1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 14 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
  1. Neler yapabilirim ve neler yaptınız anneci bir bebek büyütürken?

Merhabalar;
    Kızımın bir yaşını kutlamamıza neredeyse günler var...
    Çok neşeli,çok çok sosyal,hareketli ve bir bebeğin olabileceği maksimum dozda güleryüzlü bir bebek benim küçük kızım...
    Ama sözkonusu ben olunca ve de uykusu, kızımın bu sıcak ve meleksi yanı gidiyor bambaşka bir bebek oluyor.Sürekli yüksek tonda cırıldayarak bağıran,hıçkırıklarla içlenerek ağlayan bir bebek geliyor karşıma..
    Doğumdan beri çalışmıyor olmam dolayısıyla sürekli beraberiz oyunlar oynuyoruz konuşuyoruz onu ihmal etmiyorum.Çok sık gezilerimiz,alışveriş ve arkadaş tatillerimiz oluyor.Bir çok insanla hemen kaynaşıyor kendi kendine de oynadığı oluyor.
    Ve aslında 9.ayımıza dek herkesin hayret ettiği bir çocuklu aile profili çiziyorduk biz.Biz değişmedik ama ne olduysa 9.aydan sonra huyu 180 derece değişti kızımın ve ben ilk zamanlar dişe bağladım.
    Geceleri ve gündüzleri yarım saat aralıkla uyanmaları hala sık sık oluyor.Bazen bir saat uyusa ve ben biraz nefes alsam diye gözünün içine bakıyorum ama ancak yarım saat sürüyor.Olay artık diş sıkıntısı aştı diye düşünüyorum.Sütten kesmeyi dahi düşündüm.Kendi yatağında uyuyan,uyurken sadece kucağıma yatıp başını bana yaslayan bir bebek ama uykuları o kadar sık bölünüyor ki (ben bu satırları yazana dek iki kez uyandı)son aylarda %50 uykusunu kucağımda alır oldu.
    Mutfakta,banyoda hatta yan odada bulunmam bile canını acıtıyormuşcasına ağlamasına yada bağırmasına yetiyor.
    Sinirlerimin yıpranması,bazen ondan duygusal uzaklaşmalarımın bana verdiği suçluluk hissine son bir aydır babamızın sabrının taşması da eklendi.O da haklı ,işten geliyor yardımcı olmaya çalışıyor onda da durmuyor ve sürekli yatana dek huzursuz,beni isteyen ve ben aklına esince inanılmaz çığlıklar atan bir bebek kızımızın bizi alıştırdıklarının çok tersinde.
    Bu konuda hiç bir şey yapamıyorum çünkü durmuyor o ruh haline bürününce.Geceleri emziği düşünce bile ayağa kalkıp bağırıyor.
    Doğal olarak laf anlatamıyorum bağırmam sadece ben de ve babamızda stres yaratıyor.Uzmanlar''olur böyle''diyor doktorumuz da ''olacak o kadar''dedi.İnsanlar bu tür duygu ve olumsuzlukları çok fazla yadırgıyor belki haklılar ama nedensizce bağıran bir bebek insanda tahrip edici bir etki yapıyor.Ne yapabilirim ve desteğe çok fazla ihtiyacım var.Eşimle de ilk yoğun tartışmamızı bunların sonucu doğan stresle yaşadık ve gerginliğime ortak hatta derman olacak her türlü bilgiye minnettar kalacağım...Lütfen neler yaşadığınızı ve eğer yaşadıysanız benzer duygularınızı paylaşır mısınız ....

Re: Neler yapabilirim ve neler yaptınız anneci bir bebek büyütürken?

24 saat anne olmak keyifli ancak hem beek hem de anne açısından kısır döngü...

Bir müddet sonra melek bebek bir anda akıllı,annesini parmağında oynatan bir dahiye dönüşür.

Tek çözümü günün belirli saatlerinde ayrı ayrı vakit geçirmek,inan bana 2 çocuk büyüten tecrübeli bir anne olarak başka çözüm yok diyebilirim sana....

Bağımlı bebek,bağımlı akıllı çocuğa dönüşmeye aşladığı an her ikinizinde ruh sağlığı açısından mola almanızda fayda var.

Peki bu mola nasıl alınacak;ya bir bakıcı,ya bir yardımcı ya da gün içinde onunla 2-3 saat geçirebilecek bir aile büyüğü....

Henüz çok ufak olduğu için yuva ya da kreşi tavsiye etmem ama sana çocuksuz geçirebileceğin boş zaman yaratabilecek bir kurtarıcı tüm düzenini baştan kurmana ve rahat bir nefes almanıza neden olacak.

Bunun dışında hiçbir çözüm yok !

Benim önerimi umarım değerlendirir,eşinle de bozulan ilişkinizi düzeltirsin.Hiç sordun mu kendine "24 saat annelik yaparken kaç saat kadın olduğunun farkına varıyor,kendin ve eşin için birşeyler yapıyorsun" ?

En son ne zaman başbaşa yemek yediniz,yürüdünüz ya da sinemaya gittiniz ?

Blog Girişleri
    13

bizimkiler bebekken, tahammül sınırımın zorlandıgını hissettigim anda annem ya da kayınvalidemi devreye sokuyordum..
    yanlarında kalmak ne onlar icin ne benim iyi olmuyordu..
    gergin olmak, en ufak bir ikilemede bile duygusal patlamalara yok acıyordu..

cocuklar emin ellerdeyken, ben kendimi alıp ya bir alışveriş merkezine , ya bir arkadaşımla yemege gidiyordum..
    tazeleniyor, moralleniyor, zıpkın gibi sinirlerle geri donuyordum..
    tahammulum sasılacak derece artıyordu..
    ikinci bir tıkanmaya kadar gül gibi geçinip gidiyorduk..

sen iyi olmazsan kimseye faydan olmaz..
    sen kötü hissedince, cocuguna yansıyacak, o da sendeki gerginliği hissedip huzursuzlugunu sana yansıtacak..kısır dongü icinde sinirleri yıpranan sen olacaksın..

kendine vakit ayırman, bebegini güvenebilecegin birine bırakıp birkac saat kendin icin yasaman cok iyi gelecek..
    ben de denedim ve gördüm

ve inan bebegi bıraktıgın her kimse, onunla seninle oldugundan daha sakin vakit gecirecek..gözün arkada kalmasın yani..sadece bir profesyonel olsun yeter..bakıcı da olabilir..akrabalarından biri de..işi bilsin yeter

bir de cocuklar hep anneye yapar derler ya..
    oyle oluyor gercekten..
    ilgiyi hep kendilerinde istiyorlar..sevgiyle ya da kızgınlıkla farketmiyor..ilgilenilsinler de..

4. Re: Neler yapabilirim ve neler yaptınız anneci bir bebek büyütürken?

Merhabalar,

oncelikle aramiza hosgeldiniz. Bu anlattiklarinizin 9. aydan sonra olmasi bir teseduf degil aslinda. Bu donemde ( 6. aydan sonra bir zamanda ) bebekler, onceleri anneleri ve kendilerini bir butun zannederken farkli bireyler olduklarinin ve annelerinin kendilerini birakip gidebileceginin farkina variyorlar. Iste bu donemde ayrilma korkusu ve yabanci korkusu basliyor. Ayrilma korkusunu yenmek icin bir oyuncagi veya yuzunuzu saklayip sonra ortaya cikararak ona gorunmeyen seylerin aslinda varoldugunu ( cunku sizi bir butun sanarken anneyi goruyoorsa vardir, gormuyorsa yoktur diye dusunuyordu ) ve anne gitse bile geri gelecegini ogretebilirsiniz. Kendinize hafta da birgun de olsa vakit ayirmanizi tavsiye edecegim.

Benim kizim da sizin kiziniz gibi bana cok duskun. Bazen babasini bile gozu gormuyor, gunlerce banyo yapamadigim zamanlar oldu. Cok da uykusuzdu. Ben oncelikle kendi basina uyumayi ogreterek uyku sorunu cozdum. Sonra hafta da bir gun krese basladik. Sonra kendime bir is buldum ve bu iki gune cikti. Yine hafta da bir gun de oyun grubumuz var. Benim kizim kendi yasitlarinin bile yanina yaklasmasini istemiyordu, simdi biraz daha iyi. Yavas yavas alisiyor. Basta cok zordu. Gittigi ilk 4 gun kreste hicbirsey yemedi. Gecen hafta yemek yemegede basladi neyseki. Krese birakinca anneler sucluluk duyarmis ya ben hic duymadim inanin. Aglamadim mi hem de cok. Ama o yemek yemeyip ac dolastigi icin, o uzuldugu icin uzuldum ve agladim. Ben iyi bir anne olabilmek icin hem psikolojik hem de fiziksel olarak saglikli olmam gerektigini dusunuyorum. Bunu da kendime de zaman ayirarak saglayabilirim ancak. Inanin kendimi su an daha saglikli ve mutlu hissediyorum.

Sevgiler

Merhaba canım;
    aramıza hoşgeldin..Benim minik oğlum Arda da şuanda 1 yaşında.Arkadaşlarımın da dediği gibi çocukla geçirdiğin saatlerin huzurlu, mutlu olmasını istiyorsan önce kendini mutlu edeceksin.Bunu başaramıyorsan , bebeğin bunu çok kolay kullanır ve kendini tamamiyle ona bağımlı bir anne olarak bulursun.Bu da dediğin gibi eşinle tartışmaların başlamasına, sinirlerinin gerilmesine , bir süre sonra da bebeğine karşı sabrının tükenmesine neden olur..
    Arda da her bebek gibi bizi sürekli yanında görmek istiyor.Yanlız başına oda da kaldığı zaman ağlamaya başlıyordu.Ama ben bunu çözdüm.Nasıl mı? Yanında ayrılırken onunla sürekli konuşuyorum'' arda bak ben mutfağa gidiyorum,annecim ben burdayım, geleceğim v.b.''O da bir süre sonra benim sesimi takip etmeye, peşimden gelmeye başladı.Daha sonra beni arayıp bulduğunda, onu terk etmediğimi anlamış olacak ki artık peşimden gelmiyor..

Bunu zaman içnde sende çözebilirsin.Sana kolay gelsin canım..

Aramıza hoşgeldin.

Sana Allah kolaylıklar versin demek istedim. Geceleri uyandığına babasının ilgilendiği oluyor mu? Çünkü sürekli senin ilgilenmen seni ruhsal ve bedenen çok yıpratır. Ben hiç bunları yaşamadığım için aslında pek yardımcı olamayacağım ama senin dışında birinin araya girmesinde senin açından faydası olacağını düşünüyorum

Blog Girişleri
    1

Taşlar yerine oturuyor

Vildan yazdı:

En son ne zaman başbaşa yemek yediniz,yürüdünüz ya da sinemaya gittiniz ?

Demişsin ya, düşündüm bulamadım, sanırım 2002 ylındaydı, hayatlarımızı bebeklerimize endexlemekle doğru mu yapıyoruz, yani onlarla 24 saat geçiren sinirli, bunalımlı anne olmak mı güzel, yoksa doyasıya tüm sevgi, ilgi ve sabrımızı onlara verdiğimiz birkaç saat mi?

Ben artık 2. şıkkı yapmaktan yanayım, sinirlerimin gittikçe gerildiğini ve sabretme süremin gittikçe kısaldığını farketmiş bulunmaktayım. Bebeğimin ve benim ruh sağlığımızın iyiliği için onu başka alanlara kanalize etmeye çalışacağım.

Re: Taşlar yerine oturuyor

Benim oğlum hiç anneci olmadığı için bişey diyemeyeceğim Allah kolaylık versin demek istedim.

Ben de anneci değil diye üzülürdüm

Ece de boyleydi..
    hala daha pesimi birakacak gibi degil..illa annesi olsun baska bi sey de gozu yok..
    maksimum sabir gerekiyor ve arkadaslarin dedigi gibi ara sira kacamak yapmak lazim.
    ben endise ederdim acaba bana cektirdigini biraktigim kisiye de yapar mi diye, ilgisi yok inan..tecrubeyle sabit ki ne kizkardeslerime ne anneme ne bakicimiza aynisini yapiyor..onlari rahat birakiyor ama beni her an goz hapsinde tutuyor..

velhasil..
    biraz imkanin varsa akraba, komsu vs..1-2 saatligine birak bebegini..hem artik buyumus..arkadaslarini cagir eve, sen git onlara..cocuklu ailelerle gorus vs..
    yatmadan once gaz giderici bebek caylarindan ver..belki ilik bir banyo yaptir..sicaklar da uyku kalitesini bozuyor..

kolay gelsin..

10. Re: Neler yapabilirim ve neler yaptınız anneci bir bebek büyütürken?

Kizim 13 aylik olana kadar esimin ailesi ile oturdugumuz icin anneci bir kizim olmadi. Bunu kuzenimde gordugumde cok sasirmistim. Kizim daha 1 aylikken ilk defa onu birakip yemege ve sinemaya gitmistik. Yani bu konuda cok rahattim saolsun kayinvalidem durumu cok irade ederdi, bu konuda cok sansliyim.

Canim senin durumuna cok uzuldum sonucta Mutlu anne=mutlu cocuk, inan bu boyle arkadaslarinda yazdiklari gibi care kizina haftada bir kacgun bakabilecek birini bulup kendine zaman ayirman.
    Sana kolay gelsin insallah yakinda buna bir cozum bulursunuz.

sevgiler