Agzi fermuarli tip buzluk torbalari var. Sebzeyi ayiklayip, yikayip, kurutup bunlara doldur. Bir kamisla torbanin icindeki havayi iyice cek. Ve agzini kapatip at buzluga. Ben havuctan yesil fasulyeye, meyveye kadar donduruyorum. Her zaman alisveris mumkun olmuyor ve tazesine en yakin deger boyle dondurulmak yoluyla saklanan yiyecekler diye inaniyorum.

Pismis yemekleri dondurursan kisa sureli dondur. Icinde baharat, tuz olmasin. Bunlari sonradan katarsan yemegin kalitesi bozulmaz. Ve donduracagin bu yemekleri cok pisirme, cok sulu olmasinlar. Ben pirinc ve patatesi dondurmuyorum, tadini kaybedip bezlesiyor cozunce diye... Ama donduranlar oldugunu biliyorum.

Bir hemsire arkadasim sutu de donduruyor. "Buzluktan indirip buzdolabinda eritir ve kullanmadan iyice calkalarsan tekrar sut haline kavusuyor ve degerini kaybetmiyor" diyor ama denemedim. Bizim evde en cok tukenen malzeme sut oldugundan biter korkusuyla 4 lt'lik plastiklerle aliyorum. Fakat eminim saglikcinin bilgisi de sagliklidir .

ben bütün sebzelerimi yıkayıp, ayıklayıp hatta birazda pörsütmeden kurutup dondurucuda saklıyorum. bildiğimiz bozdolabı poşetlerinde. ama yemek yapacağın kadarını torbalar koy, çünkü ayırmak mümkün olmuyor.mesela dolmaları doldurup tencere ile kaldırıyorum, pişirmeden yarım saat evvel çıkardığımda hafif çözülüyor. zaten dikkat edersen dondurucudan çıkan pişmemiş sebze daha kolay pişiyor. o yüzden katacağın soğan ve eti önceden pişirmen gerek. ama vitamininin taze sebze kadar olmadığını biliyorum. fakat bunlar müthiş kurtarıcı.
köfteleri 5 li paketlerle alüminyum folyolara sarıyorum. sulu köfteyi unlayıp onlarıda paketliyorum. özellikle bezelye, barbunya, fasulye, soyulmuş ve doğranmış domates, erik, vişne bunlara hiçbir şey olmuyor. afiyet olsun...

Ben deepfreeze de saklama olayini bayagi kullaniyorum. Fakat genelde sebzeleri cok az hasliyorum(5-6 dk) daha sonra domatesi pure haline getirip, ornegin fasulye saklayacaksam icine domates puresini de ilave edip buzdolabi posetlerine havasini alarak koyuyorum. Bazende yagda cok az kavurup, deepfreeze e atiyorum.Enginari haslamadan, barbunyayi da fasulyeye benzer sekilde hazirliyorum.Bu arada bu sene domates ucuzken bir suru domates puresi attim. Sonra yemeklere ilave ederken cok kolay oluyor. Ben evlendigimde soganlari rondodan gecirip, kucuk posetlere koyar saklardim.Zeytinyagli yaparken cok partik oluyordu. Sarimsaklari ayiklayip, deepfreeze de sakliyorum. Patlicani bir kac kere direkt dilimleyip attim fakat karardi. Havuc ,kabak ,pirasa cok kolay cigden saklanabiliyor. patates te oyle.Hic pismis yemek saklamadim. (kalan pizza haric.)Ispanagi da haslamadan saklayabiliyorsun.(Ama tum sebzelerin kuru olmasina dikkat et.)Ben bir de sigara boregi hazirlayip dolaba koyuyorum. Bunlar icin max.6 ayda tuketilmesi onerim. Kiyma kavrulup dolaba konulabiliyor. Tabii kavurmadan da.
Biber daha sonra kizartacaksan dolapta saklanmasi zor ,yemekte kullanacaksan kolay.

**sebzeleri (bezelye, küpküp doğranmış havuç, yeşil fasülye) biraz kendi suyunda haşlayarak POŞETLE koyuyorum (2-3 dk)

**ıspanağı taze koyuyorum (DAHA LEZİZ OLUYOR)

**nohutu iyice haşlıyorum birer çorba kepşesi ile birer kullanımlık, POŞETE, koyuyorum. az olduğundan bir posete bir kepçe koyunca o kısmı iyice düşğüm atıyorum ve poşetin üstte kalan kısmına 2. kepçeyi koyuoyrum böylece poşetten de tasarruf yapmış oluyorum. Bu şekildeki nohutu herşeye kulanabilrisin ben bamya, yahni ve pilav için kullanıyorum. pilav için kullacağım bezelyeyi de marketten konserve olarak alıp yine küçük poşetleyerek kaldırıyorum.

**yeşil mercimeği haşlıyorum az suyla, iyice özlü oluyor, bu halde tıpkı nohutlar gibi bir kepçelik poşetler hazırlıyorum. Çünkü bu mercimeği ben sadece bulgur pilavı ve erişte çorbasında kullanırım. Nefis oluyor tavsiye ederim.

**Köfteleri haftasonunadn hazırlayıp ya streç folyaya sararım kişi başı 5 adet olarak veya uzun süreli kullanım için çok yapmışsam yine bir defada kaç kişi için düşünüyorsan o adette aliminyum folyaya sar. yassı olduğundan dolapta yer de kaplamıyor.

**kıymayı kesinlikle ben aylık alırım ve yassıltarak alüm. folyada buzlukta saklarım. Parça eti de yemeklik hazırlayıp sadece bir yemeklik olarak yine yassıltarak al.folyo ile saklarım. üst üste kardeş kardeş dolapta dururlar. aynı durum piliç için de geçerli. yalnız her etin folyo tipi ayrıdır yoksa karıştırıyorum. Örneğin parça et uzun folyo, kıyma kare folyo, tavuk büyük folyo gibi

**haftasonralarında boş zamanım (!) olursa, mutlaka tepsi böreği yapar ve buzlukta büyük bir alışveriş poşetini tepsiye geçirerek saklarım. böreğin yumurta ve çörekotunu pişireceğim zaman sürerim. hiç çözündürmeden hooop fırına..yine boş zamanlarda (şimdi pek yok ama) sigara böreği sarıyor ve 10 arlı kaldırıyorum. şeffaf folyaya sarılı olarak.aniden gelen misafire veya gece atıştırmaları için harika oluyor.

** domatesi soyup, yemeklik veya neye kullancaksam mesela çorbalar için püre yapıyorum o şekilde kaldırıyorum pişirmeden. ama yine tek kullanımlık.

Yukarıda arkadaşlarımın sakladıklarına ek olarak ben kek, ekmek,poğaça gibi pişmiş hamurişlerini,kaşar peynirini buzdolabı poşetlerine koyarak, pişmemiş börekleri pişireceğiniz tepsi ile birlikte, nescafe, kahve, kakao, salçayı kavanozlarında deepfreezde saklıyorum

ben de derin dondurucudan epey faydalanıyorum. bezelye, taze fasulye, dolmalık biber, taze barbunya, vişne, bal kabağı, mısır(koçanıyla) gibi sebzeleri mevsiminde yıkayıp, ayıklayıp, dilimleyip buzdolabı poşetleri ile havasını mümkün olduğunca boşaltıp saklıyorum. ayrıca salça çabuk küflendiğinden küçük kavanozlar ile dondurup saklıyorum. önceden hazırladığım köfte, börek, yufka, kaşar peyniri, kıyma, kuşbaşı et, tavuk bir kullanımlık olarak paketleyip veya streç filme sararak saklarım. özellikle kıyma ve kuşbaşı etleri ben de 1 poşete 2 hatta 3 parça koyacak şekilde yerleştirip yassı olarak saklarım. uzun süreli saklamak için hazır pasta altı keki mutlaka acil durumlar için derin dondurucumda vardır. et ve tavuk sularını da küçük tek kullanımlık kavanozlar halinde saklarım. birde maydanoz ve dereotunu iyice yıkayıp suyu süzüldükten sonra tek kullanımlık sıkışık olarak paketle ve dondur. kullanacağın zaman çıkar ve donu çözülmeden elinde çıtır çıtır ufalayarak yemeklere ekle, çok kolay oluyor. ben doğumdan sonra çok yapıyordum, hala emziren anneler sütlerini pompa ile çekip derin dondurucuda saklayabilir. sosis, sucuk, salam, jambon, pastırma gibi çabuk bozulabilen gıdaları da yine bir kullanımlık olarak dondurabilirsin.

ben haftalik yaptigim alisverislerdeki sebzeleri bile ayiklayip dondurucuya atiyorum
ayrica suanda domatesi taze olarak yiyoruz yani sera degiller
kucuk kupler halinde kesip dondurucuya atip ( hic pisirmeden )
yada rendeleyip biraz pisirerek dondurucuda kislik yemekler icin saklayabilirsin boolece butun kis sahane bahce domatesi kullanmis olursun
enson pirasa almistim onuda dondurucuya attim.
bamya, bezelye,dolmalik biber, hazirlanmis dolma ici , hazir yada pismis kofte , balik (ayiklayip koyman gerek )
nerdeyse herseyi dondurucuya atabilirsin ..
nofrost buzdolaplarinda balik ve pismemis et suresi 6 ay kadar
ama sebzeyi daha uzun tutabiliyorsun ( 1 sene ) .
ama deepfreezelerde et ve baligi 1 sene kadar tutatbilirisin hatta daha uzun ..

Domatesleri butun olarak (zariyla ve kesilmeden) da yikayip kurulayip bir tepsiye dizip once buzdolabinin buzluguna koyabilirsin. Biraz donunca bunlari alip birlikte torbalayarak koyabilirsin derin dondurucuya... Boyle torbayi alip icinden tek domatesi kopartip alman kolay olur; hepsi birlikte gelmezler.

Bu domatesler erimeden sicak su altinda yada bir tas icindeki sicak suda ovalayarak zarini kolayca cikartmak mumkun. Simdi butun domates seklinde olacaginda istedigin sekilde dograman mumkun olur.

Ayrica bogurtlen cinsi seyleri de once duz bir tepside birbirlerine degmeyecek sekilde yerlestirip sonra torbalayip dondurursan yine tane tane kullanman mumkun olur.