1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Toplam 21 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Eşyaları fırlatma halimiz...

Hepinize günaydın arkadaşlar...

Kızım Elif bildiğiniz gibi 34 aylık, çok aklı başında bir çocuk laf dinler, beni anlar, olaylara yorum getirir vs.vs...
    Gelelim asıl konuya,dün akşam babaya yemek hazırlarken ortada hiçbir sebep yokken masanın üzerinde duran kol saatim mutfak taşlarının üzerine doğru bir uçuş yaptı kızım sayesinde...
    Bundan önce başka uçuş denemelerimiz var tabii, mesela televizyon kumandası parçalanmış durumda, çok şık bir masa saatim vardı o artık yok, fotoğraf makinamız tamirde, daha şimdi aklıma gelmeyen bir sürü nesne fırlatıldığı için onlarla vedalaşıldı...
    Her atma eyleminden sonra makul ve sakin bir şekilde yaptığının yanlış olduğu anlatıldı, defalarca özürler dilendi ama tekrar tekrar aynıları yapıldı. Ama dün akşam ilk defa bu konuyla ilgili olarak Elif, eline bir darbe ile birlikte ceza aldı, cezası ben kalk diyene kadar koltukta oturma cezası... ağlayarak cezasının bitmesini bekledi bu arada babaya da ceza verdim eğer onunla ilgilenirse diye, bende babanın yemeğini hazırlayana kadar cezası dolmuştu (yaklaşık 10 dk.), baban yemek yerken seninle bu konuyu konuşmalıyız diyerek onun odasına gittik kucağıma oturttum gözüme bakmasını sağlayarak neden yaptığını sordum:
    Cevap şu; Canım istedi attım.
    Bunu her zaman yaptığını ve yaptığının yanlış olduğunu, bunu yaptığı için çok üzüldüğümü sabırla ve onun anlayacağı şekilde yeniden anlattım. Bir daha yapmayacağına dair özür dileyip söz verdikten sonra normal halimize döndük.
    Şimdi bu kadar aklı başında bir çocuk için bütün bunları yapmaması gerekir diye düşünürken acaba yanlış mı yapıyorum , nihayetinde o bir çocuk bu noktada tıkandım ben...
    Sizlerinde bu gibi vakalar yaşadığınızı düşünerek fikirlerinizi almak istiyorum siz nasıl bir uygulama yapıyorsunuz böyle durumlarda, ya da başka bir öneriniz var mı bana verecek...

Re: Eşyaları fırlatma halimiz...

ay güldüm valla
    Atanın yaptığı aklıma geldi
    sen tv kumandasını al 4.kattan aşağı at evde kumanda yok
    bana attım diyo balkondan aşağı bakıyorum ama kumandaya benzer birşey göremedim.eşim baktı aşağıda bütün parçaları ayrılmış yatıyo dedi.
    Kumandayı arada tamir ettiği için parçaları tanıdı demekki ben hiç benzetememiştim.yine kocaman bir kamyonu vardı onuda aşağı attı.çocuklar başına gidip oynaamaya başlıyınca ben siz oynayın diye atmadım gidin bakim diyo
    Aman alışcaklar da ne yapaılm çocuk büyürken birşeyler kırılar dimi
    bukadar gamsız yazdığıma bakma süs eşyamdan birini bile ellese evde çığlık kopuyo
    bana herkes böyle diyoda bende yazim dedim

NETİCEDE O BİR ÇOCUK
    Bizim evdede her akşam aynı durum oluyor.Birde televizyonu kaptıp kaçması yokmu.Ama seninki ne güzel hem konuştugunu anlıyor hemde cezasını.Arda beni hiç dinlemiyor ,Ceva versemde anlamaz bile...Arkasından seni gidi deyip terlik atıyorum kahkahayla koşuyor.......
    Daha biz cezalara başlayamadık yani.....

YAZDIKLARIN BANA OYLE TANIDIK KI..ANLATAMAM...

AYNI SEYLERI YASIYORDUM.......HER DEFASINDA SABIRLA ANLATIYORDUM.....ELINE VURDUGUM AYNEN SENIN YAPTIGIN GIBI 5 DK.ODA CEZASI VERDIGIM DE OLUYORDU........

AMA KESINLIKLE ISE YARAMADI....

BIR SEY KESFETTIM..ATTIGI SEYLERI OYUNCAKSA ATTIGI ANDA YERIMDEN KALKIP ONA HIC BIR SEY SOYLEMEDEN DIREK GARDOLAPIN UZERINE KALDIRIYORUM NE KADAR AGLARSA AGLASIN VERMIYORUM...ANNECİM ÖZÜR DİLERİM BI DAHA YAPMICAM NE DİLLER DÖKÜYOR AMA VERMIYORUM...

KUMANDA VEYA EV ESYASIYSA AYNI SEKILDE YERIMDEN KALKIP KUMANDAYI ALIP KESINLIKLE BIR DAHA DOKUNMAK YASAK DIYORUM SERT BIR DILLE SOYLUYORUM....TEK TEK SAYMIYAYIM AMA INAN BANA FOTOGRAF MAKINASI ICINDE AYNI SEY GECERLI.....

YAKLASIK 3 AYDIR FALAN EV ESYALARINA ZARAR VERMIYOR.AMA KENDI OYUNCAKLARINI ATIYOR....BEN DE HEMEN KALDIRIYORUM...

INSALLAH FAYDAM OLMUSTUR.....
    KOLAY GELSIN...

AH BU COCUKLAR....

Ayy bu akıllı bıdıklar insanı öldürür!!!

Sude nin öyle atma huyu falan yok allahtan, yeni keşfetmeye başladığı dönemlerde süs eşyalarını falan çok elliyordu zarar verecek birşeyse ben hayır onlar ellenmez diyordum veya yanındayken merakını gidermesini bekliyordum..

Bazen yapmaması gereken birşey olunca güzel güzel anlatıyorum bende genelde anlıyor veya işine gelmeyip "lütfen anne ... yapabilirmiyim" diyor, benim de yağlarım eriyor tabii izin veriyorum o zaman, tabii vurup kırma konularında değil...

Eğer benim saatimi sırf canı istediği için atmış olsaydı şu yöntemleri uygulardım sanırım, duygu sömürüsü olayını bazen yaparım mesela, tuvalet eğitimi konusunda kızmaktan çok işe yaradığı kesin..

Hemen yüzüme çok üzgün bir ifade takıp, o an aaa ne yaptın bile demem hiç tepki vermem bir süre bunu devam ettiririm benim bu halimi gören Sude de hemen bozulur, suratı asılır, sonra "tamam annecim bir daha yapmıycam" der benim kızmama, özür dile dememe gerek kalmadan yapar bunu, bende yine mesafeyi koruyarak, alır karşıma anlatırım, genelde de böyle aşarız sorunu..

Diğer bir yöntemde daha önce olmuş olaylar sonrasında her canının isteyeceğinin olamayacağını güzelce anlatırım, eğer hala anlamazsa yaptığı hata sonrasında örneğin bende onun saçını hafifçe çekerim, tabii niye saçımı çektin diyecektir, bende canım istediği için derim o da sanırım böyle birşeyin başkalarına verdiği zararı anlamış olur..

Benden bu kadar, kolay gelsin arkadaşım..

cok dogru davranislar senin yaptiklarin. ama elif te hakli annesi.donem donem bu tur davranislar olacaktir. dort dortluk davranmalarini bekleyemeyiz dimi ama. bir sure bu konuda odaklanmayin bakalim noolcak.
    bizde bu tur seyler olmadi berat zamaninda yanlizca bir keresinde uzun araba yolculugu cocugun canina taketmiski yunanistanda otobantta giderken arabada ne kadar plastik bardak varsa camdan disari atmisti. o da ikibucuk yasindayken olmustu.

bence yaptigin yerinde bir davranis cunku bunun ilk olmadigini yazmissin eger ilk olsa uyarman daha dogru olur derdim .Boran suan 24.5 aylik ve doktoru eger yaramazlik yaptiginda yani ceza verilecek tarzda oyuncak olmayan bir odaya 2 dakika kapatin diyor Boran in yasina gore 2 dakika iyi daha fazla olmamali.ama bende hic kiyamiyorum.

8. Re: Eşyaları fırlatma halimiz...

Merhaba kardeşim
    Canım senin bebiş atıcılık konusunda master yapıyor gibi. Gayet normal bir durum hepimiz attık kırdık. Bıkacaktır bir zaman sonra.Başka başka şeyler bulacaktır.Annelik bir serüvendir eğlenmeye bak.Sende onun sevdiği bir oyuncağı at belki bir ders olabilir.
    Sevgilerle

Hilal

Hilal' cim ben ceza yöntemini uzun zamandır kullanıyorum işede yarıyor ama senin gerçekten kararlı olduğunu hissettirmen lazım ki etkili olsun,

Mehtap

Bütün çocuklar aynı aslında, mesela ilk başlarda kumandayı atmaya başladığında kumadayı ellemeyi yasaklamıştım, kumandaya olan olmuştu zaten, diğer nesnelere de yasak koymak istemiyorum her seferinde anlatmak tercihim
    Ama herhalde birkaç ay daha beklemem lazım Elif hanımın büyümesi için,