Toplam 6 sonuçtan 1 ile 6 arasındakiler gösteriliyor.

Hayvan evde çocuk için tehlike mi? Yardımcı mı?

Bizim 8 yaşında kedimiz var. Papi kızımızı kabullenmekte güçlük çekti uzun süre. Selen'in elinden tutup papiyi sevmesini sağlıyorum ama bıraktığımda kedinin üstüne çıkıp tüylerini yolup mıncıklıyor. Papi de bundan hiç memnun olmuyor tabii. Biraz muav yapıp tırnaksız patiliyor.

Daha neler yaşayabiliriz bir fikriniz var mı?

Kedisiz yaşam da istemiyorum. Papiyi kızım da çok seviyor aslında. Ağladığında en kolay kedi gelince dikkati dağılıyor ve susuyor. Ben bile kediden daha zor avutuyorum.

Blog Girişleri
    13

Re: Hayvan evde çocuk için tehlike mi? Yardımcı mı?

Selam

Hayvan sevgine saygı duyuyor anlıyorum ama ben hiç bir zaman çocuk ve hayvanı aynı evde düşünemiyorum. Hayvanlara hiç bir zaman güvenemezsin. Yani ne tepki vereceğini kestiremezsin, çocuklarımızın nerede ne yapacağını bilemiyoruz çoğu zaman, onları eğittiğimizi , öğrettiğimizi düşündüğümüz halde.
    Yıllar önce gazetede okumuştum. Eve yeni bir bebek geliyor. Yıllardır evin sahipleriyle yaşayan köpek, bebeği kıskanıp , aile yanında yoken bebeğin ayağını koparıyor(
    Eşimin arkadaşının kedisi kadını tırmalamış, çok ciddi yaralanmış.

Bu konuda biraz paranoyağım galiba. Hayvanlara güvenemiyorum. Özellikle çocuklar söz konusu olduğunda..

Sterilizasyon ve tüyler hakkında konuşmamayım bile

Ben çocuklarımın hayvanları sevmesini ama mümkünse yanında sahibi olmayan hayvanlara yaklaşmamaları gerektiğini öğütlüyorum.

Hayvan sevgisi aşılamak, onlara dokunmalarını, oynamalarını söylemek, korkmamaları gerektiğini öğretmek önemli olabilir ama çocuklarım benim için daha önemli.

Sevgiler..

Merhaba bizim evde kedi köpek gibi dostlar yok ama bu konuda sevgili webmaster'ımızın eski siteden bir cevabı vardı aktarmama bi şey demez sanırım
    Sevgiler
    Cüneyt

Gönderen: MURAT ® webmaster
    Mon, Sep 10, 2001, 18:26:48

" Merhaba,
    Öncelikle bu yazacaklarım bir doktor cevabı değil; aynı durumu yaşamış bir anne-baba bilgisidir.

Bizim de durumumuz sizinle hemen hemen aynı idi: evimizde bir terrier köpek ve işyerimizde kedi vardı.

Güvenilir doktor ve veterinerlerin söylediği özetle şöyle:

Aşıları yapılmışsa kedi ve köpekten anneye (dolayısıyla karnındaki bebeğe) geçebilecek tek şey toksoplazma. Toksoplazmanın geçebileceği tek ortam kedi-köpek değil; çiğ eti elleyip sonra elinizle gözünüzü sürdüğünüzde bile -eğer ette toksoplazma varsa- bulaşabilir.

Toksoplazma, kedi ve köpeğin dışkısından geçiyor. Dışarı çıkan ve başka hayvanlarla teması olan hayvanlarda risk daha fazla. Kedilerde daha da fazla. Size bulaşması çin illa dışkı şart değil. Örneğin kediniz kumuna yaparken tüylerine bulaşan dışkı sonra bu tüylerle size gelebiliyor.

Doktorumuz bize "köpek dursun ama mümkünse kediden kurtulun" demişti.

Bir de normalde gebelikte 1-2 kere yapılan toksoplazma testlerini her ay yaptırdı.

Biz doğumdan sonra da köpeğimizi (çevrenin bütün karşı çıkmalarına karşın) evde tuttuk. İyi ki de öyle yapmışız. Oğlumuzun ilk söylediği kelimenin "HAV" olması herhalde aralarındaki ilişkiyi anlatmaya yeter. Biz kendi adımıza Deniz doğmadan 1 ay kadar önce köpeğimizin yaşam alanını bir odayla sınırladık ve bu durumu Deniz yürüyene kadar sürdürdük. Böylece yerde (mutlaka) olan köpek tüylerini ortadan kaldırmış olduk.

Veteriner arkadaşımızın söylediği bir şey daha:
    kediler eve gelen yabancıyı (bebeği) kıskanıp huzursuzlanabilirler ve ona zarar verebilirler. Köpeklerde ise böyle bir risk yok. Köpek bir sürü hayvanı olduğu için ve de sürüsü siz olduğunuz için bebeği de "sürüye ketılan yavru" olarak algılar ve onu koruması altına alır. Dikkat edilmesi gereken konu bebeği köpekten korumak değil ama eve gelen ziyaretçileri (özellikle de bebeğin yanına gittiklerinde) korumak olabilir. Bu durumda köpeğiniz huysuzlaşabilir hatta ziyaretçilere saldırabilir.

Umarım faydalı olmuştur.

Selamlar "

4. Re: Hayvan evde çocuk için tehlike mi? Yardımcı mı?

Sevgili arkadaşım öncelike hayvan sevgisinin ne kadar önemli olduğunun bilincindeyim ancak ki bu kişisel kediler söz konusu olduğunda güvenilemez hayvanlar olduğunu düşünmekten kendimi alamıyorum herelde evimde asla beslemeyeceğim hayvandır kedi. Ayrıca bebeğim içinde zararlı olacağını düşünüyorum nedense her nekadar bu konu hakında yüzlerce yazı okuyup tezimin çürütüldüğünü duysamda olmuyor işte Tatil için eşimle memleketine gittiğimizde evde birde kedileri vardı Ege sürekli peşinde koştu durdu ( yürüteciyle) ve bende sürekli Ege'nin peşinde o 1 hafta boyunca kedi nerde ben orda çok rahatsız oldu malesef zaten oğlum emzik emiyordu ve kedinin dolaştığı yerlerde tüyleri falan aman Allahım yere düşen emziği alıp tekrar ağzına getiriyor ve engel olamıyordum kötüydü ya ne bileyim ende köpekleri severim keşke bahçem olsa da besleyebilsem oğlumada arkdaş olsa ama ev ortamında onuda istemem bence mümkünse kediciğini de ev ortaında tutma derim. Ama genede tabi bu benim düşüncem.

5. Re: Hayvan evde çocuk için tehlike mi? Yardımcı mı?

selam
    sana

http://www.kayraverdasirma.com/Minikdostlar.htm

adresine gidip orayi okumani tavsiye ederim...

Merhabalar;

Bu konuyu görünce iflah olmaz bir hayvan sever ve kedi sever olarak yazmaktan kendimi alamadım.

Eğer kedinizin kist aşısını düzenli yaptırıyor, çiğ et vermiyorsanız kedinizde toksoplazma olması olasılığı sıfırken, çocuğunuzun parkta oynadığı kumlardan toksoplazma ve sair bir şeyler kapması çok daha yüksek ihtimal.

Kediler sanıldığının aksine çocuklara karşı toleranslıdır, çocukların yaptıklarına karşılık vermektense kaçmayı tercih eder.

Bizim evimizde şu anda kedimiz de köpeğimizde var. Üç te üç yaşında kızımız. Kızlarımız doğmadan önce de vardılar. Bu güne kadar ilişkilerinde hiç sorun yaşamadık. Çocuklarımıza onların oyuncak değil bir canlı olduğunu, canları acıyabileceğini, sevgiye ihtiyaçları olduğunu öğrettik. Çocuklarımız onları sevmeyi öğrendiler. Henüz üç yaşında ki çocuklarım onların sorumluluklarını almayı öğrendiler bile, mama kapları boşaldığında mama, su kapları boşaldığında su vermeye çalışıyorlar. Çocuklar evcil hayvanlarla sevmeyi, vermeyi ve korumayı öğreniyorlar.

Kedimiz bize karşı bazen sabırsız davranıp tırmaladığı oluyorsa da bu güne kadar çocuklarımıza karşı gösterdiği en büyük tepki sadece tırnaksız pati oldu. Çoğunlukla uzaklaşır. Ama çoğu zaman çocukların arasına girer yatar ve keyifle kendini sevdirir.

Çocuğunuzun kedinize gösterdiğiniz sevgiyi görmesini sağlayın. Çocuğunuzla birlikte sevin, beraber besleyin. Çocuğunuz istemeden kedinizin kuyruğuna basmışsa, nasıl çocuğunuzun bir yeri acıdığında, öpüp geçiriyorsanız, kedinize de “acıdı mı? Öpeyim geçsin” demeniz, çocuğunuza onunda canının acıyabildiğini göstermenin en etkili yolu olacaktır. Zaman içinde göreceksiniz ki çocuğunuz büyürken kedinizle arasındaki dostluk ve bağ da büyüyecek ve size çok keyif verecek.

Bizler; Çocuklarımıza hayvanlardan korkmayı değil, onlarında tıpkı bizim gibi canlılar olduklarını, bu dünyanın bizim olduğu kadar onlara da ait olduğunu öğretmeliyiz.

Küçük çocuklar, hemen her şeyin onlardan daha büyük oldukları bir dünyada yaşarlar. Bakacak küçük bir hayvana sahip olmak, bir çocuğun kendini büyük ve sorumlu biri gibi hissetmesine ve kendisiyle konuşulacak özel bir "dost" edinmesine yardım eder.

Sevgilerimle
    Canan Çakır