1. Sayfa - Toplam 4 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 35 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

KEFİR KULLANAN VAR MI? FAYDALARI NEDİR? HANGİ ÜRÜNÜ KULLANIYORSUNUZ?

Geçen gün televizyonda reklamı vardı ama hangi markanındı aklımdan silindi gitti, faydalı olduğu konusunda kulağıma birşeyler çalındı ama net bir bilgim yok..

En iyisi kullanan veya iyi bilenler yazsın, hangi ürünü alıyorsunuz? nasıl kullanılıyor?

Bende bir yandan netten araştırıyorum.

Re: KEFİR KULLANAN VAR MI? FAYDALARI NEDİR? HANGİ ÜRÜNÜ KULLANIYORSUNUZ?

Kefir, tam bir hayat iksiri ama hiç kimse bilmiyor

Kafkas halklarının uzun yaşam hikâyeleri bizim basınımızda da sık sık konu olur. Bilimadamları bunun sırrını araştırıp dururlar. Bir asrı devirmiş Kafkaslılarla yapılan röportajlarda 'yoğurt'tan söz etmeleri dikkati çeker. Aslında birçoğu 'kefir'den bahseder. Kefir bir süt mamulü. Sulu yoğurt, ayran gibi bir şey. Türk halkı pek tanımıyor. İçerdiği mineraller, vitaminler ve antioksidanlar nedeniyle tam bir hayat iksiri. rahmetli Dr. Nejat Eczacıbaşı da her gün kendi hazırladığı kefiri içerdi

BÜLENT YARDIMCI

Çerkezler'in, Gürcüler'in, Ibıhlar'ın, Gagavuzlar'ın, Inguşlar'ın, Çeçenler'in, Abhazlar'ın, daha başka 40 milletin anayurdu Kafkasya, aynı zamanda uzun yaşamın sırlarını da barındıran bir yöre. Kafkas halklarının uzun yaşadıklarını hemen herkes bilir. Ama bu uzun yaşamın sırlarından birinin de kefir olduğunu bilen pek az insan var.
    Kefir bir süt mamulü. Türkiye'de pek tanınmıyor. Aslında içerdiği mineraller, vitaminler ve antioksidanlar nedeniyle tam bir hayat iksiri. Kafkasya kökenli olan kefir bugün özellikle Rusya, Macaristan ve tüm Kuzey Avrupa ülkelerinde bol miktarda tüketiliyor. Bizde de Eczacıbaşı İlaç Sanayii'nin kurucusu rahmetli Dr. Nejat Eczacıbaşı'nın her gün kendi hazırladığı kefiri içtiğini biliyorum.
    Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cem Karagözlü, kefir üzerinde çalışıyor. Dr. Karagözlü, ürettiği kefiri şimdilik eşe dosta ve öğrencilere dağıtarak, biraz da satarak çalışmalarını sürdürüyor. Aslında az sayıdaki meraklıların evde ürettiği kefir, sulu yoğurt, ayran gibi bir şey. Dr. Karagözlü gıda şirketlerine kefir üretmelerini öneriyor.

Rusya'da 10 çeşit kefir var
    Öğrenimini Ukrayna'da İ. İ. Meçnikov Üniversitesi'nde yapan eczacı Barış Duman, çeşitli vitamin ve mineraller açısından zengin bir gıda olan kefirin, bağırsakları düzenlediğini söylüyor. Duman, Rusya'da marketlerde 8 - 10 çeşit kefir satıldığını söylüyor. Doç. Dr. Cem Karagözlü ise kefirin teknolojik ve ekonomik nedenlerle Türkiye'de yaygınlaşmadığını söylüyor. Dr. Karagözlü'ye göre, tüketici kefirden daha ucuz olan yoğurt ve peyniri tercih ediyor. "Kefir üreterek pazara sunacak olan firmaların büyük bir taleple karşılaşacağına inanıyorum" diyen Dr. Karagözlü, fermente bir süt içeceği olan kefir hakkında şunları söylüyor:
    "Kefir, kefir taneleriyle elde edilen, tarihi geçmişi olan bir süt içkisi. İçerdiği karbondioksit nedeniyle köpüren bir özelliğe sahip. Anavatanının Kafkas dağları olduğu konusunda araştırmacılar birleşiyor."

Bir tek biz üretmiyoruz
    Boyutları 0.5 - 3 cm arasında. Taneler sütü fermente edici rol oynar, en önemli özelliği fermantasyon sonunda süzülerek tekrar kullanılabilmesi. Kefir taneleri kazein ve birbirleri ile ortak yaşayan mikroorganizmaların meydana getirdiği jelatinimsi koloniler oluşturuyor. Avrupa ülkelerinde ve ABD'de genellikle saf kültürlerden kefir üretilirken, Rusya, Asya, Doğu Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri ile Türkiye'de orjinal taneden kefir üretiliyor. ABD'de dondurulmuş olarak kefir tabletleri satılıyor. Almanya, Finlandiya, Fransa, İsveç ve Çekoslavya'da ticari olarak üretilip satılıyor."
    Karagözlü'nün verdiği bilgiye göre, Türkiye'de fabrikasyon koşullarda kefir üretilmiyor. Genellikle evlerde kefir taneleri kullanarak kefir elde ediliyor. Bu kefir taneleri ellerinde tane bulunduran ailelerin birbirlerine vermesi ile ya da başta Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Süt Teknolojisi Bölümü olmak üzere Ankara Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü, Antalya Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü veya Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü'nden temin edilerek çoğaltılıyor. Kefir taneleri devamlı süt içinde geliştiğinde çoğalarak bölünüyor ve her geçen zaman daha fazla süte ihtiyaç duyuluyor. Ya da bu kefir taneleri isteyene verilebiliyor. En az 5 - 7 gün kefir üretilmeyecekse taneleri kaynatılıp soğutulmuş su ile yıkanarak ve buzdolabında temiz bir kavanozda su içinde saklanıyor.

Şifası saymakla bitmiyor
    Kefirde bulunan mikroorganizmaların etkisi ile laktoz ve proteinlerdeki değişmeler, kefirin de hazmını kolaylaştırıyor. Oluşan bu yeni maddeler iştah açıcı, serinletici, tat ve aroma oluşturuyor. Kefirdeki laktoz oranı süte oranla azaldığı için bağırsakları laktoza duyarlı kişiler kefiri rahatlıkla içebiliyor. Kefirde bulunan CO2 sindirimi kolaylaştırıyor.
    Başta B12 olmak üzere bazı B grubu vitaminleri sentezlenmiş olarak barındıran kefirdeki L(+) süt asidi kolayca sindirilebiliyor. Bileşiminde eksogen yağ asitleri ve aminoasitleri de var.
    Kefir bazı rahatsızlık ve hastalıklara iyi geliyor. Kefirde oluşan asetik asit, H2O2 gibi antibakteriyel maddeler ve ayrıca antibiyotikler E.coli (tüberküloz), Salmonella (malta humması) gibi patojen bakterilere antibakteriyel etki yapıyor. Ayrıca mide ve pankreas gibi bazı organların salgılarını artırıyor. Asetik asit bakterileri bağırsaktaki bakterilere karşı antibakteriyel etki gösteriyor. Sinirsel rahatsızlıklara, iştahsızlık ve uykusuzluğa da iyi geliyor. Halk arasında yüksek tansiyon, bronşit, safra rahatsızlıklarını iyileştirdiği de belirtiliyor.
    Şu anda Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından ortaklaşa yürütülen bir projede kefirin mide ülseri üzerine etkisi araştırılıyor.
    Süt Teknolojisi Bölümü'nde 1999 yılı sonundan beri içilmeye hazır kefir üretiliyor. Ancak satışı günde 20 - 25 litre gibi düşük düzeyde. Ege Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Süt Teknolojisi Bölümü de tane olarak satış yapıyor.

Sağlık için de önemli
    Son yıllarda fermente süt ürünlerinde ve kefirde bulunan besin öğeleri kanser oluşumlarında ya da engellenmesinde de önem kazanmış. Süt ve ürünlerinin bileşimindeki selenyumun; hücreler üzerine antioksidatif etki gösterdiği saptanmış. Bu da kansere karşı bir faktör olarak değerlendiriliyor. Bilimadamları insanın günlük selenyum ihtiyacının 200 mikrogram arasında değiştiğini belirtiyorlar.
    Cem Karagözlü, "Bilindiği gibi kanserde, tümör oluşum aşamasında oksidasyon sonucu oluşan hücre dışı yapıların hücre bozulmalarında etkili olduğu düşünülüyor. Bu etki selenyumun etkisine de benziyor. Kefir düzenli olarak günde yarım litre içildiğinde organizmayı stabilize edici etkisinin olduğu, sağlık üzerine olumlu etkiler gösterdiği biliniyor. Ayrıca karaciğer, safra, böbrek fonksiyonları, kan dolaşımı, üzerine olumlu etkileri var.

KAYNAK: MİLLİYET

Blog Girişleri
    1

Sevgili ve rahmetli Kayınvalidem, kullanırdı. ama o evde kendisi besleyip büyütüp, yoğurt mayalardı onunla (Gıda Mühendisi'ydi de, herşeyin doğalından yanaydı.

Eşim birazdan iyerinde olur sorarım nerden aldığını.

Putin'in yanından ayırmadığı kefir, kolanın tahtına göz dikti

Türklerin yüzyıllardır kullandığı kefir arsacak. Kökeni Türkçe 'Keyif' sözcüğünden gelen kefir, Orta Asya'dan Anadolu'ya doğru yola çıkan göçebe kavimlerin, yanlarında canlı hayvan taşımak istememesi sonucu bulundu. kefirin bilinen ilk tarihi ise Hun İmparatoru Atilla'nın Roma İmparatorluğu seferi esnasında askerlerin güçlerini artırmak için kullanması. Kafkas halklarının yüzyıllardır uzun yaşam sırlarından biri olarak gösterilen kefir, içerdiği mineraller, vitaminler ve ioksidanlar sebebiyle hayat iksiri olarak biliniyor. Orta Avrupa ve İskandinav kelerinde büyük rağbet gören kefirin Rusya'da yaklaşık 15 çeşidi yapılırken, Devlet Başkanı Vladimir Putin de genç ve zinde kalmak için yanından ayırmıyor. Türkiye'de de birçok kişi kendi çabaları ile bu içeceği evinde yapıyor. 1993'te 80 yaşında vefat eden Eczacıbaşı Topluluğu'nun kurucusu Nejat Eczacıbaşı gibi birçok işadamı da vefat edene kadar kefiri düzenli olarak içti.

Kefir Nedir ?

Kefirin bir süt ürünü olduğunu belirten Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cem Karagözlü, kola yerine ayranı tavsiye ettikleri gibi, enerji çecekleriyerine de kefiri tavsiye ettiklerini vurguluyor. Son yıllarda dünyanın gelir dağılımı yüksek ülkelerinde doğal içeceklere kayış olduğuna dikkat çeken Karagözlü'ye göre, bir yaşından büyük herkes kefir içebilir. Kefirin, içindeki mikro organizmalar sebebiyle yoğurttan farklı olarak maya ve faydalı bakteriler içerdiğini anlatan Karagözlü, ürünle ilgili şu bilgileri veriyor: "İçerisinde bulunan bakterilerin vücutta tüketimi genel sağlık açısından önemli. Özellikle bağırsaklarda oluşan mikroorganizmaların kansere yol açanlarının gelişimini önlemek için dost mikroorganizmalar geliştiriyor. Ayrıca organik asitler ve birtakım kimyasal maddelerin oluşumunu engelliyor."

Kefir çok farklı sütler ile örneğin inek, keçi, koyun, hindistancevizi, pirinç ya da soya sütleri ile de yapılabiliyor.

İçeceğin faydaları ise şunlar: "Mikrobik enfeksiyonlara karşı direnci artırıyor, kronik yorgunluğu gideriyor, stresi azaltıp, kolesterolü düşürüyor, sinir sistemini güç lendiriyor, uykusuzluğu ve sinirsel depres yona iyi geliyor, damar sertliği ve kas kasılmalarını önlüyor, karaciğer rahatsızlık larını iyileştiriyor, cildi güzelleştirip parlaklık veriyor, deri hastalıklarına iyi geliyor, idrar yolu iltihaplarını tedavi ediyor, mide ve bağırsak rahatsızlıklarını
    gideriyor, safra kesesi ve böbrek hastalık larına iyi geliyor, hazmı kolaylaştırıyor, kemikleri güçlendiriyor."

KAYNAK:http://www.kefir.gen.ms/

Geçenlerde aldım,hangi markaydı hatırlamıyorum

Ama yoğurt ve ayranı çok sevmeme rağmen içemedim

Çok fazla hayvansal bir koku aldım

Sanki keçi sütü,peyniri gibi

Aslında faydalarını okumuştum,keşke içebilsem

NİLGÜN

Nilgün hangi marka, nereden aldın, sanırım piyasa da henüz yaygın olarak satılmıyor, yakın bir yerdeyse bende denemek istiyorum.
    Özellikle Sude için o ayranı, yoğurdu sütü çok sever, böbrek fonksiyonlarında faydalı olduğunu okuyunca denemek istedim.

ÇİLEKLE DANS

Bir bardak için:
    100 gr çilek
    100 ml süt
    6 cl soda
    1 yemek kaşığı kefir.

Hazırlanışı:
    Çilekleri yıkadıktan sonra küçük küçük doğrayın. Süt, soda ve kefirle, blenderden geçirip püre yapın. Süzgeçten geçirin. İsterseniz buzla tüketebilirsiniz.

BEN HER AKŞAM İÇİYORUM. EVDE KENDİM YAPIYORUM. BİR ARKADAŞIM ZİRAAT FAKÜLTESİNDEN ALMIŞTI. O VERDİ BANADA. HATTA BİR ARA ÇOK ÇOĞALDI. TANIDIKLARIMA BİE VERDİM
    CAM KAVANOZA KEFİRİ KOYUYORUM. ÜZERİNE DE SÜT KOYUP 24 SAAT KARANLIKTA BEKLETİYORUM. SONRA PLASTİK SÜZGEÇ İLE SÜZEREK İÇİYORUM. BEN TADINI ÇOK SEVDİM. KESİNLİKLE METAL İLE TEMAS ETMEMESİ GEREKTİĞİNİ BİLİYORUM.

SEVGİLER

GÜLBEN

Sen üretime bile geçmişsin yaw
    Acaba biz nereden bulabiliriz, nasıl yaparız?