1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 19 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

2 yaşındaki oğluma kendi kendine uymasını nasıl öğretebilirim Önerilerinizi bekliyorum...

Oğlum Arda 2 yasında ve bizim odamızda kendi yatağında uyuyor..ancak ilk önce anne ya da babasıyla bircok masaldan sonra ve uzun uğraşlardan sonra uyuyor.Artık kendi odasında ve kendi kendine uyumaya alşmasını istiyoruz.Nasıl Yapabiliriz.

Re: 2 yaşındaki oğluma kendi kendine uymasını nasıl öğretebilirim Önerilerinizi bekli

Merhabalar,
    şu kendi kendine uyuma meselesini çözebilmiş olan arkadaşların önerilerini bende sabırsızlıkla izleyeceğim.Ama öncelikle sizin için önemli bir diğer mesele de kendi odasında uyuması.iki işi aynı anda yapmak bana pek mümkün ve sağlıklı gelmiyor. O yüzden öncelikle sizin eşliğinizde kendi odasında uyumaya alışması lazım bence.biz Eylül'ü 6 aylık olduğundan beri kendi odasında yatırdık.
    Şimdi de sütünü içiyor ve bazan ben bazan babası yatağının yanına koyduğumuz bir sandalye de oturup arada sırtını yada başını okşayarak uyumasını bekliyoruz.15/25 dak. arasında uyuyor.Şimdi sizin, Arda'nın yaşı gereği bir çok dirençle karşılaşmanız mümkün.Örneğin biz bir ara Eylül grip olduğu için 3-5 gün bizim yatağımızda yatırmıştık.Sonra iyileştiğinde kendi yatağında yatırmaya çalışınca,daha önce çok sevdiği yatağının duvarındaki winy pooh kahramanlarından tiger'dan korktuğunu falan gösteren işaretler yaptı ağladı vs.Bizde çok şaşırdık,üzüldük,inandık ve şoktan o gece tekrar yatağımıza götürdük. Ben ertesi gün gün boyu çocuklu arkadaşlarımdan tecrübelerini aldım ve anladım ki ya gerçek yada yüksek ihtimal bizim yatağımıza gelmek için oynadığı bir oyundu bu. Bu durumu anlamak için de o akşam o Tiger posterini bizim yatağımıza getirdim ve ay ne cici senin eski dostun falan yaptım.O ana kadar onu görünce çok korkuyormuş gibi yapan kızım ne yaptı?
    aaa cici cici deyip bir gizel sevdi Tiger'i. Bizde hemen işte kendi yatağımızı ne kadarda özlemişiz gibi sözlerle işi gürültüye getirip(Tiger'ide oyuncak sandığına beraber koyup,oda uyusun dinlensin diye) kızımızı yatağında yatırdık.
    Şimdilik sadece sabaha doğru uyanıp yatağımıza gelmek istiyor.Bizde alıyoruz.
    Kendi kendine uyuması içinse biraz daha büyünce bakarız diyoruz.
    biraz zor ve yorucu bir dönem olacak galiba...
    size kolay gelsin

3. Re: 2 yaşındaki oğluma kendi kendine uymasını nasıl öğretebilirim Önerilerinizi bekli

GALIBA BIRAZ DUYGUSAL YAKLASTIGIMIZ YADA BELKI DE BIRAZ KENDI RAHATIMIZI DUSUNDUGUMUZ ICIN BEBEKLERIMIZI DOGDUKLARINDA ODALARIMIZA ALIYORUZ AMA YASLARI BIRAZ ILERLEYINCE BIR TURLU KENDI ODALARINA GONDEREMIYORUZ DEGIL MI ?
    BEN BIRAZ KETUM VE KATI OLDUM BU KONUDA .EGITIM KITABINDA OKUMUSTUM 3 AYDAN SONRA BEBEKLERIN ALISKANLIKLARI BASLAR SONRA YENI SEYLERE ALISMALARI ZOR DIYE . BU NEDENLE SADECE ILK 2,5 AY SEPETINDE BIZIM ODAMIZDA YATTI LARACIM . SONRA HOPP ODASINA . EHH TABII ICIM TITREDI ONU AYRI ODAYA ATMISIZ GIBI AMA YOK DEDIM KATI OLMAZSA SONRA IKIMIZDE UZULUCEZ . ESIM BILE INANMADI KALKIP DURMA AL YANIMIZA DEDI . HAYIR DEDIM . SIMDI HER YERDE SOYLER LARA'NIN DUZENLI UYKU EGITIMI ANNESININ SAYESINDE OLDU BANA KALSA SIMDI YATAGIMIZDA BILE YATARDI DER. USENMEDIM HER AGLAYISINDAN UYANDIM ZATEN ODALARIMZDA BITISIK SESLENINCE BILE HEMEN SUSUYOR GELIYORUM DIYINCE . SONRA BIZ DE EMZIRME OLAYI DA BIRAZ ERKEN BITTI DIYE HEMEN MAMA VERDIK BU DA ONUN GECELERI KESINTISIZ UYUMASINA NEDEN OLDU . SU ANDA 7 AYLIK VE ODASINA BAYILIYOR .SAAT 9 GIBI MAMASINI ICIYOR YATAGINA YATIRIYORUM ILK GUNDEN BERI HIC ISIK KULLANMADIK ODASINDA PERDELERI SIKICA KAPIYORUM ISIGIDA . YATAGINA KOYUYORUM , BIR 5 DAKIKA SARKI SOYLUYORUM ODADA LARA DA ELIMI TUTUYOR UYUYUVERIYOR. SONRA SABBAH 6,5 A KADAR DELIKSIZ UYKU .
    YANI BEN SANA YARDIMCI OLAMAYACAGIM AMA YENI DOGUM YAPACAK ARKADASLARA SOYLEMEK ISTEDIGIM LUTFEN HEMEN 2,5-3 AYLIK IKEN BEBEKLERINIZI KENDI ODALARINA KOYUN . BU IKI TARAF ICIN DE DAHA KOLAY OLACAKTIR .
    SANA KOLAY GELSIN SIBEL. 2 YAS DA BIRAZ ZOR OLABILIR AMA SABIRLA BASARABILIRSIN.
    SEVGILER /CIGDEM

4. Re: 2 yaşındaki oğluma kendi kendine uymasını nasıl öğretebilirim Önerilerinizi bekli

Vallahi bende ilk zamanlar bu konuda çok sıkıntı çektim gerçi arasıra gene yaşıyoruz ama. Ege yi ayağımda sallarken kopuyordum biraz daha büyüyünce artık yastıktan atlamaya başladı baktım olmayacak bu iş.
    Yere bir yastık atıyorum önceleri yastıkla boğuşur uyumazdı şimdi alıştı yastığı görünce hemen kafasını dayıyor yastığa oynaya oynaya uyuyor. Eh bazen tv reklemlarından da destek almıyor değiliz.
    Ancak Ege ile hala aynı odada uyuyoruz çünkü Ege uyandığında yatağından sarkmaya çalışıyor ve bu beni çok korkutuyor yani sesini duyar duymaz kontrol etmek istiyorum. Ayrıca gece benimle daha güvende gibi geliyor fakat aynı yatkta yatırmıyorum sadce beşiği bizim odamızda.
    SEVGİLER

5. Re: 2 yaşındaki oğluma kendi kendine uymasını nasıl öğretebilirim Önerilerinizi bekli

Merhaba,
    4-5 ay öncesine kadar biz de oğlumla aynı odayı paylaşıyorduk. Şu an 3.5 yaşında olur kendisi. Baktım bu bööle olmayacak. 2 odalı evimizin 1 odasını beyfendi için düzenledik, yeni yatak-dolap aldık. Süsledik bordür falan. Badanası yapıldı. "AA bak oğlum senin odan ne güzel olmuş, bizim odamızdan daha güzel" diye diye onu odasına ısındırdık önce. Bir-iki hafta ona kendi yatağında sadece uykuya dalana kadar eşlik ettik ben ya da babası. Geceleri bazen uyanınca gene yanımıza geldi. Tekrar dalınca yatağına götürdük vs.vs. Bir süre sonra kendi kendine uyumak istediğini söylemeye başladı. Tamam dedik. Aralarda tam alışana kadar gene yanımıza geldi. Yani bir süre getir götür yapıyorsun. Ama alışıyor gülüm. Şimdi sabaha kadar kendisi uyuyor. Şu an çiş çalışmamız var geceleri. Ona rağmen tuvaletini yapar yapmaz yatağına atıyor kendisini. Yani biraz sabırla herşey halloluyor. Umarım yardımcı olabilirim.
    Sevgilerr..

Re: 2 yaşındaki oğluma kendi kendine uymasını nasıl öğretebilirim Önerilerinizi bekli

merhaba yine ben,
    ya telefonlardan çok önemli bir şey yazmayı unuttum.birde yastık,yorgan yada onun için sadece yatağında kalacak bir oyuncağı yada hepsi(Eylül'de olduğu gibi,yastığını çok seviyor ve yatak arkadaşı Leyla adındaki oyuncak bebeğine sarılarak uyuyor)çok işe yarıyor.

Kızlar galiba ben aranızda en kötü anneyim çünkü Yiğit'i doğar doğmaz kendi odasında yatağında yatırmaya başladım.

Sonra biraz büyüyünce tek başına kendi odasında ve yatağında yatmak istemedi, bu sefer sorunun odası veya yatağı değil de tek başına olmasından kaynaklandığını anladık ve onun odasında yatağının yanında o uykuya dalana dek ben de yattım. Önceleri uyuyana kadar bekledim, sonraları uyumaya yakın yanından kalktım, ağladı, tekrar geldim ve evde olduğumuz yanında olduğumuzu söyledim, masallar anlatıldı, şarkılar söyledim derkeen bir süre sonra bizim çoko alıştı. Şu an yatağına götürüyorum. Yanına uzanıp biraz masal anlatıp, şarkı söylüyorum. Uyursa uyuyor, ya da uyumaya yakın iyi geceler dileyip yanından ayrılıyorum. Bir de oyuncakları odasına götürdük, eskiden oyuncaklar heryerdeydi... sonra oyuncakları ile ya da onunla hep odasında oynadık, odasını sevdi ve benimsedi. Bazen 2 yaş inatçılığı tutup zivanadan çıkınca da onunla özel olarak odasında konuşuyoruz. Ödüllendirmeler, yani onunla özel paylaşımlarımız hep onun odasında oluyor. Odasını seviyor. Yatağını süsledik, (çıkartmalar ve kedi resimleriyle) yatağının ne kadar güzel olduğunu söyleyip, ne kadar şanslı bir çocuk olduğunu hatırlatıyoruz arasıra. Bazı çocukların böyle yataklarının ya da odalarının olmadığını oyuncaklarının ne kadar güzel olduğunu falan anlatıyoruz yeri geldikçe, böylece sahip olduklarının değerini de kavrayacak yavaş yavaş...

Herkese kolay gelsin

Sevgiler

8. Re: 2 yaşındaki oğluma kendi kendine uymasını nasıl öğretebilirim Önerilerinizi bekli

Merhaba,
    Aranıza yeni katılanlardan biri olarak bende birkaç satır yazmak istedim. Yağız doğduktan 20 gün sonra odasında yatmaya başlamıştı. Emzirme maceramızda başlamadan bittiği için, her akşam saat 20.00'de biberon mamasını içer, hastalık yada başkaca bir aksilik olmazsa sabah 06.00'ya kadar uyurdu...
    Biberon maceramız bittiği için o güzel mama içerek mışıl mışıl uyuma dönemimiz uçup gitti. Bizde sıkıntılı bir dönemden geçiriyoruz. Hem tekrar mama içererek uyutabilmek için mücadele veriyoruz hem de içmeyecekse bari kendi kendine uyusun diye çırpınıyoruz.
    Devam ettiğimiz pedagogun bize bir önerisi olmuştu. 5 akşamdır onu uyguluyorum. Gerçi oğlum henüz bir yaşında, yaş dönemlerine göre önerilenlerde farklı olabilir ama yine de tutan bir method...
    Akşamları esnemeye başlayınca salonda ışıkları çok hafif kısıyoruz, yere bir minder ve ayıcıklı örtülerini seriyoruz. 10-15 dakika minderin etrafında, üzerinde dönüp duruyor, sonrada kafasını mindere dayayıp uyuya kalıyor. Derin uykudaykende yatağına aktarıyoruz.
    20 gün kadar bu yöntemi uyguladıktan sonra kendi odasındaki yatağa geçireceğiz.
    Size ve deneme aşamasında olan tüm arkadaşlara iyi şanslar diliyorum...

Merhaba, benim oğlum 5,5 yaşında ve 6 aydır kendi kendine uyuyor. Ondan önce hep kendi yatağında uyudu ama hep masalla ve yanında birimiz yatarak. Okuluna bu eziyetin ne zaman biteceğini sorduğumda bana hep daha erken hele bir 5 yaşını bitirsin cevabını verdi. Çünkü daha bize ihtiyacı olduğunu ve bizi hissetmek istediğini güzelce anlattı. Bizde hep offflayarak bu süreci bitirdik. Gerçekten de 5 yaşına geldiğinde okulda kendin yat, erken yat kampanyası yaptılar ve Oğuz hemen o gece kendim yatabilirim dedi ve yattı. Şu anda sadece masal okuyoruz ve içeri gidiyoruz. Hele öğlen uykusunuda kesti,saat 9:00'u zor ediyor. Bizede gündoğdu, tabi bu arada sosyal hayat sıfır. Napalım bunada şükür, moralinizi bozmuş olabilirim ama ben bunları bu şekilde yaşadım. Umarım sizinki daha kolay olur. İyi günler...

10. Re: 2 yaşındaki oğluma kendi kendine uymasını nasıl öğretebilirim Önerilerinizi bekli

arkadaslarin yazdiklarini okumaya firsatim pek olmadi ama kisaca ben söyle uyutuyorum....
    5-11 ayliga kadar salladim ama ozamanlar ceykan hastaydi ve bilmiyordum uyumuyordu saat basi uyaniyordu hastaligini düzene koyduktan sonra..
    yatma saatine yakin sakin oyunlar oynamaya ve sonrada yatagina koyup iyigeler diyipodadan cikiyorum biraz oynadiktan sonra uyuya kaliyor.... arada bir mizmizlik yapiyor babasi ve ya ben basini okuyoruz elimizle biraz salliyoruz uyuyor alismasi yaklasik bir hafta sürdü

uykusu gelince yatirmaya özen gösteriyorum...aksam 21.30 sabah 9-10 a kadar uyuyor ölen 1-4 arasi da uyuyor oglum cok uykucu sibel teyzesi