Toplam 6 sonuçtan 1 ile 6 arasındakiler gösteriliyor.
    imported Guest

Ergenlik yasinda cocugu olan anneler önerilerinizi bekliyorum.

Hep 0-9 yas gibi burda konusulan bebekler ergenlik caginda cocugu olan yokmu arkadaslar.
    Kizimla cok iyi geciniyorum dersem abartmis olurum sorunlarimiz oluyor.

Özellikle büyük kizimla okumayi ögrendiginden bu yana biz mektuplasiyoruz.Iletisim icin baska care bulamadim.O isteklerini bana yazar bende ona cevap veririm.

Usandim artik son bir kac aydir yazmiyor gerci.Bir kac ay sonra 16 yasinda olcak ve gün geliyor biz birbirimizi yiyoruz.

Biliyorum erken yasta anne olmanin avantaji oldugu kadar kötü yanlarida var.

Bazen saglikli düsünemiyorum.Sizler neler yapiyorsunuz aranizda sürtüsmeler oldugunda? Bu dönemi nasil atlatiniz?

Re: Ergenlik yasinda cocugu olan anneler önerilerinizi bekliyorum.

görümcemin kızı bir ara anne ile sürekli bir çekişme halinde idi. annesinin giydiklerini , konuşmasını, gülüşünü, davranışlarını beğenmiyordu kendince. görümcem bir şey alsa kendine yeni ilk önce kızı giymek istiyordu. annesi giydiğinde sana hiç yakışmadı diyordu. bu davranışlar bana ilk başlarda tuhaf geldi. çünki ben anneme hiç bir zaman karşı gelmedim, onunla bu şekilde konuşmadım. onaylamadığı davranışlar içinde bulunmadım. çok katı yetişmedim ben. ama anne ve babamın sözünü dinlerdim. hiç bir zaman beni yada kardeşimi kısıtlamadılar. gayet özgür yetiştik. bir yere gitmek istediğim zaman gidebilirmiyim demezdim. ben şu saatte şu arkadaşlarımla şurada olacağım demem yeterli idi. ayrıca ne ben ne de kardeşim hiç kaprisli çocuklar değildik. istediklerimiz alınmadığı zaman bilirdik neden alınamadığını. halden anlardık . özeti bu...
    ama görümcemin kızında bu davranışlar yoktu bir dönem. cidden çok asi bir çocuktu. ama o çocukluğunda da öyleydi. ben burada hep annesinin hatalı olduğunu düşünürdüm. çünki çok abartıyordu ilgisini. bu da çocuğa söz hakkı doğuruyordu. hani esiri oldu çocuğun derler ya aynen öyle geliyordu bana. şimdi Ayşe üniversiteye hazırlanıyor. lise son sınıfta. bu davranışlarından eser kalmadı gibi. en azından annesinden böyle şikayetler duymuyoruz. sanırım genç kız oldu artık buda geçici bir dönem sanırım. zamanla büyüdükçe anlıyorlar bir çok şeyi. sen de sabret arkadaşım. ama yılmadan usanmadan kızına doğruyu anlatmaya çalış. birazda çocuğun yapısı ile alakalı sanırım bu durum. dedim ya ne ben nede kardeşim hiç bir zaman annemiz ile bu şekilde bir polemiğe girmedik. bilmiyorum belkide ebeveyn olarak hata bizde. herşeyin en iyisini en doğrusunu vermeye çalışıyoruz çocuklarımıza belkide bunu yaparken abartıp ipin ucunu kaçırıveriyoruz... bakalım ben ilerde ne yaşayacağım bu konuda?

sevgiler

imported Guest

Yazdiklariniz yasanmis oldugu icin cok anlamli.
    Belkide dediginiz gibi hic bir seylerini eksik etmemek icin ugrastikca bir yerlerde hata yapiyor olmaliyiz.

Simdikiler verilenden hep fazlasini istiyorlar.Anne baba olrak onlarin iyiligini istedigimizi cok sonra ögreniyorlarda üzülen yine aile oluyor.

yaziniz icin tesekkür.böyle seyleri okudukca icim dahada rahat oluyor.

Merhaba arkadaşım,gerçi bu yaşlarda bir çocuğum yok ama hepimiz bu evrelerden geçtik.Her çocukta da bir olmuyor tabi.İletişim için neden mektubu tercih ettiniz?Sanırım problemin çoğu sizin iletişim probleminizden kaynaklanıyor.
    Güzelce ,kızmadan,ön yargıdan arınmış,kafanızdaki ben böyle değildim bu kız neden böyle sorusunu bir kenara atarak yaklaşmayı deneyin derim ben.Dışarıda başbaşa yiyeceğiniz güzel bir yemek,içeceğiniz bir kahve sohbet etmek için iyi bir ortam olabilir.Unutmayın siz de bu dönemden geçtiniz.O günleri düşünün annenizin size nasıl yaklaşmasını isterdiniz.
    16 yaşındaki bir genç kız için sıkıntılı bir dönem kimliğini bulmaya çalışıyor.Dolayısıyla dışarıdan gelecek müdahaleler onu zora sokabilir.Biraz sabredin ve beraber bir şeyler paylaşın.Umarım en kısa zamanda herşey yoluna girer.

imported Guest

esra_9

Ben degil kizim tercih etti bunu.Böyle daha rahat oldugunu isteklerini daha kolay dile getirdigini söyledi bende kabul ettim.

zaten baska türlü hic bir sekilde konusma imkanim olmuyordu.Hep susuyor sorulana cevap vermiyordu.Bu mektup yöntemini bir cocuk kitabinda okumustum isede yaradi.

Birde almanyada oldugumuz icin kizimda almanca türkce arasinda bocalama oldu.Türkceyi tam bilmedigi icin kendini ifade etmesi zor oluyordu.

Bu mektubun cok yararini gördüm arkaslar.Kizim simdi süper bir kitap sever ve sürekli okuyan bir cocuk.

6. Re: Ergenlik yasinda cocugu olan anneler önerilerinizi bekliyorum.

Merhaba,
    Benim 3 kızım var. 17, 16 ve 10 yaşlarında. En büyük kızımla hemen hemen hiç problem yaşamadık sayılır. Ama ortanca kızımla (28 Şubatta 16'sına girdi) özellikle son bir ay içinde çok yoğun problemler yaşadık. Herşeyden önce her çocuk aynı olmuyor. Her çocucuğun ilgisi ve ailesinden beklentisi farklı oluyor. Kızınızla mektuplaşarak anlaşmanız bence güzel bir şey ama sürekli böyle haberleşmek bence biraz sıkar. Bu yöntemi ben evliliğimin ilk yıllarında eşimle denemiştik ve bizde de başarılı olmuştu. Kısa süreli olunca sonuç alınıyor ama uzatınca bence taraflar sıkılıyor. Yazınızda babadan bahsetmemişsiniz. Kızınızın babasıyla arası nasıl? Bana göre bu da önemli bir faktör. Ben kızımla problemlerimi çözmek için öncelikle ona olan sevgimi sözlerle ve hareketlerimle ifade ettim. Onu çok sevdiğimi ve bu durumunun beni çok üzdüğünü söyledim. Kızım da benimle birçok problemini paylaşamıyordu. Ama belli bir süre uğraştıktan sonra şimdi bana her şeyini anlatıyor. Umarım sizin de kızınızla aranızdaki soğukluk geçer. Böyle bir durum biz anneler için gerçekten çok acı verici. Lütfen kızınıza sevginizi belli edin. Sizin için önemli olduğunu anlatın ona. Sevgiler