1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 17 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

ALLERJİK ÖKSÜRÜK = ASTIM mıdır?

Arkadaşlar tecrübelerinize başvurmak istediğim bir sorunumuz var. Hilal'im Haziran başından beri öksürükle savaşıyor. Daha doğrusu beraberce savaşıyoruz. Hani soğuk almıştır falan diye biraz oyalandık öksürük şuruplarıyla ama olacak gibi değil. Ateş falan da yok. Doktoruna gittik. Uzun bir muayeyneden sonra bize allerjik olduğunu söyledi. Zaten kışın Hilalin suni yünlü giysilere allerjisi olduğunu tesbit etmiştim ben ama o cildinde reaksiyona sebep oluyordu. Bağlantı kurmamıştım o yüzden. Allerji testi yapabileceğimizi ama kesin sonuca ulaşmamızın çok zor olduğunu söyledi doktorumuz. Bilinen 4000 i aşkın allerjen varmış ve bunların sadece 25 tanesi tesbit edilebiliyormuş testle. Şimdi onbeş gündür ilaç kullanıyoruz. Hani şu astım hastalarının kullandığı spreyler vardır ya onlardan. Aslında gerileme de kaydettik öksürükte ama astım kelimesi beni korkutuyor doğrusu. İşin kötüsü benim babam da astım hastasıydı yani genlerinde de taşıyor olabilir. Şimdi odasından halıyı ve tüylü oyuncakları çıkarttık. Merak ediyorum başına gelen varsa paylaşırsa sevinirim.

SEVGİLERİMLE...

Re: ALLERJİK ÖKSÜRÜK = ASTIM mıdır?

Benim bildiğim alerjik öksürük ile astım aynı şey değil.
    Benim oğlumda çünki alerjik öksürük olmuştu, doktoru testlerden sonra 6 ay kullanması için bir öksürük şurubu vermişti kullandık ve oğlum düzeldi.
    Acil şifalar diliyorum canım,çok geçmiş olsun.

Canim,

Bence de allerjik öksürük ve astim farkli seyler..

Dilara da zaman zaman allerjik öksürügü olan bir çocuk ve gece yatmadan önce bir ölçek verilen bir surubu var.. 20 gün sürekli kullaninca geçiyor öksürügü.. Sürekli bir öksürük degil yani..

Bu arada çok geçmis olsun.. Küçük yasta astim olan çocuklar tedavilerini düzenli bir sekilde yaptirirlarsa birkaç sene sonra hiçbir sey kalmiyor, iyilesiyorlar diye biliyorum ben..

Sorunu okuyunca iki sey geldi aklima:

Birincisi yegenimin sorunu. Ev tozuna alerjisi ve ayrica astimi var, odasinda hali ve tuylu hicbir sey yok ve hergun odasinin tozu aliniyor. Alinmazsa gece siddetli oksuruk krizleri gecirebiliyor. Ikisi farkli rahatsizliklar ama alerjisi astimini tetikliyor. Gunduzleri ise genellikle sorunu yok.

Ikinci aklima gelen de benim sorunum. Mide reflusu. Reflu surekli mideden asit kacagina sebep oldugundan ve bu kacak bronslari ve genzi de etkilediginden bende surekli oksuruk problemi var. Kuru bir oksuruk. Sadece bogazdaki kasinti hissini gidermek icin kesik kesik. Ilac kullandigimda kesiliyor ama ilaclari ihmal ettigimde aziyor. Bu problem cocuklugumdan beri yasadigim bir problemdi ve kimse refluden suphelenmemisti. Bes yil kadar once bundan oldugu tespit edilebildi ve ben de biraz rahatladim. Belki bir de bu acidan baktirabilirsiniz.

Ardada Haziran başında alarjik öksürük oldu.Ama astımla aynı şey degil...Tetikleye bilir İncinin dedigi gibi.
    Astım hastalarının kullandıgı fıs fıs ventolin den
    bahsetmiyorsun herhalde.Bizde bronşilit oldugumuz için şimdi grip bile olsa bu fıs fıstan kullanıyoruz.

gunaydın arkadasım

ben o dedıgın savası ınan 6 aydır verıyorum..borada 6 aydır aralıksız ılac kullandı...

dr.allerjık oksuruk dedı...
    boranın yuvaya gıtmesıyle basladı oksuruk...

20 gun once baska bır rahatsızlıgından dolayı 15 gun yuvaya gondermedım...oksurukten eser yok...en ufak bır oksuruk dahı yok....

5 gundur de daha onceden bagısıklık sıstemını kuvvetlendırsın dıye dr.muz ılac vermıstı..tekrar ona basladım...okula da basladı hala bır sey yok...benden de allerjı testı falan ıstedıler ama dedıgın gıbı hepsını gormek ımkansız.ama 45 taneyı tespıt eden yerler var aklında bulunsun....ama pahalı..ben cok arastırdım....

ve yaptırmadım....sımdı ne oksuruk var ne baska bır sey....boranın ben dıyorum ruzgar yedıgı zaman oluyor......cevremdekı herkes cok ustune dusuyorsun dıyor ama oyle olmuyor...goz gore gore de ruzgara salamam kı...

havalar ıyı gıdıyor belkı onun da etkısı vardır gecmesınde...

ay hep kendımı anlattım...ama sen bır sonuc cıkarırsın artıkın..
    umarım en kısa zamanda ıyılesır....

gecmıs olsun tekrardan...

hoscakal...

Oglumda Allerjik oksuruk tespit edildi. Yaz aylarinda olmuyor. Kisin en ufak bir grip oksuruge ve ardindan bronsiyolite neden oluyor. Bizim ventolin ve kortizonlu ilacimiz var. Bize dr tarafindan soylenen allerjik oksuruk tedavi edilmez ise astima yol acacagi. Direk bu duruma astim demiyorlar. Buyume surecinde tamamen kurtulunabiliyormus.
    Gecmis olsun.

Berk 3yaşında iken bitmek bilmeyen ve şiddeeti sürekli artan öksürükle tanıştık. doktorumuza gittiğimiz zaman alerjik astımdan şüpheleniyorum demişti. ben artık sabrımın son demlerini yaşıyordum. çünki artık öksürükten uyuyamaz hale gelmişti bBerk. konuyu tam bilmediğim için de doktora kızıyordum. neden antibiotik vermiyor, yada başka bir şurup falan diyordum. çünki her gittiğimizde soğuk buhar veriliyordu Berk'e bu onu rahatlatıyordu. ve eve dönüyorduk. nihayet doktorumuz ile konuştuk. Berk'te alerjik astım olabileceğinden bahsetti ve alerji uzmanına yönlendirdi bizi. biz de bu konuda gerçekten uzman olan bir doktora götürdük. güzelce muayenesi ve alerji testi yapıldı. sonuçta polen ve ev akarlarına alerjisi olduğu testte ortaya çıktı. hemen evde badana boya yapıldı. süpürgemiz tozları suya toplar cinsten. odasındaki halılar değişti. elimizden geldiğince önlemlerimizi aldık. alerji uzmanımız bize bir ilaç verdi. fısfıs a gerek yok şimdilik dedi. pediatristimize teşekkür etti. çünki her çocuk doktoru bu hastalığı teşhis edemez ve boş yere antibiotik verirler dedi. o akşam ilacımıza başladık. 3 ay sürekli olarak her gece yatmadan önce 1 adet şeklinde içti Berk ve inan o akşam uzuuun süredir öksürükten uyuyamayan oğlum uydu...
    şimdi ise Berk ile ilgili herhangi bir hastalık olduğu zaman kullandığımız ilaçlar farklı ilaçlar. ve Allah'a şükürler olsun artık çok büyük bir sıkıntımız da yok.

sana bu konuda tek tavsiyem acilen bir alerji uzmanına gitmeniz. çünki ne kadar erken tedaviye başlanırsa o kadar iyi. birde okul zamanı bu sıkıntılarımız kalmayacakmış. çünki bağışıklık sistemi daha da güçlenecekmiş. fakat biz genede rutin olarak kontrollerimize gidiyoruz her 6 ayda 1 kez. ileride akciğerlerin kapasitesini azaltıyor alerjik astım . o yüzden mutlaka konunun uzmanına gitmeniz gerekiyor.
    korkmayın çünki erken teşhis edilmiş şanslısınız.

sevgiler

Baksanıza hepimizde aynı sorunlar varmış.

Mehtappppppp
    Bizde yuvaya başladık yandık ozaman yaaaaa.
    Banada çok pipiriklisin cocukların üstüne çok düşüyorsun.
    Her hafta doktor mu olurmuş diyorlar ama ben en ufak birşeyde götürüyorum.15 gün önce hastahanede yattık dörtgün
    ve doktorumuz dediki teşekkür ederim sana o kadar titiz bir annesin ki Ardanın tüm hastalıklarını başında yakalıyorsun sonuçu ilerlemeden tedaviye başlıyoruz senin sayende dedi....Çok mutlu oldum çünkü agbim ve babamda duydu onlarda pipirikli diyenlerdennnnnnnnnnnn

10. Re: ALLERJİK ÖKSÜRÜK = ASTIM mıdır?

Merhaba arkadaşım
    Geçmiş olsun.Allerjik astım bende de var( polen, ev akarı,çimen,metal vs).Ben ilaç kullanmak yerine kendimi koruyorum çünkü astım ilaçları iştah açıyor astımdan kaçarken kilolara yakalanabiliyorsunuz.Zamanla reaksiyonlar azalıyor asla steril ortam yaratmayın okula başladığı zaman sıkıntı yaratır.O kadar büyük bir rahatsızlık değil ama yine de dikkat isteyen bir durum.
    Tekrar geçmiş olsun.
    Sevgilerle