1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Toplam 25 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Hybrid View

1. Çocuğumu kreşe verirken nelere dikkat etmeliyim

Merhaba arkadaşlar.Oğlumu yuvaya vermek zorunda kaldım.Çünkü babannemiz perşembe günü gidiyor.....Dün eşimle iki kreşe bakabildik.İlk baktığımız çok kötü bir yerdi.Biran çocuğumu orda düşündüm ve boğazım düğümlendi...Daha sonra baktığımız çok güzel bir yerdi, beğendim.
    Çok tedirginim oğlum 4 yaşında ve bugüne kadar hiç kreşe gitmedi, kreş tecrübemiz yok....Bu yüzden kreş seçiminde dikkat etmem gerekenler hususunda sizden yardım istiyorum.Temizlik, öğretmenlerin öğrenim durumları, yemeklerin hazırlandığı ortamlar konularından başka nelerde dikkat etmem gerekiyor.kreş idarecilerine o kadar çok gereksiz sorular sormuş olmalıyım ki bana endişemi anladıklarını söyleyip durdular. Bugün çıkışta yine dolaşacağız, bu konudaki tecrübelerinizden ve önerilerininden faydalanmak istiyorum.Hepinize şimdiden teşekkür ederim.

Re: Çocuğumu kreşe verirken nelere dikkat etmeliyim

Arkadaşlar lütfen yardım edin!

Eylül'de ben de Arda'yı kreşe vereceğim. Evime yakın iyi bir kreş yok. Uzaktakiler ise servis sorunundan dolayı (sabah 7.00'de uğurböceğimi evden alacaklarını söylüyorlar)iptal ediliyor.
    Bende MEB. bir kreşine yakında var yazdırmak istiyorum.

Ne dersiniz doğru mu yapıyorum?

Hadi bize yardım edin lütfen!

Merhaba;

Bu konu daha önce diğer arkadaşlar tarafından yazılmıştı ve ben de aşağıda yer alan cevabı göndermiştim yol gösterici olabilir diye tekrar buraya kopyeliyorum Umarım miniğiniz yeni yuvasında mutlu olur

1- öncelikle kurum sahibinin konu hakkında eğitimli bir kişi olması bence önemli, kuruma ticarethane gözüyle bakmaması gerek. Bunu nasıl anlarız; inanın anlaşılıyor, yemek menülerinden tutun çocuğumuzun servisine kadar yaklaşımı önemli. Örneğin bilinen anaokullarından birinde şu olay alt komşumun başına geldi; oturduğumuz yer ile okul arası max. 10-15 dakika arabayla. Çocuğu annesi servise 7,30 da veriyor ve işe geliyor. Saat 9 olunca da bir arayım diyor. Ne yazıkki çocuk hala okulda değil, arkadaşım çıldırdı, çünkü servis hala İstanbul trafiğinde diğer çocukları topluyor. Yani 2 kez ya da 3 kez servis yapmamak için

2- Temizlik ve hijyen: Kurumun temizlik anlayışı çok önemli, temizliğin görünenden ibaret olmamasından bahsediyorum. Benim başıma gelen olay; okula girerken galoşlarımı giydim, okulu gezdik, sonra bahçeye çıktık galoşlarla, bahçeyi gezdik, sonra tekrar içeri girerken galoşlarımı çıkarıp, temiz olanı ile değiştirmek istedim bana gerek olmadığı söylendi! bahçe temizmiş. Bahçe temizdi evet ama çocuklar içerde oyuncakları eline yüzüne sürüp, ağzına bile alabiliyorlar, peki bahçenin görünür temizlikte olması hijyenik olduğunu mu gösteriyordu, anlamadım. Sonra aşçının tırnakları dikkatimi çekti ben çocukları cam fanusta büyütmekten yana değilim ama temel temizlik kurallarının da uygulanması gerektiğine inanıyorum. Ben evime ayakkabılarımla girmiyorsam, kurum sahibi ya da kurum çalışanı da bahçede dolaştığı terliklerle okula girmemeli.

3- Güvenlik;gezdiğim okulların birinde yangın tüpü yoktu! diğer birisinde ise, yangın tüpünün son kontrol tarihine bakmak istediğimde sorumlu müdürü neredeyse benimle alay etti! iş yerinden biliyorum, yangın tüplerinin periyodik kontrolü yapılır ve kontrol tarihi üzerine sticker ile yapıştırılır. Acil bir durumda yangın tüpünün çalışmadığını düşünsenize! merdiven başlarında koruma kapılarının olması ve yanlarda duvara tutunacak korkuluk olması, veya merdivenlerin kaymayı engelleyici düzenlenmesi... balkonların güvenliğinin sağlanması...

4- Yemek menülerinin sadece karın doyurmak üzere hazırlanmaması, besleyici özellikte olması. Ben sadece bir kaç yerde bunu gördüm açıkçası, hatta yemek menüsünün altında bir yerde kalori hesaplamasının olması hoş olmaz mıydı? Geçen bir okulun internetten yemek menüsüne bakıyordum çok güldüm
    kurufasülye (tamam), yanında pilav ( o da güzel) veee, sıkı durun TURŞU! bana garip geldi, Turşu yerine salata veya yoğurt ya da meyve, ayran olsa daha uygun olmaz mıydı? Haa, bir de su meselesi var, çeşme suyu verilmesi, şaka yapmıyorum

5- Kurumun kış aylarında ısıtımı; mutlaka kontrol edin, öyle yerler varki, öğretmenlerin ve çocukların paltoyla dolaştığını gördüm ben

6- Kurum çalışanlarının yaklaşımları; arkadaşlar bir tavsiye çocuğunuzu vereceğiniz yere HABERSİZ GİDİN VE EN YOĞUN SAATTE GİDİN. Geçenlerde Küçükyalıda bir yere gittik çokoyla. Çoko benden ayrılmak istemediği için okulu beraber geziyoruz. İlk saydığım 5 madde açısından olumlu bir yer, ama şimdi yazacağım 6. madde için koca bir SIFIR. Yıl sonu gösterisi yapacaklarmış, bir sürü faaliyet yapılmış, resimler, minik heykelcikler vs.. ve üst kat giriş koridora kuruması için bırakılmış. Tabi çoko bunları görünce meraklandı birden ve eline almak istedi birisini, alırken de bir resmin üstüne bastı, ben oğlum dikkat et derken okulun sorumlu müdürü Yiğit'e ses tonu kontrolsüz ve sert bir şekilde "hiiii, çek ayağını, üstüne bastıın, ayyyy, aman aman" Yiğit kadının ses tonu ve davranışlarını görünce alındı ve ağlamaya başladı. Hadi dedim içimden olur böyle şeyler, görme Çiğdem... sonra üst katta içine girilen ve ayakla sürülen bir araba gördü ve binmek istedi, ama bizim üst katta gezme işimiz bitmişti ve aşağıya inecektik, çoko gelmez!, sorumlu müdüre, burada konuşabilir miyiz, Yiğit'de oyuncakla oynar, rahat konuşuruz dedim, müdür odasına geçelim dedi. Peki dedim, ama çoko gelmez, ikna edemiyorum, en sonunda oyuncağı aşağıya indirelim, o oynasın biz konuşalım dedim, kuralmış, oyuncak aşağıya inmezmiş. Tamam kurallar önemli, ama bu çocuk daha henüz okula başlamadı, kurum kurallarından habersiz, ve daha 2 yaşında hadi bakalım... Yiğit ağlar, biz konuşamadık tabi.. sorumlu müdür üstelik Yiğit oyuncak için ağlarken bir de onu diğerlerinin yanında ayıpladı "aaa ne ayıp niye ağlıyorsun bak arkadaşların ağlıyor mu" çıktık o gestopa kampından...

7- Kurumda iç ve dış mekan oyuncaklarının çocuğumuzun gelişimine uygun ve güvenli seçilmiş olması. Galiba ben ya paronayım ya da çok pimpirikli... çocuklar kağıt kesiyorlar, güzel de kağıt kestikleri makasların ucu SİVRİ. Yani kağıt makası değil, hani o ucu yuvarlak olanlardan... yok tamam kabul ettim çok pimpirikliyim...

8- Kurumun yazılı bir felsefesinin olması ve uyguladığı yine yazılı bir sisteminin olması bunların da veli ile paylaşılması gerek bence ayrıca akademik yaklaşımların olmaması, öğrenme sisteminin aktif, keşfe dayalı, somut getirilere dayanması

9-Günlük aktivitelerde çocuğa seçme hakkının ve özgürlüğünün tanınması

10-Her çocuğa ait kişisel eşyalarının konulduğu dolapların olması (yani beyaz iç çamaşırı ile gönderdiğiniz çocuğunuza yedekleme sarı çamaşır verdiyseniz, çocuğunuzun eve kendisine ait olmayan kırmızı çamaşır ile gelmemesi gerek)

11-Önemli bir konuda; Mutlaka Kurumun Ruhsatını gözünüzle görün arkadaşlar. Ruhsatı olmayan bir yere vermeyin çocuklarınızı. Bütün bunları görmek istemek ve incelemek için haklı sebepleriniz var, bunları isterken kurumun size yaklaşım tarzı size verilebilecek en güzel REFERANS bence.

VE SON OLARAK KISACA;

Çocuk-öğretmen oranı nasıl olmalı?
     24-36 ay arası çocuklar için 1 öğretmene 5-7 çocuk.
     3 yaşındaki çocuklar için 1 öğretmene 7-10 çocuk.
     4-5 yaş arası çocuklar için 1 öğretmene 8-10 çocuk.
     6 yaşındaki çocuklar için 1 öğretmene 10-12 çocuk. Uzmanlar özellikle iki yaşından küçük çocukların daha büyük yaştaki çocuklarla bir arada olmasını sakıncalı buluyor. Öngörüşme büyük önem taşıyor
     Bir yuvaya gitmeden önce telefon edin. Çalışma saatlerini, tatil sürelerini, servis ve adres bilgilerini alın. Ve tabii, randevusuz gidin.
     Siz karar vermeden yuvaya çocuğunuzu götürmeyin. Bir yuva hakkında fikir sahibi olmak için için en ideal vakit sabah saatleri.
     Çocuğunuzun yuvaya gidip gelirken serviste 30 dakikadan fazla zaman harcamamasına dikkat edin.

Çok uzun oldu ama…

İyi şanslar

Sevgiler

Çiğdem Kocaman

4. Çok Teşekkür ederim

Çok teşekkür ederim çiğdem hanım.Yazdıklarınızı göz önünde bulundurarak araştırma yapacağım.Beni çok memnun ettiniz.

Zihniyetler cok farkli

Merhaba,

Sevgili Cigdem'in yazdiklarina katiliyorum, bunlarin uzerinde mutlaka durulmali. Bende yuva arastirirken (cok adi bilindik yuvalar da dahil) bircok olumsuzluklarla karsilasmistim.
    Maalesef bircok yuvada, calisanlar vazifelerinin egitim degil, bakicilik oldugunu zannediyor. Gittigim bir yuvada ise iki gorevli ablanin,"anneleri de bunlari sabahin korunde buraya birakiyorlar, kendileri bikmis bakmaktan, bize baktiriyorlar'' seklindeki konusmalarina sahit oldum.
    Benim tavsiyem cocugunuza kesin kayit yaptirmadan evvel o yuvayi en az 2 gun denemeniz. Ucuz diye kesinlikle cocuklarinizi rastgele bir yere vermeyin. Birakin evde otursun, emin olun daha cok sey ogrenecektir.
    Maalesef Cigdem'in saydigi, azarlayarak cocukla konusmalar cogu yuvada var. Uyumak icin cocuklar zorlaniyor, uyumak istemeyen de odadan cikartilmiyor, diger arkadaslari rahatsiz olmasin diye de citini cikarmadan oylece yatakta durmasi isteniyor. Bir yuvada da bahcede kosusturan cocuklari gorevli kisinin durmalari icin montlarinin ense kismindan cekesledigini gordum. Bogsaydi bari...
    Uygun bir yuva bulmak gercekten cok zor, ben sonunda bizim sitede (Bahcelievler, Istanbul Evleri-Asli Anaokulu) tanidigim bir egitmen tarafindan yeni acilan yuvaya vermistim. Ogretmenler, gorevliler herkes cok titiz ve hersey mukemmeldi. Tum cocuklara sefkatle yaklasiliyordu (oglum o kadar cok seviyorduki calisanlari, onlar benim gercek teyzem diyordu).
    Benim icin bir kriter de, eger yuvada basibos aglayan cocuklar var ise, orada bir sorun var demektir.

bu konuda çiğdem çok güzel yazmış. Daha fazla yazacak bir şey yok. Mutlaka referans almayı unutma mevcut çoçukların anneleriyle konuşmanı da tavsiye ediyorum.

Sevgiler,

Merhaba,

Hangi sehirde olduğunu hatırlayamadım ama , Eğer İstanbul/ anadolu yakasında isen Arkadasımız Çİğdem'in yuvasını bir gezmeni oneririm

Sevgiler

Yeşim

8. merhaba

Evet bunu bende düşündüm..Eğer istanbulda olsaydım gideceğim ilk adres sevgili çiğdemin yeri olacaktı .Ama üzgünümki İstanbulda değil, diyarbakırdayım.

Selam Arkadaşlar,
    Siteye yeni üye oldum. Ben de 6 aydır kreş araştırması içindeyim. Oturduğum semtten başladım ve şu anda evimden 10 km kadar açıldım. Çok farklı manzaralarla karşılaştım. Her önüne gelen, biraz sermayesi olan eğitimli-eğitimsiz bay ve bayanlar kreş açmış ve hala açıyor. Gözlerime inanamadım. Bu güne kadar 7-8 çocukevi gezdim, ancak 1 tanesine " hmmm fena değil" diyebildim. Kreş sahiplerinin mesleğini soruyorum muhasebeciyim diyor ama annem öqretmen veya babam eğitimci ... Benim çocuğum deneme tahtası değil, ben PROFOSYONEL - TECRÜBELİ öğretmen ve yöneticileri olan MEB müfredatını uygulayan, çağı yakalamış, sevgi ve şefkat dolu, hijyenik, Atatürk ilkelerine bağlı çocukevi arıyorum. Bilgisayar, ingilizce, satranç, kamera istemiyorum. Öğretmenlerin birebir çocuğumla oyun oynamasını, kitap okumalarını, resim yapmalarını istiyorum.
    Sevgilerimle,

Kreş Ararken fadam'a

Aslında ne kadar temel ve basit şeyler aranıyor ama bazen karşımıza vitrin güzelliğinden başka da bir şey sunulmuyor. Bu da sizin yazınızdaki gibi haklı isyanı ve üzüntüyü yaratıyor. İşte tam bu nokta da ailelere - bizlere çok iş düşüyor seçici davranmak konusunda. Tek söyleyebileceğim ailelerin bu konuda 5 duyu organlarını açık tutmaları. Fakat bazen o derece de duyarsız veliler karşımıza çıkabiliyor ki anlatsam bana "hadi canım" diyeceksiniz

Örneğin Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'nün belirlemiş olduğu taban yani en düşük fiyatın bile altında fiyat isterken en basitinden "kusura bakmayın biz bu fiyattan alamayız, bu fiyattan alındığında çocuğunuza yeterince iyi sağlıklı ve belirli markaları taşıyan besinleri yediremem, yapamam ve ben var olan kalitemin altına düşemem " dediğimizde bize "benim için ne yediğinin hiç önemi yok, benim kızım/oğlum zaten çok az yer, güvende olsun yeter" diyenler azımsanmayacak kadar az sanki bu kurumlar sadece aileler işteyken çocuklarını bir süreliğine durmaları için park ettikleri bir durakmışçasına

Size iyi şanslar

Sevgiler