2. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 25 sonuçtan 11 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.
  1. Re: Çocuğumu kreşe verirken nelere dikkat etmeliyim

arkadaşlar bu konuda benimde sıkıntılarım var biliyorsunuz. daha önce de yazmıştım. öncelikle ebruya böyle bir soru sorduğu için minnettarım. benim alıma gelmedi ama bunlar şimdi olmasa bile çocuğu olan herkesin birgün ihtiyaç olarak karşısına çıkacak.

çiğdem sanada minnettarım. çok güzel bilgiler yazmışsın. şu okulunu koşuyoluna açamazmıydın sanki???

Re: Çocuğumu kreşe verirken nelere dikkat etmeliyim

Kreşe giden çocuklarımızının Allah yardımcısı olsun.. Ve onları korusun...
    Ve tüm çocuklarımızın ömürleri de sağlık mutluluk dolu geçer inşallah aileleriyle ve sevdikleriyle..

Re: Kreş ararken !

Sn. Çiğdem Kocaman Hanım,
    Tabiki öncelikle temel ihtiyaçlar önemlidir. Temel olmadan bir üst kata çıkamazsınız. Bir Çocukevinin temel taşları yoksa diğer tüm verilen hizmetlerin anlamı kalmıyor zaten. Hijyen, sevgi, şevkat, sağlıklı beslenme olmadan ben ne yapayım ingilizceyi, satrancı, bilgisayarı? Benim çocuğuma her gün sadece karın doyurmak için abur-cubur yedirilip, hasta olmasına neden olan bu çocukevi değil ticarethanedir bence.
    Sizin dediğiniz " benim için çocuğumun ne yediğinin hiç bir önemi yok" diyebilecek hiç bir anne-baba düşünemiyorum ben. Asla ve asla bir anne-baba evladı için böyle söylemez. Bu nedenle sizin ne demek istediğinizi pek anlayamadım. Sanki siz artık bir anneden çok ticaret şapkası altında düşünmeye başlamışsınız. Oysa yukardaki mesajlarda "bir hayalin gerçekleşmesi" anlatılıyordu.
    Sevgilerimle,

:))

Başlığımı özellikle gülümseme yaptım bak yine gülümsüyorum ben yaşadıklarımı anlattım, inanıp inanmamakta serbestsiniz böyle anne babalar olup olmadığına!

"Sn. Çiğdem Kocaman Hanım,
    Tabiki öncelikle temel ihtiyaçlar önemlidir. Temel olmadan bir üst kata çıkamazsınız. Bir Çocukevinin temel taşları yoksa diğer tüm verilen hizmetlerin anlamı kalmıyor zaten. Hijyen, sevgi, şevkat, sağlıklı beslenme olmadan ben ne yapayım ingilizceyi, satrancı, bilgisayarı? Benim çocuğuma her gün sadece karın doyurmak için abur-cubur yedirilip, hasta olmasına neden olan bu çocukevi değil ticarethanedir bence. " yazmışsınız ya ben de tam bunu anlattım aslında ama sanıyorum ya siz dikkatli okuyamadınız ya da ben anlatamadım

"Sizin dediğiniz " benim için çocuğumun ne yediğinin hiç bir önemi yok" diyebilecek hiç bir anne-baba düşünemiyorum ben. Asla ve asla bir anne-baba evladı için böyle söylemez. Bu nedenle sizin ne demek istediğinizi pek anlayamadım." buna sanıyorum cevap verdim, hergün ikindi kahvaltılarında hamur işi yerine (ucuz-ekonomik oluyor diye veriliyor bazı kreşlerde çocuklara) ikindi kahvaltısında meyve vermek ya da yerine göre daha besleyici besinler vermek bana daha doğru geliyor, yanlış mı ? ama bunun bir maliyeti olduğu şüphesiz ve istenilen maliyet taban yani en düşük fiyat olmasına rağmen ve bunu aileye açıklamanıza rağmen aile bunu söyleyebiliyor, dedim ya inanıp inanmamakta serbestsiniz, doğruluğuna inanmak sadece kulaklarınız ile duymak ise o zaman size söyleyebileceğim tek şey var, hani o bahsettiğiniz ve az birikimle kurulduğunu iddia ettiğiniz kreşi açın daha ailelerden neler duyacaksınız ben de sizin bana yazmış olduğunuz cevabı size copy yaparım

"Sanki siz artık bir anneden çok ticaret şapkası altında düşünmeye başlamışsınız. Oysa yukardaki mesajlarda "bir hayalin gerçekleşmesi" anlatılıyordu." demişsiniz ya

Benim oğlum 2,5 yaşında ve ben 2,5 senedir annecocuk sitesindeyim, bu tür yazıları hep yazdm ve paylaşımlarım oldu, bilen bilir, bilmeyenlerin de sizin gibi yargılamadan önce yazdıklarımı daha dikkatli okumasını isterdim, üzdünüz beni!

Açılan yuvamızda benim oğlum da büyüyor, 8 personel ki buna benim ailem de dahil orada yemek yiyiyor, yaşıyor, gülüyor, eğleniyor, işini yapıyor, pardon ama hangi insan yuvasına-evine (orası bizim evimiz) ticarethane dedittirir, ben de bunu anlayamadım, bir de anlayamadığım bir şey daha var, ben şu ana kadar iyi niyetle bir şeyler paylaşmaya çalıştım bu konuda, bunu anlamamış olabilirsiniz, ya da ben anlatamamış, herneyse çok önemli değil, ama siz benim yuvama "ticarethane" yakıştırmasını neden yapıyorsunuz, neden bu kadar öfke dolusunuz ya da polemik yaratıyorsunuz ortada herhangi bir problem yokken. Oysa size hitaben yazılmış yazımda, ben size hak verdiğimi belirterek ve sonlandırarak bir yazı yazmışken?

Size söyleyebileceğim tek ve son şey, bir insanı yanlış anlarsınız ya da yargılarsınız ama bu derece de yanlış ve hatalı değil!

Çok üzüldüm, sevgilerimle demişsiniz, ben sevgi göremedim sizin yazınızda

İyi günler

Re: :))

Cidem Hanim size kesinlikle katiliyorum. Beslenme cok onemli bir yuvada. Karin doyurmak, beslenmek degil. Hele hele bir cocugun kahvalti, ogle ve aksam ustu kahvaltisini yuvada yaptigini dusunursek, gercekten cok onemli. Biraz evvel de yazmistim aman aman ucuz diye onunuze cikan ilk yere vermeyin cocugunuzu diye.
    Zaten sizin soylediginiz gibi ebeveynler oldugu icin birtakim yuvalar bu kadar ucuz ve bu kadar standart disi. Bircok yuvanin yaz monulerinde bile kurufasulye var.
    Yuvayi mumkunse deneyin diye onermistim. Boylelikle elinize tutusturulan yemek listesinin ayninin da cikip cikmadigini gormus olursunuz. Ben bir yuvada yemeklerin cocugun yiyebilecegi sekilde kesilmis veya sunulmus olmasina da cok dikkat ederim. Orn. bir taze fasulye (veya herhangi bir meyve, sebze) yemegi ise, fasulye cocugun agizina girecek kadar kucuk parcalarda mi yoksa benim bile agizima alamayacagim kadar buyuk mu? Bunlarin hepsi benim icin ozenin ve cocuga sayginin ve sevginin bir gostergesidir.
    Aklima baska seyler gelirse ilave yapacagim.

:)) buda benden

Okul Öncesi Dönem

Yuvaya Hazır Olma
    Bir çocuğun okula hazır olduğunun en önemli işaretlerinden biri anneden ayrılmada sorun yaratmaması ve kısa sürelerle de olsa evden ayrılmaya istekli olmasıdır. Genellikle anneden ayrılmaya istekli olan çocuk konuşması diğer yetişkinler tarafından da kolayca anlaşılabilen çocuktur. Parkta veya dışarıda oynayan çocuklara ilgi gösterme de grup yaşantısına hazır olmanın önemli işaretlerinden biridir. Çocuk bu oyunlara katılmadan sadece izlemek istese bile bu ilgi çocuğun kendini yetişkinden koparabileceğini gösterir. Kuşkusuz tüm bunların dışında çocuğun temel özbakım becerilerini de kazanmış olması gerekir. Bu konuda çocuklar arasında önemli bireysel ayrılıklar olmakla birlikte yuvaya başlamak için pek çok açıdan en uygun yaş yaklaşık 3 yaştır.

Okulöncesi eğitime başlama çocuk için stres yaratan bir olay olmamalıdır. Böyle bir gruba katılma çocuk için anneden veya alıştığı bakıcısından ayrılma, tanımadığı birine poposunu sildirme ve bir odada bir sürü çocukla birarada oynamayı başarma gibi pek çok farklı anlam taşır. Eğer yuva bu ayrılığın etkilerini en aza indirerek başlarsa (örneğin başlangıçta annenin de bir süre çocuğun yanında kalmasını sağlarsa) çocuk için uyum sağlama daha kolaylaşır. Çocuk sonuç olarak orada kalacağını ve hiçbir çocuğun başında özel bir yetişkinin bulunmadığını kavrayacak ve anneden vazgeçecektir.

Çocuğun yuvaya hazır olması kadar sizin çocuğunuzu yuvaya vermeye hazır olup olmadığınız da önemlidir. Çocuğu yuvaya verdiğiniz için eğer, yalnızlık, çaresizlik, suçluluk, kaygı, çocuğu kaybetme korkusu ve hatta öfke gibi duygular yaşıyorsanız onlarla yüzleşin.

Enerjinizi, bu duygularla baş etmek için harcayın. Siz gözleriniz yaşarmadan çocuğu yuvaya bırakabildiğiniz zaman çocuğun da bu ayrılıkla başaçıkabildiğini göreceksiniz.

Çocuğu Gruba Alıştırmak İçin Öneriler
    Çocukla birlikte birkaç kez yuvayı ziyaret edin ve onu öğretmeniyle tanıştırın
    Çocukla bir hafta öncesinden ilk gün ve yuvadaki arkadaşları hakkında konuşun
    Diğer çocukların da aynı kendi gibi olduğunu vurgulayın
    Yuvaya ilk başladığı günlerde bir süre çocukla birlikte kalın ama bunun ne kadar süreceğini çocuğa önceden bildirin ve
    Çocuk daha önce yuvaya alışsa bile sözünüzde durun
    Ayrılırken mutlaka “hoşçakal” deyin
    İlk günler çocuğun sizi aramasına fırsat vermeden çocuğu erken alın
    Mümkünse çok sevdiği bir oyuncağını yanında götürün
    Çocuk, kimden en kolay ayrılıyorsa yuvaya onun bırakmasını sağlayın
    Akşam eve dönerken o gün yaptığınız ilginç şeylerden söz etmeyin
    Yuvaya alıştıktan sonraki ayrılık gözyaşlarını ciddiye almayın
    Yuva Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz !
    Çocukların güvenliğine önem veriliyor mu? Yuva güvenli bir şekilde döşenmiş ve gerekli önlemler alınmış mı?
    Sağlıklı bir beslenme sağlanıyor mu?
    Yuvanın atmosferi hoş ve eğlenceli mi yoksa gergin ve soğuk mu?
    Beslenme ve uyku saatleri neye göre planlanmış? Çocuğun bireysel ihtiyacına göre küçük değişiklikler yapılabiliyor mu?
    Öğretmen 4 çocuktan biriyle ilgilenirken diğer üçünü nasıl bırakıyor?
    Her çocuğa bireysel dikkat ve ilgi var mı?
    Siz orda kalmak ister miydiniz?
    Sizin ilk günler çocukla kalmanıza izin veriyorlar mı?
    Haber vermeden her zaman ziyaret edebilmeniz mümkün mü?
    Sabahleyin çocuğun ihtiyaçlarını bildirmek, akşamları da çocuğun o günkü davranışlarıyla ilgili bilgi almak mümkün mü?
    Eğitime ve duygusal gelişime verilen önem ve ağırlıkları nasıl? Bazı yuvalar eğitime, bazıları da sosyal-duygusal gelişime daha fazla ağırlık vermektedirler. Sizin tercihinize göre bir yuva seçin.
    Öğretmenler mutlu mu, bir ekip çalışması izlenebiliyor mu?
    Öğretmenler her koşulda çocukla oyunvari bir etkileşim içinde mi?
    Çocuklar mutlu ve neşeli mi?

Re: Bir kreş yöneticisinin sakin, sabırlı ve asla sinirlenmemesi gerekir!!!

Tüm okuduğum dökümanlarda öncelikle dikkat edilmesi gereken kriterler içinde “ Kreşte çalışan öğretmenlerle birlikte kreş yöneticisini de inceleyin; Çünkü sürekli iletişim içinde olacağınız kişinin pozitif enerji veren, kendisini ve çocuğunuz ile ilgili detayları doğru ifade edebilen, asla sinirlenmeyen sakin, sabırlı ve çalışanları yönetebilen bir kişiliğe sahip olmasına ve sürekli işinin başında olup-olmadığına dikkat edin” der.

Öncelikle siz niye böyle her şeyi üzerinize alındınız ve sinirlendiniz, bir anlam veremedim.Sizin sakin, sabırlı olmanız ve sinirlenmemeniz gerekir, Ben mühendislik eğitimi aldım ve 15 yıldır bu konu üzerinde uzmanlaştım . Bu nedenle asla ve asla bir kreş açmaya niyetim yok. Bırakalımda her işi uzmanı olan, eğitimini alan ve bu konu üzerinde tecrübe sahibi olan kişiler yapsın.. Sizin yuvanıza ticarethane demedim, ticari amaçla kurulan bir çok yuva var dedim. Bak yine üzerinize alınmışsınız. Öfkem size değil ki. Çocuklarımızı kullanarak yaptığı işin sorumluluğunu ve kutsallığının bilincini yitırmiş kişilere.

Sonuç olarak amacım sizi kırmak değil kreş ararken nelere dikkat edilmesi gerekir konusunda fikirlerimi paylaşmaktı. Çalışan bir anne olarak işlerimin yoğunluğundan dolayı net’e girmeye vaktim olmuyor, evde de yavrumla zaman geçirmeyi tercih ediyorum , bu nedenle size yanıt hakkım biraz gecikti.
    Fadam

SON SÖZ: AİNESİ İŞTİR KİŞİNİN LAFA BAKILMAZ:))

Günaydın

Sinirlenmedim, sinirlendiğimi de ifade eden bir cümle kurmadım, keşke biraz dikkatli okusanız da bu konuda bu tür yazılar yerine daha verimli yazılar yazarak harcasak zamanımızı, ben ÜZÜLDÜM dedim. Ayrıca size gülümseyerek bir yazı yazdım yanlış hatırlamıyorsam. Beni üzen size hak veren yazıma hitaben verdiğiniz cevap da şu ibareyi kullanmanız

" Sanki siz artık bir anneden çok ticaret şapkası altında düşünmeye başlamışsınız. Oysa yukardaki mesajlarda "bir hayalin gerçekleşmesi" anlatılıyordu.

ve bu cümlenin temelini de yine yazınızda ilk cümlelerde kurmanız. Ben sizi ve kastettiğinizi çok iyi anladım da keşke siz de beni anlasaydınız. Ben bu hayalimi gerçeğe dönüştürmek için maddi ve manevi tam 2 yıl bekledim taki oğlum ağır bir idrar yolu enfeksiyonu geçirip, bu arada da okul yaşının gelmesi ile benim karar sürecim bitti. Bu arada kendimi manevi anlamda hazır hissetmemin başında bu konun eğitimini de almak için kolları sıvamış olmam geliyor! Oğlum basit bir enfeksiyon geçirmedi, geçirme sebebi oğlumda reflü olmasından kaynaklanıyor, yani mesanesinden böbreklerine idrar kaçışından. Bu zaman içinde büyüme süreci ile kendiliğinden de geçebilir ya da bu önümüzdeki yıl atlatamaz ise bir cerrahi müdahale yapılacak. Şimdi niye bunları anlattım, şunun için; oğlumun okul yaşı geldi, uygun bir yer aramaya başladık fakat ürolok ve nefrolog doktorumuz bizi uyradı; bir kez daha enfeksiyon geçirirse böbreklerinde scar oluşabilir (çalışmayan doku demek ve böbrek fonksiyonlarının yavaşlamasına neden oluyor) enfeksiyon geçirme olasılığı hijyenik-temiz olmayan ortamlarda bulunması ile artıyor. Ben içimde bu kuruntu ve üzüntü ile uygun bir yer aradım, benim gözümün sizden farkı; en temel gereksinmeleri sunan yerlere bu gözle bakmamdan kaynaklanıyor. Ben tüm açıklığım ve kimliğimle yaptıklarımı ve yapacaklarımı, bu konudaki heyecanımı burada paylaşma adına yazıyorum ama nicki "fadam" olan bir kişi 3 kez beni iğneleyen ve yazdıklarımda hiç bir şekilde polemiğe sebeb olacak bir şey olmamasına rağmen beni "anneliğimi unutmak ve ticaret şapkası altında düşünmekle" yargılıyor. Sonra da sözünün özünde "niye sinirleniyorsunuz ki, yazdıklarımda sinirlenecek bir şey yok, bak bu işi yapmak için sakin olman lazım ama sen sakin bir insan değilsin" diye yine cevap veriyor. "Ticari amaçla kurulan bir çok yuva var" demek istediğinizi söyleyip yazınızın sonunu

"Sanki siz artık bir anneden çok ticaret şapkası altında düşünmeye başlamışsınız." şeklinde bitirebiliyorsunuz, şimdi ben bu durumda sinirlenmiş oluyorum öylemi?

İfadelerinizi ve düşündüklerinizi yazmadan önce gönül süzgecinizden ve özellikle empatinizden geçirmenizi tavsiye ediyorum

Ben üzüldüm ama sonra da şöyle düşündüm; ki bu size verdiğim son cevap yazısı olacak; (Gereksiz yere tartışmaya sebep olup hem webmasterin bu konuda uyarı yapmasına hem de site sakinlerinin rahatsız olmasına mahal vermemek için)

AİNESİ İŞTİR KİŞİNİN LAFA BAKILMAZ

9. Re: Çocuğumu kreşe verirken nelere dikkat etmeliyim

Hepinize tavsiyelerinizden ve uyarılarınızdan dolayı çok teşekkür ederim.Ayrıca ileride çocuğunu kreşe vermek zorunda kalan annelerinde bu sorununa cevap bulma konusunda öncülük etmektende mutluyum.

Ayrıca sevgili çiğdemin yanlış anlaşılmasına ve hiçbir dayanağı olmayan olumsuz değrlendirilmesine de çok üzüldüm. Çiğdem hanım bu konuda hepimizden daha çok bilgi sahibi ve bilgisini, tecrübesini bizimle paylaşan, bildiklerini saklamayan ve mümkün olduğunca yardımcı olmaya çalışan bir arkadaşımız...Kendisine tekrar teşekkür ediyorum...

Re: Çocuğumu kreşe verirken nelere dikkat etmeliyim

sevgili zeynobahar...
    kreşe giden çocuklarımızın allah yardımcısı olsun ve onları korusun demişsin...ben niyeyse kaç kere okumama karşın bunu anlamadım...
    çok merak ettim senin yavruna kim bakıyor....annen ya da kayınvaliden ise mutlu azınlıktansın sen...yok benim gibi...yaşadığı şehirde hiç bir akrabası olmayan bir anne isen vay haline....benim kızım kreşe gidiyor...ve o kadar mutlu mesut ve hayatla barışık bir kız ki...benim söylememe gerek te yok benim kızımı pek çok arkadaş gördü.....yani evde yetişen mutlu azınlıktan farklı bir tarafı yok....ben ve iki kardeşim dahil olmak üzere annem çalıştığı için kreşlerde büyüdük...cidden normalim...merak etme kreşe gidene bir şey olmuyor....
    aksine daha sosyal ve ayakta durabilen çocuklar oluyor desem abarmış sayılmam...

merak ettim şimdi...senin çocuğun mutlu azınlıktan mı?...yoksa allahın korumasına bırakılmış kreşli çocuklardan mı....
    bence evde kalanları da allah korumalı öyle değilmi

çiğdem....
    gülen yunusu duyunca ahh bir çocuk daha mı doğursam dedim içimden...umarım ve dilerim ki her kreşin başında senin gibileri olur....

ve senin fadam nickli arkadaşa cevap vermenin bile fuzuli olduğunu düşünüyorum...