Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arasındakiler gösteriliyor.

3-4 yaş sendromu da var mı?

Oğlumun 2-3 yaş dönemi geçekten çok zor geçmişti hiç söz dinlemeyen herşeye direnen bir çocul halindeydi. geçtiğimiz ay 3 yaşını doldurdu.Son 15 gündür inanılmaz inat hatta bazen okulunda arkadaşlarına vuruyor defalarca tatlı tatlı anlatıyorum.Ama sivrisinek saz galiba Bir sendrom dönemi daha mı acaba?Bunu nasıl atlatıcaz? ah oğlum bi büyü yavrucum hayırlısıyla...

Re: 3-4 yaş sendromu da var mı?

Oooo o 2 - 3 yaş sendromunu birde bana sor. Neler çektirdi Hande bana

Ama şimdi 5 yaşında allaha şükür sakin

3-4 yaş sendromu varmı bilemiyorum.

Sanırım böyle birşey var.Oğlum 3 yaşına basmasına 2 ay var.Ama herşeyin tersini yapıyor.Üstüne gitmiyorum.Ben de bazen istediğimi yapsın diye tersini yapıyorum.Etkili oluyor.
    İnat zamanı da ayrıca.Konuşarak izah ediyorum başka yolu yok çünkü.Aslında herşeyi anladığı bir dönem ama inat ya!...

Çocuğunuz arkadaşını görmek için sabırsızlanıyor, hatta eteklerinizi mi çekiştiriyor? Aslında bu oldukça doğal. Çocuklar, 3-4 yaşlarında tesadüf eseri değil, bilinçli olarak arkadaşlarını seçiyor. Böylece yaşam boyu sürecek sosyal beceriler ediniyorlar.

Sosyal becerileri gelişiyor

Bu yaş grubundaki çocuklar, arkadaşlarına olan derin bağlılıkları sayesinde, normalde öğrenilmesi hiç de kolay olmayan sosyal becerileri kolaylıkla öğrenirler. Paylaşma, gelenekler, birlikte hareket etme ve konsantrasyon gibi becerileri zorluk çekmeden öğrenirler. Bir araştırmaya göre, çocukların 3 yaş civarında başlayan tavırları ve çevresi ile nasıl anlaştıkları gibi davranışları; aslında 21 yaşına gelene kadar, sosyal durumlarla nasıl baş edecekleri konusunda, evlerinde ve romantik ilişkilerinde belirleyicidir. Bu hareketli ilerlemeler sayesinde, küçük çocuğunuzun birden bire nasıl büyüdüğüne hayret edersiniz. Daha da önemlisi, bu yaşlardaki çocuklar kendilerini çok daha iyi ifade etmeye ve konuşkan olmaya başlarlar. Haftada ortalama 50 yeni kelime öğrenirler. Dili kullanma becerileri artar, duygularını anlatabilme becerileri artık daha gelişmiştir. Soru sormaları ve fikirlerini detaylarla anlatmaları, birbirlerini daha iyi tanımalarını sağlar.

Hatırlama beceriler artıyor

Uzmanlara göre, çocuklar 3-4 yaşına geldiğinde hatırlama becerileri gelişir. Artık hatırladığı anılara sahip olan çocuğunuz, bu sayede sorunlarına sayısız çözüm bulabilir. Çocuğunuz artık paylaşmaya daha heveslidir. Örneğin arkadaşını nasıl sabırla beklediğini ve geldiğinde çok eğlendiklerini ya da uzun süre uğraştığı bir şeyden ötürü ona sarıldığınızı ve parka götürdüğünüzü hatırlarsa, bir dahaki sefere bunları tekrar yaşamayı sabırla bekleyecektir. Okul öncesi çocuklar için "oyun yapıyormuş gibi" davranmak, farklı duyguları anlamasına yardım eder. Arkadaşlık kurmada, bu becerinin rolü yadsınamaz. Giyinirken bir "korsan" ya da izlediği bir "kahraman" gibi rol yapması; onun kızgınlık, korku ya da cesaret ile ilgili duygularını da dışa vurmasını sağlar. Bir araştırmaya göre 4 yaş grubu çocuklar oyunlarında çoğunlukla hayal güçlerini kullanırlar. Bu yüzden hislerini anne ya da babaları ile paylaşmaktansa, arkadaşlarıyla paylaşmayı tercih ederler. Başkasıymış gibi davranmak ve taklit etmek, çocuklara başkası gibi olmanın nasıl bir şey olduğunu gösterirken, arkadaşlarının hislerine önem vermelerini de sağlar. Uzmanlara göre çocukların başkalarının duygularını anlayabilmeleri ve arkadaşlarının üzgün ya da kızgın olduğunu bilmeleri çok önemlidir. Arkadaş sahibi olmak, çocuğunuzun başkaları tarafından sevildiğini ve takdir edildiğini hissetmesini sağlar. Bununla beraber arkadaşlarıyla birlikte kendilerini güvende hissettikleri için, okula başladıklarında ailelerinden ayrı kalmaları kolaylaşır.

Sabırlı olmayı öğreniyorlar

Tüm bu olumlu etkilerin yanında, bir arkadaşa sahip olmak, çocuklar için sadece "olumlu" duyguları harekete geçirmez. Çocuklar bir dakika önce elele tutuşurken, bir dakika sonra "Sen artık benim arkadaşım değilsin!" diye bağırabilirler. 3-4 yaş grubu çocuklar güzelce oynamanın ve paylaşmanın önemini anlasalar da, bu her zaman doğru bir yol izleyecekleri anlamına gelmez. Oyuncaklarını paylaşamama veya kimin kurabiyesinin daha büyük olduğu konusundaki itişip kakışmalar huzursuzluk verici görünse de, tüm bu davranışlar, normal olmakla beraber, uzlaşma ve sabretmeyi öğrenmeleri için gerekli olan basamaklardır. Bu yaşlardaki çocuklar, arkadaş tercihi yapma konusunda yeteri kadar olgun olsalar da, birileriyle oynamak konusunda yine de küçüklerdir. Bu yüzden, bu ufak tefek problemlerin yaşanması ve kavga ettikten bir saniye sonra barışmaları normaldir. Uzmanlara göre eğer çocuğunuz herhangi bir yuvaya gidemiyor ya da günlük arkadaş gruplarıyla birlikte olamıyorsa, onu yaşıtlarıyla olabileceği ortamlara sokabilmek için mutlaka çaba sarf etmeniz gerekir.

SANIRIM HER YAŞIN BİR SENDROMU VAR