Toplam 6 sonuçtan 1 ile 6 arasındakiler gösteriliyor.
    Blog Girişleri
    13

hamdi beyin yorumu ve cevabım (denemeye değer/kontrol bizde)

hamdi bey'in yorumu :
    teoride herşey yazıldığı gibidir.yazılanlar doğrudur.felsefi laflara bayılırız.aklımıza gelmeyen düşünceye saygı duyarız.bizim düşünemediğimiz ya da düşünüp de söyleyemediğimiz düşünceden korkarız.
    iş yaşamaya gelince gene hepimiz öğrendiklerimizle değil,kişiliğimiz,yapımız,karakterimiz,huyumuz,gen lerimiz,içgüdülerimiz,ahlaki yapımız,inançlarımızla yaşarız.keşke bilgi ikili ilişkilerimizde belirleyici olsaydı.o zaman hata yapma şansımız ne kadar az olurdu.yaşam da daha güzel tabi ki.

cevabım:

ikili ilişkilerden pratikte öğrenilen şeyler uygulanamaz diye bir düşünceyi benimsemiş olmak hiç bir zaman ikili ilişkilerde pratikte öğrendiklerinizi uygulayamayacaksınız demektir.
    önce inanç kalıplarımız değiştirmeye başlamak, biraz kıpırdanmak gerek galiba. bu gerçekten çok zor ve kabul ediyorum ki pratik ve teori genelde birbirinden uzak ama bana göre paralel gidiyor. ikisi bir araya geldiğinde herşey çok farklı olacaktır.
    çabalamak, pes etmemek, yorulmamak, ümitsizliğe kapılmamak gerek.

bir gecede inançlarımızı, yaşanmışlıklarımızı, düşüncelerimizi, davranışlarımızı, huyumuzu, kişiliğimizi, alışkanlıklarımızı, ahlaki ve kültürel değerlerimizi değiştireceğiz diye gerçekten uzak bir savım yok.
    yalnızca bunu yapabileceğimizi ve bazen kendi ellerimizle kendimize yaptığımız kötülüklerden bir adımda olsa uzaklaşabilecek güce sahip olduğumuzu söylüyorum.
    herşeyi biz mi yapıyoruz? herşeyde kontrol bizde mi? hayır, ama bizim , bizim için yapabileceklerimiz var.

çok şey var anlatacak..yapabilecek..

Re: Bazi seyler insanin elinde Hamdi..

Hamdi,bana da isin kolayina kaciyorsun gibi geliyor)

Bugune kadar yazdigin bazi yazilarda (aslinda satir aralarinda) cok da mutlu olmadigin mesaji veriyorsun hem de ben boyleyim,siradanim,karakterim boyle,aliskanliklarim boyle ve ben degisemem diyorsun..aslinda sorulacak olsa sana mutsuzlugunun kaynagi da belki sen degil cevrendekilerdir..sen kendinden memnunsun gibi zira)

Evet belki kitap bilgisi baslibasina etkili degil kisilerin yasamlarini olumlu hale getirmekte ama tecrubelerden,dusuncelerden,tartismalardan,paylasi mlardan kisiler bir takim sonuclar cikarip bunlari hayatlarini guzellestirmek yonunde uygulamaya calismali..yani en azindan denemeli...yoksa ben boyleyim,biz boyleyiz,bu yazilanlar bos demek,bu dusunce tarzinda olmak da insana mutsuzluk getirmez mi ?

Ama yapabilir ama yapamayiz,insaniz sonucta..yine de denemeye degmez mi? 10 olayin birinde bile basarili olsak bu da bir gelismedir...cogumuz bu sitede kendimizi cesitli yonlerden gelistirmek adina variz...

Ve benden bir arkadas tavsiyesi.. su"ben boyleyim" zirhini atip,aslinda sunlari degistirmek isterim diye bir tahlil yapman..degistirmek istediklern icin de bir caba harcaman..ama bizimle paylasirsin ama paylasmazsin ...

Umarim haddimi asmamisimdir,eger oyleyse ozur dilerim..

Sevgilerimle

Blog Girişleri
    13

Re: Bazi seyler insanin elinde Hamdi..

demek istediklerime katkıda bulunduğun için teşekkürler

Re: Hatta bir de ornek vereyim...

Rica ederim Nuray

Bak hatta simdi bir de ornek verip katkida bulunacagim yazdiklarina dusunceyi (belki de kontrollulugu demek lazim) ikili iliskilerde uygulamaya tasima hakkinda...

Cogumuz ikili iliskilerde yuksek sesle,ofke dolu tartismalar yasiyoruzdur,en cok da esimizle belki
    simdi yazacagim seyi once bilgi olarak ogrendim.."hadi canim,o ortamda nasil yapilacak bu"dedim once..sonra deneyim dedim,basarili olamadim..o kontrolu yapamadim! ama denemeye devam ettim,oldu..simdi pek cok olayda yapabiliyorum ve gercekten sonuctan memnunum..

Butun yaptigim esim bir seye sinirlenip yuksek sesle tartismaya baslayinca ben de ayni sekilde karsilik vermiyorum.. sessiz kalmaya ya da ortami sakin tutacak bir iki kelime soyluyorum..o da illa an geliyor sakinliyor..ancak ondan sonra,hatta 2 gun sonra! konu hakkinda ne dusundugumu,hakliysam da hakliligimi ben anlatmaya basliyorum ve o da gercek anlamda dinliyor.. benim de icimde kalmiyor birsey hani zamanla birikimler olur ya,bende birikmiyor,illa soyluyorum..o anda konusmaya calissam eminim sonuc onun beni dinleyip anlamasi olmazdi)

Sanilmasin ki bu aliskanligi da oyle kolayca edindim,degil..ama sonucta evlilkte saygiyi koruduguna inandigim bir uygulama iste.."ben boyleyim,degisemem,yapamam"demiyenler icin tavsiye ediyorum...Elbette once istek,sonra caba lazim..simdi esim aynisini yapabilse diye bekliyorum ama o da caba harciyor artik,biliyorum...

Sevgilerimle

Merhaba Canan,

Sana sonuna kadar katiliyorum. Bende tartismalarimda ayni yontemi kullaniyorum ve tabiki ozelliklede esime karsi. Baslangicta cok zordu kabul ediyorum ama zamanla sistemi benizseyip tum cevrenle yaptigin tartismalarda ayni yontemi uygulıyabiliyosunuz. Isin en guzel yani da bir muddet sonra bu durumu esinizde anlamaya ve o da ayni uygulamaya basliyor. Oyle ya, hep o sinirlenecek kizacak degil ya, bazen de siz sinir katsayinizi asiyorsunuz. Ama bir bakiyorsunuz ki esinizde sizin gibi yapip susma hakkini kullaniyor hatta espri bile yapabiliyor. Bir kac gun sonra konuyu bir aksam yemeginde sakin sakin tartisip cozum yollarini beraber arayabiliyor olmak harika gercekten arkadaslar......
    Sevgiyle kalin......

Filiz Tasyumruk

Re: hamdi beyin yorumu ve cevabım (denemeye değer/kontrol bizde)

hepinize merhaba arkadaşlar.
    nereden vardınız bu sonuca bilemiyorum.
    ama yorumların tamamına yakını yanlış. şimdi kendimi anlatmanın bir anlamı yok,gerekde yok.aslında aynı şeyleri söylüyoruz.aramızda ki fark;ben sizin söyleyemediklerinizide söylüyorum;
    "sıradan bir insan olduğumu","mükemmel olmadığımı","herşeyin en doğrusunu benim bilmediğimi","pek çok çevresel etkenlerden dolayı çocuğumu mükemmel yetiştiremediğimi","zaman zaman öfkelendiğimi","herkesi koşulsuz sevmediğimi","bazen önyargılı davrandığımı" vs........
    yani bana göre ben normal bir insanım.
    tüm hatalarıma rağmen.