Çocuklarımız bazen, bizi dışardan bakıldığında delirmiş denilebilecek kıvama getiriyorlar inatlarıyla. tutturdumu tutturuyor deriz. çok inatçı deriz.bunları söyleyerek aslında onu bu şeklide kalmaya teşvik ederiz. yani çocuğum çok yaramaz, çok inatçı, çok sıkılgan, çok çok..bu şekilde tespitler hele bir de çocuğun yanında yapılıyorsa bu, onun bu davranışlarını desteklemekten başka bir işe yaramıyor. ve hep de o yaptığınız tespitlere göre davranıyorlar. sizi yalancı çıkarmıyorlar yani. inatçı yerine, benim çocuğum çok uysal, hep bir orta yol buluyoruz, ya da diğer durumlar için gösterdiği davranış biçiminin tam tersini onun yanında söylemek daha faydalı olacaktır. bu da bir çeşit olumlama ya da pozitif olmanın yarar getireceği durumlardan biri.
Aslında çok basit ama eğer çocuğunuz inat konusunda üstün başarılara sahip değilse. ikna edilebilir bir kıvamı varsa kolay. yoksa allah sabır versin derim başka da birşey demem
1-Öncelikle her ne istiyorsa , o istediği şey onun için önem taşıyordur ve ona o anda kavuşmak istiyordur. Biz bu istediğini anlayacağız önce. Seni anlıyorum, çok seviyorsun onu değil mi? Ben de küçükken çok severdim ve çok isterdim olmayınca da çok üzülürdüm..Keşke şimdi mümkün olsaydı da( yapsaydık, yeseydik, gitseydik, alsaydık ..)
2-istenilen şeye o anda sahip olamayacağımızı kesin bir dille söyleyeceğiz.O an için yapabilecek hiç birşey yok.Ama bunu onun inadını güçlendirecek kızgınlıkta değil sevgi ve şefkatle söyleyeceğiz. bazen amaç istediği şeyi elde etmekten çıkıp bizi sinirlendirerek dikkatimizi onlara yoğunlaştırmamızı sağlamak oluyor biliyorsunuz..
3- onu yapmaktan hoşlandığı başka bir şeye yönlendireceğiz ama bunu birlikte yapacağız. eğlenceli ve istediği şeyi unutturabilecek birşey olmalı yeni hedefimiz.
4-bütün bunları yapmak sabır istiyor. ama aslında bu davranış biçimini her inat vakasıyla karşılaştığımzda uygulamaya koyarsak, sinir katsayımızı artırmaları için onların ellerine koz vermemiş olacağız.

ben çoğu zaman başarılı oluyorum. hatta kızımı gıdıklayarak, güldürerek ya da onu taklit ederek ortamı tamamen yumuşatıyorum. O da size katılıyor, sorunsuz, kavgasız gürültüsüz muhtemel bir inat vakasını atlatmış oluyorsunuz.
deneyin ve olumlu sonuç alırsanız bana yazın..