Toplam 9 sonuçtan 1 ile 9 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: pekmez

pekmez

merhabalar herkese! herkese iyi bayramlar!
    bilmiyorum kaç kişi bu ikilemi yaşadı: ben iki kez düşük yaptım. ikisinde de kayınvalidem "sıcak tereyağlı pekmez" hazırladı, aç karına içtim; çabuk toparladım kansızlığımı. sırf kırılmasın diye içiyordum, kendim bile inanmıyordum olumlu bir etkisi olacağına. demir ile kalsiyum birbirini nötrler diye... şimdi süt olsun diye pekmezli süt içeyim dedim, hem sütü hem pekmezi içilebilir hale getirmek için, harika bir tadı oluyor; bir arkadaşım şiddetle men etti "boş süt" olur diye... yaa, mantığım da onu onaylıyor! siz neler biliyorsunuz? ne tavsiye edersiniz annelerciğim?

Re: pekmez

öncelikle hoşgeldin
    valla bende aynı ikilemi yaşıyorum çocuklara sade pekmez veremiyorum süte koyduğum zaman içiyorlar bende öyle veriyorum arada bakalım yorumlara bilen birileri vardır

Blog Girişleri
    1

a.vural yazdı:
    merhabalar herkese! herkese iyi bayramlar!
    bilmiyorum kaç kişi bu ikilemi yaşadı: ben iki kez düşük yaptım. ikisinde de kayınvalidem "sıcak tereyağlı pekmez" hazırladı, aç karına içtim; çabuk toparladım kansızlığımı. sırf kırılmasın diye içiyordum, kendim bile inanmıyordum olumlu bir etkisi olacağına. demir ile kalsiyum birbirini nötrler diye... şimdi süt olsun diye pekmezli süt içeyim dedim, hem sütü hem pekmezi içilebilir hale getirmek için, harika bir tadı oluyor; bir arkadaşım şiddetle men etti "boş süt" olur diye... yaa, mantığım da onu onaylıyor! siz neler biliyorsunuz? ne tavsiye edersiniz annelerciğim?
    Yaa kizlar bosverin millet ne derse desin...

Şööyle bol ayranlı kebap, ya da pekmezli süt, büyüklerimiz birşeyler biliyor da yapıyordu herhalde...

Kırk yılda bir et yiyorsanız tabii ki onun demirini kaybetmemek için yanında ayran içmezsiniz...

Ama sık sık et ürünü yiyor veya pekmez içiyorsanız, kaybettiğiniz demir aldığınız demirden çok çok az olmalı...Sonuçta etler de pekmez de sindiriliyor değil mi??? O kadar demir nereye kaybolacak? Aseton mu bu ki havaya uçsun?

bugun hurriyet gazetesinde okudum ve bizbize forumuna yazmistim.

PEKMEZ-PORTAKAL KIŞ İÇİN İDEAL KARIŞIM

Kış aylarının gelmesi ile beraber, çocukların takviye gıdalara ihtiyaç duyduğunu söyleyen Köksal, bu gıdalara örnek olarak, bal, süt, pekmez, C vitamini içeren, portakal, mandalina, greyfurt suyunu gösterdi. Ancak, pekmez ile sütün bir arada kullanılmasının sanılanın aksine yararlı olmadığını kaydeden Köksal, pekmezin içinde C vitamini bulunan narenciye suları ile karıştırılması önerisinde bulundu.
    "C vitamini pekmezde bulunan demirin daha iyi emilmesini sağlar" diyen Köksal, doğru bilinen bir yanlışa da işaret etti. Ailelerin çocuklarına günde bir kez C vitamini takviyesi yapmasının yanlış olduğunu açıklayan Köksal, C vitaminin her öğünde yinelenmesi gerektiğinin altını çizdi. "Kışın her öğünde çocuklarınıza mutlaka portakal, elma yedirin" diyen Köksal, Türkiye’de bol bulunan palamut, lüfer, hamsi gibi balıkların da tüketiminin arttırılması gerektiğini belirtti.

kisaca doktorlar pekmez ve sutun birlikte icilmesini onermiyor.

kaynak,hurriyet.com.tr

5. Re: pekmez

arkadaslar ıyı guzelde demekkı baya bı mıktarını yok edıyokı
    dr lar demır ılaclarının oncesında ve sonrasında sut cay gıbı ıceceklerle almayın dıyorlar.
    bızım dr muz portakal suyunu tavsıye edrdı

vallahi ben bizim oğlana sade veriyorum dut pekmezini ama bende duymuştum bir arada verilmemesi gerektiğini.ayrıca ballı sütde hiç faydalı değilmiş.sade verecekmişiz.

7. Re: pekmez

Pekmez sut ve sut urunleri ile birlikte alinmaz diye biliyorum. Sut urunlerinde ki kalsiyum pekmezdeki demir alinimini engeller. Kimyasal bir durum yani.

Sevgiler

evet ben de süt ürünlerinin demirin emilimini azalttığını duymuştum ve mümkün olduğu kadar buna uymaya çalışıyorum.

Kızlarım aç karnına pekmez yiyorlar çok şükür ama küçükken ılık suya bir kaşık pekmez ve birkaç damal limon yapıp biberonla verdiğm de oluyordu.

Naçisane bir tavsiye yumurtanın yanında portakal suyuda demir alımı açısından oldukça faydalı

Sevgiler
    Didem
    Sinem 9 yaş
    Zeynep 21 ay

Geçen hafta yapılan kan sayımımda aşırı kansızlık çıkınca, doktor demir takviyesine başladı. Bana süt ve yoğurtla birlikte alma, arada en az 1.5-2 saat süre olsun dedi. En ideali sabahları portakal suyu ile yani C vitamini içeren birşeyle birlikte alınması diyor doktorlar.