3. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var BirinciBirinci 123
Toplam 28 sonuçtan 21 ile 28 arasındakiler gösteriliyor.

Vildan Yılmaz ALINTILARINI BEKLİYORUM ......

Öncelikle ben bir turlu oturupta foruma sunudamı sorayım deme fırsatım olamadı bir türlü.Aslında yeni anne olarak aklımda okadar soru var ki ve inan özellikle siz tecrübeli annelere sormak istiyorum fakat dediğim gbi sadece okumakla kalıyor..arada okuduğum yazıların çoğu VİLDAN YILMAZ'a ait çünkü çok mantıklı ve güncel konuları gündeme getiriyor. Aslında hep dikkat ettiğim konuda alıntı yapması gözden kaçmış olabilir bundada bir sakınca yok bence çok teşekkür ederim VİLDAN...
    Külotlu çorap ve yürüteç olayına gelince benim oğlum 7 aylık Mehmet i takip eden 3 ayrı doktor var ortak düşünceleri şu anda çok küçük üşütmemesi gerek bu nedenle dışarı çıktığında mutlaka giydir zaten denildiği üzere ilerde belki kendisi de istemeyecek.yürüteç ise fiziksel gelişimini dengede durmasını yavaş yavaş geliştirdiği için önemle tavsiye edildi.. Tabi dediğiniz gibi yinede araştırılmalı ama ben kullanıyorum işe yaradı...

Re: erkek çocuklara külotlu çorap

banucum ben hic boran a giydirmedim ama turkiye de yakinlarim hep cocuklarina giydirdi kisin bende burda bulsam giydirirdim - 30 -40 larda iyi olurdu.ama artik giydirmem buyudu boran bey sonra beni suclar falan

bu tür konuları çok iyi araştırmalı...önemsiz ve basit görünebiliyor,ama çok ciddi cinsel sorunlara neden olabilir,hem fiziksel hem psikolojik...

Re: erkek çocuklara külotlu çorap!!! anliyamadim

ya ben hic birsey anlamadim, file veya dantel külotlu coraptanmi bahsediyoruz ki erkek cocuklari etkilenebiliyormus bazi arkadaslarin dedigi gibi , ben batuya 5 yasina kadar giydirdim. cokda sirin oluyorlar. simdide kendi istemedigi icin 100 de yüz yünden ayaksiz olanini giyiyor.(ic donu ) ya burasi - 20 dereceye kadar soguk oluyor. cocuk ic organlarina kadar donar böyle önlem almazsan.

ben kendi adima psikolojik hicbir negatiflik görmüyorum , bir yastan sonra kendileri istemiyor. ayrica burda alisveris magazalarinda koca adamlara göre bile var.- 20 derecede donarken kimse psikolojisini degil ..posunu düsünüyor

sicak günler sizle olsun

yürüteç

Bir çocuğun yürümesine kadar geçen dönemini 4 kısma ayırabiliriz:

** 0-4 ay arasında primitif reflekslerin hakim olduğu dönemdir.Yani çocuk ayakları üzerine bastırıldığında istem dışı bacaklarını sertleştirerek dik durabilir. Bu dönem gerçek ayakta durma değildir.
    ** 4-7. ay arasında ise çökme periodudur. Biz tıp dilinde bu döneme abazi fazı deriz. Bu dönem ailelerin, çocuklarının ayağı üzerinde duramadığı için panikledikleri dönemdir. Bu nedenle çoğu aile çocuklarını yürütece koyarlar. Halbuki yürütece bindirmelerinin hiçbir faydası yoktur. Çünkü bu dönemde çocuk ayaklarına basamaz ve yere yığılır.
    ** 7-12. aylar arasında ise istemli ayağa kalkma dönemidir. Bu dönemde çocuk tekrar ayakları üzerine basmaya başlar.
    ** 12-15. ay arasında ise yürüme gerçekleşir.

0-12 ay arasındaki omurga gelişimini de gözden geçiricek olursak:
    3. ayda ön kollarına kalkarak omurga dikleşmeye başlar. 5.ayda elleri üzerine kalkmaya başlar. 6. ayda döner. Böylece vücudun sağa ve sola dönebilme kabiliyeti gelişir. 7. ayda sürünme başlar. Vücudun öne arkaya hareketi ortaya çıkar. 8. ayda emekleme başlar. Böylece vücut yer çekimine karşı en önemli hareketini yapmış olur. 9-12. aylar arasında dikleşme başlar. Diz üstü kalkabilir. 12-15 ay arasında ise uzayda üç boyutlu hareket yani yürüme başlar.

Bütün bu gelişimleri neden anlattım? Aileler çocuklarının belirli dönemlerinde, özellikle 4-7. aylar arasında, biraz da çevrenin baskısıyla çocuklarına YÜRÜTEÇ alırlar ve kullandırırlar. Halbuki yukarıda gördüğünüz çocuğun gelişiminin herhangi bir devresinde yürüteç kullanılırsa doğal yapıyı zorlayacağı için aşağıdaki problemlerle karşılaşabilirsiniz :

Ø Ayak yapısı daha hazır olmadan bastırıldığı için ayak deformiteleri oluşabilir.
    Ø Kalça yapıları tam gelişmeden, tüm vücut ağırlığının simetrik yada asimetrik olarak kalçalara yüklenmesi sonucu kalça problemleri oluşabilir.
    Ø Yine vücudu daha yerçekimine karşı dik durmaya hazırlıklı olmadığından yığılarak duracağı için kifoz yada skolyoz gibi vücut bozukluklarına neden olabilir.

Ø Bacak boyları tam basmaya yetmediği ve tam basmayı bilemediği için parmak ucu basar. Bu da onda alışkanlık yapabilir ve yürüdüğü zaman parmak uçlarında yürüyebilir.
    Ø Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan araştırmalarda 1-12 ay arasında geçirilen kafa travmalarının nedeni %90 oranında YÜRÜTEÇ KAZALARI olarak tesbit edilmiştir.
    Ø Kısıtlı bir mekanda kaldığı için de psikolojik gelişimini olumsuz yönde etkiliyebilmektedir.

İşte bu nedenlerden dolayı bebeğinizin fiziksel, zihinsel ve psikolojik açıdan sağlıklı bir yapıya sahip olmasını istiyorsanız çocuklarınıza YÜRÜTEÇ KULLANDIRMAMANIZI tavsiye ederiz. Yere konulan bir serginin üzerinde özgürce oynamasına ve gelişmesine yardımcı olun.

Dr.Fzt. Deniz DARYAL
    prematurebebegim.biz

Babasının külotçu çorap giydiğini görmeyen çocuk ! ne hisseder

Bebek henüz anne karnındayken, bir anlamda ailenin beklentisiyle bebeğin cinsiyeti belirlenir. Aileler, kız ya da erkek çocuk beklentisine göre hazırlık yapar ve isim düşünürler. Doğduğu zaman bebek eğer beklenen cinsiyette değilse, aile fark etmeden bebeği istediği cinsiyete uygun yetiştirmeye başlayabilir. Bebeklikten itibaren kız gibi giydirilen, saçları uzatılan erkek çocuklar, ya da erkek gibi giydirilip, oyunları yönlendirilen kız çocukları gibi... Bu davranışlar doğal olarak bebeği bir kargaşaya götürür. O nedenle bebeğin cinsel kimliğinin oluşumunda ilk adım, doğarken getirdiği cinsel kimlik ve ailenin bunu kabullenmesidir.

kaynak;sabah

Bu bağlamda külotlu çorap yanlış !

Ben o yönden asla giydirmedim.

7. Re: Babasının külotçu çorap giydiğini görmeyen çocuk ! ne hisseder

Benim arkadasim doktor ve esi de hemsire ,oglu iki yasina kadar kulotlu corap giydi pantolonun altina. . Eger bunlar bu iste bir sakinca gormediyse ben hic gormem..

Ben hiç oğluma giydirmedim,çocukların psikolojilerini etkileyeceğini düşünmüyorum,aaaaaaaaaaa çok soğukta yaşayanlar nasıl yapıcak pekiii.........
    Anne ve babanın çocuğa bakışı ve yetiştirme tarzı önemli....