1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 14 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Haftanın tadı... sizlerle her hafta bir güzellik paylaşmaya devam :))

Bu hatfanın tadı aslında hepimizin kesinlikle bildiğinden emin olduğum bir hikaye.
    Dün akşamki tv izlerken bir kez daha dinleyip bir kez daha etkilenince bu haftanın tadı bu olsun dedim kendi kendime ...

hadi üşenmeyin okuyun lütfen... hatta öyküyü biliyor olsanız bile okuyun

Bir zamanlar yazılarını yazmak üzere okyanus sahiline giden aydın bir adam varmış.
    Çalışmaya başlamadan önce sahilde bir yürüyüş yaparmış. Bir gün sahilde yürürken plaja doğru baktığında dans eder gibi hareketler yapan bir insan silueti görmüş. Başlayan güne dans eden biri olduğunu düşünerek gülümsemiş ve ona yetişebilmek için adımlarını hızlandırmış. Yaklaştıkça bunun bir genç adam olduğunu ve dans etmediğini görmüş. Birkaç adım koşuyor yerden bir şey alıyor ve yumuşak bir hareketle okyanusa fırlatıyormuş.
    Biraz daha yaklaşınca seslenmiş:
    Günaydın. Ne yapıyorsun böyle.
    Genç adam durmuş başını kaldırmış ve cevap vermiş.
    Okyanusa deniz yıldızı atıyorum
    Sanırım şöyle sormalıyım demiş bilge adam. Neden okyanusa deniz yıldızı atıyorsunuz.
    Güneş çoktan yükseldi ve sular çekiliyor. Eğer onları atmazsam ölecekler.
    Ama delikanlı görmüyor musun ki kilometrelerce sahil var ve baştan aşağı deniz yıldızıyla dolu. Hiç bir şey fark etmez.
    Genç. adam kibarca dinlemiş eğilerek yerden bir deniz yıldızı daha almış ve dalgalara doğru fırlatmış.
    Bunun için fark etti.
    Bu cevap bilgeyi şaşırtmış. Ne söyleyeceğiniz bilememiş. Yazısının başına dönmek için kulübesine gitmiş. Gün boyunca bir şeyler yazmaya çalışırken genç adamın görüntüsü gözünün önünden gitmemiş. Aklından çıkarmaya çalışmış bir türlü olmamış. Nihayet akşama doğru fark etmiş ki o koca bilim adamı, o büyük şair bu gencin davranışının özünü kavrayamamış. Çünkü bu gencin amacının aslında yaptığının evrende bir gözlemci olmayı ve olup biteni izlemeyi değil evrende bir oyuncu olmayı ve bir fark yaratmayı seçmek olduğunu anlamış. Utanmış, o gece sıkıntı içinde yatmış. Sabah olduğunda bir şey yapması gerektiğini bilerek uyanmış. Yataktan kalkmış, giyinmiş sahile inmiş ve o genci bulmuş. Ve bütün sabahını onunla okyanusa deniz yıldızı atarak geçirmiş....

şimdi bir dakikanızı ayırıp kendinize sorun gerçekten gözlemci olmayı bırakıp oyuncu olmayı ve fark yaratmayı becerebiliyormuyuz???

Ne dersiniz????????

Blog Girişleri
    1

Re: Haftanın tadı... sizlerle her hafta bir güzellik paylaşmaya devam :))

Alp ne kadar güzel bir hikaye, ülkemizin durumuna çok uygun.
    Ne çok insan var değilmi, amaann bana ne dünyayı ben mi kurtaracağım deyip, elini bişeye sürmeyen.

bilmem, ben yapıyorum herhalde. insnaların vizyonunu, zihnini açmaya çalışırım. bunu da vallahi ben başlatmadım. bana bunu yap diye ısrar eden birileri var hayatımda ondan yapıyorum. hele de burada, insanların o kadar çok bu tip "ipuçlarına" ihtiyacı var ki. sadece o hep bilinen, "kötü türk" imajını bile, düşünenlere sorgulatsam yeter diyorum. yani "hepsi de böyle değil belki" deseler bile örneğin, yetmez mi?

ama bazen de diyorum yahu, dünyayı ben mi kurtaracağım? sonra gene vazgeçiyorum, aliba dünyayı kurtaran ben olmalıyım diye.

sağol hikaye için. hep içimi açmıştır...

paylastigin hikaye icin tesekkur ederim

sanirim ben bişiler yapabiliyorum belki cok büyük olmuyor ama elimden geldiğince gözlemci değilde oyuncu olmayı tercıh edıyorum

5. Re: Haftanın tadı... sizlerle her hafta bir güzellik paylaşmaya devam :))

alp paylaşımın için teşekkürler. çok hoş bir hikaye. daha önce duymamıştım. bazen insanlara seyretmek ne kadar kolay gelir olayları. ama yaşamak kadar tad vermez. ne diyim hep yaşayalım o zaman seyretmeyelim diyorum.

Evet dün akşam bende seyrettim ve çok etkilendim. Kendi çapımızda aslında birşeyler yapmaya çalışıyoruz ama elimizden belki daha fazlası da gelir diye konuştuk akşam eşimle.
    Dilerim bu dün akşamki konuşmayla kalmaz.(kendi adımıza)

ne yalan soylıyım ben sımdılık gozlemcıyım,kendıme hayrım yok bu aralar...

gerçekten güzel ve anlamlı bir hikaye teşekkürler
    bende kendi adıma bişeyler yapıyorum belki çok büyük olmuyor ama elimden geleni yapıyorum

9. Re: Haftanın tadı... sizlerle her hafta bir güzellik paylaşmaya devam :))

Cok kere okumus olmama ragmen yine ayni gulumsemeyle bitirdim hikayeyi...Basrabilenlere gipta ile bakiyorum...Paylastigin icin tesekkurler.

Cok anlamli bir hikaye,tesekkurler paylasimina