1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 19 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

çocuklarınızın zeka gelişimi için neler yaptınız,yapıyorsunuz,yapacaksınız?

çocukların zekalarının 4. yaşa kadar biçimlendiğini okuyoruz.peki geliştirmek için katkılarınız oldu mu,oluyor mu?

ben bu konuya çok özen gösteriyorum ve elimizden gelen her türlü desteği sağlamaya çalışıyoruz Ege için.
    görsel ve işitsel uyarıcılar çok önemli beyni uyarmak için...
    playskool'un oyuncağını aldık mesela,

dahibebek vcd seti var,henüz erken ama şimdiden ilgisini çekiyor bazı görüntüler...ama ileride çok yararı olacak.

bol bol klasik müzik dinletiyoruz,gelişimi için çok yararlı hepimiz duymuşuzdur...

ninni cd leri var,hepsi çok güzel ve ege hepsine bayılıyor...

ileride ona bol bol kitap okuyacağım,bir kitap kurdu olması için elimden gelen herşeyi yapacağım azimle...

hepsinden önemlisi onunla sürekli iletişim kurmaya çalışıyoruz,konuşuyoruz bol bol,onu dinliyoruz(biz susunca o konuşuyor,bunu bir yazıda okumuştum,önemliymiş)

eminim hepiniz çocuklarınız için yararlı ve etkili deneyimler yaşıyorsunuz,paylaşalım,kimsenin kaçırdığı birşey olmasın

Re: çocuklarınızın zeka gelişimi için neler yaptınız,yapıyorsunuz,yapacaksınız?

Yalnızca oyuncaklarını yaşına göre seçmeye çalışıyorum ve tabii ki iletişimimizi sürekli tutuyoruz. Onun dışında dahi olması için uğraşım yok. Zaten bunu tercih te etmiyorum. Normal bir mutlu çocuk olması en büyük dileğim.

Ben özel bir çaba harcamıyorum. Çok güzel oyuncakları var. Hergün mutlaka birlikte oynamayı ihmal etmiyorum. Kızım özellikle legolara (duplo, 2-5 yaş arası) çok meraklı. Şimdiden kendi yaşamındaki önemli nesneleri legolarla yeniden yapmayı beceriyor Elindeki lego insan figürlerinden her birini, yaşamındaki insanlarla özleşleştirdi: anne, baba, Markus, dede, gibi. Geçen gün bana, kedi logolar olup olmadığını sordu. Yap-bozlara da meraklı. 12 parçalık bir yapbozu rahatlıkla yapıyor.

Bunların dışında, televizyon izliyoruz birlikte, izlerken ara ara açıklamalarda bulunuyorum, bazen de o sorular yöneltiyor. Şu an, İsveççe ve Fince yayın yapan kanalları ayırd edebilidiği gibi, BBC'yi de tanıyor. Çok iyi anlamasına karşın, Türkçe konuşmamakta direniyor, ancak bu inadının yakında kırılacağını umuyorum. Türkçe şarkı ve masal dinliyoruz, ben kendisiyle yalnızca Türkçe konuşuyorum. Bana kızıyor ve Fince olarak, 'Anne, bana Türk dili konuşma, Alev'in anlaması çok zor,' diyor Yine de, Türkçe 20'ye kadar sayınca çok mutlu oluyor.

Ben özellikle zeka geliştirici olarak nitelendirilerek piyasaya sürülmüş ürünlerin çok da gerekli olmadığı düşüncesindeyim. Zaten burada da satılmıyorlar. Yaşamın içindeki nesne ve olgularla çocuğun zeka gelişimi desteklenebilir.

Zeki oldukları kadar, içlerinde yaşam sevincini duyabilen, çevresiyle uyumlu çocuklar yetiştirebilme dileğiyle...

4. Re: çocuklarınızın zeka gelişimi için neler yaptınız,yapıyorsunuz,yapacaksınız?

Dahi bebek CD'sini biz de almistik ama pek ilgilenmedi benimki..

Acikcasi Jimmy'nin daha zeki olmasi icin pek birsey yapmiyorum, yasina gore oyuncak ve iyi beslenme disinda tabii...

Kitap konusunda da kitaplari var tabii, gece bazen ben okuyorum bazen kendisi okumasi icin basucu lambasi acik birakiyorum, oyle uyuyor, yani kitap okuyarak

bence zeka kalitsal birsey cevredeki uyaricilar da belli bir yuzdede etkiler ama insan genlerinde ne tasiyorsa o kadar zekidir diye dusunuyorum...

babasiyla evlendim yetmez mi? saka bir yana bebeklerin daha zeki olmasi balik yaginin cok faydali oldugunu duydum ..ozellikle bisey yapmiyorum..oyuncaklarin faydali oldugunu dusunuyorum..yasina gore oyuncak seciyorum ve kitap okumanin da cok faydali oldugunu dusunuyorum..

kübra,tv izletmenin bir süresi var mı?tv yi çok izleyen çocuklarda otizm olma olasılığı yükseliyormuş.bir sınır mı koymalı acaba,ne yapmalı?bilgisi olan var mı?benim bir arkadaşımın yakınının çocuğuna bu yönde teşhis konmuştu.

ayrıca bu hareketli renkli oyuncaklar,vcd ler falan, çocuğun dahi olması için değil.
    HER UYARICI çocuğun beyninde yeni bağların oluşmasını,her tekrar ise bu bağların kalıcı olmasını sağlar.beyin gelişimine destek yani...illa bu ürünleri kullanmak da şart değil...

Saglikli ve dengeli bir anne olmaya,sevgimi ona hissettirmeye ve iyi beslenmesine dikkat ediyorum.
    Ozel bir cabam yok bu konuda ,saglikli ve mutlu olmasi kafi.
    Bence bu konuyu fazla ciddiye almak bebegide anne babayida mutsuz eder.
    Bu da benim fikrim.

8. Re: çocuklarınızın zeka gelişimi için neler yaptınız,yapıyorsunuz,yapacaksınız?

Zeka gelisimi icin özel oyuncaklar almiyorum. Aslinda ben zekanin gelisebilecegine inanmiyorum. Bence genetik. Ama bilgi ve görgü ve becerisinin gelistirilebilecegine inaniyorum. Ve cocuk ne kadar cok yönlü stimule edilirse o kadar yeni kavramlara acik olur diye düsünüyorum..

Dil gelisimi icin (üc dilli olmasindan) onunla hangi dili kullandigima cok dikkat ediyorum. Simdi üc dilde (türkce , isvecce, isvicre-almancasi) toplam yaklasik 250 kadar kelime kullaniyor. Ben sadece türkce konusuyorum ve bana söyliyeceklerini türkce söylüyor.
    Sayilardan sadece bir ve iki yi pat diye biliyor. Iki tane muz görünce örnegin "iki" diye söylüyor"
    Bazen bana ne cizmemi istedigini söylüyor ben ciziyorum. Örnegin benim ucak cizmemi isteyince "Ucak" diyor, babasindan isteyince "lyglan" (isvecce flygplan=ucak) diyor.
    Resim de ciziyor, artik sadece karalamiyor yavay yavas bir noktadan baslayip ayni noktaya döenen kösegenler yapiyor örnegin.
    Flüt, davul, ve bir kac afrika müzik aleti var. Bana flüt caldirip onun esliginde davula ritmik vurabiliyor. Cocuk sarkilari dinlerken tam bilmesede bir kac kelimesini yakalayip mirildaniyor.
    25 kadar kitabi var. "Molly" , "Pippi", "Alfons" gibi kitap kahramanlarini taniyor ve bunlarin kitaplarini alip okur gibi yapip kendiyle konusuyor.
    Televizyonda KI.KA(Kinder-kanal)kanalinda bir iki cizgi filmimiz var, sadece onlari izliyoruz. Bu gün aksam izlemedik saati gecmisti birden "Heidi" diye hatirladi.
    Insan isimlerini cok iyi biliyor. Kresindeki bayanlarin isimilerini söylüyor.
    Misafirlerle el sIkismasini ve masada catal kasikla yemek yemesini biliyor.

Bence bir cok beceri bol bol egzersiz yaparak kazaniliyor. Eh genel becerileri ne kadar erken kazanirsa yeni ve daha derin konulari ögrenmeye o kadar bos zamani olur.

Ben her türlü oyuncağı ve cd setlerini aldım önce Erdal için kullandım sonra da Talya için ,arada da arkadaşlarıma verdim.

Ancak zeka gelişimi için aynı zamanda dengeli beslenme,ilgili ve sevgi dolu anne-baba ve mutlaka 3 yaşından sonra yuva eğitiminin olması şart diyorum.

Televizyon ve çocuk

Sevgili Pınar,

Çok televizyon izlemek her yaştaki insanlar için zararlı Biz çok izlemiyoruz, programa göre açıyoruz. Sabahları 20 dakika ve akşamları 45 dakika olmak üzere en fazla 65 dakika televizyon izliyor kızım. İzledikleri çocuk programları. Arada haberlerde ve reklamlarda ilgisini çekenler olursa başını uzatıyor, yoksa hiç aldırmıyor televizyona. Nedense, BBC'nin bazı programlarına takılıyor bazen. Bır de, Carsamba ve Cumartesı aksamları, bizim lotto oynamamamıza karşın, lotto çekilişlerini hiç kaçırmıyor Toplar hoşuna gidiyor olmalı.