1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

En büyük tehlike;bilgi.

İncinin açtığı,”çocuklarımızı saksıda yetitiriyoruz” formunu okuyunca,uzun zamandır
    bende yer eden bir korkuyu dile getirmek istedim;”BİLGİ”
    Bilgi,en büyük güç.
    Kim daha fazla biliyorsa,güç onda.
    Şimdi Amerika daha fazla biliyor.Dünyanın tartışmasız tek gücü.
    Bu dünyanın sonunun “bilgi” den olacağını düşünüyorum,ne mehdi,mesih ne de bir başka ilahi güç’ten değil.Yani bu dünyayı;daha çok bilen insanlar yokedecek.
    Neden mi?
    Çünkü elde edilen yeni bilgilerin hemen hiçbirinin,gerçek anlamda,insanlık yararına,veya herhangibir konu için olumlu anlamda kullanılmadığını düşünüyorum.
    Tam tersine;bilgi artık silah olarak kullanılmak üzere,elde edilmeye çalışılıyor.
    Bir insana,bir partiye,bir ülkeye üstünlük sağlamak için;ondan daha fazla bilmek zorundasınız artık.Ama bu yapılırken,dünyaya zarar veriliyor,hatta dünya yok ediliyor.
    Nükleer denemeler,insan klonlamalar,kimyasal silahlar,daha ucuz enerji için kurulan santraller,uzay bilimi,silah teknolojisi vs vs....
    Dünyayı kendi ellerimizle yok ediyoruz.
    İnci,çocuklarımızı saksı da yetiştiriyoruz demiş ya......
    Yarın o saksıya koyacak toprak bile bulamazsak hiç şaşmam.

Hazır çenem düşmüşken başka bir sıkıntımı da dile getireyim;”KİTAP”
    Şimdi diyorlar ki;”tatilde iken,tek türk bulamazsınız kitap okuyan”
    Bunu söylerken,işin ucunu;çağdaşlığa,kültüre,medeniyete vs..filan dayandırıyorlar.
    Yani avrupalı elinde kitap tuvalete giderken,biz yan gelip yatıyormuşuz.
    İyi de kardeşim,ben tatilde kitap okumayı sevmiyorum.
    Sevmiyorum yahu...var mı ötesi.
    Şimdi ben kültürsüz,barbar,maganda vs her ne ise onadan mı oldum?
    Yapmayın allahaşkına.

Re: En büyük tehlike;bilgi.

hamdi özgün yazdı:
    ...Bu dünyanın sonunun “bilgi” den olacağını düşünüyorum,ne mehdi,mesih ne de bir başka ilahi güç’ten değil.Yani bu dünyayı;daha çok bilen insanlar yokedecek.
    Neden mi?
    Çünkü elde edilen yeni bilgilerin hemen hiçbirinin,gerçek anlamda,insanlık yararına,veya herhangibir konu için olumlu anlamda kullanılmadığını düşünüyorum.
    Tam tersine;bilgi artık silah olarak kullanılmak üzere,elde edilmeye çalışılıyor.
    Bir insana,bir partiye,bir ülkeye üstünlük sağlamak için;ondan daha fazla bilmek zorundasınız artık.Ama bu yapılırken,dünyaya zarar veriliyor,hatta dünya yok ediliyor.
    Nükleer denemeler,insan klonlamalar,kimyasal silahlar,daha ucuz enerji için kurulan santraller,uzay bilimi,silah teknolojisi vs vs....
    Dünyayı kendi ellerimizle yok ediyoruz.
    ...
    Dostum,

Sen benden çok yaşayacaksın! Uzunca bir zamandır aynı konuyu sitede dile getirip getirmemekte tereddüt ediyordum. Benim bir yanımı hep saran, hiçbir zaman gitmeyen karamsarlığın nedenidir bu düşünceler. O kadar açık ki, bu dünyayı insanların yokedeceği! Diğer yanım her ne kadar iyimsel olmaya, umutlar beslemeye çalışsa da, dünyanın şu an üzerinde kurulu olduğu düzen fazlasıyla bozuk, gün geçtikçe de daha çok bozuluyor...

İki gün önce Nijer'deki kuraklığı, hayvan leşlerini ve can çekişen bir deri bir kemik insanları televizyonda görünce içimden geçti ve dehşete düştüm: ya dünyadaki hiçbir toprak parçası hiçbir ürünü yetiştirmeye izin vermezse? Ne olacak durumumuz o zaman?

Only after the last tree has been cut down
    Only after the last river has been poisoned
    Only after the last fish has been caught
    Only then you will find out that money cannot be eaten
    (Cree Prophecy)

.............
    Dunyadaki son agac kesildiginde, son nehir kirlendiginde, son balik tutuldugunda, parayi yiyemeyecegimizi anlayacagiz ancak...

İnci,

Bu bir kızılderili sözüdür ve yıllardır bizim öncelikle işyerimizin, şimdi de evimizin duvarında asılı kocaman bir poster olarak durur

Ayni poster benim de duvarimda var. Kocaman bir kizilderili kadin resmi altinda. Yazilanlari okuyunca ilk aklima o geldi. Ingilizce yazdigim icin Hamdi kizmistir belki ama

kitap deyince aklıma geldi..

Tatilde kitap demişsin ya aklıma geldi.
    Eşim tatilde pek kitap okuyan biri değil. normalde de okumaz ama neyse
    Bu durum beni rahatsız ediyor. o zaman çocukta yok. ben kitap okuyorum. o oturuyor. olmuyor. beni meşgul ediyor. kitap okumamı engelliyor.

bende bir tatilde. onun ilgisini çekecek bir kitap aldım. şööle mafyalı dolambaçlı türden. Türkiyeden olup bitenleri anlatan cinsten.

aldığıma bin pişman oldum. Kitabı elinden düşürmedi.
    "Gel denize girelim" yok. kitap okuyor.
    "iki laf edecem" yok. kitap okuyor.
    "gel romantik takılalım güneş kremi felan sür " yok.

velhasıl 400 sayfalık kitabı bitirdi.

işte öyle.

Re: inci ve aynur'a

inci,yok kızmam.
    ben de pek çok yerde ingilizce kullanmak zorunda kalıyorum.
    hayatın gerçekleri başka şey,olmasını istediğiniz başka.
    ben bunu değiştiremem ne yazık ki.
    aynur,hepimizin tatil anlayışı farklı.
    ben de,tatile gidip de kitap okuyan insanlara şaşırarak bakıyorum.ama kimseyi de aşağılamıyorum.oysa kitap okumadığım için aşağılanıyorum.
    tatilde kitap okumanın;bişeylerin ölçüsü gibi algılanmasına,
    insanların bu konuda da kategorize edilmesine,önyargılı olunmasına,insanların biryerlere konulmasına karşı çıkıyorum.
    şimdi kalkar ben,tatilde kitap okumanın hiç de iyi bir seçim olmadığı konusunda kırk sayfa felsefe yaparım.
    sabaha kadar tartışabiliriz.
    neyi değiştirir?
    bırakalım isteyen istediği gibi vakit geçirsin.
    herkes nasıl mutlu olacaksa öyle yapsın.

bilgiyi doğru kullanmak..

yıllar önce okuduğum bir yazıdan aklımda kalanları aktaracağım.. çok kabaca..
    '... mühendisler tarafından yapılan ve içinde insanların insanlık dışı şekilde öldürüldüğü gaz odaları gördüm... hiroşima'ya atılan bomba sizce kimin eseriydi? ... vs vs..'
    eğitim ve bilgi doğru şekilde kullanıldığı sürece en güzel, yanlışa yönlendiği zamansa en kötü olabiliyor..
    ben de kıyamet denilen şeyin gökten inmeyeceğini düşünüyorum, insanlık kendi sonunu hazırlıyor işte, görüyoruz, şahit oluyoruz.. amerika konusundaki fikrim ise (bilgiye sahip oldukları vb doğrultusundaki) maalesef en yanlış ellerde olduğu bu bilginin.. bütün avrupa ozon tabakasını yok eden gazların üretimini düşürme ve uzun vadede kaldırma çabasındayken, amerika nın çıkarlarına ters düştüğünü savunularak buna bile katılmamış bir ülkeye diyecek hiçbir şeyim yok.. dünyada genleriyle oynanmamış bir cins bitki bile bırakmayan ve aynı zamanda 'bu ekololjik vs' diyerek çeşitli vitamin, özel üretim besin katkıları vb üreterek bunu sektör haline getiren ve tüm dünyayla birlikte kendi insanına da bunu yapan bir ülkeye diyecek birşeyim yok.. örnekler uzar gider..

kitap konusundaysa, uzun süredir başladığım hiçbir kitabı bitiremediğimi utançla dile getirmek istiyorum. bu nedenle yorum yapmayacağım...

kitap

tatilde kitap okumamak sorun değil. Asıl sorun kitap okumayan bir millet olmamızda. okuyan, araştıran bir millet olsaydık.
    tatilde okumamayı kompleks yapmazlardı

Bilgi..
    hep derim "cahilin cesaretinden korkmali" diye..hem deriz her forumun sonunda "egitim sart" diye..Ancak yine de bilgi nin fazlasi biraz urkutuyor beni.

bir soz duymustum izledigim bir filmde artik hangi ulusun atasozu bilmem.."bilgi mutsuzluk getirir" diye..

diger yandan "besikten mezara kadar ilim ogreniniz" diye ogutleyen bir dinin mensubuyum..

dolayisiyla "bilginin etigi" nin tartisilmasi ve sinirlarinin belirlenmesi taraftariyim. Yani iyi bilgi var kotu bilgi var..veya tum bilgiler iyi de kullanicilari zalim..(atom bombasi ornegi)

gecen aksam bir filmde de dunya ya hukmetmeye kalkismis bir bilim adami filmin kahramanina "ben Tanrinin biraktigi yerden devraldim" diyordu..klonlamayla iligli bir filmdi, adini sormayin zaplarken yakaladim cumleyi..

velhasil benim kafam bilgi yonunden biraz karisik..

kitaplara gelince;

yaz rehavetinde sabun kopugu populer kitaplar okuyorum. ise aktarmali servislerle geldigimden yolu degerlendirmis oluyorum..kisin daha bi agir kitaplar tercihim..belki de yaslaniyoruz artik fikir kitaplari agir geliyor bilemiyorum..

tatile giderken mutlaka kitap alirdim yanima(eskiden) ancak 2 cocukla cook zor...selametle gidip gelmek mutluluk vesilesi oldu nerde kitap okumak..