1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 20 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

ALEVİLER YİNE YOK

OKULLARDAKİ DİN DERSİ MÜFREDATINDA ALEVİLİĞİN 'A'SI YOK!
    Din dersinde Aleviliğin 'a'sı yok
    Hükümetin AB'ye uyum kapsamında Alevilikle ilgili taahhüdünü yerine getirmek için, Hazreti Ali ile Hacı Bektaş Veli, 'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi' dersinin müfredatına alındı. Ancak Aleviliğe sözcük olarak dahi yer verilmedi

Avrupa Birliği'ne uyum yasaları çerçevesinde Aleviliğin "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi" dersi kapsamına alınmasına karar veren Milli Eğitim Bakanlığı, bu yıl ilk kez ortaöğretim müfredatına, detaylı olarak Hz. Ali ve Hacı Bektaş Veli'nin yaşam öykülerini ekledi. Ancak, Alevilik kitapta ad olarak bile anılmadı. Bakanlık yetkilileri, "Alevi" sözcüğünün özellikle kullanılmadığını açıklarken, kitaptaki, Hz. Ali'nin sabah namazında öldürüldüğüne ilişkin bilgi de tartışma yarattı.
    Bakanlık, bu yıl ortaöğretim 9, 10, 11 ve 12. sınıflarına okutulacak Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi müfredatını yeniledi. Bu doğrultuda bakanlığa bağlı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından öğretmenler için yeni bir kaynak kitap hazırlandı. Kitapta, derslerde okutulması zorunlu tüm konular anlatıldı.

Bir de yanlış var
    Hacı Bektaş Veli'nin Makalat eserinden çeşitli alıntılar yapılan kitabın, "Hz. Ali'nin örnek şahsiyeti ve ibadetin önemine dair sözleri" başlığı altında verilen bölümde Aleviliğin adı geçmedi. Bu bölümde, Alevi inanışlarından çok, Hz Ali'nin çok güzel Kuran okuduğu ve namaz kıldığı, ayrıca mescitte öldürüldüğü anlatıldı. Oysa, Aleviler, Hz. Ali'nin mescitte değil, mescit yolunda öldürüldüğüne inanıyor.
    Kitabın, Prof. İbrahim Sarıçam tarafından hazırlanan bir tebliğden yola çıkılarak hazırlanan bölümünde, Hz Ali'nin, Hz. Muhammed'in peygamberliğine ilk iman edenlerden ve ilk namaz kılanlardan olduğu bilgisine yer verildi. Kuran ve hadis konusunda danışılan, yüksek ahlaki ve insani vasıflar bakımından özel bir yere sahip olan Hz. Ali'nin, bütün Müslümanlar için ortak bir değer olduğu, günlük ibadetlerinde de son derece titiz davrandığı belirtildi.
    Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdür Yardımcısı Hasan Hüseyin Baysal, Alevilik adının bilerek kitapta geçirilmediğini ifade ederek, Aleviliği görmezden gelmediklerini savundu. Birçok Alevi dedesinin sonuçtan çok memnun olduğunu belirten Baysal, "Alevilik çok sonradan siyasi olarak ortaya çıkmış. Kitaba sokmanın anlamı yok" dedi.

Doğan: Göz boyadılar
    Cem Vakfı Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan ise kitapta yer alan ifadelere tepki göstererek, "Bu yaklaşım barışın dinamitleyicisidir" dedi. Doğan, AB kriterlerini sözde yerine getirmek için bu düzenlemelerin yapıldığını ileri sürerek, "Tamamen göz boyama. Kitabın içerisinde doğru dürüst bir bilgi yok. Alevi kelimesini kullanmaktan kaçınıyorlar" dedi.
    İlahiyatçı Prof. Dr. Süleyman Ateş de, Hz. Ali'nin mescit yolunda öldüğünü söyleyerek, şu bilgileri verdi: "Ancak zaten imamdı, namaz kıldırıyordu. Mescide gitmedi diyorlar, ama camiye gitmeyen kimse halife seçilemez. Alevilik çok sonradan çıkmıştır."
    AB'ye gönderdiği bilgilendirme notunda, 2005-2006 ders kitaplarında Aleviliğin de konu olarak işleneceğini bildiren hükümet, bu taahhüdüne karşın beklentileri karşılamadı.
    AB Komisyonu'nun bugün açıklayacağı İlerleme Raporu'nda, "Sünni olmayan Müslüman topluluk" olarak söz konusu edilen Alevilerin, okullarda Sünnilere yönelik din eğitimine tabi tutuldukları vurgulanıyor.

MİLLİYET / Şükran Pakkan

Her inanca saygım var.Birilerinin bu kadar gözardı edilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Re: ALEVİLER YİNE YOK

sadece üzülüyorum!!!insanların önyargılı olmalarına ve bilmedikleri konu hakkında konuşmalarına yorum yapmalarına???????

böyle bir talep,AB den geldiği için sıcak bakmıyorum.
    mutlaka altında başka nedenler,amaçlar vardır diye düşünerek.

AB'NİN neyi mantığa geliyor ki bu gelsin :-x
    İş olsun,torba dolsun.Bulduk garibanları,sömürelim allahına kadar hesabı :-x

hazimsizlik ve kafayi kuma gomme olayi !

sitede eskiden çok alevi arkadaş vardı,tepki gösterilmediğine göre sayıları azaldı herhalde.

7. Re: ALEVİLER YİNE YOK

Mine beni mi çağırdın?

Ne önemi var ki, benim yok saydıklarım beni var saysınlar, yok saysınlar..
    Tanımayan tanınmaz...

hah tam aklımdan geçiyordun

9. Re: ALEVİLER YİNE YOK

Hiç unutmam lisede bir arkadaşım ısrarla kimliğime bakmak istemişti, hiçbir anlam verememiştim...

Daha sonları öğrendim kimliğime niye bakmak istediğini...

Ve ben bu olaya o zaman sadece gülmüştüm...

Ama durup durup bu konuların, yok bilmem Cem Vakfı'ymış, yok bilmem ne derneğiymiş gibi birçok alevinin hiç ilgisi olmayan kuruluşlarca reklam yapmak uğruna gündeme getirilmesine sinir oluyorum...Cem Vakfı benden sorumlu değil, ben de onlardan sorumlu değilim... Birçok insan adına çıkıp şow yapmalarını da onaylamıyorum...

Bilen biliyor zaten, bilmeyen de bırakın bilmesin cahil kalsın, okumayı araştırmayı,tarihi yaşam tarzlarını merak eden kişiler zaten bi şekilde araştırıp da öğreniyorlar, diğerleri neyi tam biliyorlarki Aleviliğin bilinmesini bekliyorsunuz...

Ben çocuğuma hiçbir zaman Aleviliğin ya da Sünniliğin ne olduğunu öğretme gereği duymadım, çok ilgileniyorsa ileride kendisi araştırıp öğrensin... Bu demek değil ki "ben çocuğumu özgür bıraktım, istediği her etnik gruba katılsın"... elbette aşıladığım bazı değerler var.. Ama bunlar kesinlikle sen 'şu'sun ben 'bu'yum ayrımları değil...
    Sevgiler

Selencik yazdı:
    Hiç unutmam lisede bir arkadaşım ısrarla kimliğime bakmak istemişti, hiçbir anlam verememiştim...

Daha sonları öğrendim kimliğime niye bakmak istediğini...

Ve ben bu olaya o zaman sadece gülmüştüm...

Ama durup durup bu konuların, yok bilmem Cem Vakfı'ymış, yok bilmem ne derneğiymiş gibi birçok alevinin hiç ilgisi olmayan kuruluşlarca reklam yapmak uğruna gündeme getirilmesine sinir oluyorum...Cem Vakfı benden sorumlu değil, ben de onlardan sorumlu değilim... Birçok insan adına çıkıp şow yapmalarını da onaylamıyorum...

Bilen biliyor zaten, bilmeyen de bırakın bilmesin cahil kalsın, okumayı araştırmayı,tarihi yaşam tarzlarını merak eden kişiler zaten bi şekilde araştırıp da öğreniyorlar, diğerleri neyi tam biliyorlarki Aleviliğin bilinmesini bekliyorsunuz...

Ben çocuğuma hiçbir zaman Aleviliğin ya da Sünniliğin ne olduğunu öğretme gereği duymadım, çok ilgileniyorsa ileride kendisi araştırıp öğrensin... Bu demek değil ki "ben çocuğumu özgür bıraktım, istediği her etnik gruba katılsın"... elbette aşıladığım bazı değerler var.. Ama bunlar kesinlikle sen 'şu'sun ben 'bu'yum ayrımları değil...
    Sevgiler
    Bende liseye gidene kadar alevi ile sunni nedemek bilmezdim.
    Liseye başladım bir arkadaşım bana (a) mısın (s) misin diye sormuştu. Bende a nedir s nedir söyleyin de ona göre cevap vereyim demiştim. Benim bilmediğime inanmamışlardı.Aklıma gelirde hala gülerim....