Toplam 10 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

BEHİYE, GÜZEL BİR HİKAYE (ANNEMİN ADI DA BEHİYE İLGİMİ ÇEKTİ, OKUDUM ÇOK HOŞUMA GİTTİ, TAVSİYE EDERİM) AYŞEGÜL&SUDE

Behiye

Bir an önce saçlarımdan kurtulmalıyım. Neyse ki çok fazla kimse yok içeride. İnsanların beni izlemesini istemiyorum. Şahit istemiyorum. Bir an önce işimi bitirip gitmeliyim. Sırasını bekleyen zavallı, küçük kız. Oysa saçları öyle güzel ki. Belli ki hiç razı değil saçlarının kesilmesine. Ben de senin gibiydim küçük kız. Hep uzun saçlarım olsun isterdim. Hem uzun, hem de sarı. Ama saçlarım hep kısa oldu. Hem kısa, hem de siyah. Hiç bir zaman izin verilmedi saçlarımı uzatmama. Annem öyle isterdi çünkü. Küçük kızların saçları kısacık olmalıymiş. Her saçım kesilişinde büyümem engelleniyor, bir yanım eksik kalıyordu sanki. Belkide bu yüzden hala büyüyemedim. Bir yanım, aslında her yanım çocuk kaldı.

Küçükken oturduğumuz mahallede Behiye adında bir kız vardı. Behiye tam istediğim gibi sapsarı, uzun saçlara sahipti. Kıskanırdım saçlarını, sadece upuzun sarı saçlarını, masmavi gözlerini değil asla! Behiye, bir apartmanın kapıcı dairesinde oturuyordu. Saçları güneş bile görmüyordu. Anlam veremiyordum saçlarının bu kadar uzun, bu kadar sarı oluşuna. Karanlık odalarda, sapsarı uzun saçlar? Kimbilir belki de kalorifer borularının odaya yaydığı ısıdan kaynaklanıyordu bu durum. Bizim oturduğumuz evin her odası güneş gördüğü halde, benim saçlarım niye hala simsiyahtı. Bu işte bir gariplik vardı sanki...

Annem sokakta oynamama da izin vermezdi. Kimlerle arkadaşlık etmem gerektiğine de o karar verirdi. Ama ben her seferinde yalan söylerdim. Annem, benim her gün babası albay olan yaseminin evine gittiğimi sanırdı. Bu arada yaseminin de saçları benimkiler gibi kısacık. Annem bilse ki ben her gün Behiye'lerin güneş girmeyen evindeyim, sinirinden bir tutam kalmış saçlarını yolacak. Annemin saçları artık uzamıyor. Karşı komşumuz kel hatice teyzeye benzemeye başladı. Böyle dediğimi duyarsa üzüntüden biraz daha dökülür saçları. Üzüntüdenmiş. Bilmiyorum sanki. Neyse benim de bir gün saçlarım uzayacak, eğer isterse verebilirim benimkilerden. Rengini değiştirmek isterse karışmam. Kendi bilir...

Behiye'lerin yaşadıkları tek göz oda, bizim en eğlenceli oyun alanımızdı. Emekli Saliha Hanım'ın atılsın diye verdiği kırık boy aynası bizim için bir hazineydi. Sırları dökülmüş kırık boy aynasını duvara yaslar, saatlerce saç oyunu oynardık. Behiye'nin saçlarını benimkilerini üzerine tutar, kendimi seyrederdim aynada. Upuzun sarı saçlar, ellerimde şekilden şekle girerdi. Topuzlar, örgüler, at kuyrukları, tavşan modelleri. Daha neler, neler. Ben bunları yaparken behiye aynanın karşısında hep uyurdu. Çünkü küçük kardeşini okula göndermek için her sabah erken kalkardı. Annesi vardı ama kadıncağız sabahın çook erken saatlerinde işe gitmek için yola çıkmış olurdu. Zavallı, uykusuz behiye. Aslında bu durum benim işime de gelirdi tabii. İstediğim gibi saçlarla oynardım. Bir gün artık behiyenin saçlarıyla oynamaktan sıkılmıştım. O yaptığım muhteşem modelleri kendi saçlarımda da denemeliydim. Hem ben daha güzeldim. Gözlerim onunkiler gibi renkli değildi ama daha iriydi. Dayım "Sen büyüyünce bu gözlerle çok canlar yakarsın" derdi. Birinin canını acıtmak gibi bir şey değilmiş. Halamın kızına sormuştum. Yani iyi bir şeymiş. Kirpiklerimim asaleti tavus kuşunun kuyruğunda bile yokmuş. Bunu da büyükbabam söylerdi. Önce biraz alınmıştım ama bu da iyi bir şeymiş. Neyse, behiyeye bebeklerime karşılık saçlarını satmasını teklif ettim. Önce çok kızdı. Canını sıkan takas işi olmalıydı. Ama olsundu onun saçları çok çabuk uzuyordu zaten. Üstelik saçlarına karşılık yengemin taa Almanya'dan getirdiği bebekler onun olacaktı. "Kızma Behiye! Ben hep senin uzun sarı saçlarına sahip olmak isterdim, sen de benim bebeklerime. Hadi sen de itiraf et. Saçlara karşılık, hani o benden çalmak istediğin bebekler? Ne dersin? Bir kez daha düşünmeye değmez mi?" Bence değerdi. Durdu, düşündü. Yanakları sinirden kıpkırmızı olmuştu. Galiba, biraz da utanç vardı yüzünde. Çünkü yüzüne karşı söylemiştim işte, bebeklerimi çalmak istediğini! Derin derin iç çekti. Bebeklerim her şeyi hallediverecekti sonunda. Eğer istersem benim de uzun, sarı saçlarım olabileceğini söylediğinde heyecandan düşüp bayılacaktım. Ama sakin olmalıydım. Artık benim de uzun, sarı saçlarım olacaktı. Yapmam gereken şey çok basitti. İlk işlem saçlarımı bir yumurtanın sarısıyla yıkamak olacaktı. Basit. Sonra saçlarımı daha kısa, çok kısa, en kısa kesmeliydik. Bu da basit. Daha sonra da bebekleriminkini. Bu daha da basit. Sonra saçları bir beze sarıp, yastığımın altına koyacaktım. Sabah uyandığımda sapsarı uzun saçlar omuzlarımdan aşağı sarkıyor olacaktı. Artık tülbentten uzun saçlar yapmak zorunda kalmayacaktım. Kazaklarımı ters çevirip, kollarını başımın iki yanından sarkıtmak zorunda da kalmayacaktım. Zaten onlarla istediğim şekilleri veremiyordum yalandan saçlarıma. Yaşasın en mutlu ben olacaktım. Behiye de tabii. Yalnız bir problem vardı. Annemi bu işe nasıl ikna edecektim. Çünkü yalnız başıma yıkanmama da izin verilmiyordu. Henüz tek başıma banyo yapmak için yeterince büyümemişim, Allah korusunmuş, ayağım kayıp düşermişim, en önemlisi saçlarımı tek başıma temizleyemezmişim. Üff anne. Neyse yaşasın yumurta. Hoşgeldin yeni saçlar...

"Ne olur anne! Saçlarım anne! Sarı olacak! Uzun olacak! Bir tanecik yumurta! Anne! Ne olur! Behiye gibi anne!" Dinlemedi beni. İkna edemedim. Bir yumurtaya bile razı edemedim annemi. O gece sabaha kadar ağladım durdum.( Ertesi günü annem ceza olarak saçlarımı sıfıra vurdurdu. )

Yıllar sonra Behiye'yi bizim bakkalın önünde gördüm. Şişmanlamış, kocaman bir kadın olmuştu. Üstelik evlenmişti. Uzun, sarı saçları görünmüyordu. Bir başörtüsünün içine hapsedilmişti, güzelim, sarı, uzun saçlar. Benimse upuzun, siyah kıvırcık saçlarım omuzlarımdan aşağı sarkıyordu. "Saçların" dedi, "ne güzel olmuşsun". "Seninkiler daha güzeldi" dedim. "Saçlarım" diyordu sesi titreyeyerek. "Saçlarım artık"... Kulağımda çınlayan hıçkırıklar. Saçlarım yok artık. Son söz Behiye'nin boğazına düğüm olmuştu.

Kuaförden çıktığımda kafam üşüyordu. Hiç üzülme Behiye saçlarım artık senin. Hepsini sana hediye ediyorum. Bebeklerimi de...

Re: BEHİYE, GÜZEL BİR HİKAYE (ANNEMİN ADI DA BEHİYE İLGİMİ ÇEKTİ, OKUDUM ÇOK HOŞUMA G

Gerçekten çok güzel bir hikayeymiş.

Ellerine sağlık Ayşegül'cüğüm ..

3. Re: BEHİYE, GÜZEL BİR HİKAYE (ANNEMİN ADI DA BEHİYE İLGİMİ ÇEKTİ, OKUDUM ÇOK HOŞUMA G

Zevkle okudum,teşekkürler Ayşegül.

Re: BEHİYE, GÜZEL BİR HİKAYE (ANNEMİN ADI DA BEHİYE İLGİMİ ÇEKTİ, OKUDUM ÇOK HOŞUMA G

Çok güzeldi teşekkürler

sarı saçlar

Okumak zevkliydi

Teşekkürler

Cok guzel bir hikayeydi aysegul cum
    Paylastigin icin sagol

Bende beğendim...

EVET ÇOK GÜZELDİ

BENİMDE KÜÇÜKKEN HEP KISAYDI ANNEMİN DEYİMİYLE TALEBE SAÇI

9. Guzelmis

çok güzel,çok etkilendim,ve sonu