1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 29 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Hybrid View

YUMURTASIZ KEK VE TATLI TARİFLERİ!

İşte sizlere yumurtasız kek tarifleri. Ancak, İngilizce ve benim çevirecek zamanım yok, ne yazık ki... Zamanı uygun olan arkadaşlarımız çeviriversinler. Afiyet olsun!

Eggless Sponge Cake
    Ingredients

1/2 tin condensed milk (200gms)
    2 3/4 cups plain flour (280gms)
    1 tsp baking powder
    1/2 tsp baking soda (soda bicarb)
    2 tsp icing sugar
    1/2 cup butter melted (60gms)
    1/2 tsp vanilla essence
    100 ml milk
    100 ml soda water

Method

Sieve flour, baking powder, baking soda, sugar, all together 2 to 3 times. Keep aside.

Pour condensed milk in a bowl. Add the butter, and beat well till smooth. Add the flour spoon by spoon, mixing into the condensed milk mixture. In between, add milk as required if the butter begins to get too stiff.

[Stir the mixture in one direction only all the while. This will incorporate more air and make the cake lighter].

Once all the flour is used up, beat the batter as above till light (5-7 minutes). Add the soda and mix gently till smooth.

Pour into a greased cake tin. Do not smooth with a spoon etc. If the consistency is right this will not be needed.

Pre-heat over to 300o c. Place tin inside. Bake at 200o c for 5-7 minutes and 150o c till done. (35 to 40 minutes).

Poke with a skewer and check. Cool a little. Invert on wire rack. Cool completely before doing icing if any. Or serve warm with tea.

Variations
    a) Eggless chocolate Sponge Cake

Same as above except substitute coke or Thums up instead of soda. Replace 280 gms flour with 240 gms flour and 40 gm cocoa. Continue as above.

Makes a six round cake
    Serves 6
    Shelf life 1 week refrigerated)

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Pineapple Cake
    Ingredients

1 Recipe Eggless Sponge Cake (using 1/2 tsp pineapple instead of vanilla essence
    3-4 slices canned pineapple (or fresh)
    8-10 canned or glaced cherries
    3-4 tbsp butter icing white
    4 tbsp butter icing yellow
    2 tbsp whipped cream
    1 tbsp powdered sugar

Method

Slice the cake horizontally into 2 halves. Keep on a mesh, soft part up. Sprinkle both the parts with the syrup from canned pineapple (about 1 tbsp each half).

If you are using fresh pineapple, place the pineapple slices in 2 tbsp water and 1 tbsp sugar. Boil it covered for 5 mins. Cool. Use as for canned.

Chop pineapple into tiny pieces. Drain syrup. Whip the sugar and cream over a tray of icecubes, till it forms soft peaks. Do not over beat. Fold in pineapple. Save a tablespoon for decoration. Layer it over the lower half cake. Place other half on top spread the yellow icing all over top and sides. Smoothen out with a knife dipped in hot water.

Decorate with white icing, cherries and saved pineapple bits. Chill for 1/2 hour before serving.

Serves 6

Shelf Life 1 week (refrigerated)
    Making time 45 mins (excluding sponge cake making time & chilling time)

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Black Forest Cake
    Ingredients

1 Recipe Eggless chocolate sponge cake
    1/2 tin canned cherries and syrup
    1 cup fresh whipped cream
    3 tbsp powdered sugar
    4 tbsp grated dark or plain chocolate (and chilled)
    1/2 tsp vanilla essence

To make Cream icing

Beat the cream over a tray of icecubes with a hand beater. Do not overbeat. It should form soft peaks. Fold in the sugar and essence. Mix gently. Put some icing in a icing gun leave the rest in the bowl. Keep both in the refrigerator.

Slice the cake into 2 horizontal halves. Place on a tray on a mesh. Sprinkle 2-3 tbsp syrup of cherries on each half. Allow to soak for 10 minutes.

Spread the cream icing on lower half. Transfer to a cake plate. Place the cherries on the cream. Save a few for topping.
    Place the other half on top. With icing gun decorate top edging. Spread the chocolate flakes all over and decorate with cherries.

Serves 6

shelf life 2-3 days
    Making time 1/2 hour (excluding time making for the sponge cake)
    ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,
    Eggless Carrot Cake

4 tbl Runny honey or golden syrup
    6 oz Margarine
    8 oz Sifted self raising flour
    4 tsp Of baking powder (very important)
    1 tsp Cinnamon
    9 oz Grated carrots
    Optional: chopped nuts, seeds, sultanas, rind of an orange/lemon, whatever takes your fancy

# Melt the honey/syrup and marg together in a saucepan. Remove from the heat and add the other ingredients. Stir in well. Put into a greased cake tin.
    # Cook until cooked (yes, that's what my recipe says here - it'll be AT LEAST half an hour) at 160 centigrade, gas mark 3/4.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Eggless Chocolate Cake

4 oz Butter
    4 oz Sugar
    8 oz Plain white Flour
    1 tsp Baking Powder
    1 tsp Bicarbonate of Soda
    4 tbl Cocoa Powder
    2 can (170gms/159ml) Evaporated Milk
    135 gm Warm Water
    1 tsp Vanilla essence

* 1. Cream the butter and sugar together till light and fluffy
    * 2. Sift together the white flour, baking powder, bicarbonate of soda, and the cocoa powder.
    * 3. Add the flour mixture along with all the other ingredients and beat together until the mixture is well blended.
    * 4. Line a cake pan with greasproof paper
    * 5. Pour the cake mixture into the pan and bake in oven 180 degrees or gas mark 3/4 for 40 minutes. Check if cake is ready by inserting a skewer.
    * 6. Leave to cool in the pan.
    * This cake needs frosting. Any icing will do e.g. melted chocolate cake covering or any butter icing or ready made frosting.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Buldukça yazacağım.

YUMURTASIZ BROWNIE

http://devletsah.com/tarif/?tx_ttnews%5Btt_news%5D=331&tx_ttnews%5BbackPid%5D =1&cHash=c8714b0348

YUMURTASIZ KEK

Yumurtasız kek

Akşam akşam aşılacak yeni bir zorluk ararken ve akademik işler yığılmış beklerken bir merak sonucu yumurtasız kek tarifiyle karşılaştım. Bunu denemezsem gözüme uyku girmeyeceğinden gecenin bir yarısı işe koyuldum. Sonuç fena değil, ama yumurta varken evde hiç gerek yok. Kısacası bu tarif yumurta alerjisi olanlar, rejimde olup nefsini kakaolu kekle köreltmek isteyenler ve benim gibi başına iş arayanlar için... Fırın ayarı 190 dereceye (375 F) getirilir. Ben silikon kapta yaptım, ama tarifte kap yağlanmayacak diyordu. Fırın kabında kuru malzemeler karıştırılır: 1.5 cup (1 cup = 1.5 bardak) un, 1/3 cup kakao, 1 kaşık baking soda (amonyak?), yarım kaşık tuz, 1 cup şeker. Başka bir kapta sıvı malzemeler karıştırılır ve kurulara katılıp iyice karıştırılır: yarım cup sıvı yağ, 1 cup soguk su, 2 kaşık sıvı vanilya özütü (ben kurulara vanilin ekledim valla, kim kaybetmiş de ben bulayım gece yarısı vanilya özütü). İyice karıştırdıktan sonra karışıma iki kaşık sirke ekliyor ve hızlıca karıştırıp hiç bekletmeden ısınmış fırına atıyorsunuz. Ben ilk on dakikadan sonra fırın ısısını 15 derece falan kıstım. İnce, brownie gibi az şekerli bir kek oluyor. Öyle misafire falan sunulmaz, ama arkadaşlar arasında hava atmak amaçlı kullanılabilinir.

http://cayiminsekeri.blogspot.com/

4. Re: YUMURTASIZ BROWNIE

abla nefis görünüyorda bunun türkcesi yokmu bir zahmet yazı ver

YUMURTASIZ KURABİYE

Geçen cumartesi Bremen’e yaptığımız gezi için bu kurabiyeleri yaptım. İtalyanlar bu kurabiyeleri düğünler için yapıyorlarmış. Asıl tarifte kurabiyelerin üzerine eritilmiş çikolata sürüp, sandviç şeklinde yapmışlardı. Ama vakit geç olmuştu ve canım daha fazla uğraşmak istemediği için ben böyle bıraktım.

22-24 kurabiye için:

- 60gr. margarin
    - 60gr. çekilmiş badem
    - 50gr. şeker (miktar azaltılabilir)
    - 1 paket vanilyalı şeker veya 1/2 tatlı kaşığı vanilya aroması
    - 50gr. un
    - 1 çorba kaşığı kakao
    - bir fiske tuz

1- Margarini, şekeri ve vanilyayı yumuşayana kadar birlikte çırpın.
    2- Çekilmiş bademi tuzla karıştırıp margarine ekleyin.
    3- Unu ve kakaoyu karıştırın. Bütün malzemeleri birlikte yoğurun, minik kurabiyeler yapın.
    4- Önceden ısıtılmış fırında, 180 C’de 15 dakika pişirin. Fırın tepsisinde 5 dakika beklettikten sonra telin üzerine alıp soğutun.

YUMURTASIZ KABAKLI KEK

Kabaklı Kek

Herhalde hayatımın en ilginç kekini yaptım dün!
    Ablam ve annem cumartesi öğleden sonra bana geldiler,ablam vejeteryan olduğu için ne yapacağıma bir türlü karar veremedim. Aklımdan ne geçse tarifin içinde mutlaka ya yoğurt,ya yumurta,ya süt ya da peynir oluyordu ve ben de vazgeçmek zorunda kalıyordum. Sonunda Mutfaktazen(şimdi Hayattan Renkler) mail grubunda gelen bir kabaklı kek tarifi geldi aklıma. Kabak tadı kekin içinde hiç hissedilmiyor, kekin içinde yeşil yeşil gözüküyor ve antep fıstığı görünümü veriyor o kadar.
    Denemek isteyenler için işte tarifi:

Malzemeler;

1 su bardağı zeytinyağı
    1,5 su bardağı şeker
    1 paket vanilya şekeri
    1 paket kabartma tozu
    1 tatlı kaşığı tarçın (Kabak ve tarçın mı dediğinizi duyar gibiyim)
    1 tatlı kaşığı tuz
    3 su bardağı un
    yarım su bardağından biraz fazla süt ben onun yerine yarım bardak su kullandım
    1 tane yeşil kabak
    yarım bardak kalın çekilmiş ceviz

Kabak rendelenir,diğer tarafta un hariç bütün malzemeler mikser yardımıyla iyice karıştırılır ve sonra kabak eklenir. En son da un eklenip tüm karışım kek kalıbına dökülür.
    200 derece fırında yarım saat pişirilir.

Bu arada annem ve ablam keki çok beğendi

http://yesiminmutfagi.blogspot.com/2005/10/kabakl-kek.html

YUMURTASIZ ALTIN KEK

Hurmalı Altın Kek
    Malzemeler

* 1 adet küçük elma (rendelenmiş)
    * 2 yemek kaşığı elma suyu
    * 1/2 bardak çekirdeksiz kuru üzüm (ince doğranmış)
    * 15 adet kadar çekirdeği çıkarılmış ve ince doğranmış hurma
    * 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
    * 2 fiske tarçın
    * 4 yemek kaşığı kadar un (iki kaşığı kepekli)
    * yarım paket kabartma tozu

Yapılışı

* Rendelenmiş elma,elma suyu , kuru üzüm ve hurmaları karıştırın.
    * Zeytinyağı ve tarçın ilave edin.
    * Kabartma tozu ile unu karıştırın . Tüm karışıma ilave edin.Kek kıvamından biraz koyu bir hamur elde edin.
    * Tart kalıplarını yağlayın. Hamuru 4 adet kalıba bölüştürün. 175 derecede pişirin.
    * Ilıkken kalıptan çıkarın, kurumaması için kapalı kapta muhafaza edin. Servis yaparken üzerini labne peyniri ile süsleyin.

http://zeytinagaci.blogspot.com/2005/11/hurma-ye.html

8. Re: YUMURTASIZ BROWNIE

Kubracigim sagolasin. Biz henuz yiyoruz ama yakinda biz de birakacagiz yemeyi.

Re: YUMURTASIZ KEK VE TATLI TARİFLERİ!

Kubracim sut ve yumurta icermeyen tatli-tuzlu bulursan ,gorursen paylasirsan sevinirim arkadasim.

sevgiler

Re: YUMURTASIZ KEK VE TATLI TARİFLERİ!

Gamze'cim,

Arayacağım senin için. Aslında epeyce lezzetli yemekler yapılabiliyor sür ve yumurta olmadan.