1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 18 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Hybrid View

1. Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar, aşrı aşrı memlekete kız vermesinler

Ben bu türküyü ne zaman duysam, hep ağlarım.

Cumartesi günü, erkek kardeşim evlendi.

Elime doğan, ayağımda salladığım, kafasını yardığım, onu korumak için kafamın yarıldığı. Uğruna yalanlar söylediğim, yalanlarımı saklayan, suç ortağım, can dostum, birtanecik kardeşim.

Cuma günü, kız tarafına kına gecesine gittik. Gelinimiz Tekirdağ'da. Son derece güzel ve geleneksel bir kına gecesi oldu. Ya aslında, kına gecesinden çok bir düğün gibiydi.

Gelin, kırmızı kaftanlı müthiş bir yöresel bir kıyafet giymişti. Kafasında, kırmızı fese benzeyen bir şapka ve şapkanın etrafı altın paralarla örtülü idi. Elinde mumlar tutan onlarca genç kızın kollarının altından süzülerek içeri girdi. Salon karanlıktı, sadece mumlar.

Derken, mum tutan kızlar, gelinimizin etrafında dönerek, meşhur türküyü söylediler.

Yüksek yüksek tepelere ev kumasınlar
    Aşrı aşrı memlekete kız vermesinle
    Annesinin bir tanesini hor görmesinler
    Uçanda kuşlara malum olsun, ben annemi özledim

Hem annemi hem babamı ben köyümü özledim.

Babamın bir atı olsa binse de gelse
    Annemin yelkeni olsa uçsa da gelse
    Kardeşlerim yollarımı bilse de gelse
    Uçanda kuşlara malum olsun, ben annemi özledim

hem annemi hem babamı ben köyümü özledim

Derken, kız, kızın annesi ve ben ağlamaya başladık.

Türkü bitti. Geline kına yakılma faslı başladı. Ancak, adettir, gelin kaynana bir altın para avucuna bırakana kadar, avucunu açmaz. Annem, çok güzel bir kese içinde altın parayı bıraktı ve kına yakıldı. Gelinimiz, ellerine gene kırmızı çok güzel elle işlenmiş eldivenler giydi. Kızın arkadaşları, oturduğu sandalyeyi havaya kaldırdı. Erkek kardeşim geldi, kızı kucağına aldı ve içeri götürdü. Daha sonra, gelin ve damat içeri girip, gelin ağlamaklı bir suratla, babası ile oynadı. Daha sonra, kardeşim gelip, babanın elinden kızı aldı ve birlikte oynamaya başladılar.

Sonrasında ise eğlence başladı. Gelin Balkan göçmeni, biz ise Karadenizliyiz. Hem onların taraftan hem de bizim kemençe ile acaip eğlendik. Kız tarafında Çerkes akrabalarda varmış. Onlarda Kafkas dansları yaptılar. Ama müthiş dansettiler, görmeliydiniz. Biz ise kemençe çıktığında, horon teptik. Dayılarım, yenge ve teyzemler, oğlumuzuda aldık aramıza. Davul, zurna, kemençe v.s eşliğinde müthiş bir kültür mozaiği içinde geceyi sonlandırdık.

Ertesi gün ise nikahımız vardı. Nükhetciğim(beni bu mutlu günümde de yalnız bırakmadı), gelinimizi çok beğendi. Güzel kız zaten.

Ben eskiden, kına gecelerinde çalınan söylenen türküde kendimi ve annemi düşünür ağlardım.

Yaşlaıyorum sanırım, anneme çok kızardım, rahat bırakın beni derdim, bizi hep dizinin dibinde istediği zaman, şimdi bende tüm ailem bir arada olsun istiyorum.

Şimdi ise, şeftaliyi düşünüyorum. Allah o günleride gösterir inşallah ama kızımıda alıp birileri gidecek.

Kız anneleri, nasıl olacak bu iş?

Oğlan anneleri, sakın ha, kaynanalık yapmayın kızlarımıza...

Sevgilerimle,

Re: Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar, aşrı aşrı memlekete kız vermesinler

Tebrik ederim Yonca,

Cok mutlu olsunlar dilerim...ne guzel anlatmissin kina gecesini,yasamis gibi oldum..Balkan kizi gelin almak da bir sans diye dusunuyorum, insallah hakli cikarim

Bu turkude ben de hep aglarim.Annemi hatirlatir bana..Cocukluguma dair kuvvetle hatirladiklarimdan biri bu turkude annemin hep agladigidir...Kiz cocuklarin birinin kaderi annesine benzer demisdi biri bir zamanlar..gitgide iyice inanir oldum..Annemin iki kizinin kaderi de ona benzeyip gider,o annesini birakip gitmis baska bir ulkede gelin olmus,yillar sonra da kizlari baska ulkede anneden uzak..simdi candan ercetin o turkuyu soyledikce icim kotu oluyor,ozlem iyice basiyor...Acaba benim kizlar da beni mi birakip gidecek dersin..dusunmek bile istemiyorum

Zaten su son zamanlar farkindaysaniz feci ozlemler modundayim sizi tebrik edeyim derken yine iki satirda kendimden bahsediverdim paylasmanin rahatligindan olsa gerek

Tekrar kardesini ve tum ailenizi kutluyor ve daha pek cok guzel olayda birlikte olmanizi diliyorum..Seftalinin de guzel gunlerini yasariz insallah hep birlikte..

sevgilerimle

3. Re: Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar, aşrı aşrı memlekete kız vermesinler

cok guzel anlatmissin Yonca...

balkan kizi almak iyidir ama eger kiz arnavutsa...degilse, ozellikle de bosnaksa yandiginizin resmidir (benim anne arnavut, baba bosnak, iyi bilirim iki tarafi da)

allah mesut etsin ...

Canocugum, anneler ve kizlari saptaman dogru olabilir...benim annem taa nerelerden, ne maceralarla gelmis, evlenmis..ben belcikada, kucuk ablam usa'de, buyuk ablam bursa'da, ortanca avusturyali ile evli her an gidebilirler...
    sukur ki bir tane istanbulda var ama o da bosandi coktan...evli olsaydi belki o da orda olmazdi, kimbilir

neyse, evlilikler guzeldir...bu arada resmin cok guzel olmus, iyi ki koymussun

Yonca, Cano, ikinizi ve kuzularinizi opuyorum...

ben kızımı kimselere veremem diyorum ama annelerimizde ve onların anneleride öyle diyordu galiba ne demek istediğimi anlamışsındır

allah mesut etsin.

6. Re: Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar, aşrı aşrı memlekete kız vermesinler

Harika anlatmışsın ya, gerçekten bir solukta okudum. bu arada benim de eşim Tekirdağlı

neyse ki benim oğlum var. ben gelin alıcam ve oğlum benimle olacak tabi bu benim hayalim... oğluşumun ki ne olur bilemem... ne olursa olsun onun için en iyisi olsun... hepimizin çocukları için böyle olsun...

Re: Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar/Bahcelerde Borulce

Yonca'cim,

Yuksek yuksek tepelere ev kurmasinlar
    sarkisini en son gittigim Candan Ercetin konserinde dinlemistim. Ben de aglamistim. Sanirim sen olsan acikhavayi sel gotururdu... Yazdiklarin bana o konser gecesini hatirlatti...

Artik Yonca GORUMCE oldu arkadaslar....

Bahceeleeeerde borulceeeee
    Bahceeleeeerde borulceeeee
    Oynar geliiiin goruumceeee
    Oynar geliiiin goruumcee
    Hissst honi terenenni yar nina nini nom
    Hissst honi terenenni yar nina nini nom

Ben de bu sarkiyi ne zaman duysam cok gulerim

Allah bir omur boyu mutlu etsin insallah. Gelin hn. cok guzel valla... Eh damat da yakIsIklI hani...

Sevgiler
    Nukhet

8. Re: Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar/Bahcelerde Borulce

Sahi ben şimdi görümce oldum.

Aklıma geldi, biz gelinle hiç karşılıklı oynamadık.

Laf aramızda, gelin benden pek bir çekiniyor. Eskilerdeki, o dominant görümce tavrı sergiliyorum da ondan. Kızımızda pek bir saygılı bana. Ama tabi cicim aylarındayız. Zamanla ne değişen gelinler gördüğümden, ben de öyle pek yüz göz olmam. Yapımda da yok.

Hissst honi terenenni yar nina nini nom ha.....

Harbiden komik, ama beni de çok eğlendiren bir türkü.

Herkese tesekkürler, iyi dilekler için

Sevgiler,

9. Re: Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar, aşrı aşrı memlekete kız vermesinler

sevgili yonca
    kına gecesini ne güzel anlatmışsın. böyle geleneksel törenleri pek severim. hep aileden uzakta olduğum için pek yaşayamamışımdır. kardeşine mutluluklar dilerim.
    bu arada ben oğlan annesiyim, ama kaynanalık yapmaya hiç niyetim yok... (umarım dediğim gibi olur. çünkü hep öyle davrananaları eleştirmişimdir.)
    zaten bizim çocuklarımızda kaynanalık yapmamıza izin vermezler bence ne dersin

Günaydın,

Valla çok güzel yazmışsın Yonca. Kına gecelerinde hep gelinden önce ağlamışımdır. Hatta gelini ağlatmaya çalışanlar bunu beceremezler, kız ağlamak bilmez ama ben hüngür hüngür ağlarım )

Bu şarkı son günlerde bizim evin TOPTEN i. Deren bayılıyor, hepsini de ezberledi. Her gelene mini bir konser veriyor, sonra da eğilerek selam vereyim derken, yerden kaldırıyoruz onu. Çünkü dengesini kaybedip düşüyor )

Aynı senin gibi hep annemi düşünürdüm eskiden, ama şimdi kızımı düşünüyorum. Onu kimselere veremem gibime geliyor. (Sanki beni dineleyecek de)

Neyse, Allah yeni çiftleri mesut etsin, ömür boyu mutlu olsunlar....

Sevgiler,