1. Sayfa - Toplam 9 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 88 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

ÖZEL OKUL MU, DEVLET OKULU MU?

Dün bir arkadaşımla (çocuklarımız yaşıt) çocuklarımızı hangi okula göndereceğimizi konuştuk.

İlköğretimde sizce özel okul mu, devlet okulu mu?

Hangisini seçerdiniz/seçtiniz? Neden?

Re: ÖZEL OKUL MU, DEVLET OKULU MU?

Ben devlet okulu taraftarıyım.Okuyacak çocuk özel okulmuş devlet okuluymuş fark etmez diye düşünüyorum.Eşimde devlet okulunda matematik öğretmeni olarak çalışıyor.Oda özel okul taraftarı değil.Çocuklar özel okulda biraz şımarıyorlar,parayla herşeyi satın alabileceklerini sanıyorlar.Bu gün maddi durumum iyidir özel okula gönderebilirim ya yarın.herzaman iyi olabilirmi çocukların bocalama içerisine düşmemesi için bence devlet okulu.Ama bunun yanısarı özel ders,dershane mutlaka olmalı .Artık şart oldu gibi birşey.

gece uykularımı kaçıran soru bu işte.

özel okula 8-10 sene paramız yeter mi diye düşünüp duruyorum.ya yetmezse bu sefer al çocuğu özelden ver devlet okuluna,bunalıma girsin ...

iyi devlet okulu hangisi?
    pilot okullara kayıt yaptıramıyorsun,müdürler cumhurbaşkanı gibi yemin ederim,yanlarına bile ulaşmak zor.

offf offf..

cevabını bulan bana da yardım etsin..

sosis Guest

teşekkürler..

ARKADAŞLAR BU KONU ÇOK ÖNEMLİ HAKİKATEN, TARTIŞALIM. BEN SEKİZ YIL KADAR ÜNİVERSİTEDE AKADEMİSYENLİK YAPTIM. FAKAT ŞİMDİ OĞLUMUN OKUL DÖNEMİ YAKLAŞIYOR, EŞİMLE DÜŞÜNÜYORUZ ACABA ÖZEL Mİ YOKSA DEVLET OKULU MU DİYE KONUŞUYORUZ, ŞÖYLE BİR ŞEY DÜŞÜNÜYORUZ Kİ ÖĞRETMEN ÇOK ÖNEMLİ HER OKULDADA HER ÖĞRETMEN AYNI KAPASİTE VE BİLGİ AÇISINDAN AYNI DÜZEYDE OLAMIYOR, İYİSİ DE OLUYOR, YA DA OLAMIYOR, SANIRIM EN İYİ ÖĞRETMENİ ARAŞTIRACAĞIZ.TECRÜBESİ OLAN ARKADAŞLARIMIZ NE DİYORLAR ACABA, KALIN SAĞLICAKLA...

5. Re: ÖZEL OKUL MU, DEVLET OKULU MU?

HEr ikisinin de artıları eksileri var ama dip toplamı ben de alamıyorum, dogrusu hangisidir ben de karar veremiyorum. Sanirim bu konudaki karari esime birakacagim, genelde uzun donemli kararlarda benden daha isabetli. O da ozel okul taraftari...
    Devlet okul idarelerinden bilgi alinamiyor, ozel okullar da pazarlama konusunda iyiler. En dogru yonlendirmeleri cocugunu okul velilerinden alabilecegiz ama benim cevremdekilerin cocuklari benimkinden daha kucuk. Belki annecocuk'taki veliler bizimle deneyimlerini paylasirlar... bu forumu takip edecegim...

Re:

Doğa 2006-2007 öğretim yılında okula başlayacak ama biz de işte şimdiden araştırıyoruz, soruyoruz, ne yapılmalı diye...

Yakın bir dostumuz ilköğretim ve liseyi devlet okulunda okutun, bu arada para biriktirin sonra da en iyi özel üniversitenin en iyi bölümünde okutun diyor...

Dün konuştuğum arkadaşımda kesinlikle özel okul taraftarı değil.

Gerçekten çok zor bir konu.

Deneyimli arkadaşlardan cevap bekliyoruz...

bizde aynı konuyu düşünüyoruz.

Berk seneye anaokuluna gidecek. ve ben istiyorumki anaokuluna başladığı okulda devam edelim. özel okul dediğiniz gibi maddi imkanlara bağlı olacağı için bizimde tercihimiz devlet okulundan yana olacak. Belki Berk i okutabiliriz özel okulda ama sıra Beyza'ya geldiği zaman aynı imkanları veremeyebiliriz. o yüzden özel okul tercihimiz otomatikman rafa kalkıyor. biizm bir avantajımız da annemin ilk okul öğretmeni olması. 2 sene önce emekli oldu. annemin emekliolduğu okul pilot okuldu. ve ben Berk in oraya gitmesini istiyorum. sınıflardaki öğrenci sayısı 26... beni en çok bu cezbediyor. çünki öğretmen az sayıda olunca öğrencileri ile birebir daha fazla ilgilenebilir diye düşünüyorum. öğretmen konusuna gelince onuda artık annem ayarlayacak. hala dediğim okulda arkadaşları var. tabii okul zamanı gelince biz evde değiştirmek zorundayız. kısacası önümüzdeki sene bizim cephede durumlar epey karışık olacak gibi. hakkımızda hayırlısı olsun diyorum şimdilik.

sevgiler

Re: teşekkürler..

Aynı dert bizde de var arkadaslarim.. Kizim 1999'lu ve Eylülde ilkokula baslayacak insaallah.. Ben de 1 sene öncesinden çevre okullarin arastirmasina basladim.. Evimize oldukça yakin bir devlet okulu var (pilot seçilmis bir okul) ona göndermeyi düsünüyoruz.. Mine'nin de dedigi gibi okul yönetimine yaklasabilirsek, istedikleri yüksek meblagdaki parayi verebilirsek (özel okul gibiler masaallah), oraya gönderecegiz insaallah..

Ben de özel okul yerine devlet okullarini tercih edenlerdenim.. Özel okullar çok pahali ve hadi bu sene verdim diyelim parasini, ya daha sonraki yillar ? Ne olacagi bilinir mi ? Bir de hakikaten okumaya niyeti olan çocuk, özel genel farketmez zaten basarili olur.. Hele de annesine yani bana çekmisse, hiç korkmam valla..

Bu arada özel anaokuluna gidiyor ve anaokulunun müdürü ile de görüstüm bu ilkokul konusunu.. Bana merak etmememi, zaten onlarin bir görevininin de okul ve ögretmen arastirmasi yapmak oldugunu söyledi bana.. Bu sene anasinifinda okuyan, eylülde ilkokula baslayacak olan ögrencileri için onlar da arastirma yapiyorlar ve bizlere okullari tanitacaklar, fikirlerini sunacaklar..

Insaallah hayirlisi ile hepimizin çocuklari en iyi okullarda okurlar ve basarili ögrenciler olurlar..

Bende devlet okulu taraftarıyım.Önemli olan galiba öğretmen.Burda geçen yıl ilkokula çocukları başlayacak olan arkadaşlar epeyce bir araştırma yapmışlardı ve iyi öğretmenlerde karar kılınmıştı.Bende öyle düşünüyorum.İlkokulda öğretmen gerçekten önemli.

Selam Ece,

Öncelikle bu tartışmaya değer konuyu gündeme getirdiğin için teşekkürler.Oğlum doğduğundan bu yana kafamı kurcalayan bir soru bu. Açıkçası ben özel okuldan yanayım ancak çocuğun daha anaokulundan itibaren özel okula verilmesini pek de doğru bulmuyorum. Ben yabancı bir okulda orta-lise öğrenimi yaptım, hedefim oğlumu ilk 5 yıl iyi bir öğretmen ile iyi bir devlet okulunda, daha sonra 3 yıl özel bir okulda okutarak yabancı bir liseye hazırlamakta..(sistem buna izin verir mi bilmiyorum yani özel okullar ara sınıftan öğrenci alır mı acaba?) Hayatın gerçeklerini de tanımalı diye düşünüyorum, izole ve fazla korunmuş bir ortamda yetişmemeli sadece...Bizim zamanımız farklıydı 2000 'li yıllarda Türkiye'nin sosyolojik yapısı çok farklı...Oğlumun hayatın zorluklarını da tanıyarak yetişmesinden yanayım, mücadele etmeyi varı yoğu öğrenmeli.Ama o özel bir çocuk yaşının üzerinde bir zekası olduğunu görüyorum, bunu yaklaşık 4 yaşında test ettirip okul tercihimizi de ona göre yapmak daha doğru olabilir..Bu arada komşumun kızı normal(pilot değil) devlet ilköğretim okulunu 1.likle bitirip çok iyi bir yabancı okulu kazandı, yani önemli olan çocuğun özellikleri diye düşünüyorum...Kafam hayli karışık...Olay sadece maddiyat değil...Parayı verip özel okula göndermek biraz toplumun gerçeklerinden uzak çocuk yetiştirmek gibi geliyor bana bu çağda.Gözlemlerimi ablamın anaokulundan bu yana özel okula devam eden iki oğlu aracılığıyla yapıyorum...

Evet bu forum takibe değer.

Sevgiler.