2. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 25 sonuçtan 11 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.
    Blog Girişleri
    1

Re: yardim edin arkadaslar deliricem

sibelcim burda havalar hic güzel degil valla benim isim cok zor külot bez aldim ben ama nafile pijama falanda giymiyo ciplak dolasiyo bizim ki corap neyim giydiremiyorum

aynurum olabilir onlar gidince buda pesinden gidip bakiyo merakli prenses

Merhaba arkadaşım.Ne güzel işte kendi isteğiyle bezi bırakacak Bu sıcaklarda da çekilmez bez be arkadaşım.Çocuk haklı.İstersen alıştırma kilodu dene.Umarım bir an önce vaktinde söylemeyi öğrenir de ikinizde kurtulursunuz

Blog Girişleri
    1

Gülzadecim, ben de sizlerden cesaret aldım ve 15 güne kadar başlıyorum kızımın tuvalet eğitimine, bezler foraaaaaa.

kendini hazır hissediyor demekki senin açından güzel bir şey, aksi takdirde tuvalete alıştırmak için çok çekenlerde var biraz ilgilenir ve sabırlı olursan bence yakında kurtulursun bez derdinden.

Bence artık bezden kurtulmak istiyor ve deniyor kendisini. Birkaç gün ortalık pislenecek belki ama alışır yakında merak etme. Bol iç çamaşırı al bu durumlarda en çok lazım olan şey çünkü.

Blog Girişleri
    1

Çocuklara Tuvalet Alışkanlığının Kazandırılması

tuvalet egitime baslayan arkadaslar hepimize kolay gelsin

Çocuklara Tuvalet Alışkanlığının Kazandırılması

Anne ve babaların çocuk yetiştirirken dikkat etmeleri gereken en önemli nokta çocukların bazı becerileri kazanabilmelerinde belli bir olgunluk düzeyine ulaşmanın gerekli olduğudur.Tuvalet alışkanlığının kazandırılması ,yani çocuğun çişini ve kakasını haber vermesi çocuğun ancak belli bir biyolojik olgunluğa ulaşması sonunda gerçekleştirilebilir.Bu biyolojik olgunluk,kas kontrolü ile ilgilidir.

Bazı anne ve babalar,çocuklarına çok erken bu eğitimi kazandırmış olmakla öğünürler. Ancak,bu sağlıklı bir kazanım olmaz.Belli bir biyolojik olgunluğa erişmeden yapılan tuvalet eğitimi hiç bir işe yaramadığı gibi duygusal olarak da hasar verebilir.Bireysel farklılıklar olmakla beraber,tuvalet eğitimi kazandırmak için gerekli biyolojik olgunluk 18.ayda tamamlanır. Anne ve babalar,çocuklarını gözlemleyerek bu eğitime hazır olup olmadığını anlayabilirler.Bu konuda gerçekleştirilmiş ölçeklerden yararlanabilirler (Ana-Baba Okulu Remzi Kitabevi Psikolog Dr Zuhal Baltaş Tuvalet eğitimi).

Anne ve babanın,tuvalet eğitiminde sıra ile şu adımların kazanılmasını gözlemlemesi gerekmektedir:Çocuktan çocuğa küçük farklılıklar görülmekle beraber genelde tuvalet eğitiminin başlangıcında henüz kas kontrolü yeterli olmadığından idrar kesesi boşalma ihtiyacı duyduğunda bekleyemez.Bu nedenle,başlangıçta sık sık altını ıslatma son derece normaldir.Anneler,bu dönemde ev içinde gerekli düzenlemeleri yaparlarsa temizlik ve hijyen nedeni ile duyulan kaygılar ortadan kalkar.Annenin,temizlik nedeni ile sinirli olması ve çocuğa bir an önce öğrenmesi için baskı yapması bu süreci olumsuz etkiler.Çocuklar,öncelikle ıslaklığı fark ederler.Bu nedenle yaptıktan sonra haber verirler.Bu dönemde, ebeveynler tarafından övgü alan, desteklenen çocukların haber verme davranışı giderek yapmak üzere olduğunu hissederek haber vermesine dönüşür.Çoğunlukla,2 yaşına gelindiğinde çocuklar tuvaletlerini vaktinde haber verirler.İki buçuk yaşa doğru,çocuklar tuvaletleri geldiğinde kendiliğinden tuvalete gitmeye başlarlar.Ancak,temizlenmek için yardıma ihtiyaçları devam eder.Anne ve babanın,sakin,kararlı ve destekleyici tutumları ile giderek çocuğun gün içinde kaçırmaları da azalır. Dört -beş yaşlarına kadar kaçırmaların olması son derece normaldir.

Tuvalet eğitiminde anne ve babayı en fazla zorlayan nokta geceleri bu eğitimin nasıl yapılacağı konusudur.İyi bir gözlemleme süreci sonunda çocuğun hangi aralıklarla tuvalete kaldırılması gerektiği saptanabilir.Tuvalet eğitiminin başlangıcında,kısa bir süre, geceleri bez kullanmaya devam edilebilir.Ancak,hem gece hem de gündüz aynı kararlılığı göstermenin çocuk üzerindeki etkisi daha olumludur.Diğer önemli bir nokta,çocuğu lazımlığa oturturken bu konu ile ilgili duygularını önemsemenin gerekliliğidir.Genellikle,beslenmenin ardından çocuk lazımlığa oturtulur.Eğer,oturmak istemiyorsa çok fazla zor zorlanmamalıdır.Zorla lazımlığa oturtulan çocuklar,bu sürede tuvaletlerini yapmamakta,kalktıktan sonra çamaşırlarına yapmaktadırlar.Bazen çocuklar,zorla lazımlığa oturtulmalarına tepki olarak dışkılarını yapmamakta direnirler ve ciddi kabızlık sorunları yaşarlar.

Tuvalet alışkanlığının kazandırılmasında anne,baba ya da çocuğun bakımını üstlenen diğer ebeveynlerin tutumlarının niteliği çok önemlidir.Telaşlanmadan,sakin sakin,sinirlenmeden,yerinde övgülerin yapıldığı bir eğitim sürecinden, hem çocuk hem de aile kazançlı çıkar.Çocuk,başarması gereken bir gelişim görevinin üstesinden gelmiş olur.Aynı zamanda,bu alışkanlığı kazanırken ailesinin tutumunun özelliğinin farkına varır .Bu farkındalık hem kendine hem de ailesine güven duymasına yol açar.

Anne ve baba eğer bu süreçte,sabırsız ve cezalandırıcı bir tutum içinde olursa çocukta ortaya çıkan korku ve endişe duyguları onu olumsuz biçimde etkiler.Bu çocuklardan bazıları ileriki yaşlarda bu konuda problemler yaşayabilirler ( gece altını ıslatma). Bu konuda yaşanan bir başka yanlış tutum da,ailenin bu sürecin uzaması durumunda eğitimden -şimdi öğrenemeyecek diyerek vazgeçmeleridir. Bu durumda,çocuk için hem çok olumsuz bir deneyim yaşanmış olur, hem de çocuğun bir işi başaracağına ilişkin kendine ve çevresine olan güven duygusu yaralanmış olur.

Çocuklarımızın bir alışkanlığı kazanma süreleri ,bizim istediğimiz süre olmayabilir.Her çocuk için bu süre değişik olacaktır.Kendi çocuğunuzu, diğer çocuklarla karşılaştırmayın.Çevrenizden bu yönde gelen kıyaslamalara kulaklarınızı tıkayın.Tuvalet alışkanlığını kazandırma sürecini kendinizi ve çocuğunuzu tanımada önemli bir adım diye algılarsanız bu süreci hem kendiniz hem de çocuğunuz için keyifli bir öğrenme sürecine dönüştürebilirsiniz.

Çocuklarınızla birlikte,nice güzel alışkanlıklar kazanma süreçlerine...

Hep Sevgiyle kalın.

Psikolog İlknur KURT
    kaynak www.bebek.com

Gül Tazem daha ne istiyon yaaa töbe töbe. Ne güzel işte çocuk bez istemiyo, tuvaletini haber veriyo, daha ne. Hazır havalar da düzelmişkeneeee uğraş biraz alıştırıver anası. Başlarda zorlanırsın ama sonra çok rahat edersin.

Gül ne güzel işte durmadan götürüver sende elbet birinde yapar.Sevgilerrrrrrrrrrr

Blog Girişleri
    1

baharim canim insallah alisir haber veriyo ama tik yok
    bide ciplak dolasiyo kilot felan da giymiyo ki acaba bi sey mi var diye meraklanmistim ama ben bi dr.a götürürüm heralde
    icime sinmiyo amma da pimpirikliyim hee

Dünyanın En Pahalı Benzininin Kullanıldığı Yerde

Gülzade canım,

Prenses için erken değil demekki. Erken diye düşünme. Çocuğa göre değişir bence bu. Üstelik bu sıcakta bez kendimizden pay biçelim. Umarım kısa zamanda prenses ve sen bu işin de üstesinden gelirsiniz.

Kolay gelsin.