1. Sayfa - Toplam 8 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 73 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Sitenin çiçek seven anneleri, çiçek yetiştirme deneyimlerimizi paylaşalım mı?

Bizim evin girişinde betondan bir bahçemiz var ve duvarın üstü saksılarla dolu (bana gelen arkadaşlarım bilirler ). Bir de karşımızda ki dairenin girişinde yine aynı şekilde çiçek konulacak bölümler var. Bu sene kendi kendime karar aldım ve komşuların ilgilenmediği o kısımıda elden geçirmeye karar verdim.

Nasıl mı yaptım;

- Önce tüm saksılardaki toprakları beton zemine döktüm ve harmanladım (içinde çiçek yok muydu diye sormayın, hepsi kar yüzünden zayi olmuştu).

- Sonra bu karışıma yeni aldığım toprağı ilave edip, harmanlanmış toprağı yeniden saksılara tek tek yerleştirdim.

- Elimde canlı kalan sardunyalarımı kırıp kırıp saksılara pay ettim.

- Karşı bölümdeki saksıları elden geçirip işime yarayanları ayırdım. Diğerleri yallah çöpe (komşularımdan izinle tabii)..

- Gross marketten aldığım değişik çiçekleri de bunlara diktim (karanfil, çuha, hani gül gibi dim dik olan ve dikensiz bir çiçek var ondan, bir de öbek halde tek renk kır çiçeği havasında olan bir çiçek daha aldım).

Şimdi her sabah kapıdan çıkarken, sardunyalarımın nasıl bir ilerleme gösterdiğini kontrol ediyorum. Yeni yaprakların açmasından çocuk gibi mutlu oluyorum desem inanır mısınız!!

Bir de geçenlerde duymuştum, şu doğum kontrol haplarını sulandırıp çiçeklere verdiğiniz takdirde habire çiçek çıkarttıyormuş, ne dersiniz denebilir mi!!!

Eeee hanımlar ve beyler, sizin çiçeklerle aranız nasıl, neler ekip biçiyorsunuz? Bizimle paylaşır mısınız?

Not : Pınar'cım bu forum senin için hayatım

Re: Sitenin çiçek seven anneleri, çiçek yetiştirme deneyimlerimizi paylaşalım mı?

Benim çiceklerim genelde evde ölüyorlar. Tabi bakımsızlıktan.

Ama 5 senedir iş yerimde üzerinden hiç çiçek eksik olmayan mor ve beyaz menekşelerim var. Her gören bayılır. Buraya resmini koymayı çok istiyordum ama kameralı telefonum yok o yüzden çekip size gönderemiyorum. Şu anda maşallah birinin üzerindeki mor çiceklerden yaprakları görünmüyor, diğeri de ebruli çok güzel görünüyorlar.

Senin de bahçen eminim çok güzel olmuştur. Bir uğrayıp kahve mi içsek ne?

Re: Sitenin çiçek seven anneleri, çiçek yetiştirme deneyimlerimizi paylaşalım mı?

ben menekşe hastasıyım..her renginden var evde..ikinci çiçeklerini açıyorlar şimdi..

şu aralar niyetim işyerindeki balkonumu çiçeklendirmek..

Benim şu sıralar ilgilenebildiğim iki çiçek var sadece... Resimleri aşağıda görülüyor... Adana'ya dönünce bahçemi düzenleyeceğim inşallah!...

[size=medium]26 AYLIK EFE'M... VE 91.624743501 cm'lik SİBER ÇİÇEĞİM...[/size]

OO SORUYOSUN OZLEMCIM CICEKLE BASLADIK SIMDI NELER NELER YAPIYORUZ.
    ON BAHCEMIZDE CIM VAR VE CIMIN ETRAFI RENGARENK KOKULU GULLERLE CEVRILI. ARKA BAHCEDE ISE DAHA COK SEBZE YETISTIRIYOUM. DOMATES BIBER MAYDANOZ TERE DEREOTU YANI ELIMIN ALTINDA OLSUN ISTEDIGIM SEYLER. TOPRAGIN VERIMI COK GUZEL.
    ANNEMLE BIZ BUNUNLADA YETINMEYIP BELEDIYENIN KIRAYA VERDIGI TARLALARDAN BIRINI EKIP BICIYORUZ. MISIR, FASULYE, KABAK,SALATALIK,ISPANAK,PATATES,SOGAN, MARUL,BIBER. SONRA BUNLARI ZAMNINDA TOPLAYIP TUKEMEDIKLERIMIZI DIPVRIEZE KOYUYORUZ. TAZE TAZE OOH MIS GIBIN.
    BIILDIGINIZ GIBI HOLLANDA CICEK KONUSUNDA COK ZENGIN SIMDI BAHARDA BUTUN BAHCELERDE RENGARENK GUZEL CICEKLER OLUR. CICEKLER INSANIN GOZUNU GONLUNU ACIYOR DIMI AMA???

6. Re: Sitenin çiçek seven anneleri, çiçek yetiştirme deneyimlerimizi paylaşalım mı?

Ozlemcim buralara yeni bahar geldi diye iki gundur bahcedeyim.. Esim pazar gunu iki tane gul almis. Biri tirmanan cindsinden. Onlari ektim bir guzel. Zambaklarimi soyle ayirdim bahcenin kosesinde bos bir yer vardi, oraya akatardim bir kismini. Birde ismini bilmedigim sari sari minik minik acan bir cicgim var. Nasil simarik anlatamam. Her yil yenileri resmen patliyor. Nereye koyacagimi bilmiyorum..Onlarinda bir kismini aldim.On tarafa aktardim.

Bir de dogum gunumde Osman begonia almisti. Yasayacagindan hic umudum yoktu ama o da gunesi gordukce yeni yeni yapraklar veriyor. Ustu pembe pembe cicek dolu.

Ama sarmasigim tek tek yaprak dokuyor.,Anlamadim gitti..

Bu arada dogum kontrol haplari gercekten ise yarioyor.Tarafimdan defalarca denenmistir...

Bahçe çiçeklerini daha çok seviyorum .Güller,papatyalar,kasımpatılar benim favorim.ama şimdi öyle bir şansım olmadığı için evde bir adet mor menekşe ve 1 adet yuka ve diğer çiçek açmayan çiçeklerden var (onların isimlerini bilmiyorum).Ama mor menekşem her zaman çiçeklidir.
    Yılda bir defa vitamin veriyorum ve saksılarını değiştiriyorum.Şu sıralar sümbüller görüyorum çiçekçilerde çok güzel görünüyorlar ve harika kokusu var.Almak lazım...

Ben sadece çiçek sevenlerdenim. Yetiştirme işinden pek anlamam. O işi kocama havale ettim. İsteklerimi söylüyorum o dikiyor. Ara sıra sulamada yardımcı olurum o kadar...

9. Re: Sitenin çiçek seven anneleri, çiçek yetiştirme deneyimlerimizi paylaşalım mı?

Merhaba
    Şu an işyerimdeki odamda kendi ellerimle büyüttüğüm kocaman altı bitkim var. Polen allerjim olduğu için çiçekli bitkiler yerine çiçeksizleri büyütüyorum.İki gün evvel topraklarını değiştirip saksılarını büyüttüm.
    Evim yağmur ormanlarına benziyor. Benjamin, difenbahya, kurdele, kılıç,kauçuk ne ararsan var. Eşimin Atatürk çiçeği var.Bir tane pembe ebruli menekşem var.Çok büyük sarmaşığım ve mum çiçeğim de vardı taşınırken dalları kırıldığı için küstü.Yeniden canlandıramadım.Bitkilerle aram çok iyidir.İsteyenede hemen bir dal olsun veririm.
    Sevgilerle

Biz de 6 katli bir apatmanin giris katinda oturuyoruz.. Mutfagimizdan çikilan 7m - 4m ebadinda bir bahçemiz var bizim de.. Zaten biz esimle bitki ve çiçek hastasi oldugumuz için çok begendik ve aldik bu daireyi.. Çünkü bu bahçe sadece bize ait, apartmanin degil..

Tasinali sadece 1 sene oldu ama, tasinir tasinmaz bahçemizle ilgilenmeye basladik.. Birsürü saksilar aldik irili ufakli.. Hepsine de çok güzel çiçekler ve yesilliklerini kisin da kaybetmeyen bitkiler diktik.. Dikili olarak aldiklarimiz da çok oldu.. Bahçemiz yemyesil oldu ve de rengarenk.. Gül de diktik, çuha da, renk renk sardunyalar da, zambak da, glayöl bile yetistirdik.. Karsi duvarimizi Amerikan sarmasigiyla sardirdik.. Bahçede kocaman bir masamiz ve sandalyelerimiz, 2 tane hamagimiz bile var.. Esim çok da güzel bir isiklandirma yapti kendi elleriyle oraya.. Minik minik, rengarenk, yanan sönen isiklarimiz var, bazi geceler o isiklari yakip hamaklarimiza uzaniyoruz.. Masamizim üzerinde de gölgelik var.. Yazin kahvaltilarimizi orada yapmak en büyük zevkimiz.. Aksamlari da kahvelerimizi içmek..

Bu sene henüz iyilestirme yapmadik.. Hafta sonu insaallah tekrar bahçe güzellestirme projelerimizi gündeme alacagiz..