Toplam 9 sonuçtan 1 ile 9 arasındakiler gösteriliyor.

Anneler, bebeklerinize, TV izlettirmeyin! Müzik kanallarındaki renkler, üstün zekâlı bebeklerinizi

Anneler, bebeklerinize, TV izlettirmeyin! Müzik kanallarındaki renkler, üstün zekâlı bebeklerinizi çevreye aşırı ilgisiz yapabilir

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) Eğitim Sorumlusu Canan Erman, TV'de müzik kanallarında yayınlanan renklerin, üstün zekâlı çocukları, otistliğe doğru sevk ettiğini söyledi.

BEBEĞİ OLAN, BEKLEYEN ANNELER İÇİN SEMİNER DÜZENLENDİ
    TGRT'de Tulûhan'la Her Sabah programına çıkan Canan Erman, hâmile olan anne adaylarına eğitim vermek için bugünden itibaren; İstanbul Cerrah Paşa Tıp Fakültesi'nden başlamak üzere bir seminer programı düzenlediklerini açıkladı.
    0 - 3 yaş çocuklarının gelişimi ile ilgili önemli bilgileri ihtivâ eden bu projenin, yarın Çapa Tıp Fakültesi'nde tanıtılacağını, bebek bekleyen ve yeni anne olan kadınlara eğitim verileceğini kaydeden Erman, seminerlerin, aralarında Şişli Etfal Hastahânesi'nin de bulunduğu sağlık kuruluşlarında 15 Ocak tarihine kadar devâm edeceğini bildirdi.

0 - 3 YAŞ ARASI ÇOCUKLAR İÇİN ÇALIŞIYORLAR
    Program sunucusu Tulûhan Tekelioğlu'nun sorularını da cevaplandıran AÇEV Eğitimcisi Canan Erman, topluma mesajlarını, ''Bize ulaşmanızı, 0 - 3 yaş arasındaki çocuklarınıza destek olabilmeniz için bizimle çalışmanızı istiyoruz'' cümlesi ile özetledi.
    Erman, Türkiye Bankalar Birliği'nin maddî desteği ile faaliyete devâm eden vakfın, eğitim faaliyetinde şimdiye kadar 1518 anne adayına ulaştığını, bugün başlayan yeni dönemde 400 kişi ile daha bağlantı kurmayı istediklerini anlattı, kendilerine ilgi duyan anne adayı ve annelerin, 0 212 213 42 20 numaralı telefondan bilgi alabileceklerini bildirdi.

MÜZİK KANALLARINDAKİ RENKLER, BEBEKLERİN DÜŞMANI
    Canan Erman; programda, bazı annelerin, mutlu oluyorlar sanarak 0 - 2 yaş çocuklarına TV'den müzik yayını seyrettirdiğine işâret etti.
    Erman, bu halden yakınmalarını, ''Bu çok yanlış. Müzik kanallarındaki renkler, üstün zekâlı çocukları, otizm - çevreye aşırı ilgisizlik tarafına düşürüyor. Bunun önlenmesi için ekrandan uyarı yayınlanması gerekir. Marmara Üniversitesi'nden bir hanım profesör RTÜK'ü uyarmasına rağmen, hâlâ bir karar çıkmadı.'' ifâdeleri ile dile getirdi.

HABER : TUFAN ÇORUMLU
    tufan@netgazete.com

Re: Anneler, bebeklerinize, TV izlettirmeyin! Müzik kanallarındaki renkler, üstün zekâlı bebeklerinizi

DOĞRU OLABİLİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM. ÇÜNKÜ DENEDİNİZ Mİ BİLMİYORUM AMA, ÇOCUKLARIMIZ KLİP İZLERKEN ONA BİRŞEY SÖYLEDİĞİMİZDE DUYMUYOR, İLGİLENMİYOR.BEN BU NEDENLE TEMEL REİS, BUGS BUNY BENZERİ ÇİZGİ FİLMLER DIŞINDA TELEVİZYON İZLETMEMEYE ÇALIŞIYORUM. BAZEN SİHİRLİ ANNEMİ İZLEMEK İSTİYOR. ÇO KÇABUK SIKILIP BAŞINDAN KALKIYOR TELEVİZYONUN.

ÖNEMLİ BİLGİLER İÇEREN BİR YAZI. TEŞEKKÜRLER

Re: Anneler, bebeklerinize, TV izlettirmeyin! Müzik kanallarındaki renkler, üstün zekâlı bebeklerinizi

ÖNEMLİ BİR FORUM ÖNE ÇEKELİM HERKEZ OKUSUN.

Azi yarar cogu zarar.

Herseyde oldugu gibi televizyon icin de gecerli oldugunu dusunuyorum.

biz cok nadir aciyoruz muzik kanallarini,biraz ziplayip kapatiyoruz.Onun disinda zaten Emre dikkatli bir sey izleyen bir cocuk degil.
    bugs bunny ve temel reis sever ama onlari bile pur dikkat izlemez,bir yandan bir suru is cevirir.
    Uyurkende genellikle muzik aciyoruz cogunlukla rock oyle uyuyoruz.

Çocukları ekrandan koparmak ne mümkün

Televizyon, hayatımızda hakimiyeti ele geçirmiş durumda. Çocuklar ise bu hakimiyetten olumsuz etkileniyor. Onları renkli camın büyüsünden kurtarmanın bir yolu olmalı, ama ne!

Bir dönem çocukların geç konuşmasının sorumlusu olarak gösterilen Kral TV aklandı mı bilmiyorum. Ama her gün ayrı bir kavga nedeni olan televizyon problemini çözmemiz gerekiyor. Bizim evde her akşam aynı tantana; ‘Nehir saat dokuz, haydi yatağa’, ‘Tamam anne şunu seyredeyim, yatıyorum.’ Sanıyorum ki, o sahneden sonra hemen yatacak ama nerede? ‘Şunu da seyredeyim’lerin sonu bir türlü gelmiyor. Nehir’i odasına götürüp uyutmak, bugünlerde benim en büyük sıkıntılarımdan birini oluşturuyor.

Nehir’i salondan koparamıyorum. Televizyonu daha fazla izlemesine izin versem, bu sefer sabahları uyanmakta zorluk çekiyor. Akşamları ‘Haydi Nehir yatağa’ sözleri sabahları ‘Haydi Nehir ayağa’ şekline dönüşüyor. Renkli ekranın cazibesi nedeniyle kızımla birbirimize girmiş durumdayız. Aslında ona hem kızıyor hem kızmıyorum. Sanki biz ekrandan kopuyor muyuz? Oturup saydığımda, her akşam izlediğim bir program var. ‘Çocuğum olmadan asla’ diyenlerden olduğum için ‘Aliye’yi kaçırmıyorum. Asmalı Konak nedeniyle hayranlığımın devam ettiği Özcan Deniz ‘Haziran Gecesi’nde oynadığı için o diziyi de mecburen! izliyoruz. ‘Avrupa Yakası’nı tüm Türkiye izler de biz geri kalır mıyız! Gazeteci olunca ve Türk siyasetinin aktörlerini yakından tanıyınca ‘Sayın Bakanım’a da şöyle bir göz atıyoruz. Etti mi haftada dört dizi. Hadi bunu, hadi şunu da izleyelim derken görüldüğü gibi her akşama bir dizi mutlaka düşüyor. Bu durumda çocuğun ne günahı var?

Çilek’in sihirleri Nehir’de olsa

Ama beni en çok sıkıntıya sokan dizi ‘Sihirli Annem’. Bir dönem ‘Çocuklar Duymasın’dan gına gelmişti.

Şimdi aynısını Sihirli Annem dizisi nedeniyle yaşıyoruz. Nehir okuldan gelir gelmez ‘Sihirli Annem’i açıyor. Aynı bölümü kaç kez izlediğimizi hatırlamıyorum. Artık gına geldi. Pazar akşamları ayrı bir dert. Ertesi gün okul var ama dizinin yeni bölümü bitiyor, bu kez ‘özel’ bölümü başlıyor. Saati on yapıyoruz. Aileler dizinin yayın saatinden şikayetçi. İlla bu şekilde yayınlanacaksa, o zaman cumartesi akşamına alınsın, istedikleri kadar uzatsınlar. Ama böyle hem bize hem çocuklara eziyet oluyor.

Televizyon 4-10 yaş arası çocukların okul ve uykudan sonra en fazla vakit harcadıkları üçüncü aktivite. Bu nedenle televizyona karşı hep uyanık ve tetikte olmak gerekiyor. Çocuklar televizyonda seyrettiği kişilerle kendilerini özdeşleştiriyor, bir süre sonra onları taklit ederek kendi kimliğini bulmakta güçlük çekiyor. Nehir, Çilek’in yerinde olmak için nelerden fedakarlık yapmaz bilemezsiniz. Yanlış anlaşılmasın, televizyonda görünmek için değil, onun sihirlerine sahip olmak için. Her ne kadar bu sihirlerin gerçek olmadığını tekrarlasam, o da sözleriyle bunu onayladığını söylese bile, zaman zaman elindeki oyuncak peri değneğiyle dileklerimizi gerçekleştireceğini dile getiriyor. Uzmanlar, yaşı ne olursa olsun, çocukların neyi izlediğini kontrol etmemiz gerektiği konusunda bizi uyarıyorlar. Televizyonun günlük yaşam alışkanlığı haline dönüşmesinden sakınmamız gerekiyor. Ne yazık ki, çoğunluğumuz bu aşamayı geçmiş durumdayız. Anneler genellikle çamaşır, bulaşık yıkarken, yemek yaparken çocukların sessizce televizyon karşısında zaman geçirmesine göz yumar. Televizyon önünde sakince oturmaktansa daha fazla kirleten, daha fazla dağıtan bir çocuğu tercih etmekte yarar var. Bana göre çocuğun odasına televizyon koymak bubi tuzağından başka bir şey değil.

Salondan uzaklaştırmak zor

Yatakta televizyon seyretmek çok konforludur. Ama tehlikelidir. Ayrıca yemek esnasında televizyonun açık olması, ailedeki bütün iletişimi kesmenin en emin yolu. Bazen misafirliğe gittiğimiz evlerde televizyon açık olur. Kimin ne dediğini tam olarak duymayız. Memleket meselelerini konuştuğunuz bir anda bilmem hangi sanatçının çıkardığı kasetin başarılı olup olmadığına nasıl geldiğimizi anlamayız bile.

Televizyonu doğru yerde kullanmak istiyorsanız, işinize yaradığı anlara saklayın. Çocuğunuzu bilinçli ve eleştiren bir televizyon seyircisine dönüştürmek istiyorsanız, birlikte televizyon izlemeyi tercih edin. Programlar konusunda da titiz olmak gerekiyor. Özellikle hafta sonları televizyon sabahtan akşama kadar açık olursa, çocukları renkli camdan koparmak daha güçleşiyor.

Ben ilginç bir şey fark ettim. Nehir’i salondan uzaklaştırmak zor. Nedeni ise salon yaşayan bir hayatı temsil ediyor. Ben onu odasına göndererek, renkli bir hayattan uzaklaştırmış oluyorum. Eğer ben de Nehir’le birlikte odasına gidersem, razı oluyor. Kapıyı kapatıp, kendimizi salonun canlı havasından soyutluyoruz. İlgisini çekecek bir kitabı da okuyunca 10-15 dakikada uykuya dalıveriyor. Ama tek başına odasına gönderdiğimde, uyuduğunu sandığım küçük şeytanımız, bir elinde battaniyesiyle yarım saat sonra salonun kapısında beliriyor. İşte o dakikalarda benim sinirlerim tepeme çıkıyor. Tırıs tırıs odasına birlikte gidiyoruz. Anlayacağınız başladığımız noktaya geri dönüyoruz. Olan Nehir’in bir saat daha kısalan uykusuna oluyor.

Stratejiniz olsun

Çocukların ekran bağımlısı olmasının önüne geçmek için ebeveynlerin bilinçli davranması lazım. Sabahtan akşama kadar açık olan ekrandan çocukları koparmak hiç de kolay değildir.

Neler yapmak gerekir

Sınırlama getirmek için çocuğun okul çağına gelmesini beklerseniz bu iş daha da zorlaşır. 1,5 yaşında bir çocuğun televizyon izlemeye hiç ihtiyacı yoktur.

Oyun saatlerinde, yemekte televizyonu kapatın.

Televizyonla birlikte şarkı söylemesini veya resim yapmasını teşvik edin.

Televizyonu çocuğunuza ilgi göstermediğiniz zamanların yerine kullanmayın.

Çocuğunuzu sakinleştirmek veya neşelendirmek için de TV’yi araç olarak kullanmayın.

Televizyon seyretmesine izin vererek ödüllendirmeyin.

Söylediklerinizi değil, yaptıklarını taklit ederler. Bu nedenle olumlu bir model olun.

Çocukları ekrandan koparmak ne mümkün

7. Re: Anneler, bebeklerinize, TV izlettirmeyin! Müzik kanallarındaki renkler, üstün zekâlı bebeklerinizi

Ben aslinda cocuklarin degilde kendimizin tv karsisindan kalkamadigimizi düsünüyorum....
    cocuk oysa evde olsa bile acilmadiktan sonra o kutunun ne oldugunu merak bile etmiyor bir arkadasim kizi 3 yasina gelene kadar tv i hic ama hic acmad8i yaninda mac olsa bile cocuk yatmadan acilmiyordu simdi ise özenle secilmis cocuk programlarina baktiriyor en fazla yarim saat

bizde ise durum farkli bastan bu yana tv hep acikti ama cocuk hic bir zaman karsisinda yalniz birakilmadi
    simdi ise krese gittigi icin sadece sabahlari yarimsaat bakabiliyor

bilmiyorum dogru olabilir bu konu hakkinda o kadar coks ey soyleniyor ki ben genelde egitici cd ler seyrettiriyorum baby einstein cd leri ve onun disinda nemo yu seviyor seyrettigi zamana cok dikkat ediyorum fazla seyretmesine izin vermiyorum ama yeterlimi yoksa hic ama hicmi seyrettirmemek lazim bu konu hakkinda soru isaretleriyle doluyum en iyisi ne veya ne kadar bunu bende ogrenmek istiyorum.

9. Re: Anneler, bebeklerinize, TV izlettirmeyin! Müzik kanallarındaki renkler, üstün zekâlı bebeklerinizi

Mert ( dolayısıyla İpek, henüz abisinin hegamonyasında ) müzik dinlemek istediğinde müzik çaları açıyor..Dikkatimi çekti, birkaç kez denedim televizyondan müzik dinlemeyi ve klip izlemeyi sevmiyor, ilgilenmiyor..."Anne biraz müzik dinleyelim" der ve hemen cd çalıcının düğmesine basar.
    Televizyon izlemek konusunda da cd izlemeyi tercih ediyor..Kendi cdlerini açar, kapatır, değiştirir, tabiiki benim ve bakıcısının gözetiminde...