1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 17 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
    imported Guest

Ayva yiyen annenin çocugu gamzeli olur

Bu gibi inanislari hamileyken duydum ve özellikle yapmamam icin söylediler böyle adetlere inanirmisiniz? Baska ilginc inanislar varmi sizlerdede?

Insan yasaminin hangi toplum ve toplulukta olursa olsun üç önemli asamasi vardir. Bunlar dogum, dügün ve ölümdür.

Geleneklerimiz kusaktan kusaga aktarilmakta ve bu uzun bir süreci kapsamaktadir. Bu süreç dogumla baslamaktadir. Dini inançlarimiz dogrultusunda dogum evlenme ve ölümle ilgili yapilmasi gereken görevler ve sorumluluklar yerine getirildikten sonra ayrica gelenek ve göreneklerimizden kaynaklanan inanislarimiz da yerine getirilmektedir.

Iste, dogum gelenekleri denildiginde ilk olarak hamile kadinin yerine getirmesi gereken sorumluluklari göz önünde tutulmalidir. Yöremizde bu inanislar söyle belirlenmistir;

Hamile kadin, sahibinin haberi olmadan baskasinin malina el süremez aksi halde dogacak çocuk haramzade olacaktir.

Tüylü nesnelere bakilirsa çocugun tüylü olur.
    Ela gözlü evlat isteyen anne aya bakar.

Hamile kadin manda kaymagi yemez, yerse çocugu vakitsiz dogar.

Balik eti yenilirse çocugun kemikleri zayif kalir.

Ayva yiyen annenin çocugu gamzeli olur.

Hamile kadin ölüye bakarsa çocugun yüzü sari olur.

Çocuk eli açik dogarsa cömert olur.

Büyük dogan bebek büyük devlet adami olur.

Kulaklari büyük olan bebek zengin olur.

Ayaklari büyük olan bebek fakir olur.

Çocugun adi dogdugu gün konur.

Logusa yatagi yedi gün bekletilir.

Çocuk kirk günlük olunca annesi ve akrabalari ile hamama götürülür .

Bebek kirklanirken annesine gösterilmez. Eger görürse anneyi korku basar ve hastalanir.

Bebek kirklanirken suyun içine güzel olmasi için altin atilir.

Çocugun çabuk yürümesi için bir cuma günü iki ayagi ip ile baglanir ve camiye götürülür. Camiden ilk çikan erkege bu ip kestirilir buna köstek kestirme denilir.

Kiz ve erkek çocugun kundak giysileri dogumdan önce hazirlandigi için farklilik gözetilmez. Ancak kiz çocuklari için pembe, erkek çocuklar için mavi renkli giysiler tercih edilmektedir.

Dogum yapan anneye bebek görmeye gidilmektedir. Akrabalar, komsular bebek görmeye hediyeleri ile birlikte giderler ve orada misafirlere logusa serbeti ikram edilir. Logusa serbeti "Nöbet sekeri" adi verilen kirmizi renkli sekerin suda eritilmesi ile yapilmaktadir.

Halk arasinda "Kirk basmasi, al basmasi" denilen bir inanis vardir ve logusa kadinin hastalanmamasi için kirk gün boyunca odasinda yalniz birakmamaya gayret edilmektedir.

Çocugun ilk çikan disini gören kisi mutlaka hediye almalidir.

Bebegin göbek kordonu kesildikten sonra parça cami, okul bahçesi veya mushafin içine birakilir ki ileride çocugun okumasi niyet edilmektedir. Bebek görmeye gidildiginde el isi yapilirsa göbek kordonunun geç düsecegi endisesi tasinir. Yine bebek görmeye gidildiginde nazar degmesini engellemek için gelen misafirin üzerinden bir parça iplik koparilarak bebegin kundagina koyulur.

http://mitglied.lycos.de/tuzlukahvem/dogum.htm

Re: Ayva yiyen annenin çocugu gamzeli olur

Yazdiklarindan bazilarini duymustum ama uygulamadim.

Fakat annem ayva olayindan dolayi bana hamileyken bol bol ayva yemis,sonuc cenemde hafif bir cukurluk var
    Gamzeli ceneli ben

bende hamileyken etrafımdan böyle yaklaşımkarı çok duymuştum..hatta bazıları bende paranoya haline bile gelmişti...özellikle "olumsuz birşey gördüğünde dilini ısır ve poponu kaşı ki çocuk ona benzemesin" inanışının en sıkı uygulayıcılarından biriydim...

ne yalan soyliyim,
    hamileyken bol bol ayva yedim... ve gamzeli bir oglum var... ama ben bunun genetik oldugunu dusunuyorum, cunku ayni gamzelerden halasinda da var...
    ayrica hamileligimin son aylarinda uykusuzluk sorunum hat sahfadaydi, oyuzden bol bol ayisiginda balkon sefasi yaptim geceleri... ve ela gozlu bir oglum var... ama ayni ela gozler babasinda da var... demek ki kayinvalidem de benim gibi romantik mehtap manzarali bir hamilelik gecirmis...
    bu arada oglum iri bir bebekti, demek ki buyuk bir devlet adami olacak, eh hamileligimde herhangi birinin malina el koymadigima gore durust bir lider olacaktir sanirim...
    ayrica su cuma gunu ayagina ip baglama olayini gerceklestirmedigimiz icin olsa gerek Baha 14. ayini doldurduktan sonra ancak yurudu...
    valla hos geleneklerimiz var... ben de buna benzer seyler duymustum... mesela bebek kirkini doldurunca ilk banyosu yaptirilirmis ve banyo suyuna 40 adet minik tas ve bir de altim bir nesne konurmus ki varlikli ve hayirli bir omur sursun diye... ben bunu yapmistim... ama elbette bu ilk banyosu degildi bebisimin... gobegi dustugu andan itibaren hergun banyo sefasi yapiyordu cunku bizim bebecik...

imported Guest

AYYYYYYY ayy yerim ben onuuuu

masallah masallahhh ayyy yerim ben böyle bebegi.Gözlerinin mavi olmasi icin ne yedinizz?

Ay hamileyken değil ama sonra bazı şeyler yaptım

Hastane de kırmızı taç taktım.

40 gün evde 1 ışığı açık bıraktım.

20.gün yarı 40'ladım.

40.gün 40 uçurması yaptım.

Yıkanma suyuna ekmek içi ve altın koydum.

40 mevlüdü yaptım hem de 40 kişiyle.

Diş buğdayı yaptım.

Yaptımda yaptım

Diş buğdayı yaptım (aslında neden yaptığı mı tam bilmeden )
    başka başka hımmm yok başka batıl şeyler yapmadım sadece dinimiz gereği ve kendimi iyi hissetmek adına 40 mevlüdü okuttum . Haa bir de sürekli bana şey derlerdi çok yediğini söyleme nazar değer ama bunada inanmadığım için herkeze söyledim ve nazar falan değmedi..

yazdıklarının çogunu uyguladım.uygulamak zorunda kaldım anneler sağolsun.

ben hic birini yapmadim, alla alla simdi ne olucak peki???

Sule..

Ne olmayacak ki . Yandın sen hepsini şimdi yapman gerekecek. Diş buğdayından başla istersen.

[quote]
    PENGUIN yazdı:
    ben hic birini yapmadim, alla alla simdi ne olucak peki???