1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

gastrit hakkinda bilgisi olan varmi

arkadaslar bana gastrit teshisi konuldu, internette okudugum kadariyla cok kotu bir sey, bu konuda deneyiminiz oldumu yada deneyimi olan arkadaslariniz

bu arada 28 gunluk ilac tedavisine baslandi o zamana kadar iyilesecegimi soyluyorlar daha dogrusu asitler o zmana kadar duzenlenicekmis

tesekkurler

Re: gastrit hakkinda bilgisi olan varmi

Öncelikle geçmiş olsun Şulecim. Gastritin ülser başlangıcı olduğunu duymuştum, tabi eğer tedavi edilmezse. Ama tedavisi genelde zor olmayan bir rahatsızlık diye biliyorum.

Bak ben de internette şunu buldum.

----------------------

GASTRİT

Genel Bilgiler

Hastaların genel olarak midede ekşime, yanma ve ağrı şikayetleri ile tarif ettikleri gastrit, mide iltihabı ile eş anlamlı kullanılan bir terimdir. Gastrit, midenin en iç tabakasında teşkil eden mide mukozasının iltihabi bir reaksiyonudur. Mide mukozasında çok zaman bölgesel veya yaygın bir kızarıklık şeklinde görülür. Çok sık rastlanılan gastritin kadın ve erkeklerde görülme oranı hemen hemen eşittir.

Gastritin Nedenleri

Çok çeşitli nedenler sonucu ortaya çıkan gastrit, beslenme alışkanlıkları da dahil olmak üzere alkol, sigara, çeşitli ilaçlar, vs.. etkenlerle ortaya çıktığı gibi Helicobakter Pylori adı verilen bakteri ve stres sonucu da ortaya çıkmaktadır. Alkol ve kötü beslenme alışkanlıkları direkt olarak mide mukozasını tahriş ederek gastrite neden olabilir. Stres ve nikotin de mide siniri olan Vagus'un uyarılması sonucu fazla asit salgılanmasıyla gastrite neden olur. Son yıllarda ise gastrit ve mide ülserinin nedeni olduğu iddia edilen Helicobakter Pylori adı verilen bir bakteri tesbit edilmiştir. Gastrit şikayeti olan hastaların % 60'ında bu bakteri tespit edilmiştir.

Gastrit tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Teşhisinde mide röntgeninin pratik bir değeri yoktur. Gastroskopi ile kesin teşhis konur.

Kaynak : TIP 2000

ozlem canim cok cok tesekkkur ederim

ben dun aksam acil servisteydim 3 saat dr bekle zaten nefret ediyorum dr gormeyi neyse sonra adam beni hic kayle bile almadi onemsiz gibi bakti cart curt ben gece yarisi aksam internette okudum tam bir horror story gibiydi sonra kimseyi uyutmadim gece gece sinirimden agladim ama simdi biraz daha iyiyim

positive dusunmek lazim tabiiki bu arada tam 2 kilo kaybettim ctesiden beri asiri kilo kaybi normal zamanda havaya ucardim ama simdi uzuluyorum

dr bana sigara iciyonmu alkol kullaniyonmu cok yemek yiyonmu dedi

bende sigara hic icmiyorum yediklerime zaten dikkat ederim spor yaparim alkol kullaniyorum ama ilimli bir sekilde dedim

ay ne bileyim iste nalet sey nasil geldiyse bana

Bence doktorun da aslında belirttiği gibi çok panik olunacak bir rahatsızlık değil. TR'de o kadar çok insanda var ki, en azından benim çevremde. Zaten ana faktör alkol, sigara ve stres, eh o da çoğu kişi de var (en azından biri) zaten.

Sonuçta, Allah dermansız dert vermesin, değil mi!

YILLARDIR ÇEKİYORUM.ENDESKOPİ OLDUM.BAKTERİ ÇIKTI.ANTİBİYOTİK TEDAVİSİ OLDUM.MİDE İLAÇLARI TAM BİTİNCE İYİLEŞİYORSUN.MİDENE ZARARI OLAN YİYECEKLERİ SEN TESPİT EDECEKSİN.MESELA BANA KAKAOLU YİYECEKLER ÇOK DOKUNUYOR.BİRDE TÜRK KAHVESİ.GEÇMİŞ OLSUN...

penguincim gastrit mi olmus..

babamda gastrit var, kardesimde de reflu. sana bildigim kadariyla pratik bilgiler vereyim..
    sunlar yasaklanacak: yağlı (hele kızartma vb), acılı, sigara, alkol vb.. sinirsel boyutu oldugunu da soylemeliyim. yani sinirlenmeyeceksin..
    birlikte yasanilabilir bir hastalik merak etme. ama surekli dikkatli olman gerekecek. sagligina dikkat eden birisn, sorun yasayacagini hic sanmam..
    sevgiler, gecmis olsun..

Re: penguincim gastrit mi olmus..

evet zeynepcim

cok pimpirikli bir insan olunca boyle oluyor

ben yilbasi gecesi cok asiri sekilde icip yedim birazda o son nokta oldu herhalde

ama ben richard'in yedigi ve ictiklerini gorunce diyorum niye ben, tabiiki richard'inda basina gelmesin ama bu kadar saglikli olupta nasilda benim basima geldi ya inamiyorum

neyse zaten alkol filan uzun sure zaten kokusu bile rahatsiz ediyor

birde coffee tea yasak, ben bayilirim latte'ye ahh ahhh

8. Re: gastrit hakkinda bilgisi olan varmi

Geçmiş olsun Şule'ciğim. Ben çok ağır yaşadım bu hastalığı. Öncelikle perhiz çok önemli, bir de sigara. Sen kullanmıyordun yanlış hatırlamıyorsam.
    Doktorlar sana perhiz verdi mi bilmiyorum ama şunlar yenmemeli bu dönemde:
    Turşu, bulgur, kızartma, asitli içecekler, alkollü içecekler, acı yiyecekler, çerezler.
    (En önemli şey tabi ki stresss.)

Şimdilik bunlar aklımda.
    Ben o hastalandığım dönemde doktorun tavsiyesiyle sabahları süt ve bal karışımı içerek (ilaç ta vermişti tabi) kurtuldum. Tam bir hafta sabah ballı süt içmiştim. Bunu denemeni tavsiye ederim canım.

Bir de eğer uygularsan kayınvalidemin bir arkadaşı meyan kökü otuyla mide ameliyatı olmaktan kurtulmuş.

Tekrar geçmiş olsun canım.

bahar canim sutu ilikmi iciyordun sicakmi

artik sicak seyler bile icmekten korkuyorum

Re: penguincim gastrit mi olmus..

o kadar dert etme, cok yaygin bir hastalık. allah dermansiz hastalik vermesin canım.. evet bir de az az ve sık yiyeceksin.. bisküvi vb mide suyunu tutan şeyler de iyi gelir, sütü babam ilik içer..