1. Sayfa - Toplam 4 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 32 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

tarif geldi kınama bitti teşekkürler tüm tarif sahiplerine

sayın operatörümüz cerrahımız
    yılbaşı gecesi için bilumum yemek alternatifleri yazıldı da

ev yapımı sıcak şarap tarifi nerde???

şöle bol meyveli ve tarçınlısından ama kitap tarzı değil mümkünse denenmiş ve test edilmiş olsun ))

Blog Girişleri
    1

Re: sayın op.dr.nerdoğan'a kınamadır

bana da bana daaaaaa

Blog Girişleri
    1

Yazaın eline sağlık

Sıcak Şarap
    1 şişe kırmızı şarap
    8-9 adet karanfil
    1 çubuk tarçın
    2 adet kakule
    1 adet portakal
    2 adet damla sakızı (Bu benim eklememdir, orjinal tarifte yok)
    1 kahve fincanı şeker
    Yarım su bardağı su

Portakalı iyice yıkayıp, Doruk'a verdim, o da üzerine karanfilleri sapladı. Derin bir tencereye, ki tencerenin derin olması önemli alkolün uçmaması için, şarabı, şekeri, portakalı ve diğer baharatları koydum. Şarabın rengini bulandırmaması için çubuk tarçın kullandım ve su eklememeyi tercih ettim. Sonra en küçük ocağın üzerine koyup, altını çok kısık ayarladım. Şarap yavaş yavaş ısındıkça mutfağı baş döndürücü bir koku kaplamaya başladı. Şarap iyice ısınınca şöyle bir tadına baktım, baharatların tadını alabiliyordum ama portakal aroması hissedilmiyordu. Ben de portakalı çıkarıp dışını hafif tırtıkladım ve ikiye bölüp tencereye yolladım. Kaynamadan ısınması için altını çok kısık tutarak ocağın üstünde tuttum.15 dakika kadar sonra altını kapattım. Yemeğimizi yedik, mutfağı toplayıp, Bulut'u yatırdıktan sonra kestaneleri fırına atıp, şarabımın altını yeniden yaktım. İyice ısınınca bardaklara koyup, kestane ile Ergun'un beğenisine sundum. Biz ilk bardaklarımızı içerken, ocaktan indirmedim ve bence ikinci bardaklarımız çok daha lezzetli idi. Tüm yapım boyunca şarabı tattım, ilk ısıtmadan sonraki bekleme süreci baharatın şaraba iyice işlemesini sağladı, şarap baharatla ısındıkça iyice güzelleşti. Şekeri bir dahaki sefer biraz azaltacağım çünkü Ergun biraz tatlı buldu. Üstelik alkolün kana karışmasını hızlandırıp etkisini artırdı. Yılbaşı için 4-5 şişe şaraptan hazırlayıp misafirlerime sunacağım, belki siz de denersiniz. Bir de Yugoslavyalıların hazırladığı bir sıcak şarap tarifi var; beyaz şarap ve çay ile hazırlanıyor. Bir akşam da onu denemek istiyorum.

babaveoglu yazdı:
    sayın operatörümüz cerrahımız
    yılbaşı gecesi için bilumum yemek alternatifleri yazıldı da

ev yapımı sıcak şarap tarifi nerde???

şöle bol meyveli ve tarçınlısından ama kitap tarzı değil mümkünse denenmiş ve test edilmiş olsun ))
    Dün yılbaşında yemek için açılan forumu aradım bulamadım. Linkini verebilecek bir yardımsever varmı acaba?

Blog Girişleri
    1

Re: Yazaın eline sağlık

japonbebek yazdı:
    Sıcak Şarap
    1 şişe kırmızı şarap
    8-9 adet karanfil
    1 çubuk tarçın
    2 adet kakule
    1 adet portakal
    2 adet damla sakızı (Bu benim eklememdir, orjinal tarifte yok)
    1 kahve fincanı şeker
    Yarım su bardağı su

Portakalı iyice yıkayıp, Doruk'a verdim, o da üzerine karanfilleri sapladı. Derin bir tencereye, ki tencerenin derin olması önemli alkolün uçmaması için, şarabı, şekeri, portakalı ve diğer baharatları koydum. Şarabın rengini bulandırmaması için çubuk tarçın kullandım ve su eklememeyi tercih ettim. Sonra en küçük ocağın üzerine koyup, altını çok kısık ayarladım. Şarap yavaş yavaş ısındıkça mutfağı baş döndürücü bir koku kaplamaya başladı. Şarap iyice ısınınca şöyle bir tadına baktım, baharatların tadını alabiliyordum ama portakal aroması hissedilmiyordu. Ben de portakalı çıkarıp dışını hafif tırtıkladım ve ikiye bölüp tencereye yolladım. Kaynamadan ısınması için altını çok kısık tutarak ocağın üstünde tuttum.15 dakika kadar sonra altını kapattım. Yemeğimizi yedik, mutfağı toplayıp, Bulut'u yatırdıktan sonra kestaneleri fırına atıp, şarabımın altını yeniden yaktım. İyice ısınınca bardaklara koyup, kestane ile Ergun'un beğenisine sundum. Biz ilk bardaklarımızı içerken, ocaktan indirmedim ve bence ikinci bardaklarımız çok daha lezzetli idi. Tüm yapım boyunca şarabı tattım, ilk ısıtmadan sonraki bekleme süreci baharatın şaraba iyice işlemesini sağladı, şarap baharatla ısındıkça iyice güzelleşti. Şekeri bir dahaki sefer biraz azaltacağım çünkü Ergun biraz tatlı buldu. Üstelik alkolün kana karışmasını hızlandırıp etkisini artırdı. Yılbaşı için 4-5 şişe şaraptan hazırlayıp misafirlerime sunacağım, belki siz de denersiniz. Bir de Yugoslavyalıların hazırladığı bir sıcak şarap tarifi var; beyaz şarap ve çay ile hazırlanıyor. Bir akşam da onu denemek istiyorum.
    Ben yazmadım heee, google sağolsun, ama çok güzele benziyor.

benden bir tarif

GLÖGİ

1 şişe sek olmayan kırmızı şarap
    1 litre elmasuyu (hazır)
    üç çubuk tarçın
    orta boy bir kök kuru zencefil
    7-8 diş karanfil
    bir avuç kuşüzümü
    kuru üzüm
    soyulmuş badem
    iki taze elma, kabuklarıyla dilimlenmiş

Tarçın çubuğunu, zencegil kökünü, karanfilleri ve kuşüzümlerini temiz bir tülbent parçasının içine yerleştirerek minik bir çıkın yapın, ağzı bağlı ya da dikik olsun. Bir cezvede birbuçuk fincan suda kaynatın. Soğunca tülbent çıkınını sıkarak çıkartın.

Derin bir kapta, kısık ateşte elma suyunu ısıtmaya başlayın, baharat karışımını ekleyin. Yıkanmış, ortadan oyularak çekirdekleri çıkartılmış elmaları yuvarlak dilimler halinde kesin ve elmasuyunun içine atın. Bir süre sonra şarabı ekleyin. Kaynama derecesine gelince, kaynamasına olanak vermeden ateşten alın. Kulplu bardaklarda servis yaparken kuruüzüm ve soyulmuş badem eklemeyi unutmayın. İçiniz ısınacaktır.

http://www.altiaviinikerho.fi/altia/viinikerho.nsf/sivut/WebPageB1A2E?OpenDocument&cid=Content1A289-2-2

sayın nerdoğan tarafından ciddiye bile alınmamış olmaktan dolayı hicap duymaktayım

doktorlardan sonra cerrahlara da güvenim kalmadı (((

Sen de az bilgili değilsin, hatta içeçek konusunda kirli-çıkı gördüm desem yeridir.
    Sabahtan beri işim vardı.Şimdi gördüm.
    Hep beraber yazarız artık..

Kınama yetmez, maaş katı kesme cezası gerek ama, memur değilim.

babaveoglu yazdı:
    sayın nerdoğan tarafından ciddiye bile alınmamış olmaktan dolayı hicap duymaktayım

doktorlardan sonra cerrahlara da güvenim kalmadı (((
    Sayın Ap Bey;

Cerrahlarda doktordur

çok saygıdeğer yeşim hanım

teoride haklısınız
    her iki grup da 6 sene tıp eğitimi alıp doktor olmuşlardır
    yani 5 senelik diş hekimliği mezunları gibi hekim değildirler

ancak cerrahlar cerrahtır doktor değil
    inanmazsanız kendilerine sorun )))