3. Sayfa - Toplam 11 Sayfa var BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu
Toplam 106 sonuçtan 21 ile 30 arasındakiler gösteriliyor.

Re: Yurt içindeki dostlarımızın gözüyle :))

Trapezus (Trabzon)
    Çok da heyecanlandım şimdi. Trabzon karadenizin en güzel kentlerinden biri. Çok eski ve bir çok uygarlığı barındırmış olmasından dolayı kültürel yapısı oldukça zengin.Yeşilin her tonunu her mevsimde görebilirsiniz burda. Toprağın verimliliği ve yağışlı olmasından dolayı özel bir çaba istemez doğa.
    Gümüş ve altının Trabzonlu zanaatkarların elinde nakışa dönüştüğü kazazlık ve hasır bilezik ürünleriyle , horonu, kemençesi ve diğer folklorik unsurlarıyla ünlüdür.

Fındık, tütün, çay, hamsi, tereyağ, mısırunu, karalahana ve ekmeği oldukça ünlüdür.

Tarihi yapıları ise Trabzon kalesi, Sümela Manastırı, Ayasofya müzesi, Gülbahar hatun Türbesi (Ki Yavuz Sultan Selim in annesi), Vazelon(Yahya)Manastırı ve hatırlayamadığım bir sürü var.

Her mevsim yapılan yayla şenliklerimiz vardır. Ayrıca yaylalarda artık konaklamak için yayla evleri ve otellerde var.
    Dağcılık, Trekking, Yamaç paraşütü,Kano sporlarını yapabileceğiniz ortamlar mevcut.

Yemeklerimiz Hamsi pilavı, hamsi kuşu, hamsi kaygana, karalahana çorbası, karalahana sarması, lahana kavurması, mısır ekmeği, laz böreği, ısırgan yemeği, pazı burması, lamesli pide, zumur,kaz kaldıran, tomara kayganası ve kuymak. İlimizin en meşhur yemekleri ise Akçaabat Köftesi ve Sürmene Pidesidir.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Trabzon da bulunmaktadır.

Tam turist rehberliği yaptım yaa...
    İnsanımız oldukça cana yakındır.Fıkralara girecek kadar komiktirler. Gerçekten Temel Dursun isimleri çok yaygındır.

Bir fıkrayla bitirelim.

Bir mecliste konuşulurken,
    Amerikalı :
    -biz mars'a gideceğiz, demiş.
    Alman :
    -biz yakıtsız giden otomobil üreteceğiz, demiş.
    Fransız :
    -atom bombasını etkisiz hale getirecek projelerimiz var, demiş.
    Bizim karadenizli de onlardan geri kalmamak için :
    -biz de güneşe gideceğiz, demiş.
    -güneşe gidemezsiniz, demişler. güneş yakar.
    Karadenizli gülümsemiş :
    -o kadar da enayi değiliz, tabi, demiş. akşam serinliğinde gideceğiz

zeynep.

tabiki görüşelim , gerçi daha elif ile görşemedik çok yogun geçti son günlerim ama yazın boşum.

ne bileyim aslen izmirliyim , istanbulda doğdum ve 7 sene yaşadım,cok şehir gördüm ama ESKİŞEHİR başka benim için.

[size=large]ESKİŞEHİR İÇİN REHBERLİK YAPILIR[/size]

Evte arkadaşlar gelen herkesin başım üstünde yeri var, otel parasıda verdirmem,bende kalırsınız.

ankara

ankara anlatılmaz yaşanır cemilecim gelmen gerek

4. Re: Yurt içindeki dostlarımızın gözüyle :))

Ayşeciğim Eskişehir hakkaten de güzel bir şehir miş. Hep gitmek ve gezmek istediğim şehirler arasındaydı. Orda bir iki de arkadaş ve tanıdıklar da var. Hem benim ilkokul öğretmenin de Eskişehir'li Merkezde oturuyor. Hala Ankara'ya geldikçe görüşürüz. Kesinlikle görmek istiyorum.
    Eskişehir'e selamlar.

Aynurum

Canımın içi Develi resturant için aradım bak listenin en başına yazıyorsun önümüzde ki hafta sonu görüşürüz canım

6. Re: Yurt içindeki dostlarımızın gözüyle :))

Eşim en çok doğu Karadeniz'i merak ediyormuş...

Be nde İç Anadolu'yu merak ediyorum, aldığım eğitimden dolayı (arkeoloji), özellikle Niğde, Kayseri ve Çorum'u görme kisterim, tabii bir de Güneydoğu anadolu'yu özellikle Mardin'i..

Banucum, Ankara'yı anlatmaya üşeniyorum desene sen kısaca
    Biz de biliyoz gidip görmek en iyisi dee, sen anlat hele bakalım, bir de senden dinleyelim

7. Re: Aynurum

Ayşegül, Osmaniye'yi anlatsana yaaw..

Trabzon resimleri

9. Re:CEMO,BATI KRADENİZ UYAR MI SANA?

Cide:

Cide İlçesi Batı Karadeniz Bölümünde Kastamonu İl sınırları içinde yer alan Kastamonu'ya bağlı bir ilçedir. İlçe Topraklarını kuzeyde Karadeniz, kuzeydoğuda Doğanyurt, Doğuda Şenpazar, güneyde Azdavay ve Pınarbaşı ilçe topraklarıyla batıda Bartın iline bağlı Kurucaşile ilçe topraklarıyla sınırlıdır.

Cide İlçesi toplam olarak 85 köyden oluşur. Bu köyler Aydos Çayı, Fakaz Çayı, Devrekani Çayı ile kolları tarafından parçalanmış olan arazide, birbirinden uzak fakat yarı dağınık halde kurulmuştur.

Cide İlçe Merkezi ile köyleri arasında bulunan iletişim genellikle yaya olarak sağlanıyor. Arazide güneye doğru yükselti ve eğim artmakta bu da ulaşım güçlüğü çekilmektedir. Cide İstanbul' a (513 km), Kastamonu' ya (148 km) uzaklıktadır.

kastamonunun sarımsağı meşurdur.
    bir de sarı yazması....

ben CİDE'nin bir köyündenim.Cide çok güzeldir giderseniz geri gelemezsiniz)up uzun bir sahili masmavi bir denizi vardır.yanlış hatırlamıyorsam 9.en uzun sahildi cide sahili...

Cide'de RIFAT ILGAZ SARI YAZMA FESTİVALİ YAPILIR.Her sene Temmuz ayında.
    Festival´e adını veren Sarıyazma, Rıfat Ilgaz´ın kendi yaşam öyküsünü anlattığı romanının da adıdır. Sarıyazma, Karadeniz´in çalışkan kadınları için yazarın bir saygı duruşudur da? Yörede "barok sarısı" adıyla anılan sıcacık bir sarıya boyanan yazmalar, şimdi Festival yürüyüşü yapan Cide´nin alımlı kızlarının başlarını süslüyor.

Burası Kastamonu´ya bağlı bir kıyı ilçesi olan Cide´dir. Rıfat Ilgaz´ın "Ne iyi etmiş de anam beni bu cana yakın memlekette doğurmuş" dediği Cide?

Bayramları çok güzel olur bizim köylerde,bayram dört gün ise her gün bir kaç köydedir bayram.Köylerdeki insanlar toplanırlar ve hangi köyde bayram varsa,hangi köye gitmek isterlerse o köye giderler.
    İstediğiniz eve girebilirsiniz bayram olan köylerde.Kapıları herkese açıktır.çeşit çeşit yemekler yapılır,misafirlere ikram edilir.Öyle kalabalık olur ki,her evde bir kaç sofra birden kurulur.Hiç aç kalmazsınız adet budur bayramlarda her gelene sofra kurulur.
    İnsanlar kaynaşır tanışırlar bu vesileyle....

folklorcu kızların üstündeki kıyafetler yöresel kıyafetlerimizdir.
    herkes o şekilde giyinmesede şimdilerde,eteğin altında gözüken kırmızı giyilir ve ona paça denir bizim köyde,simli elbiseler vardır onu giyerler altına,paça ve önlük bağlarlar bellerine.....
    hatta bazen İstanbul da yapılsa kınada genç kızlar yöresel kıyafetleri giyer kına yakılırken...

Daha ne anlatayım ki özledim memleketimi 10 yılı geçti görmeyeli(

resimler birazdan geliyor

Canom ücret iki katı bilgine canım))Arsanın yarı hissesi benim))

zeynep

Cide'yi hep merak etmişimdir ancak bir türlü gidemedim. Yıllar önce okuduğum bir kitapta Rufat Ilgaz o kadar güzel anlatmıştı ki.