arkadaşlar,
haftasonu yuvada veli toplantısı vardı kızımın. yuva müdüresi her sene olduğu gibi çocuk eğitimi ile ilgili kısa ve öz ve kanaatimce çok önemli bilgiler verdi. çok kısa sizinle de paylaşmak isterim.. bunlar doğan cüceloğlu kaynaklıymış..

5 varoluş boyutu

1. farkına varılmak
ben var mıyım? boyutu. çocuğa 'sen varsın, senin farkındayım, sen benim umrumdasın'mesajı doğduğu andan itibaren verilmeli..

2. kabul edilmek
onaylamak boyutu. 'sen doğalsın, ben seni aynen böyle olduğun gibi kabul ediyorum' mesajını vermek önemli..

3. sevilmek, özlenmek
'ben seni sen olduğun için özledim, seni koşulsuz seviyorum' mesajı

4. değerli olmak, vazgeçilmez olmak
değerli, vazgeçilmez ve tek olma boyutu. 'kendinden daha büyük bir bütünlüğün vazgeçilmez parçası olarak algıladığı zaman kişi kendini değerli hisseder' birey olma, ait olma..

5. güçlü olma
'yapabilirim duygusu içinde kendine güvenmek', çocuğa bunu aşılamak ve desteklemek..

bunlar çok özet bilgiler ama gerçekten çocuk yetiştirmenin özü.. bir de müdüremizin vurguladığı en önemli konulardan biri de, ara sıfatlamaların yapılmaması. yani çocuğa şımarık, yaramaz, kötü, iyi, uslu, yalancı vb tanımlamalar yapmamak gerek. sadece yanlış davranış ve doğru davranış vardır. yaramaz çocuk yoktur. şımarık çocuk yoktur. yanlış davranan çocuk vardır. bu davranış şekli çocuğa davranışının her zaman düzeltilebilir olduğunun mesajını verir. gelişiminde olmlu adımlar atmasını sağlar..

sevgiler,