusunda kalıcı bir kısıtlamanın da öngörülebileceğini, müzakerelerin sonunda bu alanda sorun olacağını düşünmediğini anlattı. ''Tavsiyemiz müzakerelerin başlamasıdır'' diyen Verheugen, bu müzakerelerin sonucu hakkında görüş belirtilmediğini ifade etti.

Komisyonun Tarım Komiseri Franz Fischler, Türkiye'yle müzakerelerin başlatılması tavsiyesinde bulunulduğunu fakat Ankara'ya bir dizi sıkı şartlar öne sürüleceğini ifade etti. Komisyon toplantısından sonra açıklama yapan Fischler, "Türkiye'nin üye olabileceği ihtimali açık bir şekilde mevcuttur" dedi fakat müzakerelerin "açık uçlu" olduğunu, başarıyla neticeleneceğine dair garanti olmadığını söyledi. Avrupa Birliği liderleri, aralık ayındaki zirvede Türkiye'ye müzakere tarihi verilip verilmemesi konusundaki kararlarında Komisyon'un bu tavsiyesini kaale alacak.

Yorumun?

Sevgili Yonca,

Gelişmeleri izliyorum. Gelişmeleri aktarmışsın, ancak yorumun???

Sevgiler

9. Re: Yorumun?

Kübra,

Yorumum, yanıt kısmının konu başlığında gizli:"Ne medeniyeti, ne çatışması?"

Fazla yorum yapamayacağım takatim yok. Çok fazla işim var, zamanım da yok.

Ayrıca, edindiğim tecrübe bu tür tartışmaların sanal ortamlarda sağlıklı sonuçlar vermediği yönde.

Sevgiler

aslında...

Sevgili Yonca,

Benim, sorunsalı Huntington'un sözde 'Medeniyetler Çatışması'na dayandırıyor gibi sunmamın ardında da benim yorumum yatmakta. Yerli, yabancı birçok aydın ve siyasetbilimcinin, Türkiye ve AB sorunsalını yerleştiriverdikleri bu hazır şablonun kendisi sorunlu Bu konuyu biraz açmak istemiştim. Bence bu konular üzerine heryerde, sanal ortamda da konuşulabilir. Ancak konuşmak isteyen pek çıkmadı siteden... Oysa, çocuklarımızın geleceği üzerine konuşulabilmeli...

Selamlar...