Toplam 6 sonuçtan 1 ile 6 arasındakiler gösteriliyor.

oglum tirnak yiyor

off ya arkadaslar az once yazdiklarimi yanlis foruma yazdim yani afacan kizimin sayesinde oldu.neyse belki okumamissinizdir diye tekrar yaziyim dedim..
    benim bir oglusum var7,5 yasinda ve 2 senedir falan tirnak yiyor hemde yutuyor bile bazen.son bir yildir asiri yiyor ve ben cok uzuluyorum.doktorun bir onerisi yok.kendisi birakmali diyor..bense korkuyorum hastalik falan yapar diye..bir ilac duymustum tirnaklara suruluyormus aci bir tadi varmis..bileniniz var mi?doktor efendi hic duymamis oyle birsey.lutfen bir fikir verin bana ne yapabilirim?kac kere uyariyorum gunde ,ceza vertdim oda ise yaramadi......onerilerinizi bekliyorum.
    YARDIIIIIIIM

Re: oglum tirnak yiyor

canım,
    ben böyle birşeyle karşılaşmadım, ama doktorun bir önerisinin olmaması ilginç geldi. belki sıkıntıdan, çekingenlikten vb yapıyorsa psikolog yardımcı olabilir. başka ne yapılabilir, bilmiyorum...
    sevgiler,

Agbim ve bende cocukluk yillarimizda tirnak yiyorduk, ama yutmadan, koparak atarak. Agbim etlerine kadar yer, ben tam tirnak dibinde birakirdim. Ozaman yurtdisindan o aci ojelerden getirtmisti ailem, ama ikimizede fayda etmedi, biz yine tirnak yemeye devam ettik. Drlarin söyledigine göre ilgisiz kalan cocuklar tirnak yermis. Ama ben buna inanmiyorum, biz ailemizden fazlasiyla ilgi gören cocuklardik, duygu yönünden hicbir eksigimiz yoktu. Ben genc kiz olana kadar, ortalama 17 yasina kadar tirnak yemeye devam ettim. Sonra cevremdeki tirnaklari uzun ve bakimli kisilere özenince tirnak yemeyi biraktim, elbette bu cok kolay olmadi, ama dr yardimi olmadan tek basima biraktim. Ama bazen yine heyecanli bir durumda yada korktugumda tirnak yemeye basliyorum, ama cok kisa süreli oluyor. Ceza bu konuda kesinlikle ise yaramaz, üstüne gittikce dahada cok yemeye devam eder.

4. Benimki de yiyor maalesef..

Aci ojeleri her surusumuzde de kusuyor iblis

Yani ojeler de pek ise yaramiyor...

biz de bekliyoruz bakalim oolcak??

5. Re: oglum tirnak yiyor

evet öyle bir ilac var ama ismini hatirlamiyorum ceykanda kisa bir süre tirnak yemisti(3) sürmüstük birakti ama eliyle yolmaya basladi oda kendiliginden gecti konusmaya baslayinca

Ay ben de yerdim

Kendi kendime bıraktım,ne denildiği gibi midemde kurt çıktı nede midemde tırnak ağacı çıktı

-----------------------------------------------------------

Tırnak yeme alışkanlığına çoğunlukla 3-4 yaşlarından önce başlamaz. (Çok ender olarak 5 aylık gibi erken bir dönemde görülebilir). Çocukların %33 de tırnak yeme davranışı görülür. Bu oran erken ergenlik çağına kadar sürer. Ergenlik çağında tırnak yiyen çocukların sayısı %40-45’e yükselir. Yani ergenlik çağına doğru çocukların hemen hemen yarısı tırnak yeme davranışı gösterir. Bunun nedeni olarak gençlerin çevreden onay görmemeleri olarak değerlendirilir. Ayrıca tırnak yiyen çocukların ailelerinin çoğunda tırnak yiyenlere rastlanmaktadır. Bunun içinde tırnak yemenin bir taklit olduğu ve büyükleri taklit etmek suretiyle öğrenildiği ileri sürülmektedir. Ergenlik çağında sosyal onay görenlerin çoğu bu alışkanlığı terk etmektedir.

Tırnak yemek bazen ayak parmaklarını ısırmakla ve ayak tırnaklarını el parmaklarıyla yakalama ile ilişkili görülmektedir. Ayak parmağı tırnağının yenilmesi ve ısırılması hemen hemen sadece kızlarda görülmektedir.

Tedavi ve alınabilecek önlemler

En etkili yöntem 3-4 yaşlarına kadar bu alışkanlığın anne baba tarafından görmezlikten gelinmesidir. Daha sonra bu alışkanlık devam ederse;

Çocuğun gerginlik ve uyumsuzluk nedenleri iyice araştırılmalı ve bunlar saptanarak çözüm getirilmeli

Çocuğu azarlamak, korkutmak, ceza vermek gibi zorlayıcı yöntemlerin uygulanması yararlı olmamaktadır. Hatta kimi zaman daha ağır duygusal problemlerin çıkmasına neden olabilir.

Çocukları korku kaygı yaratacak durumlardan uzak tutmak gerekir.

Küçük çocukların kaygı korku verici televizyon filmlerini izlemeleri, kavgalı olaylarda bulunmaları çocuğu heyecanlandıracağı için sakıncalıdır.

Tırnak yiyen çocuklara geceleri yatarken eski hafif eldivenleri giydirmek. Çocuk gece tırnaklarını yemek veya ısırmak istediğinde hatırlatıcı olması bakımından yararlı olabilir.

Parmak ve tırnağa acı fakat zararsız bir sıvı sürülebilir. Bu hem hatırlatıcı ve hem de tırnağını ağzına götürdüğü zaman acı ile birleştiğinde terk etmeye yardımcı olabilir.

Çocukların ilgisi başka yöne çekilebilir. Sinema, televizyon izlerken veya radyo dinlerken onun ağzını çiğneyecek bir şeyle meşgul etmek tırnak yemenin ve ısırmanın yerine gelecek bir etkinlik olabilir.

Çocukları ara sıra başarılarından dolayı ödüllendirme bazı durumlarda yarar sağlayabilir. Ancak bunun kısıtlı ve uygun şekilde kullanılması gerekir. Aksi takdirde çocuk yeni ödüller almak için bunu kullanabilir.

Tırnak derin kesilebilir. Çocuğun kendi tırnak bakımıyla uğraşması da yararlı olabilir. Bunun içinde çocuğa manikür ve pedikür malzemeleri alınabilir.

Son söz ve bir önlem olarak tırnak yemenin ve ısırmanın çok kötü bir alışkanlık olmadığı ve bunu isteyenlerin kolaylıkla terk edebilecekleri çocuklara anlatılmalıdır. Çocuk buna inandırıldığı zaman bu alışkanlıktan vazgeçmek için çaba gösterecektir. Çünkü dış etkenler çocuğun bu alışkanlıktan vazgeçmesine fazla etkili olmamakla bazı hallerde alışkanlığın kökleşmesine ve başkalarını kızdırmak ve huzursuz etmek için bir araç olarak kullanılmasına neden olmaktadır.

hekimim.com