Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.

Evlerimizi çocuklarımız için GÜVENLİ olması açısından bir kez daha gözden geçirmeye

Ne dersiniz arkadaşlar?

*Örneğin; yaz geldi, camlarımız açık, peki camlarda koruma var mı? ya da açıklık seviyesi kontrol altına alınmış mı ve çocuğumuzun sarkması veya düşmesi engellenecek güvenlikte mi?
    *klozet kapakları için basit bir kilit sistemi var mı? özellikle küçük ve yeni yürümeye başlayan çocuklar için tehlikeli olabiliyor
    *Balkon için gerekli ve yeterli önlem aldık mı? örneğin balkonda sandalye bırakıyorsak, balkon kapısı daima açık mı? yoksa balkon kapısı kontrollü bir şekilde mi açık tutuluyor?
    *Küvette kaymaları engellemek için küvete sereceğimiz plastik bir paspas gayet güzel iş görüyor, var mı?
    *kapılara ellerin sıkışmasını önleyecek türden bir önlem aldık mı? kapı üstüne atılacak basit bir havlu bu işi görebiliyor.
    *Sokak kapılarımız daima anahtarla kilitli mi? Çünkü geçen gün babası çöpü dışarıya koyduktan sonra kapıyı kilitlemeyi unutmuş ve çoko kendi başına Markete gitmeye kalkıştı, daha doğrusu kapıyı açar açmaz fark ettik, ya farkına varmasaydık?
    *Çamaşır suyu, detarjanlar, şampuanlar v.. kimyasal içerikli solüsyonlar, ilaçlar çocuklarımızın erişemeyeceği bir yerlerde mi?
    *Kesiçi mutfak aletleri ve ev aletleri el altından uzakta mı?
    *Ufak tefek özel eşyalarımız, tokalar, küpeler vb.. yutulmaya müsayit ufak şeyler ortalıkta değil değil mi?
    *altı kayan terlik ve ayakkabıları çocuklarımıza giydirmiyoruz?
    *Merdiven boşlukları ve asansörlerde onun öz güvenini de sarsmayacak şekilde kontrollü ve dört göz müyüz?
    *Emzikler umarım bir ip ile çocukların boynuna asılı değildir?
    *Yemek yedirirken lokmalar küçük, su içerken bardaklar plastik ya da ağızda kırılmayacak cinsen mi?
    *Ocak ve fırınların önünde koruma var mı? Çocuğumuz ocak, fırın ve tüp gibi şeylerle oynanmayacağını biliyor mu? biz gerekli önlemleri aldık mı?
    *Taneli yiyecekler, üzüm, nohut, fasülye, mercimek gibi şeyleri çocuklar kulak ya da burunlarına sokmayı pek severler, bu konuyu da unutmayalım lütfen!
    *Yeri geldikçe ve zaman zaman onlarla bu konularda sakin, eğitici ve bir o kadar da eğlenceli sohbetler ediyor muyuz? Örneğin, karşıdan karşıya nasıl geçilir oyunları, sıcak ne demek, soğuk ne demek vb..
    *Çocuklarımıza kendilerini dinlemeyi öğretiyor muyuz? Örneğin karnı ağrıyan çocuk, ya da başı ağrıyan çocuğumuz bize bunları anlatabilecek bilgiye sahip mi?
    *İlk yardım biliyor muyuz? Bildiklerimizi ailece oyun halinde zaman zaman oynayabiliyor muyuz?

Ben ilk etapta aklıma gelenleri yazdım, sizlerde ekleme yaparsanız hep birlikte faydalanabiliriz deneyimlerimizden, tabi en önemlisi tüm bu tedbir ve önlemleri alırken çocuklarımızın öz güvenlerini sarmayacak tavır, ve cesaretlerini kırmayacak davranış kalıplarımızı da sorgulamak gerekiyor.

Herkese kazasız-mutlu günler diliyorum.

Sevgiler

Re: Evlerimizi çocuklarımız için GÜVENLİ olması açısından bir kez daha gözden geçirme

Eline sağlık Çiğdem ne güzel yazmışsın.

Emine

Re: Evlerimizi çocuklarımız için GÜVENLİ olması açısından bir kez daha gözden geçirme

Sevgili Çiğdemi gerçekten çok güzel bilgiler
    yazmışsın. Hatırlattığın için sağol...
    Ama bazen kaza hiç beklenmedik yerden gelebiliyor. Geçen yıl bize olduğu gibi... Tuna yatağının içinde ve korkuluklarına tutunmuş bir biçimde zıplıyor. Benim içim rahat, yatağında ya!!! Zıplarken ayağını bileğinden burktu ve tam 2 gün üzerine basamadı. Tabi bu arada ben hayatımda geçirdiğim en kötü iki günü geçirmiş oldum. Doktora götürdüm, röntgen çektirdik...
    Yani, biz annelerin gözü, uyurken bile açık olmalıymış öğrendim...

4. Re: Evlerimizi çocuklarımız için GÜVENLİ olması açısından bir kez daha gözden geçirme

SEVGİLİ ÇİĞDEM,
    DİKKAT EDECEK NE ÇOK ŞEY VARMIŞ. UYARILARIN İÇİN TEŞEKKÜRLER. BEN KLOZET KAPAKLARI İÇİN ÖNLEM AKIL ALMAYI HİÇ DÜŞÜNMEMİŞTİM. ÇEKMECE, DOLAP AÇMAYI ENGELLEYİCİ, KESKİN KÖŞELER VE ELEKTRİK PRİZLER İÇİN KORUYUCULAR GÖRDÜM DE KLOZET İÇİN OLANA RASTLAMADIM. NEREDEN TEMİN EDEBİLECEĞİM YADA NE TÜR BİR ÖNLEM ALMAM GEREKTİĞİ KONUSUNDA BİLGİ VEREBİLİR MİSİN?

SEVGİLER

Klozet kapakları neden tehlikeli olabiliyor; bugünkü Sabah Gazetesi'nden aldığım haberi kopyalamıştım ya, bu nedenle, bu zibidiler klozetlere ellerini sokabiliyorlar ya da içine düşebilirler

Tüm bunlar için çocuk mağazalarında satılan (Toys r us örneğin) basit bir mandal var, bu mandalı tuvalet ile kapağa tutturuyorsun ve iş tamam Bu mandal buzdolabı için de kullanılabiliyor.

Fiyatı da makul çok pahalı değil !

Sevgiler