Küçük bir çocuk Tanri'yla tanismak istedi. Tanri'nin bulundugu yere gitmek için oldukça uzun bir seyahat yapmasi gerektigini biliyordu. Bu yüzden çantasina bir paket çikolata ile meyve suyu da koydu ve yola koyuldu. Evinden bes blok öteye geldiginde yol kenarindaki parkta bir siraya oturmus, güvercinleri seyreden yasli bir kadin gördü.

Kadinin yanina oturdu ve çantasini açti. Tam meyve suyunu çikarip içmeyi düsünüyordu ki, yasli kadinin aç göründügünü farketti. Çikolatayi çikarip yasli kadina uzatti. Kadin çocuga gülümseyip çikolatayi aldi. Gülümsemesi o kadar sicak ve güzeldi ki, çocuk o gülümsemeyi tekrar görebilmek için meyve suyunu da çikarip kadina verdi. Kadin tekrar gülümsedi ve tek kelime bile konusmadiklari halde
içi neseyle doldu. Karanlik çökmeye baslamisti. Çocuk çok yorgun oldugunu hissedip oturdugu yerden kalkti ve bir kaç adim attiktan sonra dönerek kadina kostu
ve simsiki sarildi ona. Kadin kocaman bir gülümsemeyle bakip içini isitti çocugun.
Eve döndügünde annesi çocugun isildayan yüzüne bakip, "Seni bu kadar mutlu edecek ne yaptin bakalim bugün?" diye sordu. Çocuk "Tanri ile öglen yemegi yedim," diye cevapladi ve annesinin bir sey söylemesine firsat birakmadan
"Biliyor musun anne, hayatimda gördügüm en güzel gülümseyise sahip," diye ekledi. O sirada yasli kadin neseli bir sekilde evine girdi. Annesinin yüzündeki huzur dolu ifadeyi gören oglu "Çok mutlu görünüyorsun anne,bunun sebebi ne?"
diye sordu. Kadin "Parkta Tanri ile çikolata yedim." diye cevap verdi. Oglunun saskin bakisina aldirmadan "Düsündügümden çok gençmis," diye de ekledi.
Uzun süreli veya kisa süreli, o veya bu sebepten ötürü, degisik degisik insanlar hayatimiza girip çikarlar. Ve biz onlarla iliskilerimizde çogunlukla, bir gülüsün, güzel bir sözcügün, dinleyen bir kulagin, dürüst bir iltifatin veya ilgi dolu küçük bir hareketin gücünü önemsemeyiz. Hem unutmayin, Tanri'nin neye benzedigini
bilmiyorsak, insanlari görünüslerine göre degerlendirmemeliyiz. Gelin bugün tanidigimiz herkesi esit sekilde bagrimiza basalim. Bugünkü akşam yemeginiz için
simdiden afiyet olsun...